Шведска ги озакони хомосексуалните бракови

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Но мојата црква е православна македонска и се раководам според неа. Не сум ни лутеран (за среќа), ни пак сме Шведска (за среќа) ниту сакам да бидам како нив или дел од нив. Факат што би рекол Латас.
Ма истото го помислив како Братот, повели за Шведска, врати се отворени (посебно за вас со широки погледи на свет).
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ха ха, екстремен православец си, а? Како може да си „играм“ со цитати од книгата која тебе ти е света, кога цитирам една фраза која покажува колку универзална е љубовта.

Јас сум нерелигиозен, а за селењето во Шведска да ја прашаш владата која најверојатно ја сакаш од срце, за тоа, до каде е визната либерализација.
Љубовта е универзална и никој не го порекнува тоа, воопшто не е тоа темата на разговор.

Туку повикување на цитати од библија во име на геј љубовта е бедно.

Во секој момент можеш да се венчаш за некој Швед и да добиеш Шведско државјанство. :toe:


И..геј пропагандата со славни личности можеби пали кај некој друг.
 
O

Out Boy

Гостин
Љубовта е универзална и никој не го порекнува тоа, воопшто не е тоа темата на разговор.

Туку повикување на цитати од библија во име на геј љубовта е бедно.

Во секој момент можеш да се венчаш за некој Швед и да добиеш Шведско државјанство. :toe:


И..геј пропагандата со славни личности можеби пали кај некој друг.
И што кажа сега?

Љубовта е универзална, ама за геј луѓето не важи цитатот од Библијата?

Мартин Лутер го спомнав оти некој погоре ја навреди Лутеранската црква без факти, а не дека правам геј-пропаганда.

И информација за легалистичкиот фанатик што бараше линк, како да ти дадам линк на закон кој го имам во компјутер?
Член 72 барај.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Фала за епитетот, ____ фанатику. Или фанатичке.
Само ти реков не важи ова. Полнолетство е полнолетство, нема врска ова со тоа што го пишуваше. Ти кажав и погоре. Но добро, продолжи да се филмаш, твое право.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
И што кажа сега?

Љубовта е универзална, ама за геј луѓето не важи цитатот од Библијата?

Мартин Лутер го спомнав оти некој погоре ја навреди Лутеранската црква без факти, а не дека правам геј-пропаганда.

И информација за легалистичкиот фанатик што бараше линк, како да ти дадам линк на закон кој го имам во компјутер?
Член 72 барај.
Види, спремен си со стандардни геј пропагандни шеми на дискусија.

Нема да навлегувам во надмудрување и во 10та верзија на толкување на библијата, со некој што вели дека самиот не е религиозен.
 
O

Out Boy

Гостин
Мислев дека луѓето и животните се разликуваат баш поради здравиот разум..
Кој здрав разум? Каде здрав разум?

Ниче убаво си има речено: Да споредиш животно со човек, е навреда. За животното.

И најголемите предатори во дивината ловат само за да преживеат. Ако лавицата е гладна, ќе лови, ќе јаде, ќе ги нарани младите и ќе си лежи под сенка. Но никогаш нема да убие две газели ако и треба една.

За разлика од нив, човекот и тоа како убива од задоволство. До пред некој година имаше племиња кои се јадеа меѓу себе. Во современите општества, страста за убивање, поради неможноста да се исполни врз човек како легална, се пресели во подрачје наречено „лов“. Грабам пушката и убивам еден куп срни, елени, зајци и други невини животинки, оти ептен се возбудувам кога гледам како нешто умира од моја рака:nesvest:

За кој здрав разум ни кажуваше ти?

Сега најдов, ова е за казни човек. Не е за она ти што збориш. Младо старо. Ако сакате да влезете во тие членови, нема проблем.
Тиј член прв го видов, тој и го пишав. За педофилија збориме, така што тоа е во делот на санкции, а не на награди. Истата поделба на малолетниците важи по сите закони, а во КЗ се повторува на безброј места.

Види, спремен си со стандардни геј пропагандни шеми на дискусија.

Нема да навлегувам во надмудрување и во 10та верзија на толкување на библијата, со некој што вели дека самиот не е религиозен.
Жими мене, никакви шаблони не користам. Се’ природно ми доаѓа :wink:

Тоа што не сум религиозен не е пречка да дискутирам за Библијата, како што и тоа што не си геј, не е пречка да дискутираш за геј-луѓето.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Аут бој, најљубезно ќе те замолам да не ставаш слики од акт на бакнување или повеќе на двајца хомосексуалци од машки род, не ради друго туку не знаев дека систавил па кога случајно ја видов морав веднаш да склорам надоле за да се тргне сликата, за да не повратам....извини ама имам рефлекс на повраќање кога ќе видам таква слика.
Не ме сфаќај погрешно, терајте си вие хомосексуалците само нема потреба тоа да го истакнувате и да се гордеете нешто посебно со тоа. Хомосексуалноста е природна појава исто како и разните тешки инфекции и вируси како што се природна појава. Моментално хомосексуалноста како психолошко-социјална проблематика односно појава е еден мал фактор од многуте кои се спротивствуваат на растото на човековата популација. Токму и затоа немам јас никаков проблем со хомосексуалните единки, се додека тие од машки род не го правата отворено пред мои очи и се додека таквите единки не прават некоај голема фама од тоа што се хомосексуално ко којзнае што да е.
Кога оваа појава ќе почне да има поголем негативен ефект на растот на човековата популација тогаш и јас ќе бидам за превземање што е можно повеќеќ мерки за контрола и изнаоѓање начини за спречување на оваа појава.

Инаку оваа дискусија не е за оваа тема туку е за оваа тема:

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=19016&page=47

Која моментално привремено е заклучена.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
nema da pomognat za namaluvanje na populacijata...sakaat pravo na posvojuvanje:toe: pa i vestacki oploduvanja
 
O

Out Boy

Гостин
RAYTHEON23, Bacillus gagous не’ обвинува за слабиот раст на светската популација, а не за зголемување. А за кој слаб раст зборувате бре?

10.000 пне, имало околу 1000 хуманоиди.
3000 пне, имало околу 25000 луѓе.
500 пне- 100.000
1 пне 200.000
1000 310,000
1750 791,000
1800 978,000
1850 1,262,000
1900 1,650,000
1950 2,518,629
1955 2,755,823
1960 2,981,659
1965 3,334,874
1970 3,692,492
1975 4,068,109
1980 4,434,682
1985 4,830,979
1990 5,263,593
1995 5,674,380
2000 6,070,581
2005 6,453,628

Jul. 1, 2008 6,706,993

Со која вода и храна мислите да продолжите со ова темпо.

Која нафта ќе ја користите за да одржувате стабилен економски раст?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Жими мене, никакви шаблони не користам. Се’ природно ми доаѓа :wink:

Тоа што не сум религиозен не е пречка да дискутирам за Библијата, како што и тоа што не си геј, не е пречка да дискутираш за геј-луѓето.

Разликата е што јас не се трудам да ти ја толкувам твојата сексуална определба или да те убедувам дека е поинаква од начинот на кој што ти ја живееш.

Јас се помирувам и сум толерантен во однос на ова, можам да бидам и добар пријател со тебе.

Но, не сакам “силување“ со пропаганда. Не ми е првпат да дискутирам со геј човек на овие теми и можам слободно да заклучам дека имате едно глобално “учење“ би го нарекол или филозофија, кое секогаш се повторува.
А тоа се примерите со животните, толкувањето на библијата, користење на медиумската - холивудска пропаганда со цел прикажување на хомосексуалноста како “ин“, користење на публицитет и на таков начин освојување некои поборници/симпатии меѓу полибералните луѓе кои после слично како и овде ги користите за пропаганда.
 
O

Out Boy

Гостин
Аут бој, најљубезно ќе те замолам да не ставаш слики од акт на бакнување или повеќе на двајца хомосексуалци од машки род, не ради друго туку не знаев дека систавил па кога случајно ја видов морав веднаш да склорам надоле за да се тргне сликата, за да не повратам....извини ама имам рефлекс на повраќање кога ќе видам таква слика.

Хомосексуалноста е природна појава исто како и разните тешки инфекции и вируси како што се природна појава. Моментално хомосексуалноста како психолошко-социјална проблематика односно појава е еден мал фактор од многуте кои се спротивствуваат на растото на човековата популација.
Како прво, ти оддавам почит за твоето знаење за вирусите и бактериите, Bacillus gagous. Ако ти е лошо од тие слики, еве ти неколку кои одсликуваат резултат на тие кои не се спротивставуваат на растот на популацијата.





Мора да си горд.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Како прво, ти оддавам почит за твоето знаење за вирусите и бактериите, Bacillus gagous. Ако ти е лошо од тие слики, еве ти неколку кои одсликуваат резултат на тие кои не се спротивставуваат на растот на популацијата.





Мора да си горд.
ova e vo najmala raka podlo od tvoja strana:toe:
 
O

Out Boy

Гостин
Разликата е што јас не се трудам да ти ја толкувам твојата сексуална определба или да те убедувам дека е поинаква од начинот на кој што ти ја живееш.
.............
А тоа се примерите со животните, толкувањето на библијата, користење на медиумската - холивудска пропаганда со цел прикажување на хомосексуалноста како “ин“, користење на публицитет и на таков начин освојување некои поборници/симпатии меѓу полибералните луѓе кои после слично како и овде ги користите за пропаганда.
Брат, како бе не ја толкуваш мојата сексуална определба? Па цело време го правите тоа, при тоа користите неконструктивен речник и исмевање. И јас никого не убедувам да ги прифати моите ставови, мое е да ги кажам, а кој сака нека се согласи.

И без грижа, ваквите ставови, кои ги нарекуваш пропаганда, нема да натераат ниеден стрејтер да постане геј. Ни па обратно.

ova e vo najmala raka podlo od tvoja strana:toe:
Подло? Во услови на економски крах, он си земал за право да не обвинува за слаб раст на светската популација. Ете му да види каде води неконтролираниот „слаб раст“.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Како прво, ти оддавам почит за твоето знаење за вирусите и бактериите, Bacillus gagous. Ако ти е лошо од тие слики, еве ти неколку кои одсликуваат резултат на тие кои не се спротивставуваат на растот на популацијата.





Мора да си горд.
Подло? Во услови на економски крах, он си земал за право да не обвинува за слаб раст на светската популација. Ете му да види каде води неконтролираниот „слаб раст“.
Прво внимателно прочитај, секогаш се трудам да ги изберам зборовите за да не бидам погрешно разбран, а да не биде предолг постот. нажалост очигледно и тоа некако не ми успева.
Ајде уште еднаш поексплицитно.
Не светскиот природен прираст е добар и таков треба да остане, и те молам немој да мешаш економии и политики, бидејќи тука станува збора за екологија на популации. А сега навистна немам намера да објаснувам и да давам основни лекции по таа тема.
Е сега фактори кои го кочат растот има многу , воглано денес најголеми фактори се војни, одредени болести кои се чинат тривијални за нас ама на светско ниво умираат многу луѓе од тие болести, многу повеќе и од тие заболени со сида. Во сите тие фактори и хомосексуалноста е еден механизам или начин на кој се допринесува за намалување на природниот прираст. Е сега МНОГУ важне е дека моментално хомосексуалноста има минорно влијание и денес главните фактори се лоша хигиена, лоша медицинска помош, и пред се одредени клучни болести, мешу кои е и ракот на пример ама и грипот исто така (не се смеј годишно на светско ниво умираат далеку поголем број налуше од грип него што можеш да си претставиш.
Така да сега за сега со оглед дека природниот прираст е позитивен, значи дека сега за сега добро се бориме против негативните фактори, и многу е важно да се продолжи уште поинтензивно борбата против главните фактори кои се одредени болести и војните воглавно. Кога и ако хомосексуалноста некогаш почне да зема поголем замав, односсно да станува помасовна, тогаш дефинитивно ќе треба да се превземе нешто преотив неа. До тогаш јас немам некој голем проблем со тоа што некои индивидуи од популацијата се хомосексуални.
Што се однесува до сликите, нит сум горд нит сум заспрамен тоа е така, човечката популацаиј се развива и ова е еден дел од нејзиниот геаграфски нееднаков распределен раззвиток.
И пак ќе повторам јас имам рефлекс на одбивност и повраќање кога ќе видам таква дадена сцена како што наведов. Тој рефлекс се развил некогаш во текот на мојот досегашен развој, исто како мојот рефлекс на повраќање кој го имам кога ќе ми се стави јогурт или кисело млеко под нос, и јас сега немажам ништо против тој рефлекс. Затоа и нагласив не ме разбирај погрешно, моментално немам ништо против тоа што некои индивидуи се хомосексуални, се додека тие индивидуи поради тоа не ги гњават другите со таа нивна особина, и се додека се трудат да покажат малку почит со тоа што машките хомосексуалци нема да се бакнуваат пред мене или ми плсираат такви слики од такви сцени пред мене, исто како што покажувам јас почит што не ги деградирам и интелектуално како единки не ги сметам за ништо поневредни од другите.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
ova e vo najmala raka podlo od tvoja strana:toe:
Педер ќе се служи со педерски финти. Ништо неочекувано.

Не знам што се залетале да слават многумина. Може им се оди во Шведска. Кај нас, за среќа, вакви гадости нема и нема ни да има.
Општеството, луѓето, сами ќе реагираат за отфрлање на заразата кога ќе приметат дека постои. Џабе ви се демагогии и надежи.

Не е работата дека е рано, никогаш нема да е време за одобрување од страна на мнозинството на вакви општествени промени.
Само човек со елементарно несогледување на околностите, односите меѓу луѓето, функционирањето на социјалниот и економскиот систем, може да лупне дека е блиску денот во кој ќе гледаме педери како туркаат количка.
Земји кои се во еу немаат абер од правење на такви глупости, ние ќе сме се залетале.

Ќе благодариме што имаме значително муслиманско население во државата, нашите што ги знаеш, можеби и таква глупост би направиле, ко цивилни унии.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom