Лига на Шампиони 2009-2010

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.796
Поени од реакции
44.267
@Бобан

Чекај чекај, на пола сезона идеш со претпоставки, ајде ја идам со мои, Интер - Милан у финале сезонава у ЛШ, Фиорентина догуруе до полуфинале и end of story е муабетот. Во твојот муабет има едно големо АКО, ако Баерн ја помине Фиорентина, АКО Штудгард ги помине Барса и слично.

За оваа сезона имаше 3 германски екипи за ЛШ, 2 догураа до осмина финале, 4 од Италија, 3 догураа до осмина финале, наредна година, 4 екипи од Италија одат во ЛШ, 3 од Германија.
И 10 екипи од бундесот да одат во ЛШ, само една единствена ке биде кадарна за самиот врв, така било во последниве 10 години така и ке остане, останативе ке бидат само декор, колку и да фантазираш дека германското првенство е, било или некогаш ке биде подобро од италијанското ке изнудуваш само смеа кај останатите овде oд проста причина што истото делува ко да споредуеш албум на Бритни со упс ај дид ит аген хитови и чудовиште од албум на Металика ''Master of puppets'', дури ни во иста реченица не иде да ги ставам, срамота е.

Иначе според IFFHS бразилското првенство е пред Калчо Лигата, дали и тоа според твоиве логики претставува меродеваен податок дека е и посилно односно подобро ?! :tv:
Случајно Платини да не рекол и дека треба да се угледаат италијанциве и на тоа првенство ?

Не ме смеј, видовме колку е кадарен шампионот на Германија сезонава за ЛШ во конкуренција на ЦСКА Москва ( 4ти или 5ти завршија во Русија ) и Бешикташ, едни Штудгарт кој догураа до осмина финале сменија и тренер од што се силни и кадарни за успех, не и одговара на УЕФА на вакви пародични и смешни тимчиња да им даде 4 места во Лигата на Шампионите. :wink:

п.с. Кого тоа лани демолиравте у Европа, збориш за Европа Лигата ? Абе за екипи ко Интер, Јуве, Милан па и Рома тој трофеј таму им е ко канта за ѓубре, е толку им е важен, те молам не го спуштај калчото толку ниско, односно на ниво на германското. За разлика од нив, Хамбург, Леверкузен, Вердер, Шакле и остали врв на дострел им е тоа, премија, ке слават со денови ако го освојат тој голем '' трофеј ''.

Е сеа Милан е поуспешен, но останатите тимови во Куп на УЕФА (Европа Лига) ја издигнаа Германија над Италија, дека просечните екипи од Германија се појаки од просечните екипи од Италија.
Префиксот просечна екипа во Германија го носи секој тим што не се вика Баерн Минхен, нешто што не е случај во ниедно друго силно првенство.
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.230
Поени од реакции
8.111
Во оваа сезона Италијанската лига е пред Германската. Но во следната кога нема веќе да се рачуна 05/06, германската излегува на трето место. Следете го тоа тука
Оваа сезона, само на Германија и Шпанија сите екипи им се останати во европските купови по првиот дел!

А иначе глобално гледано најмногу фанови во светов има Бенфика (кај е во ЛШ?).

Неможе јачина на тим да се суди по број на фанови. Дортмунд има распродаден стадион од 80000+ до 2013 година!!!:vozbud:

Реално, освен Милан и Баерн од Италија и Германија други екипи нема во последниве години во ЛШ...
Е сеа Милан е поуспешен, но останатите тимови во Куп на УЕФА (Европа Лига) ја издигнаа Германија над Италија, дека просечните екипи од Германија се појаки од просечните екипи од Италија.
Во врска со болдот, не се работи за просечни екипи. Милан лани учествуваше во УЕФА куп и испадна. Годинава ќе учествува Јуве и не верувам дека ќе се испоти за да го освои. Едноставно купот не е ценет доволно од големите екипи. Да се работеше за меч од ЛШ помеѓу Вердер и Милан ќе беше сосема поинаква приказната.

Бај д веј, од каде ти е податоков за Бенфика?
 

naum-bavar4e

Баварец до гроб
Член од
16 јули 2008
Мислења
61
Поени од реакции
9
А како сакаш да ја мериме јачината на лигите?
По тоа што ти мислиш?!

А иначе не зборувам за претпоставки, него ако сега кликнеш на 2011 на тој веб сајтот, ќе видиш дека Германија е пред Италија...а за тоа што може да се случи до крај...не коментирам, се е можно.


Хамбургер лани играше полуфинале во Куп на УЕФА, а беше петти (тоа е веројатно просечна екипа). Додека Вердер играше финале, а во Бундеслига беше 10 (тоа е просечна екипа?)
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
вака сеа, Боби погрешно сме се разбрале, тоа е реалноста да, иаме рок од година ипол за да се одалечиме од Бундес лигата, што значи дека и следната година 100% ќе има 4 екипи во ЛШ...

што е поинтересно Рома се враќа на местото на Виола, Јуве се надевам ќе се приклучи со тоа се формира топ 4-ката.
Германците, исто како и Французите се маестрални во однос на спроведување на маркетингот и технологијата во спортот воопшто... не за џабе се лидери во Европа на сите ЕУ самити токму они, но да разграничиме тоа нема никакви допирни точки со фудбалот... тука темелите се поставени уште во 19 век и одтогаш се знаело кој ќе го има главниот збор.

Италија - константно учествување на најпрестижните првенства, најтрофејна Европска репрезентација, и на клубско и на репрезентациско ниво.

Англија - потеклото на фудбалот е токму од овде.Поради нејасни причини касни 80-ти и рани 90-ти беа причина да направат радикални промени со тоа што кормилата ги препуштија на странски инвеститори, сега ретко впрочем ич нема да најдете менаџер Англичанец, уште помалку сопственик на клуб.

Шпанија - Реал и Барса, тоа се машинерии кој непропаѓаат и држат константа, минатата сезона направија целосен пресврт.Овие две структурно се светлосни години пред Атлетико,Валенсија,Севиља и останатите "конкуренти".

кога веќе ќе се освои цела Европа, сакајќи или не лигата паѓа во континуитет.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Во врска со болдот, не се работи за просечни екипи. Милан лани учествуваше во УЕФА куп и испадна. Годинава ќе учествува Јуве и не верувам дека ќе се испоти за да го освои. Едноставно купот не е ценет доволно од големите екипи. Да се работеше за меч од ЛШ помеѓу Вердер и Милан ќе беше сосема поинаква приказната.

Бај д веј, од каде ти е податоков за Бенфика?
УЕФА е за послаби екипи, за да можат и тие да се испуцаат и испробаат во европа. Тука играат екипи кои се 5,6 и 7 во лигата и тие истотака ги бранат честите на своите првенства. Значи и еден куп да има да се натпреваруваат екипите што се на испаѓање и тој ќе беше меродавен за споредна помеѓу екипите. Сега по несреќни околности ќе се најде и некоја појака екипа во лига европа, каде нема некои јаки екипи но сигурно може да им парираат на Милан, Баерн или Јувентус.
 
Член од
22 август 2009
Мислења
2.387
Поени од реакции
1.036
Nemozam da se raspraam zaso ima prosti luge samo edno ke kazam. AKO znaci Germanija ja pomine Italija vo rangiranjeto i i zeme edno mesto vo LS togas od narednite godini toa ke znaci poveke pari za germanskite timovi analogno so toa i poveke pari za ulozuvanje ne za dzabe ondeka galijani ili berluskoni iskacaa so izjavi da se stegnat italijancite za da ne go izbugat 4 mesto za vo LS deka ako go izgubat italijanskite ekipi ke pocnat da gubat mn pari sto do sea gi dobivale epa vidi sea ti pred 4,5 godini inter juve milan pravea parce so transferi i so rezultatite vo Evropa a sea gi nema nigde i osven inter ovie drugive nemozat da napraat transfer nad 5 miliona evra u idnina toa ke prodolzi i zatoa italijanskata liga tone i ke tone koa mi dosle milan glea da sobere nekoj na free transfer od sto nema pari zatoa ke kazam ne glejte vo minatoto i ne mi glejte iminja Milan se vikale ili Juve dzabe e imeto rezultatite se bitni.Alemania Achen pred nekolku godini igrase vo Kup uefa i stigna do 1/4 finale a bese vtoro ligas vo Germanija
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.796
Поени од реакции
44.267
Боби[Мкд];3307597 напиша:
УЕФА е за послаби екипи, за да можат и тие да се испуцаат и испробаат во европа. .
Да де, тоа важи за Шалке, Штудгард, Вердер, Хамбург и останатите освен Баерн, у Италија тоа не важи за Интер, Рома, Јуве, Милан, Фиорентина, учествувањето во тоа наптерварување е аналогно на промашена сезона во Европа, нешто што не може да се каже за втората, третата и четвртата екипа од Германија. :wink:
 
Член од
22 август 2009
Мислења
2.387
Поени од реакции
1.036
Да де, тоа важи за Шалке, Штудгард, Вердер, Хамбург и останатите освен Баерн, у Италија тоа не важи за Интер, Рома, Јуве, Милан, Фиорентина, учествувањето во тоа наптерварување е аналогно на промашена сезона во Европа, нешто што не може да се каже за втората, третата и четвртата екипа од Германија. :wink:
epa posto se tolku golemi tie italjanskite ekipi i "namerno" ne im se igra i ispagaat u uefa kup a germancive stigaat sekoja godina daleku zatoa drugata godina germancite se pred italjancite vo rang listata.
 

naum-bavar4e

Баварец до гроб
Член од
16 јули 2008
Мислења
61
Поени од реакции
9
Во врска со болдот, не се работи за просечни екипи. Милан лани учествуваше во УЕФА куп и испадна. Годинава ќе учествува Јуве и не верувам дека ќе се испоти за да го освои. Едноставно купот не е ценет доволно од големите екипи. Да се работеше за меч од ЛШ помеѓу Вердер и Милан ќе беше сосема поинаква приказната.

Бај д веј, од каде ти е податоков за Бенфика?
Во гинисеви рекорди...провери и на википедија во делот за Бенфика. Имаат над 200.000 фанови кои редовно плаќаат членарина.

А иначе со италијанциве повеќе неможам да се расправам бидејќи очигледно само вие поинаку ги мерите лигите...поразлично од цел свет...
 
Член од
22 август 2009
Мислења
2.387
Поени од реакции
1.036
Во гинисеви рекорди...провери и на википедија во делот за Бенфика. Имаат над 200.000 фанови кои редовно плаќаат членарина.

А иначе со италијанциве повеќе неможам да се расправам бидејќи очигледно само вие поинаку ги мерите лигите...поразлично од цел свет...
dzabe ke se raspraa ostaj gi vremeto ke kaze se ke dojde drugata godina pa ke vidime koj kaj stoi i kaj se "golemite" ekipi ko inter milan i juve koj vo poslednive godini 1/8 finale im e najgolem uspeh
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.230
Поени од реакции
8.111
Боби[Мкд];3307597 напиша:
УЕФА е за послаби екипи, за да можат и тие да се испуцаат и испробаат во европа. Тука играат екипи кои се 5,6 и 7 во лигата и тие истотака ги бранат честите на своите првенства. Значи и еден куп да има да се натпреваруваат екипите што се на испаѓање и тој ќе беше меродавен за споредна помеѓу екипите. Сега по несреќни околности ќе се најде и некоја појака екипа во лига европа, каде нема некои јаки екипи но сигурно може да им парираат на Милан, Баерн или Јувентус.
Сакам да кажам дека сезонава Јувентус според секое здраво размислување, заедно со Ливерпул треба да се топ фаворити за освојување на Лига Европа, но од некоја причина тоа нема да биде така. Мое мислење е дека сите екипи кои учествуваат ќе бидат рамноправни со нив. Истото ова немаше да биде случај доколку истите екипи се натпреваруваа во ЛШ. Впрочем тоа го потврдија минатите две години и Баерн и Милан. Едноставно гиганти од такви размери не се преоптоваруваат со ваков минорен куп и истиот им служи за испробување нови тактики и воигрување на составот (нешто слично како пријателските мечеви во подготвителниот период). Ми текнува дека една сезона, не сум сигурен која точно, Парма целото натпреварување го одигра со комплетниот втор состав и притоа дотурка до 1/4 финалето. Значи, дури и една Парма си дозволила да го понижи натпреварувањево и да пушта во игра резервисти и младинци.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.796
Поени од реакции
44.267
epa posto se tolku golemi tie italjanskite ekipi i "namerno" ne im se igra i ispagaat u uefa kup a germancive stigaat sekoja godina daleku zatoa drugata godina germancite se pred italjancite vo rang listata.
Да де, поради второто по ранг натпреварување во Европа, тачно, али а ги ставиш германциве у ЛШ, сите освен Баерн се губат, ко шо знам да речам, како цигани во Веро и Тинекс. :wink:
Затоа на УЕФА не и одговара такви смешни декори да им се шуњаат у нејзиното главно натпреварување, Лигата на Шампионите, сите видовме што се случи со шампионот на Германија на крај краева оваа година.

п.с. У подмочани е ден на жалост, нивниот клуб и официјално има помалце фанови на кајгана од Баерн Минхен. ( морав да се надоврзам на Пејо, нема љутиш ) :tv:
 
Член од
22 август 2009
Мислења
2.387
Поени од реакции
1.036
Да де, поради второто по ранг натпреварување во Европа, тачно, али а ги ставиш германциве у ЛШ, сите освен Баерн се губат, ко шо знам да речам, како цигани во Веро и Тинекс. :wink:
Затоа на УЕФА не и одговара такви смешни декори да им се шуњаат у нејзиното главно натпреварување, Лигата на Шампионите, сите видовме што се случи со шампионот на Германија на крај краева оваа година.

п.с. У подмочани е ден на жалост, нивниот клуб и официјално има помалце фанови на кајгана од Баерн Минхен. ( морав да се надоврзам на Пејо, нема љутиш ) :tv:
brao be decko jakoto merilo na kajgana ili u makedonija nemalo navivaci na bayern.Zaso nema zaso 90% so isklucoci od vcera pocnale dami gleaat fudbal i se mi navivaat za milan inter real manchester.Me boli K*r mene za toa ja koa navivav za bayern sea so se "navivaci" na Chelsea,milan i kompanija ne znaea so e toa fudbal naramno so isklucoci
 
M

Mario Gómez

Гостин
Италија - константно учествување на најпрестижните првенства, најтрофејна Европска репрезентација, и на клубско и на репрезентациско ниво.
Репрезетацијата од Италија подобра од Германија, Германија има најдобра европска репрезентација на сите времиња.
Со 6 титули од европски и светски, Италија има 5 титули, плус по финалиња води Германија а на ФИФА ранг листата на сите времиња е веднаш зад Бразил.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.796
Поени од реакции
44.267
brao be decko jakoto merilo na kajgana ili u makedonija nemalo navivaci na bayern.Zaso nema zaso 90% so isklucoci od vcera pocnale dami gleaat fudbal i se mi navivaat za milan inter real manchester.Me boli K*r mene za toa ja koa navivav za bayern sea so se "navivaci" na Chelsea,milan i kompanija ne znaea so e toa fudbal naramno so isklucoci
Еден се убил у подмочани, така разбрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom