Градоначалничка листа на Кавадарци

ваш фаворит за шериф на Кавадарци

  • 1.Александар Панов-ВМРО-ДПМНЕ И ко.

    Гласови: 43 51,8%
  • 2.Д-р Јордан Нефчев-НСДП

    Гласови: 0 0,0%
  • 3.Душко Сапунџиев-независен кандидат

    Гласови: 16 19,3%
  • 4.Ратко Грков-СДСМ

    Гласови: 19 22,9%
  • 5.Ристо Атанасов-независен кандидат

    Гласови: 4 4,8%
  • 6.Андосија Ристова-ПОДЕМ

    Гласови: 1 1,2%

  • Вкупно гласачи
    83
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
R

RAYTHEON23

Гостин
добро чим не е закана заради другите форумџии оти мене неможиш да ме уплашиш. не ми можиш ништо а имам многу што да ти кажам ама нивото на твојот текст не ми дозволува да се спуштам на него а и не планирам да се расправам со партиски војници ако имаш некои аргумент за твојот избор повели и стави го. Ниту се знајме лично и нема потреба јас и ти да се конфронтираме и да ги замараме другите туку културно да кажиме кој за кого што мисле.
nitu e zakana...nitu sum partiski opredelen-a kamo li vojnik...i ne sum fredi kruger pa da plasam luge:wink:

Raytheon23,
oд кај знам колку граѓани и какви проекти доставиле до ВМРО-ДПМНЕ за таа идеја “во насока на ...“ . Си има за тоа сигурно некој одговорен во ВМРО.

Но сега за нешто друго:

Мене ме интересира кој му ги дал идеите на Рашо. Го гледав пред некој ден неговото претставување и се воодушевив. Тој вети ни помалку ни повеќе туку 1000 нови вработувања!!!!!!! Мене како невработен одма солзи ми потекоа на очите. Ама од смеење. Каква невидена глупост! Па 1000 вработени нема ни во ФЕНИ. Дали можеби планира да ги избрка сите вработени во Општината и во Комуналец и на нивно место да вработи нови? И да е така, тоа треба да го направи 3 пати за да дојде до бројот 1000. Не ни кажа како ќе го направел тоа – демек покасно ќе кажел.

Второто што го тресна Рашо беше решавањето на недостигот од 120 литри вода за пиење. Тој рече дека тоа ќе го решел така што ќе им помогнел на Неготинци и после ќе им ја земел водата што сега оди за Неготино!? Уште една глупост! Веднаш по него Неготинскиот градоначалник кажа дека ако пак победи приоритет ќе му било да ги реши рестрикциите на вода во Неготино. Неготино има рестрикции, а Рашо ќе им ја земел водата и ќе ги решел рестрикциите во Кавадарци? Генијално! Тоа ми изгледа како префрлање од шупливо во празно. Смешно.

Третиот бисер на Рашо беше дека не му требала помош од Владата за неговите проекти. Си имал градот независен буџет. Како досегашен советник требел да знае дека со сопствениот буџет во Кавадарци не може да се направи ни една салам улица во градот, а камо ли пат до Ски-центарот.

Не се сеќавам што уште изнакажа Рашо, ама тоа што го видов ми беше доволно да заклучам една мудра мисла:

КОГА ЗНАЕШ ДЕКА СИГУРНО НЕМА ДА ТЕ ИЗБЕРАТ – НИШТО НЕ ТЕ КОШТА ДА ВЕТУВАШ ШТО ЌЕ ТИ ТЕКНЕ НА ПАМЕТ.

Затоа немојте да гласате за некој како Рашо, кој ни самиот не верува дека ќе победи, па ветува нереални работи и притоа не кажува како ќе ги реализира и од кадеќе најде пари за тоа. Александар Панов вети остварливи работи, зад него стои Владата на РМ на чело со Груевски и затоа: ГЛАСАЈТЕ МУДРО!

Заедно можеме повеќе


vo raspravata za veles i ace kocevski pisav-gradonacalnikot ne e agencija za vrabotuvanje i gajle mi e ZA SDSM I VNRO oti treba da se bira licnost ne partija neli

До Мрцхо,

Абе проекти има - ПАРИ НЕМА!
Парите се во Скопје.
На тоа мислам кога викам
Гласајте мудро!


И се разбира:

ЗАЕДНО МОЖЕМЕ ПОВЕЌЕ




Благодарам и јас
od proekti preku glava a i cost=benefit za proekt treba da se napravi(kako fizibiliti studija)...interesno svetilkite ulicni kaj partizan svetat do 8 casot pa odis po utrinsko kafe i ete stedime energija
 
Член од
28 февруари 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
Не се прај со сила глуп!...ако стварно не си.
Дали ќе има друг кабеслки оператор најмалку зависи од Амкарот!
Си има закон за тоа, Совет за радиодифузија, лиценци и триста чуда.
Ептен си смешен шо воа го постави како проблем.:)
За интернетот...јас одговорно ти тврдам дека е еден од најевтините и најдобрите во државата. Го имам дома, и сум задоволен. Ако не ти чине, ги имаш телеком(да те бричат на суво), Оннет, безжичен итн...бар за интернет не е проблем сега, го има и се плаќа, ако не ти чине еден, одиш кај друг и нема веќе проблем.:)
Туку мене друго ме маче кај кандидатите...
Не видов ниеден кој се обврзува да го реши проблемот со водоснабдувањето, да прикаже соодветна програма, да нема рестрикции повеќе.
Потоа, атмосферска канализација за да не пливаме по улиците кога ќе заврне.
Да се обврзе некој стварно да а поправе инфраструктурата, а не да мачка очи со асфалтирање на некое зафрлено уличе од 50 метри.
Колите го сокршивме по улиците во градот.
Киното некој да го пуште во функција за неговата првобитна намена, да се гледаат филмови, а не да се држат политички конвенции и чат-пат некоја претстава...
А тоа дека бил кој ќе победе у прв круг...се лажите гадно.:)
Втор круг ќе има сигурно.:)
Мислам дека Душко има на веб страната поставено како ке се реше проблемот со водата, но еве на кратко кои проекти ги слушнав и ги видов :

1. Инвестиција на бунари во Неготино, со што би се добиле 50литри вода за Неготино
2. Инвестиција во езерото на Моклиште и пренасочување на дополнително 80литри вода кон Кавадарци.
3. На презентацијата ја слушнав и банката со која има остварено контакт, не се секавам како се викаше која давала кредит со грејс период од 5 години и рок на отплата 20 години за реновирање на
постоечката инфраструктура.
 
K

kaiser soze

Гостин
Горе-долу ги познавам повеќето кандидати,а и нивното политичко минато,па би можел да искоментирам по некој збор за секој од нив,без било какви афинитетити или предрасуди кон било кој од кандидатите.
Андосија Ристова ја познавам како мој поранешен професор од кавадаречката гимназија и тоа како една од построгите во истата.Се зачудив кога ја видов на градоначалничката листа,бидејќи истоимената професорка не можеше да воспостави некој посебен сооднос со учениците,а не знам како и на кој начин би ги привлекла евентуалните гласачи.Без никакво политичко искуство,очигледно залутала во погрешни води.Најмногу што би и дал,би било претседател на месна заедница и ништо друго.
Ристо Атанасов,тотален анонимус за мене,овој кандидат многу помалку го познавам,но мислам дека нема некое политичко портфолио и искуство за да биде татко на грдот.Му давам многу мали шанси за победа,речиси равни на нула.
Душко Сапунџиев,познат бизнисмен и личност во градот,секако успешен, човек со поголемо работно искуство,а и способност за менаџирање кое за оваа функција е пресудно.Сепак поради политичките состојби во државава,кои не му одат во прилог на независните кандидати,сметам дека нема некои поголеми шанси за победа,иако тоа не значи дека не е кадарен и способен да ја извршува оваа функција.
Јордан Невчев,познат хирург во болницата во градот,поранешен член на СДСМ,а сега на НСДП,според мене нема некои поголеми шанси за победа,а тоа се должи на неколку работи,но пред се тука е популарноста меѓу народот и состојбите на теренот.Тука пред се мислам на непотребното истрчување на опозиционата коалиција со двајца кандидати,а тоа би можело да резултира со пораз уште во првиот круг на истата,во најлош случај.Тотален аутсајдер на овие избори според мене.
Ратко Грков,кандидат на опозицијата и досегашен претседател на советот во градот,сигурно кандидатот со најголемо искуство во политиката,што секако не значи дека би бил идеален градоначалник.Ситуацијата во неговата партија,дури и на општинско ниво не беше нималку розова,имаше поделеност околу кандидатот,што на крај сепак резултира со неговата кандидатура.Можеби главен претендент со Панов,за градоначалничкиот трон.
Алексанадар Панов,можеби човекот со најголеми шанси за победа,не само заради неговата добра репутација,тука и заради најголемиот рејтинг што го ужива неговата матична партија.Го познавам како мој сосед,умерена личност,а и добар познавач на работите,според тоа што сум го слушал и гледал.Некако влезе со најголем елан и самодоверба во кампањата,па оттаму и му давам и најголеми шанси за победа.Му оди во прилог и тоа што неговата партија ја има и централната власт,па оттаму може да вети и повеќе проекти финансирани и поддржани од истата,а тука да нема никаква опструкција,како што беше случај во други места.Тоа секако е адут плус.

Порака за сите,воздржете се од било какво лобирање на истиов форум,во полза на било кој кандидат,има други места за такво дејствување.Овоа е само место за дискусија и културен разговор,а не за меѓусебно обвинување и навредување,а најмалку за промоција на некој кандидат.Нека победи најдобриот.Поздрав
 
Член од
28 февруари 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
koj ke ja trgne kaldrmta pred ``lovec`` na taa ulica, ke ima li uste restrikcii posle 23 casot na voda, pat do gore do ona kako se vikase ljubas do manastirot od kaj zito jug ke e naprave li spored nekoja od programite?

a ne znam kako ama od cel kavadarci parkot kaj brioni e najakoto mesto za prosetka , da ne se zapuste toa...eden pogolem parking po moe treba vo centar koga e pazar e haos za pakrikanje...itn itn
Ima i za ova vo programata na Dusko baraj na www.duskogradonacalnik.mk vo proekti ke go najdis Ljubash tamu..

pozdrav
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
Каа прво тиа требе уште да оде нашколо за да стане градоначалник.

Требе да науче да пише

http://www.imagehosting.com/
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
за улицата пред ловец јас ке ви кажам,таа се воде каа регионален пат и е во надлежност на Р. Македонија,можеби затоа до сеа не се презема нишо во врска со тоа,а инаку јас лично не су за тргнање на коцките,баш се убави само да се пренаредат,е сеа се абеле,се абат ама асфалтот каа шо го праат квалитетен нема да се благодариме ногу,тукуај секој си има мислење..............
 
Член од
6 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
1
САМО ЗАЕДНО МОЖЕМЕ ПОВЕЌЕ

Некој тука спомна нешто за програма? Да ви кажам нешто. Кога некој кандидат однапред знае дека нема шанси да победи тој може да вети сешто. Може слободно да ветува 1000 вработувања, дека ќе копа бунари во Неготино и слични глупости.

Јас не сум видел пишана програма, освен онаа на ВМРО-ДПМНЕ, односно на Александар Панов.

Но едно е да се вети нешто, друго е дали тоа реално може да се оствари, а трето е пак на кој начин и со кои сретства ќе се оствари тоа.

Затоа мислам дека повеќето од кандидатите од Кавадарци ќе бидат само декор или да не речам циркузанти случајно залутани на изборите. Да ги прашаш не знаат ни што ги мачи граѓаните, што му треба на градот, како функционира општината, колкав буџет има, кои ингеренции ги има градоначалникот, што е тоа совет на општината и сл.

За да утре бидете успешен градоначалник треба да имате прво мнозинство во советот, потоа тим од соработници од сите области во кои е надлежна локалната управа, утре треба да имате или поставите раководители служби, директори на јавни претпријатија институции и сл, а немате ниту еден соработник до вас. Затоа предност и имаат големите партии. Уште ако имате и добри односи со централната власт - ете ја формулата на успехот.

Ете вчера цел ден беше заедно со министерот Миле Јанакиевски низ градот. Знаете ли колку е добро да имате голем пријател кој е актуелен министер за транспорт и врски? Колку само проекти така можете полесно да реализирате со сретства од Скопје?

Е, сето тоа го исполнува Александар Панов заедно со ВМРО-ДПМНЕ во Кавадарци и во РМ. Тој е добар млад човек, работлив, чесен, но и искусен и квалитетен, а има и голем тим и голема партија зад него, добро ги познава проблемите на граѓаните и знае што му фали на Кавадарци, а има и огромна подршка од Груевски и Владата.

Сето тоа заедно, што го напишав погоре, го прават Панов најголем фаворит на овие избори во Кавадарци.
 
Член од
28 февруари 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
Некој тука спомна нешто за програма? Да ви кажам нешто. Кога некој кандидат однапред знае дека нема шанси да победи тој може да вети сешто. Може слободно да ветува 1000 вработувања, дека ќе копа бунари во Неготино и слични глупости.

Јас не сум видел пишана програма, освен онаа на ВМРО-ДПМНЕ, односно на Александар Панов.

Но едно е да се вети нешто, друго е дали тоа реално може да се оствари, а трето е пак на кој начин и со кои сретства ќе се оствари тоа.

Затоа мислам дека повеќето од кандидатите од Кавадарци ќе бидат само декор или да не речам циркузанти случајно залутани на изборите. Да ги прашаш не знаат ни што ги мачи граѓаните, што му треба на градот, како функционира општината, колкав буџет има, кои ингеренции ги има градоначалникот, што е тоа совет на општината и сл.

За да утре бидете успешен градоначалник треба да имате прво мнозинство во советот, потоа тим од соработници од сите области во кои е надлежна локалната управа, утре треба да имате или поставите раководители служби, директори на јавни претпријатија институции и сл, а немате ниту еден соработник до вас. Затоа предност и имаат големите партии. Уште ако имате и добри односи со централната власт - ете ја формулата на успехот.

Ете вчера цел ден беше заедно со министерот Миле Јанакиевски низ градот. Знаете ли колку е добро да имате голем пријател кој е актуелен министер за транспорт и врски? Колку само проекти така можете полесно да реализирате со сретства од Скопје?

Е, сето тоа го исполнува Александар Панов заедно со ВМРО-ДПМНЕ во Кавадарци и во РМ. Тој е добар млад човек, работлив, чесен, но и искусен и квалитетен, а има и голем тим и голема партија зад него, добро ги познава проблемите на граѓаните и знае што му фали на Кавадарци, а има и огромна подршка од Груевски и Владата.

Сето тоа заедно, што го напишав погоре, го прават Панов најголем фаворит на овие избори во Кавадарци.
Де да ја видиме програмата, стави какво решение нуде Панов за водата, или ќе требе да се крстиме на некој од Скопје(груевски, Јанакиевски и сл) да дојде да го прошета него по улицата и да му го каже решението....

Според тоа што досега го изнеси Ико, мислам дека е силно убеден дека некој за да успее во нешто требе да е партиски врзан и да слуша од партијата, па според тоа требе на локалните и претседателските избори да победува кандитатот од владеачката партија? Мислам дека со тоа се руши демократијата, дека во втор ред се става квалитетот на поединецот, а сето тоа води кон диктатура на државата, а ако е тоа целта тогаш има една: ЦЕЛТА ГИ ОПРАВДУВА СРЕДСТВАТА....
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Некој тука спомна нешто за програма? Да ви кажам нешто. Кога некој кандидат однапред знае дека нема шанси да победи тој може да вети сешто. Може слободно да ветува 1000 вработувања, дека ќе копа бунари во Неготино и слични глупости.

Јас не сум видел пишана програма, освен онаа на ВМРО-ДПМНЕ, односно на Александар Панов.

Но едно е да се вети нешто, друго е дали тоа реално може да се оствари, а трето е пак на кој начин и со кои сретства ќе се оствари тоа.

Затоа мислам дека повеќето од кандидатите од Кавадарци ќе бидат само декор или да не речам циркузанти случајно залутани на изборите. Да ги прашаш не знаат ни што ги мачи граѓаните, што му треба на градот, како функционира општината, колкав буџет има, кои ингеренции ги има градоначалникот, што е тоа совет на општината и сл.

За да утре бидете успешен градоначалник треба да имате прво мнозинство во советот, потоа тим од соработници од сите области во кои е надлежна локалната управа, утре треба да имате или поставите раководители служби, директори на јавни претпријатија институции и сл, а немате ниту еден соработник до вас. Затоа предност и имаат големите партии. Уште ако имате и добри односи со централната власт - ете ја формулата на успехот.

Ете вчера цел ден беше заедно со министерот Миле Јанакиевски низ градот. Знаете ли колку е добро да имате голем пријател кој е актуелен министер за транспорт и врски? Колку само проекти така можете полесно да реализирате со сретства од Скопје?

Е, сето тоа го исполнува Александар Панов заедно со ВМРО-ДПМНЕ во Кавадарци и во РМ. Тој е добар млад човек, работлив, чесен, но и искусен и квалитетен, а има и голем тим и голема партија зад него, добро ги познава проблемите на граѓаните и знае што му фали на Кавадарци, а има и огромна подршка од Груевски и Владата.

Сето тоа заедно, што го напишав погоре, го прават Панов најголем фаворит на овие избори во Кавадарци.

Иле...најискрено...
Му одмагаш на човекот.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Сето тоа заедно, што го напишав погоре, го прават Панов најголем фаворит на овие избори во Кавадарци.

abe neli favorit se masini za perenje taka cacko vika:pos2::pos2:
 
Член од
6 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
1
ЗАЕДНО МОЖЕМЕ ПОВЕЌЕ

До Кајзерсосиџ

Гледам ногу не ти е јасно. Ај да ти објаснам. Решението за водата никој не треба да му го каже на Панов, бидејќи Панов е 10 години вработен во Комуналец, добро го знае проблемот и можните решенија и затоа не тресе зелени како другите кандидати.
Единствено решение за крај со рестрикциите на водата е во Кавадарци да се донесат дополнителни 150 литри во минута или секунда, не знам. Се што знам е дека се работи за нов извор. Сигурно повеќе пишува во програмата, а ако те интересират детаљи - прашај го Александар на некој собир. Сум слушнал дека е тоа поврзано со некој проект, со Водната заедница и наводнување, со мини централи и концесии и т.н.
Е, тука доаѓа Владата во целата прикаска. За тоа треба доста дозволи, администрации, а најмногу од се требат бааѓи пари кои не може да ги поднесе скромниот буџет на Општината. Без соработка и помош од централната власт проблемот едноставно не може да се реши. Никакво копање на бунари во Неготино или земање на водата на неготинци, кои и самите немат вода очи да си измијат, не го решава проблемот.
Се надевам дека добро го разбра проблемот и решението. Тоа нема никаква врска со некакво “рушење на демократијата“ за кое пишуваш. Многу гледаш телевизија и ги слушаш Фрчко и Заев. За разлика од СДС, луѓето од ВМРО градат, а не рушат.

До Бадлуцкгуј

Бадлу... најискрено...
Не му одмагам на човекот - туку ви помагам да гласате мудро!
 
S

smart ass

Гостин
До Кајзерсосиџ

Гледам ногу не ти е јасно. Ај да ти објаснам. Решението за водата никој не треба да му го каже на Панов, бидејќи Панов е 10 години вработен во Комуналец, добро го знае проблемот и можните решенија и затоа не тресе зелени како другите кандидати.
Единствено решение за крај со рестрикциите на водата е во Кавадарци да се донесат дополнителни 150 литри во минута или секунда, не знам. Се што знам е дека се работи за нов извор. Сигурно повеќе пишува во програмата, а ако те интересират детаљи - прашај го Александар на некој собир. Сум слушнал дека е тоа поврзано со некој проект, со Водната заедница и наводнување, со мини централи и концесии и т.н.
Е, тука доаѓа Владата во целата прикаска. За тоа треба доста дозволи, администрации, а најмногу од се требат бааѓи пари кои не може да ги поднесе скромниот буџет на Општината. Без соработка и помош од централната власт проблемот едноставно не може да се реши. Никакво копање на бунари во Неготино или земање на водата на неготинци, кои и самите немат вода очи да си измијат, не го решава проблемот.
Се надевам дека добро го разбра проблемот и решението. Тоа нема никаква врска со некакво “рушење на демократијата“ за кое пишуваш. Многу гледаш телевизија и ги слушаш Фрчко и Заев. За разлика од СДС, луѓето од ВМРО градат, а не рушат.

До Бадлуцкгуј

Бадлу... најискрено...
Не му одмагам на човекот - туку ви помагам да гласате мудро!
de definiraj mudro glasanje????prosvetli ne:se_ molam
 
Член од
8 март 2007
Мислења
5
Поени од реакции
0
Нема потреба од коментари и од докажувања кој е подобар кандидат.Стрпете се на 22ри ќе ви биде се јасно.АЛЕКСАНДАР ПАНОВ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК НА КАВАДАРЦИ.ПОЗДРАВ
 
Член од
27 февруари 2009
Мислења
16
Поени од реакции
1
Нема потреба од коментари и од докажувања кој е подобар кандидат.Стрпете се на 22ри ќе ви биде се јасно.АЛЕКСАНДАР ПАНОВ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК НА КАВАДАРЦИ.ПОЗДРАВ
стварно нема потреба оти Панов по ништо не е подобар од Сапунџиев. Стрпение - Спасение вика нашиот народ само по некоја случајност стварно Панов ако го изгласаме со оглед на методите што ВМРО ги применува во последните едела дена во Кавадарци ТЕШКО НА СИТЕ НАС
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom