Студенти Албанци повикуваат на бојкот на изборите

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
не.
ајде сеа пиши нешо у стил ’’ќе ја делиме државата ако е така’’и слично и да идеме на спиење...
Nemam jas sto da delam, drzavata e moja kolku i tvoja, sakas ti ili nejkes tuka sum, i ke gi baram moite prava do kraj.


Ако имаше Албанец во втор круг сигурен сум дека ќе плачеше зошто немаше шанси да добие.:)
Ќе ти беше некој крив тогаш?
Da Gruevski:toe:.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Е па баце ти немало спас тогаш.
Зимај калаш, и тепај сви мачедонци.:)
Да не напраите малцинство...
Или, остри курето и кецај.:helou:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Albanskite partii nemora i da gi vklucuvat makedoncite vo svojata programa tie gi imaat svoite partii, osven toa tuka se diskutira za pretsedatel na drzava, pretsedatel za site gragani na drzavata, kako ucekuvat ovie pizdive da glasame za niv koga nemaat vo svojata programa ama bas nisto konkretno za albancite i nivnite interesi kako na primer da se zalagat za pobrzo implementiranje na ramkovniot dogovor i sl.. Edno e jasno bez glasovite na albancite nema pretsedatel na drzavata, barem jas taka mislam.
Па размисли бе, кандидатите се партиски.

А македонските партии имаат договори со албанските партии кои коалицираат.
Така да тие ги спроведуваат одлуките во Парламент, а како може да ти влијае на тебе или мене Претседателот?

Неговата улога во внатрешната сфера е сведена на минимум, додека улогата која треба да ја игра е на меѓудржавно ниво.

Што може конкретно Претседателот да стори за Албанците во МК?

Башка, кој ви гарантира нешто, кога и самите Македонски партии не лажат нас Македонците.

Али ај, ако сте тргнале по тој пат, бојкотирајте, но на тој начин што ќе отидете и ќе го поништите ливчето, за да нема манипулации и крадење на гласови.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
И да знаеш дека ТРЕБА да ги условуваме
неможам да им ја разберам поентата............Јадат леб во Македонија,ги имаат сите права(дури и повеќе отколку што треба),работат и земаат плата во Македонија.......Па што уште барате бе:tapp::tapp::tapp:
Да ви клекне НЕКОЈ НА КОЛЕНА И ДА ВЕ МОЛИ ДА ГЛАСАТЕ??????:tapp::tapp::tapp:
Ко прво, се додека пресветол члену на кајгана форумот, ти се сметаш себеси дека ти си достоен нешто да ми дадеш, џабе ти е целиот муабет. А ако веќе се нудишза клекнување, добро би било нешто друго освен молење. Повеќе пали.

Брат не гледам ни ја лидер у нив двајца ... Али зашто да ја усерувам работата и педофилите од Еу да ми серат како ова не е у ред , она не е у ред и се по ред ?

Ај одговори ми .... Студентите јаделе ќотек .... Ама дали добивте студии и учење на мајчин јазик а ?

Еве ..: Гоце Делчев за што умре ? Тие мангупите од Крушево за што умреа ? Мора некако да се почне не ? Еве сега го имате добиено тоа ... кажи ми ШТО ВИ ФАЛИ ...што ЌАР сакате да имате ? сакате Македонија - АЛБАНИЈА да се вика ?

Не сваќате дека сте у друга држава ? Дека ова не е Албанија ?

Дали Албанците имаат највеќе добиено од сите народи во регионов ?

Еве најотворено кажи ... што ЌАР сакаш ти да имаш од претседателот ?
Како што претходно ти одговори Принц, дозволи да се повторам. Не сум во туѓа држава. Ферштензи? Тука сум роден, од тука потекнувам. Нема ти што да ми кажеш за албанци во друг регион. Зборуваме за албанци во оваа држава. Во нивна држава, каде што ...пази молим, им се дале права...хах! А нели по некое си демократско право, тие треба да им следуваат без да имаше потреба да ги добијат??

Е сега, проблемот...ти не гледаш лидер во ниеден од двајцата кандидати. Па ни јас. Проблемот е што ти сепак ќе гласаш, јас нема. Јас ќе бојкотирам. Зашто?? Нека им текне на политичарите дека мојот глас е помоќен од нивната политика. Гласот на народот. Ние сме силата. Народот. Тие треба да играат по наше. Да даваат квалитетни кандидати кои што ќе бидат наши лидери. Сега за сега, ниедниот од двајцата не е тоа што јас го имам како некоја слика за претседател на државава. Изборите се личен избор, и мојот е да не гласам. Или па и тоа право треба да ми го дадеш за да не гласам??
Гледаш колку грдо звучи некој да ти каже сум ти дал право?? Крај краева, колку и да не сакате да признаете, со самото тоа што тврдите дека сте ни дале некакво право, по автоматизам значи дека претходно сте ни го крателе тоа право. :pipi:

Проблем е избирачкиот список и тие 40% не се 40% проценти...Како што ниту 25 % не се 25...
Освен тоа од морални причини јас би сакал и Албанците да гласат...
Данкешен. Морален избор личен е да не излезам да гласам.
Причина? Фрчко и неговите утепаа татко на мој близок другар на Бит Пазар. Не фала.
ВМРО беше партија без национална доктрина и тактика за водење на државава, и таква и си остана. Башка што е националистичка. Како што и објасни Принц. Не фала.

Дај трета опција па да се подразмислам.

Принц ... кажи ми како да ве третирам како домаќини (еве без тебе зашто може грешам) кога јавно се изјаснувате како АЛБАНЦИ ... значи не МАКЕДОНСКИ албанци т.е албанци со МАКЕДОНСКО потекло ... него АЛБАНЦИ ... Ова не е АЛБАНИЈА ... значи ?

Ако се изјаснуваш како Македонец или македонски албанец ... ја со тебе ке стојам на протест ... АМа знаеме дека и ако се изјаснуваш така ... ти си еден од 20000
Првиот устав. По автоматизам, дека на некого му одговараше, ние домаќините, станавме малцинство, а вие кои што живеевте под ист кров, добивте екслузивно право врз државава. Се што е христијанско, и се вика Петко Станко, по автоматизам му следува македонско државјанство и може комотно да се изјаснува како македонец иако има трнливи корења во неговата фамиљарна етногенеза...Но, јас се викам Мухамед, и не можам да бидам ништо друго освен албанец. Тоа се ваши правила друже, не мои. Немој мене да ми бараш објаснување. Барај го тоа од тие што ни ја водат државата зашто тоа така бидна..

Инаку колку за информација јас и сите кои ги знам а гласаа за Љубе нема да излезат на избори.
Што па тогаш сте се фатиле за 25% албанци, башка што и самите викате не се ни толку...пффф, пичкин дим бееее.

Не е офтопик темата брат .... Почна како бојкот на изборите од албанските студенти прибидејки немаат ЌАР ...

Ајде ... чекам ... што ЌАР сакаш ? уште независност ви фали ?

Алоооооооооооооооооооооо највеќе права имате у цел СВЕТ ...

Спореди ги албанците у Грција и албанците у Македонија и правата што ги уживаат ?

И македонците во Албанија и македонците во Грција ?

ДИШЕТЕ ли вие бе ... кажете што ви фали ? ајде ?
Знам дека харесваш да не дишам, ама јебига, пуста биологија ми овозможува, ми дал господ респираторен систем. Иначе...што се чудиш дека имаме највеќе права у цел свет бе...сакаш да имаме најмалку? Па после се чудиш зашто не се однесуваме како да сме дома..ПА ТРЕТИРАЈ МЕ КАКО ДА СУМ ДОМА ПРВО!!! немој да ми го дрвиш дека ти си ми дал некое право. Ти само претходно си ми го скратувал тое право, и денеска кога сум го добил, чудно ти е дека не си навикнат албанците да имаат права.

Nemam jas sto da delam, drzavata e moja kolku i tvoja, sakas ti ili nejkes tuka sum, i ke gi baram moite prava do kraj.
Баш така, не дека барам права оти се курчам, туку оти ми следуваат како граѓанин на оваа држава каде што сум роден. Точка.

Со истото тоа, мое потполно демократско право е да бирам за кого и како ќе гласам на било какви избори организирани од страна на државата. Сакам квалитет, не квантитет. Тоа го нема. Значи бојкот.
Не знам што е чудно.
 

ivana22

хиперактивна
Член од
21 декември 2007
Мислења
34
Поени од реакции
7
Ко прво, се додека пресветол члену на кајгана форумот, ти се сметаш себеси дека ти си достоен нешто да ми дадеш, џабе ти е целиот муабет. А ако веќе се нудишза клекнување, добро би било нешто друго освен молење. Повеќе пали.



Како што претходно ти одговори Принц, дозволи да се повторам. Не сум во туѓа држава. Ферштензи? Тука сум роден, од тука потекнувам. Нема ти што да ми кажеш за албанци во друг регион. Зборуваме за албанци во оваа држава. Во нивна држава, каде што ...пази молим, им се дале права...хах! А нели по некое си демократско право, тие треба да им следуваат без да имаше потреба да ги добијат??

Е сега, проблемот...ти не гледаш лидер во ниеден од двајцата кандидати. Па ни јас. Проблемот е што ти сепак ќе гласаш, јас нема. Јас ќе бојкотирам. Зашто?? Нека им текне на политичарите дека мојот глас е помоќен од нивната политика. Гласот на народот. Ние сме силата. Народот. Тие треба да играат по наше. Да даваат квалитетни кандидати кои што ќе бидат наши лидери. Сега за сега, ниедниот од двајцата не е тоа што јас го имам како некоја слика за претседател на државава. Изборите се личен избор, и мојот е да не гласам. Или па и тоа право треба да ми го дадеш за да не гласам??
Гледаш колку грдо звучи некој да ти каже сум ти дал право?? Крај краева, колку и да не сакате да признаете, со самото тоа што тврдите дека сте ни дале некакво право, по автоматизам значи дека претходно сте ни го крателе тоа право. :pipi:



Данкешен. Морален избор личен е да не излезам да гласам.
Причина? Фрчко и неговите утепаа татко на мој близок другар на Бит Пазар. Не фала.
ВМРО беше партија без национална доктрина и тактика за водење на државава, и таква и си остана. Башка што е националистичка. Како што и објасни Принц. Не фала.

Дај трета опција па да се подразмислам.



Првиот устав. По автоматизам, дека на некого му одговараше, ние домаќините, станавме малцинство, а вие кои што живеевте под ист кров, добивте екслузивно право врз државава. Се што е христијанско, и се вика Петко Станко, по автоматизам му следува македонско државјанство и може комотно да се изјаснува како македонец иако има трнливи корења во неговата фамиљарна етногенеза...Но, јас се викам Мухамед, и не можам да бидам ништо друго освен албанец. Тоа се ваши правила друже, не мои. Немој мене да ми бараш објаснување. Барај го тоа од тие што ни ја водат државата зашто тоа така бидна..



Што па тогаш сте се фатиле за 25% албанци, башка што и самите викате не се ни толку...пффф, пичкин дим бееее.



Знам дека харесваш да не дишам, ама јебига, пуста биологија ми овозможува, ми дал господ респираторен систем. Иначе...што се чудиш дека имаме највеќе права у цел свет бе...сакаш да имаме најмалку? Па после се чудиш зашто не се однесуваме како да сме дома..ПА ТРЕТИРАЈ МЕ КАКО ДА СУМ ДОМА ПРВО!!! немој да ми го дрвиш дека ти си ми дал некое право. Ти само претходно си ми го скратувал тое право, и денеска кога сум го добил, чудно ти е дека не си навикнат албанците да имаат права.



Баш така, не дека барам права оти се курчам, туку оти ми следуваат како граѓанин на оваа држава каде што сум роден. Точка.

Со истото тоа, мое потполно демократско право е да бирам за кого и како ќе гласам на било какви избори организирани од страна на државата. Сакам квалитет, не квантитет. Тоа го нема. Значи бојкот.
Не знам што е чудно.
Никогаш не ви биле скратени правата како грагани на оваа држава сте имале отсекогаш право на образование како и секој граѓанин, сте имале право да гласате за кого сакате сте имале право на слободно мислене, право на живот се сте имале во оваа држава.

Е сега сакавте да се школувате на албански јазик, кажи ми ти мене во која друга држава се школуваат на свој јазик макдонците или други народи кои имаат државјанство од таа држава а се школуваат на свој јазик. Сакате да веете знаме на друга држава која не е ваша значи албанското знаме а викаш дека си државјанин на оваа држава па што не вееш македонско знаме ако се декларираш како државјанин на Македонија роден си бил тука. Сакате варботување на високи функции а немате завршено високо образобание (и немој да ми кажеш дека не ви било дозволено зашто ви беше но на македонски јазик). А сега го добивате само со квота а ставрно образовани луѓе не дооаѓаат до тоа работно место зашто зашто огласот за варботуње бил само за албанции. ЕПА СТВАРНО НЕМА СМИСЛА.

И во многу други држави сте малцинство па не ги барате своите права туку таму ако се побуните ке ви кажат ако не ви се свиѓа одете си нема да ве тинтраат како кај нас ние ви дадовме прст а вие ја сакате цела рака е па стварно не знаете за доста и кога да прекинете СРАМ ДА ВИ Е.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Никогаш не ви биле скратени правата како грагани на оваа држава сте имале отсекогаш право на образование како и секој граѓанин, сте имале право да гласате за кого сакате сте имале право на слободно мислене, право на живот се сте имале во оваа држава.

Е сега сакавте да се школувате на албански јазик, кажи ми ти мене во која друга држава се школуваат на свој јазик макдонците или други народи кои имаат државјанство од таа држава а се школуваат на свој јазик. Сакате да веете знаме на друга држава која не е ваша значи албанското знаме а викаш дека си државјанин на оваа држава па што не вееш македонско знаме ако се декларираш како државјанин на Македонија роден си бил тука. Сакате варботување на високи функции а немате завршено високо образобание (и немој да ми кажеш дека не ви било дозволено зашто ви беше но на македонски јазик). А сега го добивате само со квота а ставрно образовани луѓе не дооаѓаат до тоа работно место зашто зашто огласот за варботуње бил само за албанции. ЕПА СТВАРНО НЕМА СМИСЛА.

И во многу други држави сте малцинство па не ги барате своите права туку таму ако се побуните ке ви кажат ако не ви се свиѓа одете си нема да ве тинтраат како кај нас ние ви дадовме прст а вие ја сакате цела рака е па стварно не знаете за доста и кога да прекинете СРАМ ДА ВИ Е.
Глеј, прво со тоа малцинство. Не може да ме третираш како малцинство во моја сопствена држава. Тоа е тоа што го бараме. Ти текнуе? Чим не ти текнуе, прескокни го понатамошниот мој пост.

За тоа дека македонците во другите држави немаат право на образование, се согласувам дека треба да ги имаат, и затоа треба и да ги бараат, а ти од тука да им помогнеш на било кој начин за да тие ги стекнат тие права. Никогаш никаде не сум рекол дека не смеат македонците да имаат право на образование на нивен јазик. Така да..не ти држи таа теза вода.
За други држави кои што дозволуваат образование на друг јазик, иако не може да се спореди тоа поради причината што јас не сум дојденец во оваа држава, јас сум автохтон народ во оваа држава. Иако сакаш такви примери, Швајцарија ти е чист пример. На три јазика се учи, бирај. Во јужниот дел на САД каде има голем број хиспаноси се учи на друг јазик. Така да...и таа теза не ти држи вода.

Тезата дека бараме фукнции а не сме имале соодветно образование, ќе те молам објасни ми зашто ох зашто на Исак Халили мој роднина му го намалија чинот во АРМ откако стана Македонија независна иако имаше многу повеќе искуство и соодветни обуки и образование за разлика на многу голем број на други македонски лица кои што го завземаа неговото место? Зашто ох зашто дипломирани лекари си најдоа работа во странство откако тука на клинички центар неможеа да се вработат само поради тоа што не јадат свинско? Берат Ресули може да ти го потврди тоа, реномиран доктор во Норвешка веќе 14 години откако беше отфрлен од клинички центар во Скопје. Ова се само примери кои што ги знам, кои што ми се блиски. Така да..за тоа дека немало образование, мало морген :) Тие финти на некој друг да му ги кажеш мило мое, не на мене. Татко ми со факултет завршен заврши во железара да работи. Зашто? Не носеше крст на врат, јебига.

Само со едно се сложувам со тебе...ЕПА СТВАРНО НЕМА СМИСЛА!
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
sto tema ....ebati temata,sto ako bojkotirale izbori koga se znae deka sdsmovskiot privezok na ovie izbori DPA, se bori za opstanok pa sega ce pusta gacki vo albanskata javnost ....braneva rabota.Do petok ima da se izmisli lek i za sida ako treba, a ocigledno e deka treba na nasava politicka scena....mnogu narkomani i pederi se nakotija i cat pat po nekoja kurva
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Јас мислам дека Албанците треба да излезат само со поставени услови, за она што им недостига на Албанците во Македонија, што значи дека треба да условуваме, без оглед дали тие барања се големи. Но, мислам дека ова е последна опција затоа што цело време гласаме за македонските опции“.

„Не треба, јас мислам дека не треба затоа што е залудно, јас ќе излезам само за избори за градоначалници“.

„Ако не излезат Албанците, може да имаме повторни избори, јас мислам дека ова треба да им се направи и уште еднаш да имаме нови избори“.

„Според моето мислење и мислењето на другите студенти треба да ги бојкотираме, особено Албанците затоа што ги знаеме двајцата претседатели, едниот е про бугарски а Фрчковски е про српски насочен, според мене изборите во целост треба да се бојкотираат“.
Rymz ... ај глеам ти иде .... Ај објасни ми како албанците се исклучени од претседателските програми ? И дали тоа е вина на македонските партии или на вашиот ОХ пресветол АЉИ АЉИ АЉИ од село Зајас или кое и да е што нема основно ... а не па да го споредувам со академски граѓанин ?

И зашто да ги бојкотирате изборите зашто вашите партии не успеале да се изборат за " правата ваши што стално ви фалат "
?
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Ова е изјава за „подигање на албанската свест“, односно мамење на празни глави и тоа СЕУШТЕ со финтата , ние сме дискриминирани, ние сме измамени, мижи Митро тулумби паѓаат! Колку права вие албанците имате овде, нема ниту едно друго малцинство во било која држава во светот, туку занесувајте си се само. Инаку е многу паметна идеа да престанете да гласате, на било кои избори, па да излезете од владата, па полека и од парламентот и тн... Вашите гласови во Македонија воопшто не ни се потребни, освен на сиротите ни политичари , кои газ даваат само да се дограбат до власт. Ама ќе заврши и тоа, полека и сигурно!
А нека размислат и сите „Македонци“, каде ги води нивната слога, и албанциве веќе почнаа да ве класифицираат на бугарофили,гркофили и србофили! За греота сте .
Рамковиниот договор ми се чини дека ќе оди на „де-имплементација“ полека полека, само вие прдолжете со провокации. На лоша карта почнавте да се коцкате.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Море сожители.

Државите на Балканот се национални.
Ако ти не си малцинство во Македонија тогаш и Македонците, Грците, Србите, Црногорците, Власите не се малцинство во Албанија.
По ист терк.

Никој не ви брани да живеете во оваа земја, но што да прави оваа земја со Албанците со лош српски кои се пола од Македонците со албанско етничко потекло?
Треба да се вратат на Косово, зошто ја нарушија етничката рамнотежа во државата.
А кога тоа ќе се наруши таа рамнотежа се случуваат катаклизми.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Студенти Албанци за бојкот на изборите


Албанските студенти сметаат дека изборите кои ќе се одржат на 5-ти април треба да се бојкотираат.

Според нив нелогично е Албанците да гласат за претседател кој во својата платформа не нуди ништо за Албанците. Претседателот на Студентската Унија на ДТУ Гадаф Узаири го дели истото мислење со поголемиот број свои колеги.
„Би било подобро ако сите студенти Албанци, но и целото албанско население ги бојкотираат претседателските избори затоа што знаеме дека ние немаме сила да ги условуваме за ние да имаме некоја придобивка од нивната функција претседател. Би рекол нека излезат да гласат за избор на градоначалници, но за претседателските избори мислам дека е морално право да се бојкотираат“.

Агон Ферати претседател на Студентската Унија на УЈИЕ вели дека албанските политички субјекти требаше да бидат повнимателни и да ги поднесат нивните барања кон македонските субјекти кои го бараат гласот на Албанците.

„За жал јасно е дека нема конкретни условувања од албанската страна, дури може да се каже дека нема ни комуникација меѓу нив кога тие се убедени во тоа што го сакаат и не ја земаат во предвид албанската страна, а сепак ја достигнуваат целта“.

Студентите кои ги анкетираше Алсат-М се за бојкот на претседателските избори.

„Мислам дека е редно албанскиот народ да докаже дека неговиот глас вреди и мислам дека ова е најповолниот случај за да се каже колку вреди албанскиот глас и преку бојкотирање тоа ќе се докаже. Ова е мое лично мислење, затоа што никој од кандидатите ништо не спомена околу Албанците, за реализирањето на точките кои се бараат неколку години, затоа мислам дека бојкотот ќе биде оправдан“.

„Јас не планирам да гласам за претседател на државата затоа ќе ги бојкотирам“.

„Јас мислам дека Албанците треба да излезат само со поставени услови, за она што им недостига на Албанците во Македонија, што значи дека треба да условуваме, без оглед дали тие барања се големи. Но, мислам дека ова е последна опција затоа што цело време гласаме за македонските опции“.

„Не треба, јас мислам дека не треба затоа што е залудно, јас ќе излезам само за избори за градоначалници“.

„Ако не излезат Албанците, може да имаме повторни избори, јас мислам дека ова треба да им се направи и уште еднаш да имаме нови избори“.

„Според моето мислење и мислењето на другите студенти треба да ги бојкотираме, особено Албанците затоа што ги знаеме двајцата претседатели, едниот е про бугарски а Фрчковски е про српски насочен, според мене изборите во целост треба да се бојкотираат“.

http://alsat-m.tv/mk/index.php/vesti/zemja/11926.html

Абе ке одговори некој од Албанците поконкретно за ова или ке продолжите да се дриблате у место!
Дајте некој поконкретен одговор!
Што сакате да делите?
Да се кантонизирате?
Подобро образование?
Права ли сакате?
Половина ЗАГАРАНТИРАНА (пошто сеа имате загарантирано 25% без разлика дали тие се писмени или не) власт од 50 %?

Да кажите што сакате па да дискутираме пошто тоа до сеа што го наведовте не е во контекст со изјавата на овие студенти!
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
бош муабет ...
демек они сакаат специјално да бидат издвоени од сите други Македонски државјани ...
програмите на Македонските партии и кандидатите за претседател се однесуваат на државјаните на Р. Македонија, во тие државјани спаѓаат и тие (Македонци, Албанци, Роми, Турци, Бошњаци итн...), е сеа они ако сакаат кон нив да се однесуваме како ВИП личности се заебале ... па нека бојкотираат кур се тресе ..
немаат основа за нивните барања .. дали тие се сметаат за државјани на Македонија или не? ако се сметаат државјани тогаш како шо напоменав погоре се во програмата на сите партии и кандидати, но ако не се сметаат како државјани тогаш шо сакаат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom