Студенти Албанци повикуваат на бојкот на изборите

Член од
24 мај 2007
Мислења
5.124
Поени од реакции
35
Принц ... кажи ми како да ве третирам како домаќини (еве без тебе зашто може грешам) кога јавно се изјаснувате како АЛБАНЦИ ... значи не МАКЕДОНСКИ албанци т.е албанци со МАКЕДОНСКО потекло ... него АЛБАНЦИ ... Ова не е АЛБАНИЈА ... значи ?

Ако се изјаснуваш како Македонец или македонски албанец ... ја со тебе ке стојам на протест ... АМа знаеме дека и ако се изјаснуваш така ... ти си еден од 20000
^<----- Ова ќе да беа прашањата. :)
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
223
Поени од реакции
11
Koe prasanje?

Sto sakaat albancite? Toa prasanje?

Kandidat sto vredi, ete toa sakaat. :toe::toe: :helou:
Јас мислам дека сакат кандидат за претседател што ќе им вети некоја бенефиција што само тие како заедница би ја уживале, па нели сме рамноправни граѓани на Македонија што сега посакување на бенефициран статус, ете тој кандидат би вредел кај албанците во Македонија.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Јас мислам дека сакат кандидат за претседател што ќе им вети некоја бенефиција што само тие како заедница би ја уживале, па нели сме рамноправни граѓани на Македонија што сега посакување на бенефициран статус, ете тој кандидат би вредел кај албанците во Македонија.
Poveke od dovolno bi bilo da bide ist prema site.
 
P

Princ

Гостин
Искрено ќе ти одговорам...
За фрчковски не сум размислувал , нема ни потреба...

Иванов го пратам од почеток и како што одминува времето ми влева се повеќе надеж дека ќе го биде...

Човекот нема медиумско искуство и апсолутно не е фотогеничен што го прави апсолутно одбивен...
Од друга страна тој е човек кој има многу знаење и пред се мислам дека е голем верник...
А тоа пред се значи ЉУБОВ за сите без разлика Албанци , МАкедонци и тн. и тн...

За мене многу битен критериум при мојот избор е да се избере претседател кој ќе биде за сите ист, а искрено имам некое чувство дека Иванов го има тоа во себе...Како што и Трајковски го имаше а тоа излезе на виделина дури после некое време откако стана претседател...
Ај сега и јас искрено да ти одговорам.
Фрчковски значи не. Единствено би гласал за Фрчковски само колку за да не гласам за Иванов. Односно да му одмогнам на Иванов.

Иванов не... Зошто не?
Бидејќи ДПМНЕ е националистичка партија (во мои очи). Градат цркви на плоштадот кој е сопственост на сите граѓани на Скопје, носи закони со кои само Македонките ќе добиваат пари за раѓање деца и со тоа ќе се намножат чистокрвни Македонци... и многу други примери. Значи бидејќи партијата која го предлага не ја симпатишам.
Не, бидејќи нема политичко искуство. Претседател на земја треба да биде голем "далаверџија", снаодлив. Да си го пика носот секаде и секаде да испаѓа победник. Иванов не ми личи ич на таков. Едноставно човекот од такт го вади "човек" како Фрчковски, замисли Бркојани што ќе му направи. Се лизга на свои кажани зборови, колне наоколу за глупости. Не го сакам бе.
Доколку Иванов се изгласа за претседател, ДПМНЕ добива целосна власт во сите полиња. Целосна власт го расипа и Хитлер, и може да го расипе и Груевски. Во овој дел размислувам да му одмогнам на Иванов со тоа што ќе му помогнам на Фрчко.
Ај да не набројувам повеќе.
Нема солуција за мене.
Во Недела планирам да излезам на гласање (освен ако не бидам спречен :icon_lol:) и сеуште не знам што ќе направам. Само си кажувам дека избор НЕМАМ.
 

ivana22

хиперактивна
Член од
21 декември 2007
Мислења
34
Поени од реакции
7
Зарем стварно мислите дека доколку не излезат на гласање студентите албанци дека ке дојде до бојкот на изборите:vozbud:
Ма ајде:tapp:
А плус одозгора убаво им вика ДЕКО дека све добија што зинале одма добивале и дека ги имаат сите права во државав ако не и поголеми од македонците, а ако не сваќаат дека и двајцава кандидати се за европа и НАТО и за визна либерализација и дека тоа важи за сите граѓани на РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА а јас колку што знам и они се државјани на оваа земја:toe:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
ДО ПРИНЦ...

Само да се докажам...

Друго е да не излезеш да гласаш поради твој лични причини а друго е да бидеш повикан на етнички бојкот , што навистина е невкусно...и на никого не му треба во моментов...
А во Македонија не излегуваат ниту Македонци кога сметат дека тоа не е потребно...
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Princ брат ... ке ми одговориш или ?

Сакам тебе да те слушнам ... пошто најадекватен си ми за разговор ...
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
223
Поени од реакции
11
Па еве македонските кандидати не лажат дека ке не внесат во НАТО и ЕУ , сите македонски граѓани, е сега каде во тоа лажење тие како заедница не се пронаоѓат па станува збор за една држава во која сите заедно живееме.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Па еве македонските кандидати не лажат дека ке не внесат во НАТО и ЕУ , сите македонски граѓани, е сега каде во тоа лажење тие како заедница не се пронаоѓат па станува збор за една држава во која сите заедно живееме.
Fintata be lepi, i toa sto vsusnost treba vie da go naucite od nas vo ovoj slucaj, e i vie da ne im veruvate.


Jas iskreno da kazam veruvam deka eden od retkite moznosti za izleguvanje na Makedonija od ebanava 18 godisna kriza e celosen bojkot na site izbori, ne samo na pretsedatelskite. Am aj....
 
P

Princ

Гостин
ДО ПРИНЦ...

Само да се докажам...

Друго е да не излезеш да гласаш поради твој лични причини а друго е да бидеш повикан на етнички бојкот , што навистина е невкусно...и на никого не му треба во моментов...
А во Македонија не излегуваат ниту Македонци кога сметат дека тоа не е потребно...
Се согласувам дека невкусно е да повикаш на бојкот ама ти не гледаш како прво дека избор немаме, сите. Да имаа избор совршен Македонците гласањето ќе поминеше без проблеми. Кворум 40%? Еве ти 70%, 5% не се тука па не можеа да излезат, кој ги ебе 25% Албанците.
Толку се ужасни избориве (и кандидатите) што чисто се сомневам дека и Фрчко ќе излезе да гласа, иако е кандидат.
Сакам да речам дека не мора никој да ме повика кога немам избор, немам мотивација. За кој да гласам, за иванов или фрчко, прашање е сега.... За никој, недела е прекрасен неработен ден кој може доста добро да се помине во градски парк грицкајќи сончоглед и гледајќи полуголи млади девојчиња.

Па еве македонските кандидати не лажат дека ке не внесат во НАТО и ЕУ , сите македонски граѓани, е сега каде во тоа лажење тие како заедница не се пронаоѓат па станува збор за една држава во која сите заедно живееме.
Тие се должни да не внесат, само и заради тоа и малиот број на гласачи ќе излезе на гласање. Замисли да ја немаа таа финта, на што ќе не запалеа воопшто? Нека не ми продаваат муда за бубрези сега, да не сакаат и нозе да им бакнувам за тоа?
 
Член од
29 март 2009
Мислења
97
Поени од реакции
9
Оној што ке отиде да поништи ливче и да го пушти во кутија исто како да гласал или за едениот или за другиот.
Во тоа е финтата за овие избори-“да се постигне цензус“, а дрѕгото не е важно.
Трајко Вељановски ке биде некој месец и во рок од 6 мес. ке мора да се организираат нови избори, доколку дпмне и дуи со 2/3 мнозинство не донесат закон во парламентот, председател да се бира во парламент.Е тогаш дуи ке биде фактор за изборот.Во овие избори јас милам ако Љубе беше кандидат на вмро-дпмне со гласовите што ги даде дпмне за иванов(ако одеше сам немаше ни 15 000 да има) 340 000 и 150 000 за Љубе= 500 000 и ке победеше во прв круг,па ке немаше ни моленње на дуи за втор круг ни ништо.
Инаку колку за информација јас и сите кои ги знам а гласаа за Љубе нема да излезат на избори.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Јас па тие шо ги знам шо гласале за Лубе ќе излезат на избори.

Можи нема сите да излезат али повеќето ќе излезат.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Брат не гледам ни ја лидер у нив двајца ... Али зашто да ја усерувам работата и педофилите од Еу да ми серат како ова не е у ред , она не е у ред и се по ред ?
Ne ja useruvame nie rabotata, tuku partiite.
Neka staat prst u toa tikvite i neka razmislat... nit evropejcite nit narodot ne im e kriv, samite se si krivi....
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.515
Поени од реакции
47.808
ајде бе кур ве боли, битно Селмани вас ви е Обама...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom