Како да се откажете од цигарите?

serious

If you need me, whistle
Член од
6 февруари 2009
Мислења
147
Поени од реакции
10
Најдобар совет што може да го добиете: Згужвај ја кутијата со цигари и фрли ја
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.545
Поени од реакции
33.762
Смукање ауспух е фина алтернатива, за кревките карактери. :nesum:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Смукање ауспух е фина алтернатива, за кревките карактери. :nesum:
Ах да ми го смукаш ти мојот ауспух...:pos2::pos2: Кога не си пушач ќути си...:smir:
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.545
Поени од реакции
33.762
Ах да ми го смукаш ти мојот ауспух...:pos2::pos2: Кога не си пушач ќути си...:smir:
А чии совети имаат повеќе кредибилитет? Од пушач или не? По некоја лабава логика. :smir:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
А чии совети имаат повеќе кредибилитет? Од пушач или не? По некоја лабава логика. :smir:
По лабава логика непушачот може да ти даде совети зошто не треба да пушиш, ама по некоја цврста логика само пушачот знае како му е кога пуши или не, и кога ќе му дојде времето да ги остави цигарите.:toe:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.545
Поени од реакции
33.762
Непушач може да се дефинира и како особа што пушела па престанала. :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
Пушев по 2 кутии на ден 6 години ,а од мај месец минатата година немам ни дим земено,затоа што имав голема причина да се откажам од цигарите -Не сакав веќе да си го трујам телото и да си ја уништувам младоста ,лицето,косата ,облеката и сега се осеќам неверојатно. Само јака волја треба да се има,јак карактер и г'з да се издржи првата недела...потоа се е како подмачкано (и не ми фали цигара ни за со кафе ни за со алкохол,а богами ни по некои други работи)
Точно ги оставив цигарите 2 месеци и за тоа време додека непушев се осеќав како да сум новороденче.. Разликата е огромна кога пушиш и непушиш,едноставно цигарите ти ја црпат силата и те прават млитав и утепан,плус кашлање плус лош здив плус белите дробови ти се тапа..
Кога се откажуваш од цигари најбитно од све е у момент на нервоза да не запалиш,ако тогаш цврстиот карактер преовлада,значи можеш да ги оставиш и цигарите.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
После скоро 10 години пукна „љубовта’’ со цигарите како ми се чини. Едноставно сфатив дека цигарите не ме смируваат туку ме умртвуваат. Сум бил во заблуда со години :) Мирот си е мир а не умртвеност. Нервозата која ми се јавува кога сум подолго без цигари е знак дека има живот во мене што сака да живее а не дека треба да се угуши со цигара. Така го сфатив тоа и тоа беше тоа. :) Четврти ден чист.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
За разлика од дрогата која предизвикува физичка зависност, а истовремено и психичка, цигарата не предизвикува никакви кризи и физиолошки потреби, единствено само во психата на секој пушач се создава таа криза, 90% од луѓето што ги оставиле цигарите по 10,20,30 години е поради тоа што, докторот му кажал дека ако продолжиш вака уште некоја година ќе живееш, или пак поради, срцеви напади и слично, ова покажува дека се додека не ти "прижежи" никој не ги откажува, искрено за нови пушачи не би знаел совет, пушачи на 17,18 години мислат дека се зависни, ама сето тоа им е само некој филм направен во главата, ме лути кога ке видам некој средношколец што ми вика леле не можам да ги откажам зависен сум, зависноста ни ја прават луѓето околу нас и да сакаме да не пушиме кога ќе бидеме во друштво со 10 пушачи и ние ќе запалиме.
Можеби треба да се организира некое здружение на граѓани кое на еден начин преку совети ќе ги одвикнуваат средношколците од цигарите се разбира доколку тие сакаат.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.701
Поени од реакции
11.116
Пушев 7 години, па наводно ги откажав пред 3 месеци
(периодот пред/после нг), демек готово не пушам,
карактер, ти реков ми рече, арно ама пак пропушив...
Е во последно време цигарите ми дојдоа преку глава
- утринското кафе го пијам без цигара, зошто ми се
гади ако запалам и ја фрлам одма, после ручек
излегувам да пашнам, не ми иде некако, надвор со
овој со оној, пашни цигарче пак нејќе и си викам
кога веќе нема хемија меѓу нас двајца, нема што
понатаму, секој по својот пат :pos: i feel better now :)
сега следи моментот на чистење, шлајмови и слично
ама ќе помине...мило ми е што цигарата ми дојде
преку глава, потешко ми беше кога "ги откажував
со сила" па држ недај вака онака...среќа помина и тоа :)
Глупаво е да делам совети со мои 22 години ко кузнае
шо да сум, така да, ако не ви се пуши, едноставно
знаете каде е корпата и таму фрлете ја кутијата.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.700
Поени од реакции
4.875
Денес купувам последна кутија :pos: , ќе се самотестирам - кутијава до вечер би требало да биде празна , па од тука почнуваат маките .Ќе се обидам до другиот понеделник да не купам и да не се гребам ако ме акне мини криза во случај да пијам кафе или после јадење:vozbud:.:среќа:
Ако издржам 7 дена , ќе биде чудо ,али мора веќе.
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
92
Поени од реакции
2
Probajte da trcate sekoj den.Posle nekoja minuta koga ke vidite deka voopsto ustvari nemate kondicija,prodolzete,Posle slednata minuta koga ke nemate voopsto zdiv pak prodolzete..E koga ke vi se prislosi - - - ajde togas zastanete i vednas napravete pus pauza..Ima da vi se stemni:nesvest:

- Psiholoskiot moment e epten interesen bidejki posle takvo gadno iskustvo nema da vi tekne veke da zapalite cigara..barem uspea za mene.

A ako ste anti sportas..e togas losiot efekt ke bide nikogas poveke nema da sakate da trcate:pos2:

Suma sumarum koj sakada pusi neka pusi,ama koga ke pocne da ima problemi neka ne se zali.Dzabe se site tie anti reklami na vladata..Pusenjeto e i psihicka i fizioloska zavisnost sto za zal tesko se odviknuva..
Interesen podatok e deka vo 100 % od slucaevite sto imaat karcinom na grlo, 100 % se pusaci..
Slicno e i za belodrobniot karcinom..

Dzabe vi e posle da gi otkazete i da gi gazite cigarite ako ve snajde rak..
Problemot e ustvari sto site mislat deka na niv toa ne moze i nema da im se sluci..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom