Научно фантастични филмови

Член од
26 јуни 2009
Мислења
25
Поени од реакции
0
Не се вика „слобода во превод“ туку „превод и адаптација“. Кажав дека Ѕвездени Патеки e cool, што се буниш? :smir:[/QUOTE]

ок нема веза како се вика, битно од секогаш го преведувале како Ѕвездени Патеки а ти сега кажуваш дека тоа не е точен превод.
Ама нема веза :wink:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Овој ти е Fantasy не е Sci-Fi. Јас обично ги тргам настрана од овој жанр тие што немаат "Science" - компонента.
Дап, мај бед на ми текнуваше на филм за 10-то место па не размислив доволно :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.504
Поени од реакции
58.908
ок нема веза како се вика, битно од секогаш го преведувале како Ѕвездени Патеки а ти сега кажуваш дека тоа не е точен превод.
Ама нема веза :wink:
Јас одсекогаш сум кажувал дека не е точен преводот, ама засекогаш ќе си остане како што е и добро е што е така :)

Ваљда е сега појасно... :)

Дап, мај бед на ми текнуваше на филм за 10-то место па не размислив доволно :)
Star Wars и Star Trek не ги сакаш? Не ги гледам на листата. Back To The Future? Немам листа без него :pos:

Имав некоја листа јас само незнам на која тема беше, ќе ја побарам...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.504
Поени од реакции
58.908
Тука била:

Прееска пишував на мојот сајт за анкета во В.Британија за најдобри и најлоши S.F. филмови на сите времиња. За најдобар го сметаат
Star Wars (1977), а за најлош Battlefield Earth: A Saga of the Year 3000 (2000) . Тука линкче да ѕирнете.

Со вториот се согласувам комплетно, тешка катастрофа од филм. Мислам дека не сум гледал полош С.Ф., барем од високо буџетните филмови.

За најдобар филм од овој жанр, незнам зошто запнале луѓето за Star Wars (1977) (IV, New Hope), мислам дека тој дел е на моменти и досаден. Лично мене повеќе ми се допаѓа Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back , кој веројатно би требало да биде најдобриот научно фантастичен филм ever.

Но кога се работи за вкус и за омилени С.Ф. филмови, мојата листа е поинаква и одприлика оди вака:

1. The Terminator (1984) - и покрај фактот што повеќето го сакаат повеќе вториот дел.
2. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980)
3. The Matrix (1999)
4. Back to the Future (1985)( комплетната трилогија)
5. E.T.: The Extra-Terrestrial (1982)
6. Terminator 2: Judgment Day (1991)
7. Equilibrium (2002)
8. Twelve Monkeys (1995)
9. The Last Starfighter (1984)
10.Independence Day (1996)

Не би требало да испуштив нешто :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.504
Поени од реакции
58.908
Не заебавај, Вил Смит е ѕвер, умрев од смеење кога бегаа сите од вонземјаните а овој одеше да се тепа :pos: Многу легендарни фори има филмот, одлични глумци, добро склопено сето тоа...

И пишува таму, не е тоа листа од 10 филмови кои мислам дека се најдобри, туку 10 филмови кои мене многу ми се допаѓаат.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Ј


Star Wars и Star Trek не ги сакаш? Не ги гледам на листата. Back To The Future? Немам листа без него :pos:
Ми се допаѓа али серијата не филмот :) Враќање во иднината не ми е доволно "сериозен" за да биде на листата иако е чиста 9/10 од поглед на тоа колку е забавен/кул за гледање :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не заебавај, Вил Смит е ѕвер, умрев од смеење кога бегаа сите од вонземјаните а овој одеше да се тепа :pos: Многу легендарни фори има филмот, одлични глумци, добро склопено сето тоа...

И пишува таму, не е тоа листа од 10 филмови кои мислам дека се најдобри, туку 10 филмови кои мене многу ми се допаѓаат.
Легендарни моменти се тоа, кога се сруши со авионот, го извади вонземјанот и му здрви бокс. :)
И тоа беше пред сите понатамошни пародии, комедии и филмови со луди моменти, освен Airplane и Top Secret.

Иначе, да прашам јас нешто, кога го правеа Minority Report, читав дека експерти го дизајнирале градот, иднината, уредите бла бла...Кој експерт рачунал дека ќе се возиме по вертикални патишта и згради во иднина, т.е. за 40 години отсега, баш ме интересира?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.504
Поени од реакции
58.908
Ми се допаѓа али серијата не филмот :) Враќање во иднината не ми е доволно "сериозен" за да биде на листата иако е чиста 9/10 од поглед на тоа колку е забавен/кул за гледање :)
Забавен е 100%, 6 часовна забава (со оглед на тоа дека каде што завршува еден дел, веднаш продолжува наредниот). Покрај тоа се смета за најдобар time-travel филм кој е направен. Хумор колку сакаш...

Легендарни моменти се тоа, кога се сруши со авионот, го извади вонземјанот и му здрви бокс. :)
И тоа беше пред сите понатамошни пародии, комедии и филмови со луди моменти, освен Airplane и Top Secret.

Иначе, да прашам јас нешто, кога го правеа Minority Report, читав дека експерти го дизајнирале градот, иднината, уредите бла бла...Кој експерт рачунал дека ќе се возиме по вертикални патишта и згради во иднина, т.е. за 40 години отсега, баш ме интересира?
Minority report е добра приказна, многу лошо изведена. Она со трите пророци или како ги викаа жените... е катастрофа од невидени размери. Не можеа некој друг начин на предвидување да смислат...?

За вертикалното возење, ноу комент :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Том Круз го еба скроз, ионака спроед мене просечниот филм (Мајонорити Рипорт)
 
Член од
14 февруари 2010
Мислења
264
Поени од реакции
52
Дали некој го има гледано филмот "Moon"(2009 г.), не е нешто многу познат ама е навистина добар филм ви препорачувам да го гледате.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.564
Поени од реакции
33.824
Дали некој го има гледано филмот "Moon"(2009 г.), не е нешто многу познат ама е навистина добар филм ви препорачувам да го гледате.
Mхм, екстра филмче. Која морбидност му ја додава гласот на Спејси.

A за темата, матрикс, ејлиен серијалот, independence day, contact etc etc..
Me мрзи да мислам.
 

genius_kma

I am the best!
Член од
24 април 2010
Мислења
22
Поени од реакции
1
Обожавам научно фантастични филмови :helou:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.666
Blade Runner
Terminator 1,2
Alien 1,2,3,4
Е.T.
Independence Day
The Thing
Dune (1984)
Mars Attacks!
2001:A Space Odyssey
Star Wars 4 - 6

Филмовиве не се подредени по некој редослед или по важност.
Некои sf наслови, како Матрикс, Враќање во иднината, Еквилибриум итн. се одлични остварувања, но мене некако не ми прават премногу мерак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom