Angels & Demons

  • Креатор на темата Bops
  • Време на започнување

Bops

Челзијаш
Член од
29 април 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
Вчера го гледав филмот на кино(безвезе)-снимка и со батал превод. Да не знаев англиски ќе си пукнев од мака бидејќи го чекав со нетрпение. Според мене доста тежок филм за гледање, кој може да биде уште подобар од ‘‘Кодот на Да Винчи‘‘. Ме интересира ваше мислење за овој филм, дали и вас ви се допадна (доколку сте го гледале) и што мислите за илуминатите (дали постојат или не и ако постојат зошто се тие тука). Како и да е, ремек дело, повторно со Том Хенкс во главна улога (сигурно се сеќавате на професроот Ленгдон од ‘‘Кодот на Да Винчи‘)., филм за кој со нетрпение чекам да излезе подобра верзија на пазарот па да се гледа со сите ‘‘нишани‘‘. Еве линк од трејлери од истиот:
Штета што никогаш не сум дошол до прилика да ја прочитам книгата.
Едноставно, се работи за must-see филм.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Абе у принцип Том Хенкс е глумчиште и нема промашен филм ,барем ја така мислам.. За книгите и ја ги немам читано и не можам да кажам ништо повеке.Првиот дел т.е Кодот на Да Винчи мене ми беше интересен трилер иако мн го критиккуваа излеа очекувале чуда :).
За овој Ангели и ДЕмони ке почекам уште некоја надела да дојде на малце подобра копија..па после ке кажам што мислам .
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Не сум го гледал филмот ама сум ја прочитал книгата. Ептен убава приказна, неизвесна до самиот крај.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Поголемо разочарување од филм не сум имала.
Ја имам прочитано книгата неколку пати(зашо стварно многу ми се свиѓаше), и очекував филмот да биде ремек дело.
Но многу од ликовите што се во книгата и многу од настаните ги нема во филмот, прикажани се само главните работи. Во скратена верзија.
Не се прикажува зашто свештеникот го прави сето тоа, ја нема љубовната приказна, го нема директорот на ЦЕРН, воопшто не покажуваат дека Ленгтон оди во ЦЕРН туку ја скратиле верзијата..
Не покажуваат дека антиматеријата е тајно направена, туку сите научници знаеа..
Ги нема новинарите да снимаат насекаде..
Лошо направен филм на толку преубава книга..
Навистина можеле повеќе.

И не верувам дека илуминатите постојат сега, барем не онака како што постоеле во времето на Галилео Галилеј.

Толку го чекав филмов, ама ништо..
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Даите превот, пошо ѕвукот е шит.
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Тркнете до Рамстор и погледнете го асално филмот.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
go simnav filmov ali zvukot bese shit,a aslen prevod ne najdov i zatoa ne go gledav.
ako ima nekoj simnato dobar prevod neka pise tuka.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Абе почекајте малце да дојде на подобра копија ...Вака и да е добар филмот нема да ви се свига поради лошата слика и лошиот тон..
Што толку се брзате??
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.280
Поени од реакции
17.959
Јас ја немам читано книгата, ама филмот едвај чекам да излезе а подобра снимка за да го гледам. А да не знае некој кога треба да ја има својата премиењра филмов.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.618
Поени од реакции
33.998
Задоволен сум. Незнам што и колку очекувавте, мене лично ми се допадна.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Книгата уште лани ја прочитав и стварно е многу добра, а за филмов уште не можам да кажам.
Да не знае некој од кога до кога се прикажува во кино Рамстор, колку е билетот и уште некоја информација...?
 
Ј

јовица11

Гостин
Јас уште го немам гледано., ќе го чекам на HD кога ќе излезе, вака и да е добар филмот нема да ми направи мерак ако го гледам на кино снимка.
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Прво ќе ја прочитам книгата. Па после ќе го погледнам филмот. Хенкс е закон глумец. Нема промашена улога. Околу кодот на да винчи...додека ја читав не можев да ја остаам од преголема возбуденост и неизвесост. Коа го гледав филмот ми беше ко да гледам сосема обичен филм. Уште еден доказ дека книгата е пошмек од отпосле направен филм според неа.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Филмов го изгледав пред пола час и стварно филмов е катастрофа-книгата ми е прочитана 2 пати(повеќе ми се допадна од Кодот на Да Винчи) и со душа го чекав филмов од кога најавија дека се снима.
Освен Том Хенкс глумците не ми се допаднаа а и доста ликови беа изоставени.Колер(директорот на ЦЕРН)ми се допадна како лик а во филмов го нема воопшто.Штета,со ваква приказна можеле да направат мноооогу подобар филм...
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Книгата ја имам одамна прочитано и ме фасцинира, Ден Браун е генијалец во буквална смисла на зборот. Интересна, несекојдневна приказна, исполнета со многу поучни и возбудливи делови.
Филмот се уште го немам изгледано, или ќе одам во Рамстор, или пак ќе чекам добра снимка за даунлоадирање.
Нека не се изненади некој ако филмот не го исполни она што го очекува, а претходно ја има прочитано книгата, тоа е доста нормално. Како што кажа Шмекерот подобро и попаметно е првин да се прочита книгата за да можете вистински да се внесете во приказната.
Нема ништо да коментирам додека не го гледам филмот, само ќе кажам дека едвај чекам да го видам Хенкс и во оваа приказна и ништо не може да ми го промени ставот дека глумецов не е на место :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom