Насилство и повредени на протестот во Скопје

Статус
Затворена за нови мислења.

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Абе шо има веза... Логика, излегуваат педери протестираат бараат некакви си права, ја као свесен тип иза 21 век излегувам и ги подржувам.

И тие со тоа ќе станат Хетеросексуалци?
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
Еден краток одговор за сите што ја споредуваат црквата со џамијата и зошто никој не се бунел за џамиите. ПА ИМА ЛИ ИЗГРАДБА НА ЏАМИЈА НА ПЛОШТАДОТ?! НЕМА
Ама сакате само да ја извртите работата.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Ма кој власт црна бре, полиција алфи и војска не ги тепала луѓево!!!
Што ми е мене крива државата ако ме исчука граѓанин што не ме трпи или му сметам на било кој начин.
Тепањето е релативно , колку што боли „сељак’’ “врати се у планина’’ толку боли и шамар.
Да не се вмешаа партиите во ова, немаше да се пипнат луѓево ќе се изјаснеа и едните и другите мирно(курац сигурно баба нема да земе да тепа некого :)) и ќе си идеа дома. ВМРО товарале народ за ова тоа знам, а СДС се инфилтрирале кај овие другиве и тоа е исто јасно.
Селектирање подржувачи нареден пат од двете страни(колку што е можно) и раат глава.
Колку ништо немаме чисто овде тоа е чудо едно.. :\
Analogijava ti e Pejo na nivou,ami zaboravi deka sme pravna drzava so instrument za zastita na gradzanite koj blagoreceno ne funkcionira.
Daj jas da te pregrbacam oti ne mi se dopadza mislenje tvoe na forumot da vidis kako ke trknes da me prijavis do MVR pa tamu da ti izleze nekoj so argumentacija deka ne moze nisto da prezeme zosto ti si imal loso mislenje na forum kajgana pa da vidis kako ke si odis nakaj doma i dovikuvas na momenti "Ebana Drzava" "Ebana Drzava"
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Па како јас да ви верувам дека „архитектонци“ го организирале протестот кога таму видов луѓе блиски на опозицијата кои немаат врска со факултетот за архитектура, и кога први за давање изјави беа познатите борци за хомосексуални права? :)

Ми се смее.
Ај уш еднаш да си прашам.

А дали оправдуваш тепање/насилство врз луѓе кои излегле на протест кој претходно регуларно го најавиле?

Или ако ти е полесно одговори ми ги овие две прашања долу.

Дали оправдуваш тепање/насилство врз студенти (без опозиционери и слични додатоци) кои излегле на протест кој претходно регуларно го најавиле?

иииииии

Дали оправдуваш тепање/насилство врз студенти (со опозиционери и слични додатоци) кои излегле на протест кој претходно регуларно го најавиле?
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Еден краток одговор за сите што ја споредуваат црквата со џамијата и зошто никој не се бунел за џамиите. ПА ИМА ЛИ ИЗГРАДБА НА ЏАМИЈА НА ПЛОШТАДОТ?! НЕМА
Ама сакате само да ја извртите работата.
Тоа одамна е завршено.

Оној што праи ваква споредба, треба да се беси. Да живее комунизмот!

1. Џамиите се градени со пари на ИВЗ и донации на момци кој имаат пари, иселеници, бизнисмени итн.
2. Џамиите не се градени на плоштад.
3. Јас сум против градење на верски објекти со пари на народот. Ги има премногу, и никакво фајде од нив.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Тоа одамна е завршено.

Оној што праи ваква споредба, треба да се беси. Да живее комунизмот!

1. Џамиите се градени со пари на ИВЗ и донации на момци кој имаат пари, иселеници, бизнисмени итн.
2. Џамиите не се градени на плоштад.
3. Јас сум против градење на верски објекти со пари на народот. Ги има премногу, и никакво фајде од нив.

не ......а џамијата во тетово...иди протестирај сега..или си против само за цркви
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.338
Поени од реакции
46.462
Analogijava ti e Pejo na nivou,ami zaboravi deka sme pravna drzava so instrument za zastita na gradzanite koj blagoreceno ne funkcionira.
Daj jas da te pregrbacam oti ne mi se dopadza mislenje tvoe na forumot da vidis kako ke trknes da me prijavis do MVR pa tamu da ti izleze nekoj so argumentacija deka ne moze nisto da prezeme zosto ti si imal loso mislenje na forum kajgana pa da vidis kako ke si odis nakaj doma i dovikuvas na momenti "Ebana Drzava" "Ebana Drzava"
како прво до ова не е дојдено, гарантирам дека власта ќе најде некои двајца јадници од присутните и ќе им го натовари се ова(претходно сигурно ќе се огради од нив како свои челнови) за да покасно им ги скине пријавите и ги избрише како апсени итн.итн.
Ако според закон е препишано да имаш редарска служба и архитектите&friends ќе платат некоја глоба и тоа е тоа.
Мене најжал ми е што мода стана да глумат репресирани и потиснати сите ебани издрапни џанаци во градов, као демек државата со овој случај им е крива што мајка им жали што уопште ги родила. Мене тој амбиент ми смета највеќе од се.
 
Член од
3 март 2009
Мислења
28
Поени од реакции
3
а да се изградат цркви во дворовите на сите запекани за религија.барем ние останатите рајат да дишиме.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Еден краток одговор за сите што ја споредуваат црквата со џамијата и зошто никој не се бунел за џамиите. ПА ИМА ЛИ ИЗГРАДБА НА ЏАМИЈА НА ПЛОШТАДОТ?! НЕМА
Ама сакате само да ја извртите работата.
како што иде работава со нивниот демографски раст ништо чудно за едно 20-30 години да има(може да има поголеми проблеми од овие ако се случи тоа)-ова се дечко прогнози на западните експерти од геополитиката
а сега за овој настан-еве го мојот СТАВ:
не бев толку за изградба на црква на плоштадот,ама после ова ќе размислам!!!Ако тие истите т.н. "експерти","стручњаци" и "архитекти" ќе излезеаа на протест :
1)против изградба на ЛУМИКС(пред гтц),
2)деловниот простор кај кејот(кој буџаку го продаде за смешни 25 евра квадрат),
3)за банките кај пошта и телеком(еуростандард и незнам кои беа други),
4)за УЗУРПАЦИЈА НА ВОДНО(изградба на згради од страна на некои бирократи)
5)за изградбата на КЕРМЕС(фала богу што се спречи),
6)за изградба на деловни простории и канцеларии(а се предвидени катни гаражи)
7)и за неколкуте џамии што никнаа во близината на СКОПЈЕ(дури и на водно-тие што живеаат во ѓорче убаво ги гледаат)-па нели СКОПЈЕ ЌЕ ГО ПРАВАТ некоја си ЕВРОПСКА МЕТРОПОЛА А НЕ ИСЛАМСКИ ПРОТЕКТОРАТ
ТОГАШ ЌЕ ЈА ИМАА И МОЈАТА ПОДРШКА ЗА ПРОТЕСТОТ (иако сум православен),ама после вакви т.н. експерти ЌЕ ИЗЛЕЗАМ ПРОТИВ НИВ
(иако знам дека едните се подржани од ДПМНЕ
, а другиве од СДС
)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Како дојде до насилство...?

Запазете го студентов кој стои од страна на „Архибригадата“.



Убаво се гледа на ова видео:


На следното видео, овој протестант го гледаме како се кошка меѓу „верниците“ во моментите пред да почне било каков физички контакт. Запазете на 1.05 на ова видео:


После таквите провокации, почнауваат да возвраќаат и „верниците“, а се стрчуваат и кон студентот со зелениот блузон што убаво се гледа овде:

http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Video=09/pedja-plostad-29-03.wmv&VestID=106472

Потоа студентот се повлекува назад трчајќи меѓу „архибригадистите“, а во последниот кадар од вестите гледаме и како полицијата го испрашува.


Заклучокот, вие извадете си го за тоа кој прв почнал со физички провокации.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
не ......а џамијата во тетово...иди протестирај сега..или си против само за цркви
Организирај ти, јас ќе дојдам да протестирам!

Организирај!

Исто така, против секакви верски објекти со државни пари.

Организирај!
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Abe kakvo covecko diskutiranje be, daj ne mlati prazna slama, si se fatila ko pijan za ograda ( zaedno so ostala ekipa, Trn, Bratot...), de femgerila, de lenkasi, de milcin, cilcin, ismail, kurci palci. Pa koj kur e be nekoj seljak od pickesimaterine da sudi za toa sto i kako se milcin, gero, gjuner, gelevski i kompanija?

Pa sto i ako samo tie zaedno so SDSM bile organizatori na protestot? Koj moze da im go zabrani toa pravo? Samo podrzuvacite na pastirot gvujo imaat pravo na soptven stav vo ovaa ebana drzava? Dali toa vie ste svesni sto zboruvate ili ne?

Kur me zabole kraj kraeva za custvata na nekoi, jas imam svoe pravo i do kraj ke si teram....i tacka.

Postoi Ustav, postojat zakoni... spored niv sekoj eden graganin na ovaa drzava ima pravo da protestira i instituciite se dolzni da mu obezbedat sigurnost.
Toa ne bese slucaj zavcera. Policijata potfrli. Instituciite zaedno so premierot isto taka. Kelesite od studentski sojuz isto taka. I tie se edinstvenite kon koi treba da se nasoci vinata i revoltot nash.
Stavete prst u toa glavite, i razmislete, sto znaci ova, kon sto vodi ova... Vo sprotivno ke kukate utre, zadutre .... aman-duman-zaman... sto stana..:toe:


Не знам од каде таа комоција да изиграваш на секој 3ти коментар шериф и да ставаш “тачки“ на дискусии и етикетираш секој што не се сложува со тебе, а притоа ме спомнуваш во нечија “екипа“.

Ја ти објаснив претходно, запревме на мојот пост. Затоа ако имаш уште да ми “докажуваш“ нешто обрати ми се директно и цитирај ме каде не се согласуваме па да спротивставиме аргументи.
Не туку ме мешај кај кур (онака фраерски кажано во твој стил) ти текне за да си начкрабаш некое постче.


Суштината е што ВИСТИНСКИОТ револт на студентите (дел од нив) кој е против градењето на таа локација, беше ЗЛОУПОТРЕБЕН во чисто ПОЛИТИЧКИ ЦЕЛИ.
А СДСМ ги ЗАБОЛЕ лево маде за Скопје, па затоа делува ко МонтиПајтон верзија “ПОДДРШКАТА“ нивна кога без разлика чива власт беше од Скопје направија едно “Крушево на 6 КАТА“ каде последиците ќе ги трпиме со генерации, можеби додека не бидне нов земјострес. :toe:

Целта беше одење стриктно против овој проект на Владата и МПЦ, а НЕ сите други спорни објекти кои ги има насекаде ( на 10 метра од “спорнава“ локација на пр.) и тоа искористување на терминот меѓу ДВАТА ИЗБОРНИ КРУГА.

Вметнувањето на личности кои имаат приватен/фамилијарен/партиски ИНТЕРЕС во организирањето на овој протест целосно го промени и карактерот на искрената заложба за поубаво и пофункционално Скопје.
Се вметнаа, го извалкаа собирот со своето присуство, а притоа настрадаа други лица кои гравитираа околу нив и кои што немаат ништо заедничко со нив.
Потоа се вадат погрешни заклучоци и се поентира на револтот на тие луѓе, додека компанијата СОРОС и СДСМ од една страна а ВМРО од друга си оштрат предизборни аргументи за вмешаноста во целава збрка.

И незнам искрено како се изврти темава со форсирање на фразата “загарантираното право според Уставот“, во случај кога тоа право им беше овозможено на протестантите.
Но, ете убаво звучи, се лепат секакви на вакви фрази без да се обидат воопшто да ги продумаат, па делува во стилот “ајмо сви на барикаде“ , “борба против система“ јбт..српски је кул во вакви моменти.


Ќе завршам уште со следнава поента.

Како може некој да очекува, да биде сфатен протестов како протест на студенти кога во заднина стојат лица како Милчин на пр.?

Доволно е само да се појави, а ќе тури сомнеж.

И кој ќе биде заклучокот на објективниот набљудувач?

-кој кого организирал.. студентите него или Милчин студентите (настрана тоа дека имаше меѓу нив постари ) :toe:

А репутацијата на Милчин и заложбите негови преку СОРОС не треба да ги спомнувам.

Еве, сега од истиве луѓе на Сорос, се организира АНТИ-НАТО протест.
Не верувам дека некој би излегол да протестира контра, но сепак очекувам да биде контроверзно искористен од политичарите за поентирање.


П.С. Најинтересно во целава дискусија ми се луѓе кои секогаш чекаат на некој доволен мотив, да им се даде причина да можат да искомпромитираат некој друг член на форумов, а притоа неговите вистински мотиви да немаат врска со дискусијава уште помалце па се интересирал со форумот Политика.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Организирај ти, јас ќе дојдам да протестирам!

Организирај!

Исто така, против секакви верски објекти со државни пари.

Организирај!

а зошто би?јас не сум тој што протестира против верски објекти
.

туку ти си тој што ми го негира правото на црква на мој плоштад, истовремено плачипикејски избегнувајки го прашањето за џамијта...

против црква бива...против џамија...не :tapp:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Од кој луѓе на СОРОС бе се организира анти нато протест?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom