Нов тендер во тек-100 тениски игралишта

Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
па кука се гради од темел а не од кровот или пак руина со преубава фасада,,,,,,,,,,,
твојот и мојот народ прво и прво немаат елементарни услови за живот а камо ли за тенис=на гладните им треба леб ИЛИ ПАК КЕ ИМ ДАДЕШ КОЛАЧИ хахаха
премногу слобода си земеаш да не кажам НЕКУЛТУРА=БЕЗОБРЗНОСТ,јас знам која е мојата држава и мое знаме ...истот онаа кое го палевте пред парламент.
за инвалидностс може да збориме ама најмногуи за таа во твојата глава
во Струмица има 6 до 8 игралишта за тенис (приватна инвестиција) ,,, колку за инфрмација ,,,,
со вашите ЗАМАЈУВАЊЕ =КРАДЕЊЕ =ПЕРЕЊЕ ПАРИ

ГО ОМАЛОЖУВАТЕ НАРОДОТ.....
Ти мора да си некој милипроцент од 80% простиот струмички народ.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
не ми е фората да зборам ни за партија ни за политичари,едноставно не ми чуе кој е на власт.
битно ми е да се гради нешто у оваа држава,па макар и тениски игралишта ,изгледа многу од нас имаме кратко памтешње што се прави сега па што се правеше кога комуњариве беа на власт.
поентата ми е -
овие какви се такви се барем мрдаат по малце даваат знаци на живот,можда не направија фабрики,а предходните направија ли??? која инвестиција,а да можда само ЕСМ се продаде,добар дил.
Сега направија колку толку,салата во Скопје,Градскиот стадион го градат,у мојата населда прикрај е со изградбата на спортска сала,мрднаа колку толку...
АБЦ,кажи ми што направи СДС нешто конкретно за спортот..?? мене ништо не ми се мота низ глава ?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
не ми е фората да зборам ни за партија ни за политичари,едноставно не ми чуе кој е на власт.
битно ми е да се гради нешто у оваа држава,па макар и тениски игралишта ,изгледа многу од нас имаме кратко памтешње што се прави сега па што се правеше кога комуњариве беа на власт.
поентата ми е -
овие какви се такви се барем мрдаат по малце даваат знаци на живот,можда не направија фабрики,а предходните направија ли??? која инвестиција,а да можда само ЕСМ се продаде,добар дил.
Сега направија колку толку,салата во Скопје,Градскиот стадион го градат,у мојата населда прикрај е со изградбата на спортска сала,мрднаа колку толку...
АБЦ,кажи ми што направи СДС нешто конкретно за спортот..?? мене ништо не ми се мота низ глава ?
СДС не направи ништо за спортот,не изгради ни фабрики ни сали ни тениски игралишта,само крадеа и уништуваа и префрлаа пари на приватни сметки во сопствени џебови,и сега што?Треба ли да се продолжи по нивниот пат,или треба да се инвестира во нешто што никому не е од приоритет.Јас како градител сум секогаш нешто да се гради,ама како граѓанин сум тоа што се гради да се гради со приоритет,со повеќе внимание колкав придонес ќе има за државата и за овој народ кој не живее воопшто од спорт,туку треба да работи и да заработи најпрвин за леб,па ако му остане да даде за спортот,или мислиш дека со сали,тениски игралишта и спортски терени народот побрзо ќе заборави дека е гладен и сиромав па ќе потрча на гласачкото место да го даде својот глас за оној што му изградил тениско игралиште каде го поминува безработниот ден,аплаудирајќи му на победникот од мечот кој го отргнал за момент од секојдневните проблеми со децата на кој нема да им однесе чоколада или сок,на кој нема да им овозможи пристоен годишен одмор,едноставно затоа што нема работа и не зел плата.Тука е суштината на проблемот со ваквата “спортска“ политика на оваа власт.:toe:
 
Член од
25 август 2008
Мислења
156
Поени од реакции
5
Stvarno go tupite, znachi treba site drugi ministerstva da prekinat so rabota(gradenje)..deka ne treba voopshto da se investira vo sportot vo kulturata, infrastruktura itn..
 
P

Princ

Гостин
ne treba voopshto da se investira vo sportot vo kulturata, infrastruktura itn..
Заебаваш сега и ти, како и некои други. Никој не вика дека не треба да се гради, дека не треба да се инвестира... напротив, токму тоа треба да се прави. Треба да се гради (патишта мамичето ваше, цела македонија е со раскопани улици!!!!!!!) и треба да се инвестира (во работни места, не во мочани тениски игралишта кои би се искористиле како совршен терен за гробници, и така е се поголем бројот на раѓања и имаме се повеќе старо население, а старите умираат по некое си правило).
Ај, отидов да играм со рекетот. Тренирам.
 
Член од
25 август 2008
Мислења
156
Поени од реакции
5
Tokmu toa mi e poentata, ako se izgradat igralishta za tenis znachi nikoj ne raboti na investicii??
gotovo e se, samite investitori ke rechat 'sakavme da investirame vo Makedonija ama poshto izgradivte teniski igralishta sega ke mora da ideme na drugo mesto?

Ti ne mora da trenirash no zdravo e MLADINATA da ima pogolem izbor.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Tokmu toa mi e poentata, ako se izgradat igralishta za tenis znachi nikoj ne raboti na investicii??
gotovo e se, samite investitori ke rechat 'sakavme da investirame vo Makedonija ama poshto izgradivte teniski igralishta sega ke mora da ideme na drugo mesto?

Ti ne mora da trenirash no zdravo e MLADINATA da ima pogolem izbor.
Абе сите се фатија за тениските игралишта, ако тоа не се направи готово пропаднавме.

Јас сум многу за спортот да се промовира на младите, ама владава и претерува.
Гради спортски сали, па не ги доградува, па дел од нив сеа стојат полуизградени и се распаднуваат, дел од нив никој не ги користи, али битно направија и нов тендер за нови игралишта овој пат фудбалски. А дел од старите спортски сали не се изградија. (интересно е да се сврти нов лист, а на старите проблеми да се заборават). Ајде ова за фудбал добро е, има многу фудбалери во Македонија и многу популарен спорт е. Не е потребна некоја ептен посебна грижа откако ќе се изгради.
Два базени во Скопје не можат да работат нормално и сеа ќе прават нови 9. И после ќе ги остават и тие да се распаднат (претпоставка).
Овие игралишта за тенис нека ги направат пример на едно место во Скопје 10тина, на место во Битола исто така, а не по едно тениско игралиште на различни места и нека се отворат школи или нека купат и рекети и да издаваат. Ако тоа не го направат ќе се сторат пасишта за некое време сите 100 терени.

Кај нас само се гради и гради и гради, има милион тендери.
Нека се вложува во спортот, ама вистинско вложување. Да им се помага на младите, да се поттикнат да спортуваат.
А тие само градат нешто и потоа го оставаат да пропадне. Нека имаат целосен конкретен проект со вклучена и опрема, со отварање и на школа, а не само конструкциски градби да прават и готово нивното завршило. Потоа се тоа пропаѓа. И вината за пропаѓање се префрла.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Не е лошо да се градат спортски терени..
Но кога тоа е направено без претходна анализа што ,.каде,колку и на кој начин да се изгради .. со тоа нема ништо да се постигне..
А дека ке се прави неквалитетно тоа е факт.. а дека ке се плати скапо за тоа тоа е факт.. но тоа им е најлесен начин да лапнат некој денар. и то је то.. Факт дека го праеле и други пред нив.. но не мораше и они да го праат сеа, пошто нели различни се.. :D

Во Ново Лисиче напраивија терен за фудбал иако првично према план беше најавено дека тоа ке биде Терен за Баскет.. ама...им текна у мегувреме дека иако е со димензии за баскет ,и ограда од страна за баскет.. дека зашто да не го направат за фудбал.. што има везе..
Кошевите ги ставија дијагонално,така да на 2коша нема играње..а да не зборам за тоа што се апла повисоки од стандарни димензии..
Асфалтот нерамен.. а заврне.. вода стои 2 недели а нели е ново игралиштето тоа е најбитно.. само до кога ке биде ке видиме..

Поентата ми е све се праи неплански,со цел да лапнат пари при тие тендери и постапки на крај ке испадне лошо и неквалитетно...
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Се е во ред со градењето на спортските терени. Лошо е што уште неизградени ние ги кршиме уништуваме и деградираме, затоа што не мрзи да спортуваме.

Приказните за тоа дека сме гладни, не сме. Дека сме сиромашни, не сме. Ние сме се, само не она што треба да бидеме. Ние сме за жалење и секогаш за нашата мрза и неспособност околу себе собираме јата за да кукурикаат против оние кои што барем се обидуваат нешто да направат. Ако во ВеЦе-то кога ќе влеземе и видиме дека некој го сосрал треба прво да пуштиме вода, а потоа да прашаме кој е серкото. Во многу случаи забораваме дека серковците сме ние истите што вчера серевме и заборавивме да пуштиме вода. И така цел живот.

П.С. Се извинувам за речникот, но во интерес на доловување на мислата ги користев вулгаризмите:smir:
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Само нека се гради, да не е на муабет, туку вистински да се гради, се е тоа капитал. А колку ми текнува Светската Банка им даде совет на сите држави за да излезат од кризата да трошат, а не да штедат!
 
P

Princ

Гостин
Нека ми префрлат утре 5.000 евра на тековна, по курви и алкохол све ќе потрошам за 24 саати, ветувам.
Има трошење и трошење со вистинска намена. Јас сметам дека ова не е правилна намена на трошење на пари на народот. Мислам дека има многу други приоритети а доколку има потреба и ќе ги излистам во друга тема еден по еден. 100 тениски игралишта не ни требаат, не за друго, туку постоечките не ги одржуваме и ги уништуваме за да изградиме згради на нивна локација. 50 голф полиња исто така не ни требаат. Не ни требаат да трошиме пари на глупости кога ниту една улица во Скопје не е без дупки.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Нека ми префрлат утре 5.000 евра на тековна, по курви и алкохол све ќе потрошам за 24 саати, ветувам.
Има трошење и трошење со вистинска намена. Јас сметам дека ова не е правилна намена на трошење на пари на народот. Мислам дека има многу други приоритети а доколку има потреба и ќе ги излистам во друга тема еден по еден. 100 тениски игралишта не ни требаат, не за друго, туку постоечките не ги одржуваме и ги уништуваме за да изградиме згради на нивна локација. 50 голф полиња исто така не ни требаат. Не ни требаат да трошиме пари на глупости кога ниту една улица во Скопје не е без дупки.
првиот болд - за помалку време.
вториот и третиот болд - требаат, како леб насушен. Оти кој игра зло не мисли. А камоли бунт.
четвртиот болд - тоа е само привид, илузија, се е маѓосно.

И требаше Рок Агресори да бидат наш претставник на Евровизија.

Не за друго, цареви се.

Типично лудило.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Море арно викате,само спортски објекти да се градат,да набиваме кондиција ќе ни треба во иднина,немој некој ни случајно да изградил индустријска зона,па да ни се “подгрбават“ децата,младината не ќе работи уште сега,нека си спортува малку,има време за работа,таму некаде по 60-тата ќе ги запослат како “бербери“ на тревнати терени и игралишта,на истите оние на кој што денес ќе се рекреираат.И би апелирал кај владата доколку може да отвори уште по 50тина кладилници во секој град,постоечкиве се малку да ги примат “спортски“ насочените Македонци,кој се стегаат како сардини крај шалтерите за уплата заедно со 7годишните мали “спортисти“ кој инвестираат во својата иднина дури и на тенис па и трки со кучиња.Што спортска нација ќе да бевме,абе чудо едно невидено.:toe:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Тениските игралишта се жива утка...како и многу други „НАБРЗИНКА ИНВЕСТИЦИИ„ на владата...
Најголем проблем на оваа и на предходните влади е недостаток на државна стратегија која ке е патоказ кон кој ќе се стремиме...
Хали и тениски игралишта дефакто не се приоритет на оваа држава, особено не вакви предизборни на сила бутани проекти...
Нека ги санират постоечките објекти , па нека се преполат тие од спортисти , па потоа нека излезе агенцијата за млади и спорт и нека кажат САЛИТЕ НИ СЕ ПРЕПОЛНИ,БАРАМЕ ЧАЈРЕ...
Истиот филм го буташе и владата на ЉуБчо и што се деси со тие сали? НИШТО фрлени пари...
Така ќе биде и овој пат....
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Odlika na nesposobni menadzeri koi sto ne znaat kako pametno da gi upotrebat parite za da im se namnozat vo idnina, pa gradat teniski igralista, i posle ke vrtat prazni demagogii, kako go hranele duhot na narodot i bla bla bla.....
Picka vi materina, klosari.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom