Укинување на визите = иселување

Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
нека заминат бе човеците нека се снајдат,сте биле ли по истокот по пехчево берово младите кај се сеа по италија,швајцарија се мачат,а некои сакат ама неможат да заминат ке заминат за било каква работа неголи тука да седат без ари,имам јас колега од Берово заврши шумарски и така си седе а има 28 години,ке замине ами како............и нека оде,кога ваа држава не се гриже,не викам дека не се врака,ма ке се врати

а и за тие шо ке останат ке се зголемат малце платите,еве сеа у една фирма дневница беше 385........вчера слушнав дека газдата ги изненадил сите вработени и оние редовни и аргати на црно со додаток за храна од 90 ден.сеа сите се позадоволни 480 ден не се малку помножено со 25 дена 200 евра,на некои доста му се......воа ви е оптимистички пример:во контекст ан ова пред 2 недели на таа фирма и заминаа двајца солидни работници за Црна Гора и Албанија да работат во фрадежништво за 20 евра дневница од кои 8 му се трошок...........
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Jas licno imam drugar od ovoj tip. Pred da izvadi BG pasos se silese "samo da imam pasos dva dena ne sedam tuka" Koga izvadi BG pasos mu vikam zosto ne odis vo EU ? mi vika " e pa nemozes taka da odis , treba da imas nekoj sto ke ti pomogne, ke ti obezbedi rabota, prestoj i slicno bla bla bla, ako odam taka ke gi potrosam parite sto ke gi nosam i posle ???? ". Pasosot go ima poveke od 4 godini i uste tuka si raboti i si zivee.
Јас знам многу такви :) од сопствен пример... нит имам бугарски пасош нит проблем ми била виза нит имав некој па заминав :)

Кешки што е можно повеќе да заминат да видат дека у Европа не тече мед и млеко... работа на црно ќе најдеш... бре мајката ако не си ирачанец или арап жими ова доле ќе најдеш на црно :) особено во Данскава а уште потешко сега кога има контроли на секој чекор... ама ај да не обесхрабрувам потенцијални печалбари...
 

bama

† Револуционер †
Член од
1 февруари 2007
Мислења
2.040
Поени од реакции
362
едно глупо прашање

ако се укинат визите дали се укинуват акцизите за колите ? или тоа се различни поими ?:smir:
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Ma koj ke se iseli bre od Makedonija???Luge koi imaat viska pari vo dzebot ke mozat bar slobodno da si se setkaat levo desno i mal broj na luge koi imaat svoi rodnini vo stranstvo.No prasanje e kako ke mozat tie nasi luge da se snajdat vo stranstvo zatoa sto ako se ukunat vizi ne znaci deka ke se dobie pravo na prestoj ili na rabota.Pa ako i se snajde nekoj za kratko na crno da zaraboti nekoj dinar poveke ne e isto sto i da moze normalno da funkcionira vo tuga drzava i gi ima site prava.Razlikata e golema.Primer jas imam edna prijatelka na koja i dojde brat i od Srbija da poraboti na crno vo Germanija.Posle nekolku meseci padna od skele i go zdrobi celoto koleno pa sreka nekoj kolega mu dal zdravstvena karticka za da mu napravat operacija, no koga doktorot mu preporacal da odi posle toa na rehabilitacija vo banja za tamu mu treba pasos da pokaze i toj odma rikverc doma.Ne e taka se lesno ko sto misli nasiov narod.Za kratko vreme da mozda e ok, no za dolg period ne veruvam da nekoj izdrzi pogotovo sto se slucuvaat razni raboti koi covek ne ke gi predpostavi odnapred deka ke se desat.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
едно глупо прашање

ако се укинат визите дали се укинуват акцизите за колите ? или тоа се различни поими ?:smir:

