Научно фантастични филмови

Член од
14 февруари 2010
Мислења
264
Поени од реакции
52
Нф филмчиња кои ми се допаднале.

District 9
The Man From Earth
Star Wars
Star Trek
Alien
Moon
Matrix
Serenity
Terminator 1,2
Blade Runner
The Thing
V for Vendetta
Children of Men
E.T.
Jurassic Park
Iron Man
 

penkaloto

......
Член од
17 април 2010
Мислења
412
Поени од реакции
269
David Cronenberg има интересни си-фи филмчиња: eXistenZ (1999),The Fly (1986) ,Videodrome (1983) ,Scanners (1981) Не дека се најдобри, има и други ама тие се споменати во темава, а овие вредат да се видат како филмови од тој жанр.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
David Cronenberg има интересни си-фи филмчиња: eXistenZ (1999),The Fly (1986) ,Videodrome (1983) ,Scanners (1981) Не дека се најдобри, има и други ама тие се споменати во темава, а овие вредат да се видат како филмови од тој жанр.
Ухх Кронеберг е добар режисер нема муабет, али премногу експлицитни (грозни) сцени има у неговите филмови, немам стомак за такви работи поготово Мува и Нејкед Ланч, едноставно прегрозно ми е. Иако рака на срце, морам да кажам дека е кавалитетен режисер.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.511
Тие од Кроненберг повише се хорор филмови него СФ - Мува, Скенери, Видеодром - long live the new flesh! :eek:jea:, (Нејкед Ланч е биографија/фантазија), одличен хорор режисер, штетa што го напушти тој жанр и сега снима некои глупи филмови како A history of violence...Баш пред некој ден симнав 3 негови хорори од 70тите (види слика :)), не сум ги гледал уште...
david_cronenberg-2.jpg
 

penkaloto

......
Член од
17 април 2010
Мислења
412
Поени од реакции
269
Ухх Кронеберг е добар режисер нема муабет, али премногу експлицитни (грозни) сцени има у неговите филмови, немам стомак за такви работи поготово Мува и Нејкед Ланч, едноставно прегрозно ми е. Иако рака на срце, морам да кажам дека е кавалитетен режисер.
Да точно, неговите филмови не може секој да ги гледа ама баш тоа дека е одличен режисер успева некако да те придобие и да ти се допаднат филмовите, па и прилично таквите сурови и грозни сцени си наоѓаат место во филмот.

Vlatko_Gjorce , во овие што ги набројав има и хорор и си-фи елементи па слободно може да се напишат и во двете теми. Инаку кога ќе ги изгледаш овие што си ги симнал пиши дали се добри.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.666
Да точно, неговите филмови не може секој да ги гледа ама баш тоа дека е одличен режисер успева некако да те придобие и да ти се допаднат филмовите, па и прилично таквите сурови и грозни сцени си наоѓаат место во филмот.

Vlatko_Gjorce , во овие што ги набројав има и хорор и си-фи елементи па слободно може да се напишат и во двете теми. Инаку кога ќе ги изгледаш овие што си ги симнал пиши дали се добри.
Кроненберг, освен што е добар режисер е и пристоен глумец. Има солидна изведба во The Nightbreed .
Е сега, не е SF, ама е поврзано со Кроненберг.
 
Член од
14 април 2010
Мислења
75
Поени од реакции
17
1. Star Wars I, II, III, IV, V, VI
2. V for Vendetta
3. X-Men I, II, III
 

Voice of Jericho

Twisted Firestarter
Член од
13 септември 2008
Мислења
301
Поени од реакции
137
Најомилен жанр, дефинитинвно. Најдобри филмови според мене:
1. Lord of the rings 1,2,3 (ненадминлив)
2. Matrix 1,2,3
3. X-Men 1,2,3 со X-Men Origins: Wolverine
4. Blade 2
5. Underworld 1 и 2... и така натаму, топ 5 филмови ми се овие
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.792
Поени од реакции
1.508
Научно-фантастични филмови (не оставајте спојлери, АМАН)

Темава ја отварам за предлагање и дискусија на научно-фантастични филмови. Во потрага сум по некој добар Sci-Fi (што би рекле) филм па еве истовремено би одделил неколку што секој еден љубител на жанрот би требало да ги погледне ако не ги погледнал до сега.

Moon

Sunshine

Sphere

Немојте. Да. Оставате. Спојлери. Во. Темава. За. Да. Не. Му. Го. Упропастите. Филмот. На. Човекот.

Замисли човек се заинтересирува за филм, доаѓа во темава да зирне и наидува на пост од типот "waaaaawww mnogu jak fillllmmm, jako bese na krajot koga ne go fatija losiot"

Или имаш и теле што сака да звучи интелигентно од типот "Лично јас, аглите на камерата сметам дека беа добро поставени, како и фотографијата во филмот и кулуминацијата на тонот во одредени сцени. Меѓутоа актерската екипа не беше правилно сортирана, но сепак убавината е тоа што филмот има неочекуван крај"

Посебно ова болдираново кога ке го прочитам ме вади од такт.

Уживајте си, предлагајте Sci-Fi (што би рекле) филмови, и гледајте да не ја испосерете работата за на сите да ни биде интересен филмот кога ке го гледаме.

Поздрав.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.388
Поени од реакции
25.182
Shit.... знаев.

Не ми е криво за што ке ми ја избришат темата сега, туку криво ми е што ке ми го избришат апелот за спојлерите.

Фала во секој случај.
Не ја бришам, ќе ги спојам двете сега, така нема да се губат постови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom