Откажана посетата на Сејдиу на Македонија

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Не се нервирај, гледај и учи :icon_lol::icon_lol:!

Оправдана и на место секако не беше туку типична балканска реакција!

Македонија понудила он не прифатил и готова работа. Нема да избие трета светска војна :toe:.

Балканскиве политичари се однесуваат како да се англиска кралица ама државите не им се Англија :icon_lol:.
Балканските држави има уште много да се учат на политика и добрососедство едни спремо други.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Не се нервирај, гледај и учи :icon_lol::icon_lol:!

Оправдана и на место секако не беше туку типична балканска реакција!

Македонија понудила он не прифатил и готова работа. Нема да избие трета светска војна :toe:.

Балканскиве политичари се однесуваат како да се англиска кралица ама државите не им се Англија :icon_lol:.
Abe ajde, stvarnoooo? :):)

Inace, reciprocitet se moze da znaci.

Ti mene so baklava, jas tebe so baklava, ti mene curuk boza jas tebe curuk boza. So ima tuka za cudenje, so ima tuka nelegitimno?
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Abe ajde, stvarnoooo? :):)

Inace, reciprocitet se moze da znaci.

Ti mene so baklava, jas tebe so baklava, ti mene curuk boza jas tebe curuk boza. So ima tuka za cudenje, so ima tuka nelegitimno?
Нема ништо нелегитимно само има корисно и штетно :wink:.

Ако мисли Косово дека со овој однос ќе си ги постиогне целите (кои и да се) нека тера. Верувам дека така најбрзо се ствараат нови пријатели :).

Да се дига толку џева од една гарда и црвен тепих ми е смешно небаре немало побитни работи за муабет.

Балкан пар екселанс :wink:.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Нема ништо нелегитимно само има корисно и штетно :wink:.

Ако мисли Косово дека со овој однос ќе си ги постиогне целите (кои и да се) нека тера. Верувам дека така најбрзо се ствараат нови пријатели :).

Да се дига толку џева од една гарда и црвен тепих ми е смешно небаре немало побитни работи за муабет.

Балкан пар екселанс :wink:.
Aj ama i ti sea preteruvas...

Znaes i samiot deka ne e do nekoj pomocan tepih ili nekoja garda... tuku do cinot so koj sto vsusnot se ponizuva edna drzava.... e toa e veke zaebana stvar i definitivno ne e potez koj e vo funkcija na dobrososedskite odnosi... kosovarot sega po ist tertip kratko i jasno veli deka ke primeni reciprocitet t.e. kako se odnesuvas ti so mene taka ke se odnesuvam i jas so tebe. :toe:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Aj ama i ti sea preteruvas...

Znaes i samiot deka ne e do nekoj pomocan tepih ili nekoja garda... tuku do cinot so koj sto vsusnot se ponizuva edna drzava.... e toa e veke zaebana stvar i definitivno ne e potez koj e vo funkcija na dobrososedskite odnosi... kosovarot sega po ist tertip kratko i jasno veli deka ke primeni reciprocitet t.e. kako se odnesuvas ti so mene taka ke se odnesuvam i jas so tebe. :toe:
од признавањето на Косово од наша страна ја невидов реципротитет ... ти виде? со што тие покажаа интерес за соработка ... у кои позиции ја подржаа Македонија ? ... и за што ние треба да внимаваме кога нив ги заболе?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.339
Поени од реакции
21.827
Па и не е лошо да има реципроцитет оти имаше ситуации во кој Косово се заебаваше со нас уствари се обидуваше па ние на крај сепак го признавме. Тука сакам да спомнам процесот за демаркација, барајнето на некоје си враќајне на косовска територија или пак камионите со бензин кој не ги пуштаа да влезат во Косово. Да имаше тогаш реципроцитет ние и не требаше да го признаеме ама ај, сепак се стори. А и за тоа нема реципроцитет. Ние го признавме Косово а Сејдиу изиграва светски лидер кој не бил пречекан како таков. Ете реципроцитет.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Abe ajde, stvarnoooo? :):)

Inace, reciprocitet se moze da znaci.

Ti mene so baklava, jas tebe so baklava, ti mene curuk boza jas tebe curuk boza. So ima tuka za cudenje, so ima tuka nelegitimno?
E pa zatoa vecno ke patite kako Evreite,oti ne se pridrzuvate do praviloto:Ako nekoj te udri po edniot obraz,ti treba da mu go zavrtis i drugiot.:toe:
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
од признавањето на Косово од наша страна ја невидов реципротитет ... ти виде? со што тие покажаа интерес за соработка ... у кои позиции ја подржаа Македонија ? ... и за што ние треба да внимаваме кога нив ги заболе?

5-6 пати постави едно те исто прашање и никој не се најде паметен да ти одговори,или пак можеби не те прочитале,еве и јас истото прашање ќе го поставам. Дали сме признати од Косово ? Ова со признавањево ќе да има врска како расипаната боза и убавата баклава на Кварк.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Aj ama i ti sea preteruvas...

Znaes i samiot deka ne e do nekoj pomocan tepih ili nekoja garda... tuku do cinot so koj sto vsusnot se ponizuva edna drzava.... e toa e veke zaebana stvar i definitivno ne e potez koj e vo funkcija na dobrososedskite odnosi... kosovarot sega po ist tertip kratko i jasno veli deka ke primeni reciprocitet t.e. kako se odnesuvas ti so mene taka ke se odnesuvam i jas so tebe. :toe:
Која тоа држава се понижува :toe:?

Косово има уште многу леб да јаде додека не стане држава! Засега се територија непризната во ОН и прашање дали било кога ќе станат членка на ОН. Полупризната држава се сили на сосед со кој наводно ќе има пријателски односи, многу неумесно (дури и да се во право).

Освен тоа збориме за ЦЕЛИ! Кои се стратешките цели на Косово?

Да тера инат со соседите или да се потруди да направи што побргу пријателски односи со што повеќе соседи?

Велиш не е црвениот тепих туку понижувањто? Кое понижување, па не го викале на ловење риба? Работна посета, ваљда имале агенда за што да разговараат, вака излегува муабетот и не бил битен :toe:.

Со ваков однос Тајван треба да ги скине сите односи со сите земји пошто секој и се тресе на Кина.

Да речеме дека владата промашила работа и направила кикс ( не е потврдено). Тоа сепак не ја оправдува реакцијата од Косово која е неумесна и непријателска. Се преправаме ли дека ќе градиме добри односи? Фарса ли е се?

Што па Косово направи после признавањето, не видов од нивна страна некоја иницијатива освен натрегањето за границата.

И за крај, тотално ми е смешно кога политичари (во овој случај претседател) преку медиуми му се обраќа на друг претседател наместо да дигне телефон и да се договорат ко луѓе. А ние сите треба да им ја голтнеме прикаската. Ко да немаат телефон па да се разберат!

Викам ја Балкан ама ти не ми веруваш :toe:.!
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
И Грците не беа повикани
5-6 пати постави едно те исто прашање и никој не се најде паметен да ти одговори,или пак можеби не те прочитале,еве и јас истото прашање ќе го поставам. Дали сме признати од Косово ? Ова со признавањево ќе да има врска како расипаната боза и убавата баклава на Кварк.

Да.
Друго?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
5-6 пати постави едно те исто прашање и никој не се најде паметен да ти одговори,или пак можеби не те прочитале,еве и јас истото прашање ќе го поставам. Дали сме признати од Косово ? Ова со признавањево ќе да има врска како расипаната боза и убавата баклава на Кварк.
ќе се повторувам додека не ми одговорат ...

ете глеаш со марсовци биле у пакт ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom