Атлантида

Дали постоела Атлантида?

  • Да

    Гласови: 157 82,6%
  • Не

    Гласови: 33 17,4%

  • Вкупно гласачи
    190
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.693
Поени од реакции
13.328
Атлантида како атлантида постоела, но како исчезнала никој не знае, тоа се само претпоставки.
Според тоа што јас го имам читано Атлантида исчезнала од некоја катастрофа што се вели дека била нешто слично како нуклеарна бомба.
Има некои претпоставки дека е на островот Сан Торини - Тера Нова во средоземното море. На времето тука имало експлозија на вукан - не ерупција туку баш експлозија... Тоа се почувствувало дури до Средна Европа каде се пронајдени траги од пепел која датира приближно од тоа време. Значи експлозијата можеби била катастрофална за биската околина но таа пепел која се кренала во воздух и шетала по цела европа направила огромна штета за посевите ширум тогашниот познат свет на европската цивилизација и цивилизацијата на стариот исток (Месопотамија, Египет, Палестинското крајбрежје). Но сепак ова е теорија не е докажано точно каде се наоѓа Атлантида.
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
0
Za ostrovo nekoj misla deka postoii nekoj ne. Nekoj vela deka se najduval kaj severna anglija nekoj vo sredozemno more.I nie sakame da ja prouchuvame vselenata a neznaeme shto se najduva na planetava!

Spored toa jas shto go imam citano, izbuvnal golem vulkan i ostrovot go udril golem bran.Eve eden citat vo koj Kritia i Timej od platon go opishuvaat ostrovot
"Niz sredinata na ostrovot(Atlantida)se protegala ramnina za koja velat deki bila edna od najplodnitei najubavite pamnini, a nedaleku od nea imalo edno ritche.Nego go opkruzuvale tri pojasi voda i dva pojasi kopno, kako prsteni.Na vrvot na ritcheto se izdigalo svetilishte posveteno na Posejtod i na Klita, opashano so zlaten zid niz koja ne smeelo da se minuva.Hramot na Posejdon bil oblozen so srebro, osven statuite koi bile od zlato.Dva izvora topol i studen davale izobilstvo od voda a vnatre imalo banjiza kralevite i za obichniot svet.Na vtoriot pojas kopno imalo brodogradilishta i pristanishta shto bile opkruzeni so zid od gusto zbieni kujki.Od taa zona prenaselena so narod denonokno dopirala vreva.A zad niv na sonchevite plodni ramnini uspevale najslatkite ovozemski plodovi:korenja, treva, cvejkinja, drvja i ovoshje.Seto toa shto g proslavilo ostrovot shto sega lezi vo temnina, nastanalo vo chudesnata ubavina i beskrajno izobilie"
Kriija i Timej od Platon.

Ova seto mozi e samo prikazna, no mozi i da e vistina.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Google Ocean ја пронајде Атлантида


Линиите кои предизвукале големо внимание


Гугловата алатка за пребарување на море на една од можните локации за изгубениот град Атлантида пронајде „мрежа на улици„ .Мрежата се наоѓа на дното од Атлантикот, на 1000 км од брегот на С.Африка кај Канарските острови.
Совршениот правоаголник голем колку половина да речеме Англија - изгледа како нацрт на градот. Dr. Charles Orser, професор по археологија откритието го оценил како фасцинантно.

Тоа место се поклопува со она кое го опишал Платон. Според Платоновиот опис , Атлантида потонала во океанот после неуспешниот обид на нејзиното население да ја покорат Атина околу 9000. п.н.е...

ПОВЕЌЕ прочитајте на :
http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/article2255989.ece
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Според Платоновиот опис , Атлантида потонала во океанот после неуспешниот обид на нејзиното население безуспешно пробале да ја покорат Атина околу 9000. п.н.е...
Знаев дека гејците се клети Лемури :icon_evil
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Добра реклама за Гугл Оушн.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.469
Поени од реакции
81.911
Колку време треба да помине за да се јави некој "паметен научник" со "научно" тврдење дека ова е дело на природата:

"Види вака...Подводните морски струи и тектониката на теренот, под одредени услови, овозможуваат создавање такви раседи под 90 степени......"
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Колку време треба да помине за да се јави некој "паметен научник" со "научно" тврдење дека ова е дело на природата:

"Види вака...Подводните морски струи и тектониката на теренот, под одредени услови, овозможуваат создавање такви раседи под 90 степени......"
Ако е големината на тоа околу пола Британија...

...нема теорија да е Атлантида. Освен ако не живееле таму некои гиганти.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Еј видиш, интересно.

Ако е големината на тоа околу пола Британија...

...нема теорија да е Атлантида. Освен ако не живееле таму некои гиганти.
Чиче Гугл ми вели дека е 100км x 100км, што и не е толку голема :)

Иначе еве линк конкретен: http://maps.google.com/?ie=UTF8&t=h&ll=31.372399,-24.439087&spn=2.607539,4.943848&z=8
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Еј видиш, интересно.


Чиче Гугл ми вели дека е 100км x 100км, што и не е толку голема :)

Иначе еве линк конкретен: http://maps.google.com/?ie=UTF8&t=h&ll=31.372399,-24.439087&spn=2.607539,4.943848&z=8
Aко е 100х100 км, еден профил на улица (ширина на улица од фасада до фасада, условно речено) би бил отприлика (значи, окативен метод :) ) километар на километар. Замисли крстосница километар на километар... премногу.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Aко е 100х100 км, еден профил на улица (ширина на улица од фасада до фасада, условно речено) би бил отприлика (значи, окативен метод :) ) километар на километар. Замисли крстосница километар на километар... премногу.
Можно е да е ѕид. Кој спомна нешто за улица.
Ѕид, во вода, после илјадници години нанего ќе развие генерации школки и растенија а да не зборам за земја што ќе се налепи на него. Гледајќи така, ова километар на километар баш и не е толку големо.
Пооптимистички гледано :)
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Можно е да е ѕид. Кој спомна нешто за улица.
Ѕид, во вода, после илјадници години нанего ќе развие генерации школки и растенија а да не зборам за земја што ќе се налепи на него. Гледајќи така, ова километар на километар баш и не е толку големо.
Пооптимистички гледано :)
Реј, јас сум растел со Кларк, Деникен (помалку) и багра, сум читал за Шлиман и Еванс, за откритијата, сомнежите, истражувањата... сакам да е ова Атлантида. Ама, преголемо ми гледа.

Од друга страна, каква и градба да е, оволкава и ортогонално испроектирана во правилна урбанистичка шема, што асоцира на градски план, е нешто феноменално што треба да се истражи.

Само, доколку сликата е веродостојна.

Наречи ме песимист, ама 5 дена нема откако го поставија програмов за даунлоуд. А сателитскиве снимки постоеле ехеее..... И дека некој случајно копал таму, понесен од историските легенди, и баш налетал на ова... Незнам.

Вреди да се истражува.
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Можно е да е ѕид. Кој спомна нешто за улица.
Ѕид, во вода, после илјадници години нанего ќе развие генерации школки и растенија а да не зборам за земја што ќе се налепи на него. Гледајќи така, ова километар на километар баш и не е толку големо.
Пооптимистички гледано :)
Земи подели го правоаголников на 100 дела по ширина и по должина де... не може да се ни ѕидови, пак е предебело. Башка, по ниедна логика на организација, овде не гледам можна шема на организација на град - понајмалку на еден така извикан и „совршен“ град како Атлантида.

Едино се сложувам дека се ровови, добиени под тектонски влијанија. Тогаш, сепак, профилот на линиите е реален. А ортогоналната поставеност не е воопшто неприродна за такви влијанија, поготово доколку се работи за толку голема површина.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Ми е кретенски овој интернетов овдека во гоце, па едвај ја добив таа слика. Инаку ако на погорните и подолните нивоа на зум се добие иста слика, дефинитивно е автентично. Дали е град, дали е нешто друго, вреди да се истражи, да.

Плус, не се сателитски снимки. Сонарни се. Оттука плус фактор е нивната непрецизност што без проблем може да прикаже 5 километри широк ѕид или улица уатсоуевр.

Едино се сложувам дека се ровови, добиени под тектонски влијанија. Тогаш, сепак, профилот на линиите е реален. А ортогоналната поставеност не е воопшто неприродна за такви влијанија, поготово доколку се работи за толку голема површина.
Ама ти е американски одговорот...

Еден тектонски ров под агол 90 степени - природата знае за чуда.

Два тектонски рова под агол 90 степени во близина еден до друг со различна аголна поместеност што не прави правоаголник - случајност.

Едно купа „ровови“ идеално паралелно разместени градејќи совршен квадрат (се примеќа) и некаква логичка целина и разместеност - НЕ е дело на природа.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Дали мистеријата за исчезнатата Атлантида е конечно решена ?

Благодарејќи на Google Earth можеби конечно е откриена локацијата на потонатата Атлантида. Имено, во Атлантскиот океан е откриен облик кој би можел да одговара на одамна изгубената цивилизација за која некои веруваат дека е сепак мит.




Линиите, премногу организирани да би можеле да настанат по природен пат, имаат изглед како мапа на пространа престолнина, се откриени со помош на сателитски снимки и резултатите на подводните истражувачи, а можноста за неверојатното откритие ги счудоневидело и океанографите и геофизичарите.​

Атлантида за чија цивилизација пишуваше и нејзиното постоење го сугерираше Платон, според сателитската снимка је сместена на околу 997 км од западниот брег на Африка недалеку од Канарските острови.​


Платон верувал дека островската цивилизација потонала заради чести потреси и поплави некаде во периодот од 9.700 - та до 12.000 – та година пред Христос.​

Dr. Charles Orser, од Универзитетот во Њујорк, еден од водечките светски експерти за Атлантида, откритието го нарекол ’фантастично’.​

Местото е толку интересно, што ако се претпостави дека примерокот е природен, сепак ќе биде навистина интересно за проучување.- изјавил Orser.​

Google Ocean, екстензијата која им дозволува на корисниците на Google Earth да го истражуваат океанот беше лансирана на почетокот на оваа година. Лагендата за Атлантида ја предизвикува имагинацијата со векови, Платон ја опишал како богата земја „поголема од Либија и Азија заедно“ со напредна цивилизација и природна убавина која била уништена од земјотреси и поплави пред 9.000 години.​

 

Kajgana Shop

На врв Bottom