Истото и јас сакам да знам .... планирам да земам кола од странство па дали да чекам да ги пуштат визите незнам
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Истото и јас сакам да знам .... планирам да земам кола од странство па дали да чекам да ги пуштат визите незнам
Пример да земеш од Бугарија кола, исто ќе биде како претходно.
Укинувањето на визите не менува ништо ..пак ќе треба да платиш царина и низа процедури ...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Пример да земеш од Бугарија кола, исто ќе биде како претходно.
Укинувањето на визите не менува ништо ..пак ќе треба да платиш царина и низа процедури ...
Да со таа разлика што доколку Бугарите ги укинат визите,тоа ќе биде поефтино за некое евро малтретирање.:toe:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Sega mu e majkata da se napravi nesto so zelenite kartoni i zakonite za uvoz na polovni avtomobili..Dosta bese ponizuvanjeto vo vid na Bugarski pasos ili licna karta...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Sega mu e majkata da se napravi nesto so zelenite kartoni i zakonite za uvoz na polovni avtomobili..Dosta bese ponizuvanjeto vo vid na Bugarski pasos ili licna karta...
Е така е,сега импортерите на нови автомобили ќе побараат од владата да донесе закон за забрана на увоз на автомобили кој не задоволуваат минимум еко-5 стандарди,се разбира со малку повисоки такси одколку сега,па практично било кој автомобил увезен во земјава во приватна режија ќе биде поскап од истиот таков нов,увезен од импортерите.:smir:
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Jas licno imam drugar od ovoj tip. Pred da izvadi BG pasos se silese "samo da imam pasos dva dena ne sedam tuka" Koga izvadi BG pasos mu vikam zosto ne odis vo EU ? mi vika " e pa nemozes taka da odis , treba da imas nekoj sto ke ti pomogne, ke ti obezbedi rabota, prestoj i slicno bla bla bla, ako odam taka ke gi potrosam parite sto ke gi nosam i posle ???? ". Pasosot go ima poveke od 4 godini i uste tuka si raboti i si zivee.

Da mu kazes deka e glup covek ...em dal pari za pasos em smenil drzavljanstvo em nisto ne napravil :vozbud:

Укинување на визите=500евра у банка и тогаш иселување

Каде и да одиш, каде и шеташ не се срами не се плаши Македонец да си....

Ce se pretopis koga togas pa ce bides Evropeec :pos2:
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Мене ова со визиве ич ништо не ми мења,дали ќе платам 20 евра поише коа неам 1000 еура минимум за да влезам у некоја држава не праи разлика.Како што сме пола и више сиромашни ова е само глупост.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Мене ова со визиве ич ништо не ми мења,дали ќе платам 20 евра поише коа неам 1000 еура минимум за да влезам у некоја држава не праи разлика.Како што сме пола и више сиромашни ова е само глупост.
Па и јас така го сфаќам, воглавно џабе.
Значи ова е за оние со подлабоки џебови. Со плитки, пак плитки ќе останат.
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Секако нема да биде=иселување.
Можеби ке идат ке поработат на црно и пак ке се вратат(освен ако немаат работна дозвола).
Подобрата страна е што ако сакаш и можеш да отидеш некаде,ке отидеш како човек без да висиш по амбасади.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Да со таа разлика што доколку Бугарите ги укинат визите,тоа ќе биде поефтино за некое евро малтретирање.:toe:
Бугарија ги укинува визите за Македонија понеделник, 20 јули 2009
Бугарија ќе ги укине визите за граѓаните на Македонија од почетокот на 2010 година, најави денеска Министерството за надворешни работи во Софија. „Одлука на Европската унија (ЕУ) за укинување на визите сè уште нема. Се очекува тоа да се случи од 1 јануари 2010 година. Во моментот кога таа мерка ќе се примени од страна на ЕУ кон Македонија, Србија и Црна Гора, Бугарија неодложно ќе ја исполни таа одлука“, изјави заменикот министер за надворешни работи на Бугарија во оставка Милен Керемедчиев
Тој посочи дека Бугарија ја поддржува визната либерализација за Македонија и била вклучена во преговорите за укинување на визите.
„Како земја членка на ЕУ учествувавме во преговорите на Брисел со Македонија, и ги поддржувавме , и продолжуваме да ги поддржуваме за укинување на визите – и за Македонија, и за Србија и за Црна Гора. Не би можел да кажам дека ќе има какво и да е забавување на укинувањето на визите“, изјави Керемедчиев за софиската агенција Фокус.


Извор: МТВ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom