LGBT-популацијата и современиот свет

  • Креатор на темата Out Boy
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
O

Out Boy

Гостин
Педерите треба да се третираат како болест односно карцином на општеството и традицијата.
Добро, добро... нека биде како што ќе речеш.
П.С. Од кој универзитет ти е дипломата по медицина или психологија?

Он:
Бертран Деланое (Bertrand Delanoë, 30 мај 1950) е француски политичар и градоначалник на Париз од 2001 година (реизбран до 2014). Истакнат член е на Социјалистичката Партија на Франција. Тој е потенцијален кандидат за Претседател на Франција во 2012 година.
Деланое е роден во градот Тунис (Тунис) во француско-туниско семејство. За време на детството, се доселуваат во Франција. На 6 годишна возраст станува член на локален хор. На 11 годишна возраст, е сведок на битката кај Бизерт (северен Тунис). По доселувањето во Франција, се запишува на правни студии во Тулуз. Стекнува и диплома по економски науки.

Политичката кариера ја започнува на 23 годишна возраст, како секретар на Социјалистичката федерација во Авејрон. Во 1977 за прв пат е избран за советник во Париз. Во 1993, станува претседател на огранокот на Социјалистите за Париз. Во 1995 е избран за Сенатор во францускиот Сенат, а истовремено ја врши и функцијата секретар на Комитетот за Надворешни работи и одбрана.

Деланое е избран за градоначалник на Париз на 18 март 2001 година, кога за прв пат по Француската Комуна од 1871, контролата врз општинскиот Совет ја превзема левицата. Изборите ги добива со целосна поддршка на неговите Социјалисти, партијата на Зелениете и Комунистите, со што го поразува конзервативниот противкандидат. На функцијата Градоначалник, доаѓа како наследник на Жак Ширак (1977-95) и Жан Тибери (1995-2001).

Се’ до изборите во 2001. Деланое беше малку познат во јавноста. Неговите активности, како организирањето на културни и рекреативни настани (Paris Plage и слични) му донесоа популарност кај париските семејства. Неговите идеи од овој вид, денес на широко се применуваат низ многу светски градови. Откако стапи на должноста, Деланое започна со остварување на изборната програма, која пред се е концентрирана на подобрувањето на квалитетот на животот, намалувањето на загадувањето и редуцирање на сообраќајот и зголемувањето на пешачките и велосипедски патеки низ Париз. Минатата година е реизбран со поддршка од 57,7%. Оваа година, тој остро се спротистави на изјавата на папата Бенедикт, во која тој изјави дека користењето кондоми е бескорисно, дури и контрапродуктивно во борбата против СИДА-та.

На 5-ти октомври 2002 година, Деланое преживеа обид за атентат, кога за време на фестивалот “Бели ноќи“ психички болно лице го избоде Деланое со нож. Изјавата на напаѓачот (Азедин Беркан) била дека нападот бил резултат на неговата омраза кон политичарите, Социјалистичката Партија и хомосексуалците. Деланое ја напушти болницата по две недели од нападот, додека напаѓачот беше вратен во психијкатриска болница каде претходно долго се лекувал.
Како најголем неуспех на Деланое, се смета необезбедувањето Париз да биде домаќин на наредните Олимписки Игри (Лондон, 2012). Сепак, спротивно на очекувањата, популарноста на Деланое по овој неуспех се зголеми. Причината за ова беше што јавноста за науспехот го обвинуваше Претседателот Ширак, кој со цел да ја оцрни Британија имаше изјавено дека “полоша храна од британската, е само финската“ и дека “единствениот придонес на Британија за европското стопанство е кравјото лудило“ што наиде на остри реакции кај Тони Блер и комисијата за доделување на организацијата на Игрите.

Во текот на 1998 година, на телевизиско интервју, Деланое соопшти дека е хомосексуалец.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Бертран Деланое (Bertrand Delanoë, 30 мај 1950) е француски политичар и градоначалник на Париз од 2001 година...
Гадостите кои ги прават педерите нема ниедна пропаганда да ги испере.
Џабе ти е повик на политичари, демек урааа, има и педери политичари.
Полтичарите се во принцип педери затоа и се политичари, политиката е курва ама во последно време педерска курва што е и полошо(фуере).
И Буш, Сталин, Обама, Саркози, Милошевич, Холбрук, Кисинџер, Пол Пот итн, се или биле политичари, но тоа не ги прави добри луѓе. Така да ако очекуваш да се најде поддршка за педерите затоа што некои од нив биле и политичари...само на педер може таков начин за привлекување на симпатии да му текне.
Добро или на црнец..ко што имаат црнците во америка црн месец. Па кажуваат дека црнците направиле големи достигнувања, меѓу кои и путерот од кикиритки.
Така и педерите ќе имаат геј месец. И ќе зборуваат за тоа кој прв го измислил принципот на клистирање.
 
O

Out Boy

Гостин
И Буш, Сталин, Обама, Саркози, Милошевич, Холбрук, Кисинџер, Пол Пот итн, се или биле политичари, но тоа не ги прави добри луѓе. Така да ако очекуваш да се најде поддршка за педерите затоа што некои од нив биле и политичари...само на педер може таков начин за привлекување на симпатии да му текне.
...
И ќе зборуваат за тоа кој прв го измислил принципот на клистирање.
:pos: Па каде реков ја дека сите политичари се добри?
Нормално, има и лоши, има и добри. Како меѓу стрејтерите, така и меѓу гејовите. Еве, Груевски и тројцата гејови од погоре, ги сметам за добри политичари :pos2: Чекајте само да видите што има сторено доскорешниот градоначалник на Винипег, Манитоба, за градот. :toe:

А... има уште 35 познати геј-политичари за кои ќе пишам, па потоа ќе влеземе во сферата на уметноста, музиката, филмот, литературата...:vozbud: Само трпение!

И никој на никого не бара ничии симпатии. Ја овде само изнесувам факти, исто како што беше во подфорумот вести и политика :toe:

А за клистирањето... прочитај за жените на француските кралеви, за медицинската употреба, за средновековното клистирање после секоја голема нужда... па после збори :uvo:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
:pos: Па каде реков ја дека сите политичари се добри?
Нормално, има и лоши, има и добри. Како меѓу стрејтерите, така и меѓу гејовите. Еве, Груевски и тројцата гејови од погоре, ги сметам за добри политичари :pos2: Чекајте само да видите што има сторено доскорешниот градоначалник на Винипег, Манитоба, за градот. :toe:

А... има уште 35 познати геј-политичари за кои ќе пишам, па потоа ќе влеземе во сферата на уметноста, музиката, филмот, литературата...:vozbud: Само трпение!

И никој на никого не бара ничии симпатии. Ја овде само изнесувам факти, исто како што беше во подфорумот вести и политика :toe:

А за клистирањето... прочитај за жените на француските кралеви, за медицинската употреба, за средновековното клистирање после секоја голема нужда... па после збори :uvo:
Не, такво нешто како добри (?!) политичари не постои. Освен во теорија. Како што беше кажано погоре, политиката е педерска работа во самата суштина.
Пишувај си за ѓеевите во уметноста, само немој да шириш дезинформации од типот Едгар Алан По и Шекспир биле педери бидејќи е навреда за генијалните уметници.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Никој не бара сожалување. Најлоша работа е да сожалуваш некого. Хомосексуалците, како и трудните отпуштени, или партиски различните што ти ги наведе, си го бараат она што им припаѓа: права и почитување! Почитување на нивното образование, квалификации, вештини, за секого посебно, без дискриминација, ниту позитивна, ниту негативна.
Се слагам дека токму тоа треба и да го добиете.
Но, прашањето на кое никако да добијам одговор ми е:
Што конкретно правите вие околу тоа? (зборам за Мк)

А, имам и прашање кон сите стрејт дечки, па и девојки кои се згрозуваат од GLBT популацијата:
-Поради што се осеќате, вие лично, загрозени од ваквата популација?
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Се слагам дека токму тоа треба и да го добиете.
Но, прашањето на кое никако да добијам одговор ми е:
Што конкретно правите вие околу тоа? (зборам за Мк)

А, имам и прашање кон сите стрејт дечки, па и девојки кои се згрозуваат од GLBT популацијата:
-Поради што се осеќате, вие лично, загрозени од ваквата популација?
Мене лично заедно со феминизмот ми пречат бидејќи тегнат кон една лоша насока(според мене), кон уништување на патријархалните вредности и кон вкоренетите поими за род и пол. Традиционалното машко не може да е такво ако поединци од него го примаат во гз? Женското, лезбејка, со тоа што не се покорува на машката доминација, не и треба истата, не е женско.
Ми пречат општествените промени кои ги носат педерите со нив. Не е тоа само наивна, ај да им дозволиме нека се зезаат работа, подлабоко е влијанието врз целиот систем на вредности.
И не знам како може да се оддржи, пука од шавови кога ќе му бидат внесени вакви деструктивни елементи.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Се отвара пандорината кутија од која после ѓеевите ќе излезат педофилите и останатата парафилија. Зоофилите се веќе легални во 20 и нешто земји, педофилијата од 1994 не е веќе перверзија а се работи и на тоа да се тргни од листата на болести. За икс години со добра медиумска обработка, и тие ќе бидат легализирани.
Исто и полигамија/полиандрија, објектофилија и други ориентации.

Сами по себе не значат нипто но кумулативно ќе се дојде до сосема идиотски последици, во Австралија се забранува по школите да се користат поимите маж и жена или дечко и девојка туку партнери за да не се навределе истополовите заедници...Орвел...
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Мене лично заедно со феминизмот ми пречат бидејќи тегнат кон една лоша насока(според мене), кон уништување на патријархалните вредности и кон вкоренетите поими за род и пол. Традиционалното машко не може да е такво ако поединци од него го примаат во гз? Женското, лезбејка, со тоа што не се покорува на машката доминација, не и треба истата, не е женско.
Ми пречат општествените промени кои ги носат педерите со нив. Не е тоа само наивна, ај да им дозволиме нека се зезаат работа, подлабоко е влијанието врз целиот систем на вредности.
И не знам како може да се оддржи, пука од шавови кога ќе му бидат внесени вакви деструктивни елементи.
Апсолутно не е наивна, ниту минорна промената...но, дефакто се случува.
Половите улоги се "разнишани" и без уделот на GLBT популацијата во тој процес. Тука сериозни глобални и економски движења се во прашање.

Како што запдниот, доминантно христијански морал, почна да се "распаѓа" со почетокот на 20-от век, така е и со половиот идентитет. Вредностите и стереотипите се трансформираат и тоа е, очигледно, процес кој не може да се сопре. Всушност, кога насилно се сопира, резултира со многу поголема деструкција.

Па, земајќи го ова во предвид, дури ирационално е да се опира човек на сето тоа. Нека, нека им се дадат права. Дури тогаш ќе може фактички да се анализраат и измерат последиците и евентуалните девијации, па и соодветно да се делува.
Вака, кога говориме само со претпоставки, создаваме всушност чудовиште, од нешто што можеби е само мравка.
Самот процес на "сатанизација", создава "сатана" и онаму кај што првично го нема.

Конечно, да не заборавиме дека се кон што чувствуваме отпор и анимозитет, крие всушност наш личен страв. Се осеќаме на некој начин лично загрозени од тоа. И би си дозволила да донесам заклучок, дека тебе конкретно, те плаши тоа што ќе ми биде одземена контролата и моќта на полот на кој му припаѓаш, односно твојата лична моќ и контрола ќе бидат "кастрирани". A, тоа е ирационален страв.
Она што останува пак како реален факт, е дека е само прашање на време кога GLBT популацијата ќе ги ужива сите права, и кога половите идентитети ќе добијат нова, поинаква, форма.
А, ние сме оставени со два избора; Да се противиме на тој процес, и да ја потхрануваме неговата деструкција...или пак, да го прифатиме, па од таа позиција (кога ќе биде веќе "пацифизиран"), многу поконструктивно, да влијаеме врз него.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Вака кога говориме само со претпоставки, создаваме всушност чудовиште, од нешто што можеби е само мравка.
Самот процес на "сатанизација", создава "сатана" и онаму кај што првично го нема.

.....
Не создаваме, нема тука потенцијал да се создава нешто, педерите се деструктивни од старт.
......
Она што останува пак како реален факт, е дека е само прашање на време кога GLBT популацијата ќе ги ужива сите права, и кога половите идентитети ќе добијат нова, поинаква, форма.
............
Е ако де, нека остане прашање на време. Тоа време не е сега, ќе се занимаваме и кога ќе остариме и тоа право ќе им биде дадено во Македонија, нема ни толку да ни биде значајно.
..............
А, ние сме оставени со два избора; Да се противиме на тој процес, и да ја потхрануваме неговата деструкција...или пак, да го прифатиме, па од таа позиција (кога ќе биде веќе "пацифизиран"), многу поконструктивно, да влијаеме врз него.
...........
Не може да се пацифизира и разгледува и да влијаеме врз него.
Тоа се илузии кои некој психолог кој е желен за награда сака да ги добие.
Нема да им се допушти ништо, ќе бидат стигматизирани ко и досега и така.
А и декларативно од власта да имаат некоја поткрепа во вид на закон.
Истиот бел ден нема да види.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
.....
Не создаваме, нема тука потенцијал да се создава нешто, педерите се деструктивни од старт.
......
Она што останува пак како реален факт, е дека е само прашање на време кога GLBT популацијата ќе ги ужива сите права, и кога половите идентитети ќе добијат нова, поинаква, форма.
............
ама они ги уживаат сите права!!!!!

согласно волјата на природата...ете велат природна појава и ајде со природата!!!!!

НЕМА ДЕЦА!!! НЕМА БРАК ТОЧКА!!!

може за имотните прашања кај нотар и готово:toe:
 
O

Out Boy

Гостин
Мене лично заедно со феминизмот ми пречат бидејќи тегнат кон една лоша насока(според мене), кон уништување на патријархалните вредности и кон вкоренетите поими за род и пол. Традиционалното машко не може да е такво ако поединци од него го примаат во гз? Женското, лезбејка, со тоа што не се покорува на машката доминација, не и треба истата, не е женско.
Ми пречат општествените промени кои ги носат педерите со нив. Не е тоа само наивна, ај да им дозволиме нека се зезаат работа, подлабоко е влијанието врз целиот систем на вредности.
И не знам како може да се оддржи, пука од шавови кога ќе му бидат внесени вакви деструктивни елементи.
А кои се дефинициите за род и пол?
Што е со тие што се родени едно, а се чуствуваат друго? Каде се лоцираат овие поими, во главата или меѓу нозете?

Хомосексуалците уште ко се симнале мајмуните од дрвјата (а може и бааѓи пред тоа :pos:) претставуваат традиционална суб-култура (ако таков поим може да се дефинира).

Кај пишува дека жената треба да се потчини на мажот? По кое правило тоа? По правилото на патријархатот или матријархатот? Или според Списите?

Кои негативни општествени промени ги донесоа хомосексуалците во Шпанија, Белгија, Холандија, Шведска, Норвешка, Исланд, Германија, Франција, Канада, Ј. Африка??? (освен тоа што огромен број деца сега се вдомени и луѓето си живеат во бракови или цивилни унии, што е лошо, нели). Ајде, чекам да видам кои се тие деструктивни елементи!

И без нервози, рилекс... ајде, може сум досаден со политичарите, па еве малку музика (плус, да не се чуствуваат запоставени бисексуалците на форумов ;):

Били Џо Армстронг е роден на 17 февруари 1972 во Окланд, Калифорнија. Тој е главен вокалист, текстописец и гитарист на панк-рок групата Green Day.

Во 1990 Армстронг ја запознава Адриен Несер, со која во 1994 година стапува во брак. Сепак, Армстронг е бисексуалец и како што има кажано за LGBT магазинот The Advocate во 1995: „Мислам дека од секогаш сум бил бисексуален. Според мене, луѓето се раѓаат како бисексуални, а само родителите и општеството се тие кои не тераат да помислиме ’Ох, не смеам’. Тие велат дека е табу. Во нашите глави е всадено дека тоа е лоша работа, а всушност воопшто не е.“

Во април 2007, целото семејство на Армстронг работеше за Habitat For Humanity, невладина и непрофитна организација која купува градежен материјал и со помош на доброволна работа гради куќи кои се продаваат на сиромашните по цена на вложениот материјал (без работна рака!)

Армстронг отворено го поддржуваше претседателот Обама за време на кампањата во 2008.

 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
А кои се дефинициите за род и пол?
Што е со тие што се родени едно, а се чуствуваат друго? Каде се лоцираат овие поими, во главата или меѓу нозете?

-------------
Кој не знае што е и не може да се снајде во телото кое го има, си постои пат за него, азил најверојатно.
Но не верувам дека ни е до толку чкарт генот да имаме значаен број на травестити или трансексуалци?
------
Хомосексуалците уште ко се симнале мајмуните од дрвјата (а може и бааѓи пред тоа :pos:) претставуваат традиционална суб-култура (ако таков поим може да се дефинира).
-----
Немало тогаш педери имало можеби за време на отсуство на женка, но на секое машко суштество примарен инстинкт е да оплоди. И на тебе ти е, не џабе сакаш дете.
.....
Кај пишува дека жената треба да се потчини на мажот? По кое правило тоа? По правилото на патријархатот или матријархатот? Или според Списите?
-----
Така си оди тоа, природа ли што ли е. Сака секоја жена силно машко на кое се` ќе му исполни.
--------
Кои негативни општествени промени ги донесоа хомосексуалците во Шпанија, Белгија, Холандија, Шведска, Норвешка, Исланд, Германија, Франција, Канада, Ј. Африка??? (освен тоа што огромен број деца сега се вдомени и луѓето си живеат во бракови или цивилни унии, што е лошо, нели). Ајде, чекам да видам кои се тие деструктивни елементи!
------
Здравје боже ќе видиме. Овие промени се неколкугодишни, ќе ги видиме влијанијата на истите понатаму.
 
O

Out Boy

Гостин
Фала богу, Рики Мартин направи чекор напред во “излегувањето“. Конечно...

Од неприкосновен стрејтер, кршач на женските срца, латиноамериканскиот мачо, Рики Мартин... постана бисексуалец :vozbud: Нели, лошо е да се разочара женската публика, па вака е подобро :toe:

За најновото издание на магазинот TV Aqui, Рики направи чекор напред во неговото “излегување“, ама сепак, ја остави вратата мааааалку подотворена :smir: Всушност кои беа зборовите на Рики?

“Моето срце може да припаѓа и на жена, и на маж“.
:aplauz:

Ете така.
Но факт е дека тој никогаш не е виден во јавност со некоја девојка. Всушност, тој е татко на две близначиња добиени од мајка-сурогат...

Да се потсетиме на неговата кариера.
Енрике Мартин Моралес е роден на 24 декември 1971, во Хато Реј, Порторико. Кариерата ја има започнато како член на латиноамериканската група Менудо, по што во 1990 започна да гради соло кариера. Откако го заврши средното образование, го напушти Сан Хуан и се пресели во Њу Јорк. Во САД кариерата ја започнува во неколку сапуници и театри (Alcanzar Una Estrella). За глумата во 1993 година ја има добиено наградата Хералдо.

Во 1994 година се сели во Лос Анџелес. Во 1995, целосно се посветува на неговата пејачка кариера, издавајќи го неговиот трет албум. До 1998, се посветува на Бродвеј, за да истата година го издаде четвртиот албум, Vuelve, кој постигна платински тираж. На Светскиот ФИФА куп е избран да ја пее песната Copa de la Vida, неговиот прв светски познат хит.

Во 1999, Рики го издава првиот албум на англиски јазик. Како продуценти на албумот се јавуваат Desmond Child, Diane Warren и William Orbit, а Мадона се јавува како специјален гостин. Се редат потоа хитови како "Livin' La Vida Loca" (7 пати платинест тираж на албумот, 22 милиони копии). Во ноември 2000, излегува англискиот албум „Sound Loaded“, кој ги донесува хитовите "She Bangs" и добропознатиот дует со Кристина Агилера "Nobody Wants to Be Lonely". Рики веднаш се искачува на првите места на сите светски музички листи. Во 2001 Мартин го пушта албумот насловен „La Historia“, кој ги содржи неговите најдобри хитови испеани на шпански. Нешто подоцна, истиот албум „The Best of Ricky Martin “, препеан на англиски, е продаден во над милион примероци.

Но целта на текстов е приватниот живот на Рики Мартин. Од светскиот магазин „People“ тој е номиниран за еден од најубавите мажи во светот. Тој, исто така е основач на фондацијата „Fundación Ricky Martin“, непрофитна организација која собира пари за сиромашните и болните. На почетокот, Рики тврдеше пред медиумите дека е вљубен во мексиканската ТВ водителка Ребека де Алба, со која имаше on/off „врска“ цели 14 години, наводно дури и планирал да ја побара за жена, но со излегувањето на албумот "Life" тој потврди дека неговата врска со Де Алба е прекината. По ова, животот на Рики Мартин оди под микроскопот на медиумите и публиката, задирајќи во неговиот приватен живот и сексуалната ориентација. Сепак, ниту ги одбегнуваше прашањата на новинарите, ниту пак одговараше на нив дека е стрејт, со што би ги запрел гласините дека е геј. Се’ до пред две недели.
 
O

Out Boy

Гостин
Митот наречен “Ex-gay“

“Ex-gay“ е термин со кој се идентификува едно лице кое порано било геј или лезбо :pos: Така пишува на Википедија :tv:

Е, сега таквото лице се ИДЕНТИФИКУВАЛО како хетеро или некако ДРУГО (Би, Транс...) Имаат и цело движење, кое се обидувало да ја намали стапката на “несакана хомо-привлечност“ :pos2:

Да биде парадоксот поголем, нивната мисија е да го намалат бројот на гејовите кои имаат врска, а за нив лично самите кажуваат дека и натаму чуствуваат привлечност кон истиот пол, само што повеќе не се идентификувале како ГЕЈ :pos2: Мазохисти :tapp: Лицемери :kesa:

Значи, тие се декларираат како НЕПРОФИТНА христијанска организација, со име “Exodus International“ (звучи нешто како фирма на Гестапо). Тврдат дека со помош на нивната “терапија за преобраќање“ од геј се станувало хетеро. Ама тоа само во однесувањето. За чуствата -не ви даваат гаранција :pos:

Нивните тврдења се темелат на неколку “принципи“ :
-Сексуалниот идентитет и однесување, биле личен избор на секој човек :nesvest:
-Секој човек имал право да знае за алтернативите освен да се биде геј :pos: (се прашувам за алтернативите да се биде стр8)
-Индивидуално одредување на терапијата за “лекување“ кај секој посебно
-Сочуство :vozbud: и почит :vozbud::vozbud: без дискриминација
-Политичка неутралност, т.е слобода за отворено говорење за хомосексуалноста :zver:
-Еднаков пристап до јавните дискусии каде се нудат алтернативи за хомосексуалноста :salut:

Giuseppe Povìa е италијански пејач кој тврди дека имал хомосексуална фаза која траела неколку месеци, и сега оздравел типот :vozbud: За еден магазин, Повиа има изјавено дека луѓето не се геј, туку дека стануваат такви зависно од тоа со кого се дружат :pos2:

Он лично има напишано песна за тоа како еден геј постанал стр8, а песната има дури и освоено второ место на San Remo :nesvest: Песната е пишувана по вистински настан, за тоа како Лука постанал стр8 благодарение на чудесната терапија на д-р Joseph Nicolosi :vozbud:

Sanremo 2009 Luca era gay-Povia

http://www.dailymotion.com/video/x81dsp_povia-luca-era-gay_music
:cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc:

INTRO:
Luca era gay e adesso sta con lei Luca parla con il cuore in mano Luca dice
sono un altro uomo,
1^ STROFA:
Luca dice: prima di raccontare il mio cambiamento sessuale volevo chiarire che
se credo in Dio non mi riconosco nel pensiero dell'uomo che su questo
argomento è diviso,
non sono andato da psicologi psichiatri preti o scienziati sono andato nel mio
passato ho scavato e ho capito tante cose di me
mia madre mi ha voluto troppo bene un bene diventato ossessione piena delle
sue convinzioni ed io non respiravo per le sue attenzioni
mio padre non prendeva decisioni ed io non ci riuscivo mai a parlare stava fuori
tutto il giorno per lavoro io avevo l'impressione che non fosse troppo vero
mamma infatti chiese la separazione avevo 12 anni non capivo bene mio padre
disse è la giusta soluzione e dopo poco tempo cominciò a bere
mamma mi parlava sempre male di papà mi diceva non sposarti mai per carità
delle mie amiche era gelosa morbosa e la mia identità era sempre più confusa
RITORNELLO:
Luca era gay e adesso sta con lei Luca parla con il cuore in mano Luca dice
sono un altro uomo
Luca era gay e adesso sta con lei Luca parla con il cuore in mano Luca dice
sono un altro uomo
2^ STROFA:
sono un altro uomo ma in quel momento cercavo risposte mi vergognavo e le
cercavo di nascosto c'era chi mi diceva “è naturale” io studiavo Freud non la
pensava uguale
poi arrivò la maturità ma non sapevo che cos'era la felicità un uomo grande mi
fece tremare il cuore ed è li che ho scoperto di essere omosessuale
con lui nessuna inibizione il corteggiamento c'era e io credevo fosse amore sì
con lui riuscivo ad essere me stesso poi sembrava una gara a chi faceva meglio
il sesso
e mi sentivo un colpevole prima o poi lo prendono ma se spariscono le prove poi
lo assolvono cercavo negli uomini chi era mio padre andavo con gli uomini per
non tradire mia madre
2° RITORNELLO:
Luca era gay e adesso sta con lei Luca parla con il cuore in mano Luca dice
sono un altro uomo
Luca era gay e adesso sta con lei Luca parla con il cuore in mano Luca dice
sono un altro uomo
SPECIAL:
Lica dice per 4 anni sono stato con un uomo tra amore e inganni spesso ci
tradivamoio cercavo ancora la mia verità quell'amore grande per l'eternità
poi ad una festa fra tanta gente ho conosciuto lei che non c'entrava niente lei mi
ascoltava lei mi spogliava lei mi capiva ricordo solo che il giorno dopo mi
mancava
questa è la mia storia solo la mia storia nessuna malattia nessuna guatigione
caro papà ti ho perdonato anche se qua non sei più tornato
mamma ti penso spesso ti voglio bene e a volte ho ancora il tuo riflesso ma
adesso sono padre e sono innamorato dell'unica donna che io abbia mai amato
RITORNELLO FINALE:
Luca era gay e adesso sta con lei Luca parla con il cuore in mano Luca dice
sono un altro uomo
Luca era gay e adesso sta con lei Luca parla con il cuore in mano Luca dice
sono un altro uomo

___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Luca was gay and now he’s together with her, Luca speaks from his heart, Luca says I’m another man.

1st VERSE:
Luca says: Before telling you about my sexual change, I want to clarify that if I believe in God I can’t recognise myself in human thought which is divided on this matter, I haven’t gone to psychologists, psychiatrists, priests nor scientists.

I’ve gone into my past, delved into it and found out a lot about myself.

My mother had too much love for me, her love turned into full obsession with her convictions, her attentions wouldn’t let me breathe.

My father used to take no decisions and I could never talk with him, he was away at work all day, but I had the feeling that wasn’t the truth, that’s why Mum asked for divorce, I was 12 and didn’t
really understand my father, he said ‘that’s the right solution’ and started to drink after sometime.

Mum always spoke badly of Dad to me and used to say ‘never get married, for God’s sake.

She was sick jealous of my girlfriends and my identity was growing confused.

Chorus:
Luca was gay and now he’s together with her, Luca speaks from his heart, Luca says I’m another man

Luca was gay and now he’s together with her, Luca speaks from his heart, Luca says I’m another man.

2nd VERSE:

I’m another man now, but at that time I was looking for answers, I was ashamed so looked for my answers in hiding, some used to say ‘it’s natural.’

I studied Freud and he didn’t think the same, then high school finished but I didn’t know what happiness was, a big man made my heart shake and that’s when I knew I was a homosexual.

I had no inhibitions with him, he courted me and I thought that was love, yes with him I could feel myself, but then it became like a competition on who made the best sex.

I felt guilty, sooner or later they’ll catch him, but if evidence disappears he’ll be acquitted.

I was looking for who my father was in men, and I used to go with men not to betray my mother.

2nd Chorus:
Luca was gay and now he’s together with her, Luca speaks from his heart. Luca says I’m another man.

Luca was gay and now he’s together with her, Luca speaks from his heart, Luca says I’m another man.

SPECIAL:
Luca says: For 4 years I’d been with a man through love and deceptions, we often betrayed each other.

I was still looking for my truth, that big eternal love, then I met her at a party, among a lot of people, she had nothing to do with it all, she listened to me, undressed me, understood me. I only remember that I missed her the day after.

This is my story, only my story, no illness, no recovery.

Dear Dad, I’ve forgiven you even though you’ve never come back here.

Mum, I often think of you and I love you, and sometimes still see your reflection.

But now I’ve become a father and I’m in love with the only woman I’ve ever loved.

Final Chorus:
Luca was gay and now he’s together with her, Luca speaks from his heart, Luca says I’m another man.

Luca was gay and now he’s together with her, Luca speaks from his heart, Luca says I’m another man.
_________________________________________________________________________
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom