Најдобра банка за да се орочат парите

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Каква бе Бугарија, и тие се лопови. Isle of Man Bank, таму.

Isle of Man Bank - основана 26 октомви 1865. Купена од National Provincial Bank во 1961, и после станува дел од The Royal Bank of Scotland Group во 2000 како дел на NatWest.


Туека златен.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Друже јас не сум од тие да одам да се расправам за 20 денари со некоја манекенка на шалтер или во канцеларија условите се тие не ми одговара и затоа се префрлив во тутунска банка пред да ги орочам ги прашав и ми кажаја дека 100% кајнив не е така па ке видиме понатаму како ке биде значи не сум бил единствен што го изиграле на тој начин :toe:
Во право си, правото на избор кај мене е приорититет број 1, ако кај едни не ми се допаѓа тенќу анд факју идам кај друготе.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Јас се водам од онаа изреката дека само к** во туѓа рака расте и пари не орочувам :)
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Јас се водам од онаа изреката дека само к** во туѓа рака расте и пари не орочувам :)

OK tvoe pravo e sto mislis i po koja izreka se vodis!
A jas se vodam kontra taa izreka i kontra izjavite na mal milion forumdzii koi predviduvaat od ogromna devalvacija (1Evro trebal da bide 150, pa duri i poveke od 200 Denari), kako i predviduvanja za kataklizmicki scenarija bankrot i raspad na ekonomijata, pa stedam vo bankite edno 7-8 godini koi banki mi isplatuvaat kamata od 7-10% (zavisno koj period na stedenje ili vo kakva valuta e depozitot), pri sto kamatata ja reinvestiram (bidejki si imam plata koja sega za sega mi stasuva)... pri vakvi uslovi jas veke (ili za kratko vreme) ke go dupliram kapitalot - vo Evra! E sega i Evroto e devalvirano, padnata mu e vrednosta od pred 8 godini! No! Rekov kapitalot pri uslovi na reinvestiranje so 8% prosecna kamata SE DUPLIRA za 8 godini!!! A prakticno ne mrdnav so prst...
Vo svetski ramki veke 8-10% godisen profit se smeta kako odlicen....
Gledas: ne rasne vo tugja raka samo k**
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
OK tvoe pravo e sto mislis i po koja izreka se vodis!
A jas se vodam kontra taa izreka i kontra izjavite na mal milion forumdzii koi predviduvaat od ogromna devalvacija (1Evro trebal da bide 150, pa duri i poveke od 200 Denari), kako i predviduvanja za kataklizmicki scenarija bankrot i raspad na ekonomijata, pa stedam vo bankite edno 7-8 godini koi banki mi isplatuvaat kamata od 7-10% (zavisno koj period na stedenje ili vo kakva valuta e depozitot), pri sto kamatata ja reinvestiram (bidejki si imam plata koja sega za sega mi stasuva)... pri vakvi uslovi jas veke (ili za kratko vreme) ke go dupliram kapitalot - vo Evra! E sega i Evroto e devalvirano, padnata mu e vrednosta od pred 8 godini! No! Rekov kapitalot pri uslovi na reinvestiranje so 8% prosecna kamata SE DUPLIRA za 8 godini!!! A prakticno ne mrdnav so prst...
Vo svetski ramki veke 8-10% godisen profit se smeta kako odlicen....
Gledas: ne rasne vo tugja raka samo k**
I sega vo sto stedis denari ili evra ???
Gledam deka IK banka ima dobri kasmati vo denari
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
I sega vo sto stedis denari ili evra ???
Gledam deka IK banka ima dobri kasmati vo denari
Пиши колку се во ИК банка ...ако можиш и постирај линк од ик банка каде пишува на нивната веб стрна колку се во денари и на колку месеци ....и т.н. ОК ? :salut:
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Еве линк од ИК банка, ама не верувам сега да бидат нешто повеке од 8.5%

КАМАТНИ СТАПКИ НА ДЕНАРСКИ ШТЕДНИ ВЛОГОВИ ОД 01.06.2009 ГОДИНА
http://www.ikbanka.com.mk/?ItemID=503FF30E44E3F74F8946AD82643E1843

Овие сигурно се стари 01.06.2009 ГОДИНА ги немаат напишано новите како и во другите банки од 01.01.2010 година можеби би требало и ИК банка да ги има намалено... ?
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075

Овие сигурно се стари 01.06.2009 ГОДИНА ги немаат напишано новите како и во другите банки од 01.01.2010 година можеби би требало и ИК банка да ги има намалено... ?
Затоа ти пишав дека поише од 8.5% сигурно не се ...

Проккредит банка!
Зш? Дај дообјасни се .
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Затоа ти пишав дека поише од 8.5% сигурно не се ...
Ama toa e nagadjanje deka ne se tolku , a mozebi i se ):

Проккредит банка!

Aj objasni zosto taka mislis ???

20 денари секој месец земале тоа нешто ново било ми кажуваја ме убедуваја дека во сите банки било исто тоа дека не било многу во месецот да ми земаат 20 денари.... не сакаја да ми ги дадат парите морав да платам 80 и нешто денари за 3 месеци и после од кога платив не сакаја пак да ми ги дадат парите ми кажуваја за некоја камата на крајот од месецот се плакала ...па едвај некако ги повлеков откако ме изнервираја скроз ...затоа сега денар нема да видат одмене се пререфрлив и орочив во тутунска банка :toe:
i jas imav isto iskustvo koga trebase da ja zemam kamatata mi velat da ti dademe kamata treba da platis tolku i tolku otogas ne stedam kaj niv
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.301
Поени од реакции
29.769
Moже ли некој подетално да ги објасни отворените штедни влогови.
Поконкретно мислам на оние од Комерцијална банка:
http://www.kb.com.mk/uslovi.asp?id=12
Прашував и во локалната експозитура кај мене ама на теткицата мислам помалку од мене и беше јасно.

Ме интересира како се пресметува каматата кога вадиш и/или додаваш средства во отворениот штеден влог. На пример, ако на 17ти извадам 60%, дали за 16 дена се рачуна камата како за 100% од влогот а за останатите денови од месецот како за 40%. Или можеби тука лежи зајакот па за тој месец даваат некоја камата како по видување да е влогот.
Зошто инаку која е поентата некој да става влог по видување, отворените штедни влогови се секако поисплатливи за нас штедачите... ама од гледна точка на банката, на ист начин располагаат со средствата како и за двата видови на влогот -не знаат кога ќе го извадиме влогот.

Отворениот штеден влог од Стопанска банка на пример наплатува 350ден фиксно за повеќе од еднаш месечно вадење средства. (или 350ден за секое вадење после првото... не разбрав точно)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom