Фан Клуб: Манчестер Јунајтед

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 март 2009
Мислења
54
Поени од реакции
8
Незнам зошто сите зборуваат за реконструкција на тимот после поразот од Барса.Тим што освои 4 титули,стигна до финалето на ЛШ и полуфиналето на ФА Купот сигурно немал слаба сезона па да се зборува зо реконструкција.Тоа можеби му треба на Ливерпул кој многу очекуваше,а ништо не освои.
Ако евентуално се продаде Тевез тогаш сигурно Ферги ќе купи друг напаѓач,но ако Тевез остане тогаш според мене единствено ни треба човек од средината т.е. организатор на играта.
Подетално да објаснам.Таков човек според мене единствено е Сколс кој веќе е стар е ретко кога може да изигра еден цел натпревар на едно исто ниво што се виде оваа сезона.Гигс колку и да е одличен играч сепак не е човек за средината т.е. организатор.Сезонава блесна само на неколку натпревари кога ја имаше таа улога,а другите ги одигра на едно нормално ниво кое сепак за големи натпревари треба да е многу повисоко.Керик е добар за во средината но тој пред се според мене повеќе е дистрибутер на топки отколку организатор на играта.Знае да направи одлични пасеви за напаѓачите и да пополнува дупки во средината но сепак и тој не е тип на играч за кој јас мислам дека треба да биде.Видете само што ни направија Чави и Иниеста во финалето на ЛШ.Нас ни треба еден таков играч,поготово како Чави,одличен организатор кој супер се надополнува со поофанзивниот Иниеста и одлично функционираат.
Андерсон е разбивач на играта и него не го сметам за таа позиција.Сличен на него е и Харгрејвс кој според мене е подобар од Андерсон,но сеуште го немаме на располагање и тука е одличниот Флечер кој е олараунд играч за во средината,но сепак не е организатор на играта каков што треба да имаме.Реков дека според мене таков играч е Сколс но тој е стар.Нас ни треба Сколс но во неговите најдобри години,а кој може него да го замени мислам дека знае само Ферги.Пример земете го Лука Модрич од Тотенхем.За една година се издигна и стана носител на нивната игра.Има одлична техника,одлично чувство за простор,одличен дистрибутер на топки е и неретко оди во напад и дава голови.Исто како Сколс во неговите најдобри години.Таков играч ни треба.
Поради се ова мислам дека нас не ни треба реконструкција,туку само еден одличен организатор на играта.
 

манутд

24 is the number
Член од
20 октомври 2008
Мислења
482
Поени од реакции
13
Незнам зошто сите зборуваат за реконструкција на тимот после поразот од Барса.Тим што освои 4 титули,стигна до финалето на ЛШ и полуфиналето на ФА Купот сигурно немал слаба сезона па да се зборува зо реконструкција.Тоа можеби му треба на Ливерпул кој многу очекуваше,а ништо не освои.
Ако евентуално се продаде Тевез тогаш сигурно Ферги ќе купи друг напаѓач,но ако Тевез остане тогаш според мене единствено ни треба човек од средината т.е. организатор на играта.
Подетално да објаснам.Таков човек според мене единствено е Сколс кој веќе е стар е ретко кога може да изигра еден цел натпревар на едно исто ниво што се виде оваа сезона.Гигс колку и да е одличен играч сепак не е човек за средината т.е. организатор.Сезонава блесна само на неколку натпревари кога ја имаше таа улога,а другите ги одигра на едно нормално ниво кое сепак за големи натпревари треба да е многу повисоко.Керик е добар за во средината но тој пред се според мене повеќе е дистрибутер на топки отколку организатор на играта.Знае да направи одлични пасеви за напаѓачите и да пополнува дупки во средината но сепак и тој не е тип на играч за кој јас мислам дека треба да биде.Видете само што ни направија Чави и Иниеста во финалето на ЛШ.Нас ни треба еден таков играч,поготово како Чави,одличен организатор кој супер се надополнува со поофанзивниот Иниеста и одлично функционираат.
Андерсон е разбивач на играта и него не го сметам за таа позиција.Сличен на него е и Харгрејвс кој според мене е подобар од Андерсон,но сеуште го немаме на располагање и тука е одличниот Флечер кој е олараунд играч за во средината,но сепак не е организатор на играта каков што треба да имаме.Реков дека според мене таков играч е Сколс но тој е стар.Нас ни треба Сколс но во неговите најдобри години,а кој може него да го замени мислам дека знае само Ферги.Пример земете го Лука Модрич од Тотенхем.За една година се издигна и стана носител на нивната игра.Има одлична техника,одлично чувство за простор,одличен дистрибутер на топки е и неретко оди во напад и дава голови.Исто како Сколс во неговите најдобри години.Таков играч ни треба.
Поради се ова мислам дека нас не ни треба реконструкција,туку само еден одличен организатор на играта.
А Карик? Откако дојде во Манчестер игра многу подобро и плус е наша амајлија. Три сезони- три титули во ПЛ. Можеби ретко постигнува голови, но кога постигнува тие се од огромно значење за Јунајтед. На пример оној против Виган и против Хул сити (за водство од 2-1). Таков вид на играч ни фалеше пред три сезони. Сега го имаме и прави систем - растур. Доколку се повреди имаме соодветна замена за него - Флечер. Имам приметено доколку играат заедно Карик - Флечер, Карик игра малку послабо но тоа се работи за нијанси.

Значи не ни треба плејмејкер, туку ни треба лево крило. Парк ќе игра 2-3 натпревари па следниот ќе го одигра под своето ниво. Нани ова сезона не направи ништо. Ако не се лажам започна 7 натпревари во ПЛ. Гигс е во години не може да биде крило. Тој повторно ќе биде плејмејкер и следната сезона. Затоа ни фали ваков играч. Фергусон треба да одлучи кој играч ќе го донесе на ова позиција (ако воопшто купува).

Според мене за таму е совршен Рибери. Малку му е “солена“ цената, но ако атакуваме на ТРЕБАЛОТ следната сезона ни треба таков играч. Заедно со Кики ќе бидат несопирливи. :pipi:
 
N

navivacka

Гостин
И мене тоа ми беше зборот...да се купи играч лево крило ке беше подобро, да ни се вратеше Харго порано тоа ке беше исто како да сме купиле нов играч сепак Ферги ретко купува играчи во летниот преоден рок...немора да троши како другите и да купува по 3 фудбалери туку еден ке е доволен.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.633
Поени од реакции
43.382
Да лево крило ни треба,и те како..И мислам дека ако си замине Тевез(не дај боже),мора да купиме некој супер голгетер,а не некој што прави повеќе асистенции отколку шо дава голови..Пример Агуеро или Давид Вилја..
 
Член од
17 февруари 2009
Мислења
728
Поени од реакции
60
Погоре прочитавме разни заклучоци. И секако дека сите на место. И тоа дека ни фали свежо лево крило, и дека Сколс е добар но стар, истото важи и за Гигс, Невил. Но сепак мислам дека во врска со Гигс доста влијае и фактот што добива различни улоги на теренот. Јас не би го менувал Сколс иако е стар, тој е спремен да игра. Не мора секогаш 90 минути да игра, но Сколс е вистинскиот организатор на играта. Тој дава милиметарски точни и прецизни топки, едноставно ако сте на теренот, не мора да се мачите да ја земете додадената топка од Сколс. Тој ќе ве погоди точно во ногата. Многу е важно искуството. Сега проблем е со тие "постарите играчи" што кога ќе се мачат со повреди, тоа оди потешко и подолго. Еве го и Фердинад кој не заостанува многу со годините од гореспоменатите играчи, и тој се мачи долго време со повреда и никако да се опорави. Нема да игра и за репрезентација. Но сепак друго е неговото искуство кога игра, а друго е на помладите. Всушност секаде може да се прочита дека Манчестер е комбинација на младост и искуство. Затоа јас не би ги менувал легендите наши. Дури можат, нека играат. Не се сами тие на своите позиции, си имаат замени доколку тое е потребно. Оваа денешна екипа на Манчестер Јунајтед е премногу добра, силна и успешна генерација и комбинација, и еден пораз во финалето не може да го промени тоа. Јас во ниеден момент не кажав дека беа слаби тој ден, туку дека имаа лош сплет на околности. Ќе повторам дека доколку никој не си оди, ни треба само некое мало освежување во средината и тоа е. Ја знаете паролата "тимот што победува, не се менува"!
 

DEVIL FOREVER

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД
Член од
29 април 2009
Мислења
538
Поени од реакции
23
Да лево крило ни треба,и те како..И мислам дека ако си замине Тевез(не дај боже),мора да купиме некој супер голгетер,а не некој што прави повеќе асистенции отколку шо дава голови..Пример Агуеро или Давид Вилја..

се согласувам со тебе дека ни треба лево крило вилја не е баш добар за лево крило но агуеро можеби:toe:
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.682
Поени од реакции
9.307
се согласувам со тебе дека ни треба лево крило вилја не е баш добар за лево крило но агуеро можеби:toe:

Давид Силва:helou:

Ама сепак, на лево крило можат да играат Парк, Тошич, Нани...


Едит:

еве кој би биле трансфер таргети моментално:

Валенсија ----- Виган------??милиони
Фигуеора-------Виган------??милиони
Рибери----------Баерн-----87 милиони
Бензема---------Лион------??милиони
Хунтелар--------Реал-------15 милиони
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.555
Поени од реакции
6.241
многу ни фали харгрив во средината.можеби ги нема тие пасови како керик и сколс но кога ни треба борбеност на средината тој е тука!очекувам повеке и од андерсон следната сезона.доколку дојде рибери а тешко да дојде ке бидеме незапирливи.сепак мислам дека на таа позиција ке го земеме валенсија :toe: а и тошич се уште не сме го виделе а важи за добар играч :toe:
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
22.298
Давид Силва:helou:

Ама сепак, на лево крило можат да играат Парк, Тошич, Нани...


Едит:

еве кој би биле трансфер таргети моментално:

Валенсија ----- Виган------??милиони
Фигуеора-------Виган------??милиони
Рибери----------Баерн-----87 милиони
Бензема---------Лион------??милиони
Хунтелар--------Реал-------15 милиони


Би било феноменално доколку го земеме...

Имате дискусија са Гигс и Сколс немам зборови за нив сепак мораме да им најдеме замена не се 20 години они можаат да изиграат 3 - 4 натпревари одлично но другите натпревари ги нема никаде..
Да беше Харгривс здрав нема да ни треба ништо но јбг не е..
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
huntelar bi bil dobra zamena za tevez dokolku tevez si ide
 

PeroAntic

Pelister vo srce
Член од
31 мај 2009
Мислења
212
Поени од реакции
1
Ферги го мерка Хунтелар уште кога играше во Ајакс и мислам дека за сезона-2 ќе го земе.:smir:
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
znam taka go merkase 2 sezoni berbatov
a dve sezoni po red gi merka huntelar i benzema taka da ocekuvam eden od niv da go oblece Svetiot Dres
 
N

navivacka

Гостин
За Бензема читав прееска дека ке заминел доколку Лион го барал тоа а тој не сакал да замине...наводно за него биле заинтересирани и Јувентус...па доколку замине Тевез(а несакам)би можеле да го земеме Бензема.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom