Што правел Бог пред да го створи светот?

  • Креатор на темата Crki
  • Време на започнување

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
pa zatoa e svetov vakov zatopa sto tek na kraj se javuva prasanjeto zosto i odgovorot bi bil ne cini nisto nema krajna smisla.
Мислам дека прашањето "зошто" виси во воздух од самото создавање..а одговор е....не биди таков нихилист..сигурно има смисла..прашањето е еднакво тешко колку и она кој го создал Бог...двете работи е тешко да ги ставиш под знак прашалник ако на едната страна го имаш Бога онаков каков што треба да биде, а од другата радознали форумџии...нашата логика нема одговор за тоа..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако Светот/Вселената се бесмислица, тогаш, логично (нели!?) и ние, демек, производ од таа Вселена, која, ете, била бесмслена, би биле бесмислени. А потребата од прифатливи одговори ја има само чевоквиот разум, кој насекаде ем може да види ред, ем може да размислува за редот и за логиката по кој се поредени нешата во Вселената.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Па нешто околу царството небесно, бидејки Сатаната е сатана пред да настане човекот, што значи имало нешто пред тоа...

Така знам дека одговорот ми е едноставен и знаме дека овде има многу интелектуалци што ќе го оспорат како „прост“... но тоа ти е тоа. Можеби пишува во некоја литература на Светите Отци.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Луѓе, што зборите!??!!!!
Поточно - за што зборите!?!?? Ова е нешто high-tech?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па нешто околу царството небесно, бидејки Сатаната е сатана пред да настане човекот, што значи имало нешто пред тоа...

Така знам дека одговорот ми е едноставен и знаме дека овде има многу интелектуалци што ќе го оспорат како „прост“... но тоа ти е тоа. Можеби пишува во некоја литература на Светите Отци.
Цартвото Небесно е Христово, но пошто Он сеуште не е дојден по вторпат, тоа значи дека Царството сеуште не е востановено од Христа. „Царство Небесно„ не е „место„, туку состојба на душите од оние кои ќе се удостојат да влезат во Рајот.

Луѓе, што зборите!??!!!!
Поточно - за што зборите!?!?? Ова е нешто high-tech?

Да бе, збориме за био-компјутери кои самите се репордуцираат и до бесконечност ги зголемуваат своите капацитети во херци и бајти...
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Слично прашање на ова е ...,,Што ќе постои ако не постоиме ние, земјата и целиот уневерзум,, .Особено би сакал одговор на ова прашање од атеисти. Што ќе псотои тогаш...темнина?

Инаку на овие прашање се прашања кои немаат одговор и боли глава кој се размисљуе за нив. :pos:
 

Crki

Agnostic 6.9
Член од
1 март 2009
Мислења
143
Поени од реакции
2
[zEUs];2538850 напиша:
Слично прашање на ова е ...,,Што ќе постои ако не постоиме ние, земјата и целиот уневерзум,, .Особено би сакал одговор на ова прашање од атеисти. Што ќе псотои тогаш...темнина?

Инаку на овие прашање се прашања кои немаат одговор и боли глава кој се размисљуе за нив. :pos:
Да. ништо апсолутно ништо, ни горе, ни доле, ни лево, ни десно, ни време.

Видете најлесно е да се каже Бог го створи тоа, меѓутоа човек треба секогаш со скептицизам да пристапува кон сите прашања.

Ако гледаме од аспект на стринг теорија, бидејќи таа е сеуште во зачетокот, тука има незамисливи можности за истражување..

11 димензии, паралелни универзуми, значи вика дека нашиот универзум не е единствен..
Има една друга теорија која вика дека нашиот универзум, се раѓа и умира во еден циклус, значи биг бенг-биг кранч. Некои најнови истражувања викаат дека се води војна меѓу темна материја која го држи универзумот и темна енергија која е причината зашто тој се шири и убрзава..
И тука сеа ова го опишува Брајан Грин (водечки стринг теоретичар) нишо не го разбрав има една книга Елегантниот Универзум, башка на англиски, демек биткаата ја губи темната материја и универзумот повторно се смалува до ненормална густина значи сите умираме, и ондак пак иде биг банг пак војна и така до бескрај.

Исто како што нашето сонце, пример е трета генерација на ѕвезда од истата материја, нели умира ѕвздата, супер нова, пак победува гравитација, пак нова ѕвезда...бла бла
Мада стринг теорија е докажана демек на 5 различни математички принципи, и такви теории секогаш низ историјата се покажале како точни..така викаат визичариве не јас..хеехе

Па уште ако збориме за 11 димензии, може човек да се поремети хехех

Ама сепак ова е поверодостојно него „БОГ ГО НАПРАВИ ТОА„ па ви се молам
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Теории, теории, теории... Не може ништо да се докаже. Како што не може да се докаже постоењето на Бог таке и не може да се докаже како настанал светов и ние заедно со него. Па се зависи од човечката психа и самиот како е решен да верува.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
[zEUs];2539236 напиша:
Теории, теории, теории... Не може ништо да се докаже. Како што не може да се докаже постоењето на Бог таке и не може да се докаже како настанал светов и ние заедно со него. Па се зависи од човечката психа и самиот како е решен да верува.
Толку теории има што една со друга од старт си противречат. Но едноставно луѓето прифаќаат какво и да е размислување само ако е научно и се коси со религиозните сфаќања, зашто нели со тоа си паметен и не веруваш во глупостите наречени религија. Свашта.

За мене дур некој не ми докаже дека со некојси факт а не претпоставки дека вселената т.е. сета материја настанала со експлолзии и слични работи, јас ке си останам на теоријата на Бог (макар и таа изгледа смешно) која живее илјадници години.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не се секирај: само да го поправат тоа акцелераторот од ЦЕРН, и-оп! Ќе си напраат приватен Универзум! И-оп! Ете ти „најнова„ теорија за настанокот на Светот! И-оп! Ете ти уште еден славен „м-р„ и „д-р„-славен до наредниот експеримент, секако!
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Не се секирај: само да го поправат тоа акцелераторот од ЦЕРН, и-оп! Ќе си напраат приватен Универзум! И-оп! Ете ти „најнова„ теорија за настанокот на Светот! И-оп! Ете ти уште еден славен „м-р„ и „д-р„-славен до наредниот експеримент, секако!
А до тогаш. Ќе остане се на теории.

п.с не мислам дека ќе доволат да докажат нешто некој. Религиите особено црквата има огромна моќ и никогаш нема да дозволи да се докаже нешто. Капиш.
 

Crki

Agnostic 6.9
Член од
1 март 2009
Мислења
143
Поени од реакции
2
ЕПА ДОБРО ТОГАШ СПОРЕД ВАС

ај да не праиме цернови, ај да не истражуваме, ај да не учиме физики, хемии, биологии, еволуции, медицина(да се молиме да оздравиме) курци палци

ОП ГОСПОД ГО НАПРАВИ ТОА

ај да не градиме школи, факултети, само цркви да градиме и верски училишта што ќе ни е другото, „ПОШТО ТОА СЕ САМО ТЕОРИИИ И ВРСКА НЕМААТ„

АБЕ ВИЕ СЕ СЛУШАТЕ ЛИ ШТО ЗБОРУВАТЕ!?!
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Pa eve si imame religija 2.000 godini (hristijanska) i 1.400 godini (muslimanska) barem vo MK. Rezultatite se ocajni. Religijata go napravila covekot na ovie prostori podobar! Nema ubistva,pedofilijata e retkost,masovnite grabezi se mnogu malku,prevari ima uste pomalku,politicarite se olicetvorenie na cesta,kriminalot skoro i da ne postoi,svestenicite se na cekor od svetost (upotreblivi kako javna rasveta), pravdata caruva,trgovijata e fer i mada uste ne tece med i mleko kaj da e...

E sega nekoja institucija so realno katastrofalni rezultati duri i po nejzini merila treba da ja nema veke stramota e bre.
Da bese firma crkvata ke propadnese milion pati dosega ke ja zatvorea poradi vakvi losi rezultati.
Em sami si postavuvaat cel em sami ne ja ostvaruvaat em baraat bezrezervna poddrska i VERUVANJE!
E sega nekoj veruva vo gorenavedenoto deka se e vo red ama takvite se bezbedno zatvoreni vo ludnica i go promoviraat najnoviot model LUDACKA KOSULA od kolekcijata prolet-leto 2009.
Aj mozda da im dajme kredit uste 2.000 godini pa ke ja bide rabotata.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Kako prvo prasajeto e premalo za mocta na Allah.
A pregolemo za nasite glavi.

Bog ( Allah) ne ja stvoril samo svetot nego celiot kosmos.
Sonceto, Zvezdite, Planetite, Mesecot, Meteorite i tn...

Odgovorot nikogas nikoj ne moze da ja najdemo ako toa nema na Kuran.
Pa i moze da ima. Ako nekoj nesto znae neka kazuva.
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Се досадувал! После се стаил на нет, си програмирал СИМС и сеа еве го си игра!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom