Гол во гости

што мислите треба да остане ова правило или треба да се отфрли?


  • Вкупно гласачи
    125
А

Адриано

Гостин
Гол во гости!
правилото воведено од уефа кое важи за лигата на шампиони!
што мислите треба да остане ова правило или треба да се отфрли?
 
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.553
Поени од реакции
101
Мислам дека е во ред.
Бидејки навивањето од публиката многу делува врз играчите и не е сеедно ако се игра со или без притисок од публика.
Ако играат на домашен терен кога ќе им дојдат над 30 000 фанови ќе играат подобро а во гости нема многу нивни навивачи и помалку мотив има во играчите:toe:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.537
Поени од реакции
14.267
Па добро е, нека си остани вака. Друга е атмосверата кога играш на домашен терен, имаш + уште еден играч, публиката....
 

Krkiroma

NOMEN EST OMEN
Член од
30 декември 2008
Мислења
736
Поени од реакции
22
Што се однесува до мене правилото е добро и треба да остане. Постигнат гол во гости е нешто што треба да се цени во тие нокаут натпревари. Само за споредба пак кај Копа Либертадорес натпреварување коешто важи за пандан на Лигата на Шампионите таму тоа правило не важи.
 
А

Адриано

Гостин
а што е со случаите како
рома-лацио
интер-милан
??????????????
и зарем неможе ова правило да се исклучи и да се воведе старомодното изведување на пенали што дополнително би ги подгревало атмосферите!?
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Да си остане правилото, досега си беше убаво не гледам причина да се менува.
 

StiX

Why so serious?
Член од
13 февруари 2008
Мислења
100
Поени од реакции
19
Гласав за да сотане од едноставна причина што како мал многу се мачев да го сватам и успеав некако , тоа ми беше големо достигнување за 6 годишно дете :) Се шалам , едино што ми смета кај правилото е тоа што кажа Адриано со пеналите. Тоа задоволство ретко имаме шанса да го гледаме во Лига Шампиони.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.019
Поени од реакции
22.926
Гласав за да сотане од едноставна причина што како мал многу се мачев да го сватам и успеав некако , тоа ми беше големо достигнување за 6 годишно дете :) Се шалам , едино што ми смета кај правилото е тоа што кажа Адриано со пеналите. Тоа задоволство ретко имаме шанса да го гледаме во Лига Шампиони.
Епа да немаме да го гледаме тоа задоволство а во Копа Либертадорес секој 3 натпревар се игра на пенали бидејќи таму не важи правилото за гол во гости,а во ЛШ шансите да завршат 2 натпревари со ист резултат се 20%.
 

CrashoverRide

Tutto per la Lazio,persempre nell cuore...
Член од
9 јануари 2008
Мислења
1.293
Поени од реакции
114
Поубав фудбал би имало да не важи ова правило.
Се дешавало да заврши првата 3-3 и домаќините да ја утепаат топката цела утакмица дома со 0-0.
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Паа... овозможува.. повеќе калкулации.. и тимовите се навикнати веќе на тоа..значи..добро е нека си остане :smir:
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Гласав за да сотане од едноставна причина што како мал многу се мачев да го сватам и успеав некако , тоа ми беше големо достигнување за 6 годишно дете :) Се шалам , едино што ми смета кај правилото е тоа што кажа Адриано со пеналите. Тоа задоволство ретко имаме шанса да го гледаме во Лига Шампиони.
искрено, кое задоволство е гледање пенали?
пенали е секогаш она што ја лично најмалку го посакувам. посебно кога два тапа тима едвај чекаат да заврши продложението за да шутираат пенали.
голот на гости бар има и тоа каква тежина, т.е. ми е супер логично, кој дома повеќе примил голови - е послаб противник.

додека пеналите не се ама баш никакво мерило, него чисто момент по кој веќе мора да се знае кој оди даље/тепа..

многу убаво се воочува тоа кога резултатот е изедначен, па се тактизира се додека еден не пстигне гол вишак, после кој е јасно дека нема пенали и мора да има победник во 90 мин
тоа според мене е прав фудбал

пеналите се доволни во финалето, меѓутоа и тогаш како нужно зло.
дури имаше и предлог пеналите да се исфрлат скроз, да се игра додека не се постигне гол. нема лежење по терен. мора некој да даде гол. па маме им е*ам милиони земаат за што? за да ме забавуваат секако. гладијатори :) ако треба и крв ќе падне, а не да ги жалиме :)
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.550
Поени од реакции
1.546
според мене е глупаво, гол си е гол, без разлика на чиј стадион е постигнат.
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.224
Поени од реакции
8.093
Jas sum protiv ova pravilo od ednostavna pricina sto so nego se otapuva fudbalot. Ova pravilo nosi mnogu kalkulacii kaj ekipite od strav da ne primat gol na domasen teren koj sto za gostinot zlato vredi. Bez praviloto "gol vo gosti" bi se igral mnogu ponapagjacki i otvoren fudbal i bi sledele mnogu poveke natprevari so golovi. Iako ponekogas i mi odgovaralo sto moja ekipa pominala vo narednoto kolo so dve nereseni, voopsto ne mi se dopagja situacijata koga rezultatot e na primer 1-1 ili 2-2 posle dvata natprevari, da odi ponatamu edna od ekipite. Da sum jas nekoj faktor, vednas bi vovel izveduvanje na penali. Taka bi se otvorila igrata na dvete ekipi na koi nema da im bide vazno ako zagubile so na primer 3-1 da brkaat rezultat od 2-0 tuku moze komotno da se otvorat i da pobedat so 5-3. Ova avtomatski povlekuva i povekje golovi i poubav fudbal.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom