Димитар Бузлевски Vs. Михајло Волкановски Vs. КИКО - ќе ја бијат битката за Ресен!

Кој ќе биде идниот градоначалник на Ресен?

  • Димитар Бузлевски (СДСМ)

    Гласови: 117 35,5%
  • Михајло Волкановски (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 171 51,8%
  • Сашко Василевски (НСДП)

    Гласови: 42 12,7%

  • Вкупно гласачи
    330
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
A KAKO BESE TEKSTOT ?:pos2::helou:
Опцијата која ја протежираш нема лезет од покажувањето на интелигенцијава толку јавно.

А текстот може да биде и "баниран поради оф-топик".
Затоа, најкултурно ве замолив да се приберете.

А не неповикани сами да скокате, колку да се знае кој си ја има мувата на ....нештото.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
Процесот на децентрализација во Македонија е од огромна важност за развојот на земјата, и тој треба уште поинтензивно да напредува, ова е заедничката оценка на Македонија и на ЕУ од понеделникот (16.02.2009) во Брисел, на заедничкиот состанок на Комитетот на региони на ЕУ, претставена од страна градоначалникот Бузлевски кој е и копретседател на овој комитет. Дел од пречките доаѓаат и од централната власт смета Градоначалникот на Ресен, Бузлевски
"На пример во градежното, земјоделското земјиште, сето тоа е во надлежност на централната власт, а ако би било преку проекти во надлежност на локалните власти мислам дека и инвестиционите активности и самиот локален економски развој би бил поинтензивен." порача од Брисел, Димитар Бузлевски.

doticniot sam se demantira vo edno svoe intervju ( only od tvojot sajt prevzemeno)

И според првиот човек на Ресен, Бузлески, планирањето на „Аквапура - Македонија“ е во финална фаза и веќе деновиве се очекува согласноста од Министерството за транспорт. „Ресорното Министерство досега не' следеше во сите наши активности, но лиценцата за планирање во Македонија ја има агенцијата ’Инпума‘, која бавно работеше. Затоа бараме да се избегне монополот во планирање на просторот со доделување повеќе лиценци. ’Аквапура – Македонија‘ веќе е сопственик на земјиштето, на хотелот ’Европа‘ што го купи на тендер, како и на објектот на ’Кјуби‘ и на останатите помали објекти. Треба да докупат уште еден хектар земјиште од познати сопственици - приватници и со тоа се' ќе биде подготвено за почеток. Во првата фаза веќе е определен буџет од 34,9 милиони евра, а со градежните работи ќе се започне штом ќе се заврши со целосната документација. Јас сум оптимист, се' што е сработено досега ме уверува дека ова ќе биде извонреден проект кој навистина ќе ја приближи Преспа до Европа

za na kraj da zakluci

Бавно се реализираат урбанистичките планирања во општините и во секоја фаза плановите мораше да се усогласуваат со министерствата за животна средина и за транспорт и врски. Локалната самоуправа има ингеренции, ама нема можности да провлекува странски инвестиции.
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
17
Поени од реакции
3
Бавно се реализираат урбанистичките планирања во општините и во секоја фаза плановите мораше да се усогласуваат со министерствата за животна средина и за транспорт и врски. Локалната самоуправа има ингеренции, ама нема можности да провлекува странски инвестиции.[/quote]

Potpolno se slagam so tvoeto mislenje,a sto se odnesuva do realiziranjeto na urbanistickite planovi toa moze da se sluci samo vo s.Gncari i s.Pretor za da mu se urbanizira na nekolku bliski luge na gradonacalnikot Buzle to est.HLADNACATA NA MANE I OBJEKTITE STO NIKNAA KAKO PCENKA PREKU NOK NA KEOT OD PRESPANSKOTO EZERO VO PRETOR A KOI SE DIVOGRADBI I TONI ISTUREN BETON.
PA ZATOA DRAGI RESENCANI NEMAT MOZNOSTI ZA PRIVLEKUVANJE STRANSKI INVESTICII.

PA ZATOA TUKA VI STOI COVEKOT SO IDEI ZA POUBAVA PRESPA I RESEN .



MIHAJLO VOLKANOVSKI IDEN GRADONACALNIK NA RESEN I PRESPA.

DA ZIVEE VMRO-DPMNE
OK.RESEN
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
Бавно се реализираат урбанистичките планирања во општините и во секоја фаза плановите мораше да се усогласуваат со министерствата за животна средина и за транспорт и врски. Локалната самоуправа има ингеренции, ама нема можности да провлекува странски инвестиции.
Potpolno se slagam so tvoeto mislenje,a sto se odnesuva do realiziranjeto na urbanistickite planovi toa moze da se sluci samo vo s.Gncari i s.Pretor za da mu se urbanizira na nekolku bliski luge na gradonacalnikot Buzle to est.HLADNACATA NA MANE I OBJEKTITE STO NIKNAA KAKO PCENKA PREKU NOK NA KEOT OD PRESPANSKOTO EZERO VO PRETOR A KOI SE DIVOGRADBI I TONI ISTUREN BETON.
PA ZATOA DRAGI RESENCANI NEMAT MOZNOSTI ZA PRIVLEKUVANJE STRANSKI INVESTICII.

PA ZATOA TUKA VI STOI COVEKOT SO IDEI ZA POUBAVA PRESPA I RESEN .

MIHAJLO VOLKANOVSKI ZA GRADONACALNIK NA RESEN.

MIHAJLO VOLKANOVSKI IDEN GRADONACALNIK NA RESEN I PRESPA.

DA ZIVEE VMRO-DPMNE
OK.RESEN

:pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2:[/quote]


абе од на работа ги пишуваш коментариве???
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
vo Resen vladee mislenje (na poglasnite,no ne i pametnite)deka rabotite se dobri takvi kakvi sto se od strav deka ako se smeni vlasta,mnogu gazolizaci zaludno go potrosile jazikot.E sega na narednive izbori rabotite ke se smenat,pa taka tie istite ke mora da pocnat malku i so svoja glava da mislat inaku gi ceka provalija.
moe mislenje e deka" zvezdi" i planeti so svoite sateliti se iznagledavme minative 18 godini od osamostojuvanjeto ,pa e krajno vreme da glasame za promena,zatoa sto Resen i Prespa ke gi vratime vo "tursko".....
a sto se odnesuva do toa "koj go zdbole za Resen.....":drk:Nikola imam predlog dojdi kasni me za jabolkarskiot pa dvajcata da ne' bole.
edno mora da ti e jasno: Resen bese grad uste vo vremeto koga vo Ohrid imase samo edna asvaltirana ulica i dva kafici na nea pa koga ke se resis povtorno da pisis nesto,probaj barem malku da razmislis...
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
4
Поени од реакции
1
vo Resen vladee mislenje (na poglasnite,no ne i pametnite)deka rabotite se dobri takvi kakvi sto se od strav deka ako se smeni vlasta,mnogu gazolizaci zaludno go potrosile jazikot.E sega na narednive izbori rabotite ke se smenat,pa taka tie istite ke mora da pocnat malku i so svoja glava da mislat inaku gi ceka provalija.
moe mislenje e deka" zvezdi" i planeti so svoite sateliti se iznagledavme minative 18 godini od osamostojuvanjeto ,pa e krajno vreme da glasame za promena,zatoa sto Resen i Prespa ke gi vratime vo "tursko".....
a sto se odnesuva do toa "koj go zdbole za Resen.....":drk:Nikola imam predlog dojdi kasni me za jabolkarskiot pa dvajcata da ne' bole.
edno mora da ti e jasno: Resen bese grad uste vo vremeto koga vo Ohrid imase samo edna asvaltirana ulica i dva kafici na nea pa koga ke se resis povtorno da pisis nesto,probaj barem malku da razmislis...
Ако сакаш да владее мислење на "паметните" како што ги нарекуваш овие твоиве кои создадоа педесет јузери за да ја фалсификуваат оваа анкета тогаш нека ти биде простено. Се гледа колкав капацитет на размислување имаат членовите на ВМРО ДПМНЕ особено оние помладите кои ниту еден немаат средно дозавршено или пак да не споменувам факултет.

Кога ќе завршат факултети и кога ќе бидат подготвени да се соочат со сите проблеми, тогаш може да зборуваме дека младите од ВМРО ДПМНЕ во Ресен ќе можат да се интегрираат во креирањето на политики во Ресен и Преспа, се дотогаш УМС-Ресен ќе биде без кредибилитет и со етикета дека е раководена од насилници кои немаат никакво образование и се подготвени на се и сешто само за да победат. Наместо да се заканувате, фатете се за работа, три години во ваша власт е државата, прашајте се во себе Дали државата направи нешто во Ресен, освен што го закочи Аквапура проектот и што не одделува ниту еден денар иако ние ресенчани плаќаме даноци колку што не плаќа ниту еден град во Македонија.

Дојде време да се запрашаме дали проблемот што Општината Ресен нема пари да асфалтира една улица, а Битола има да асфалтира десет улици лежи во локалната власт во Ресен во што се сомневам или пак во владата на Република Македонија која го запостави Ресен како да не е дел од оваа држава.

А за господата членови на ВМРО ДПМНЕ кои ја создадоа и ја развиваат темата во оваа насока со плукање и оцрнување на својот градоначалник кој успеал да направи премногу за својот град и покрај притисоците од ВМРО ДПМНЕ би им порачал дека немаат ниту грам мозок и дозволуваат некој од горе да им кажува отвори тема ваму отвори тема таму, плукај таму плукај ваму, се додека имаме вакви личности нашата држава воопшто нема да напредува, уште помалку нашата општина.

Подршка за Димитар Бузлевски кој направи од Ресен одлично место за живеење.
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
102
Поени од реакции
5
KAKO PRVO TI IZGLEDA NE SAKAS DA VIDIS STO SE PRAVI OVA VLADA ZA NARODOT A STO SE RABOTI DO BUZLETO GLEDAM PO MENE ME CUKNA PO RAMO I MI RECE KE BIDE I NEMOJ TI DA MI KAZUVAS ZA BUZLETO OTI OD NIV SUM NA PITACKI STAP RAZBRA A STO E DO UMOT OK NIE NEMAME UM AMA IMAME IDEI I RABOTIME AMA TEBE SE IZGLEDA ZIVEES VO ZABLUDA I NIKAKO DA SE SETIS DEKA PAMETOT NE DA TI SI OSOL TUKU POCNAL DA TI TECE NIZ USI POZDRAV I MISLI MALCE NA RAJATA VASA MU DOAGA KRAJOT SPAS ZA SIROMASNITE I NEMOJ USTE EDNAS DA MI GO SPOMNES BUZLETO KRVNIK RASIPAN

i uste nesto nema da dozvolam vaka da me navreduvas iako ne navreduvas izgleda ve fati panika a mene toj buzle mamicata mi ja eba razbra i nemoj da go branis brana da ve stolci site nemam nikakva pomos od nego razbra mene ne mi treba ulici svbetilki i akvapura mi treba rabota leb dete ne me prasuva dali ima vo carsija klupi tuku bara leb i nemoj ti da kazuvas skazni i kolku za primer ums na vmro dpmne so pocit kon niv se se talentirani i so fakulteti a ne kako vas so 4 odd pustate inspektor vo proleter lele majko nemoj te molam da mi pises veke za nego
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
Ако сакаш да владее мислење на "паметните" како што ги нарекуваш овие твоиве кои создадоа педесет јузери за да ја фалсификуваат оваа анкета тогаш нека ти биде простено. Се гледа колкав капацитет на размислување имаат членовите на ВМРО ДПМНЕ особено оние помладите кои ниту еден немаат средно дозавршено или пак да не споменувам факултет.

Кога ќе завршат факултети и кога ќе бидат подготвени да се соочат со сите проблеми, тогаш може да зборуваме дека младите од ВМРО ДПМНЕ во Ресен ќе можат да се интегрираат во креирањето на политики во Ресен и Преспа, се дотогаш УМС-Ресен ќе биде без кредибилитет и со етикета дека е раководена од насилници кои немаат никакво образование и се подготвени на се и сешто само за да победат. Наместо да се заканувате, фатете се за работа, три години во ваша власт е државата, прашајте се во себе Дали државата направи нешто во Ресен, освен што го закочи Аквапура проектот и што не одделува ниту еден денар иако ние ресенчани плаќаме даноци колку што не плаќа ниту еден град во Македонија.

Дојде време да се запрашаме дали проблемот што Општината Ресен нема пари да асфалтира една улица, а Битола има да асфалтира десет улици лежи во локалната власт во Ресен во што се сомневам или пак во владата на Република Македонија која го запостави Ресен како да не е дел од оваа држава.

А за господата членови на ВМРО ДПМНЕ кои ја создадоа и ја развиваат темата во оваа насока со плукање и оцрнување на својот градоначалник кој успеал да направи премногу за својот град и покрај притисоците од ВМРО ДПМНЕ би им порачал дека немаат ниту грам мозок и дозволуваат некој од горе да им кажува отвори тема ваму отвори тема таму, плукај таму плукај ваму, се додека имаме вакви личности нашата држава воопшто нема да напредува, уште помалку нашата општина.

Подршка за Димитар Бузлевски кој направи од Ресен одлично место за живеење.

а што би искоментирал на ова

2006 год

Само на списокот на должници на градежната фирма "Гранит" има десетина поголеми општини на кои оваа компанија може да им ги блокира општинските сметки ако ги активира судските извршувања. Гостивар му должи на "Гранит" 21 милион денари за изградба на патишта во општината. Долгот е стар седум години, а каматите веќе го надминаа главниот долг. Слична е состојбата и во Струга и во Ресен, каде што старите поединечни долгови од 1996 година се околу 14 милиони денари. Делчево му должи на "Гранит" околу 64 милиони денари, а Гевгелија 60 милиони денари.

Од „Гранит“ велат дека претпријатието и досега давало шанса за раздолжување на рати, но општините ја одбивале понудата.
- Им нудиме да се спогодиме надвор од судот. Мал е бројот на тие што прифатија. Предлогот за вонсудска спогодба го одбија Охрид, Ресен, Делчево, Кавадарци, Гостивар, Неготино - велат од „Гранит“
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
102
Поени од реакции
5
I NEMAS PRESTAVA KOLKUME IZRITIRA SO OVA STO GO NAPISA ZA BUZLETO KAZI MI NA KOJ SIROMAV MU POMOGNAL AKO TEBE TI E TOPLO JAS DOMA ZIVEAM NA TEMPERATURA OD - 4 STEPENI TOA NIKOGAS NEMA DA GO DOZIVEES I TE MOLAM NE ME INTRESIRAT PROEKTKI KAZI MI KOJ GO KLADE NA RABOTA AMA STO NE E NEGOV CLEN ZATOA MOLCETE SRAM DA VIE DA SE ZASRAMITE IMATE USTE USTA DA OTVARATE

AMA TE MOLAM TI RAZBIRAS JAS STO TI KAZUVAM ZAREM NEMA ZA SOCIJALNITE SLUCAI DA PIKNESE PO EDEN OD FAMILIJA KAI MI KOJ E JAS ZNAES DEKA VO 21 VEK ZIVEAM KAKO VO 17 I MI KAZUVAS ZA BUZLETO KOJ SE MOLEV OVIE 4 GOD I MI VIKASE KE BIDI KE BIDI ZA TAKA PO RAMO DOSTA E ZA TOA
 
Член од
17 февруари 2009
Мислења
8
Поени од реакции
1
Ако сакаш да владее мислење на "паметните" како што ги нарекуваш овие твоиве кои создадоа педесет јузери за да ја фалсификуваат оваа анкета тогаш нека ти биде простено. Се гледа колкав капацитет на размислување имаат членовите на ВМРО ДПМНЕ особено оние помладите кои ниту еден немаат средно дозавршено или пак да не споменувам факултет.

Кога ќе завршат факултети и кога ќе бидат подготвени да се соочат со сите проблеми, тогаш може да зборуваме дека младите од ВМРО ДПМНЕ во Ресен ќе можат да се интегрираат во креирањето на политики во Ресен и Преспа, се дотогаш УМС-Ресен ќе биде без кредибилитет и со етикета дека е раководена од насилници кои немаат никакво образование и се подготвени на се и сешто само за да победат. Наместо да се заканувате, фатете се за работа, три години во ваша власт е државата, прашајте се во себе Дали државата направи нешто во Ресен, освен што го закочи Аквапура проектот и што не одделува ниту еден денар иако ние ресенчани плаќаме даноци колку што не плаќа ниту еден град во Македонија.

Дојде време да се запрашаме дали проблемот што Општината Ресен нема пари да асфалтира една улица, а Битола има да асфалтира десет улици лежи во локалната власт во Ресен во што се сомневам или пак во владата на Република Македонија која го запостави Ресен како да не е дел од оваа држава.

А за господата членови на ВМРО ДПМНЕ кои ја создадоа и ја развиваат темата во оваа насока со плукање и оцрнување на својот градоначалник кој успеал да направи премногу за својот град и покрај притисоците од ВМРО ДПМНЕ би им порачал дека немаат ниту грам мозок и дозволуваат некој од горе да им кажува отвори тема ваму отвори тема таму, плукај таму плукај ваму, се додека имаме вакви личности нашата држава воопшто нема да напредува, уште помалку нашата општина.

Подршка за Димитар Бузлевски кој направи од Ресен одлично место за живеење.
Димитар Бузлевски имаше 4 години на располагање и за тие 4 години не направи ништо во општинава. Се извинувам направи. Направи кеј покрај Голема река (проект за перење пари), направи амфитеатар, кој е нефункционален и некомплетен (проект за перење пари), ја поплочи улицата Мите Богоевски и истата ја стави во функција на СП Маркет, сега таа улица е комплетно руинирана.
И повторно се поставува прашањето што направи Бузлевски за време на неговото ''владеење''.
И што се однесува до образовани млади кадри во структурата на УМС на ВМРО-ДПМНЕ ОК Ресен, ве молам немојте да навредувате.
Ако сликата во СДСМ е таква да нема младина, односно да нема школувана младина тоа не значи дека таков е случајот и кај нас.
Долг е списокот на високо образовани членови кои ќе дојдат до потполен израз откако ќе заземат раководни функции и ќе го направат Ресен подобро место за живеење.
Политиката на Бузлевски доведе до истребување на младите од Ресен, немајки можност да напредуваат и да ги покажат своите вистински ввалитети во родниот град заминуваат во поголемите центри. Ако продолжи овој одлив на млади Ресен ќе стане град на духови.
Уште еднаш ке го поставам прашањето:
ШТО НАПРАВИ БУЗЛЕВСКИ ЗА ВРЕМЕ НА НЕГОВИОТ МАНДАТ КАКО ГРАДОНАЧАЛНИК????

 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Битка се биела за Ресен овде :)

Пожестоко отколку многу поголеми места :smir:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
Метар квадратен на Преспанско езеро по 1 евро?

Еден месец пред изборите 2006. година, тогашната СДСМ-ДУИ екипа на власт, експресно продаде околу 40 хектари од најубавиот дел од брегот на Преспанското Езеро, во КО Отешево, за сума од околу 400.000 евра. Или за по едно евро за квадратен метар. Станува збор за прочуената португалска инвестиција - „Аквапура“...

Пред неколку дена, во своето издание од 27. март, „Утрински весник“ на македонската јавност и соопшти мнооооооооогу радосна вест. Имено, според пишувањето на овој дневен весник, португалската компанија „Аквапура интернационал“ добила престижна меѓународна награда за елитен туризам „Златен клуч“ за нивниот проект „Аквапура - Доро“ во Португалија (ЧЕСТИТАМЕ!!!). Нашиот „Утрински“ дневен весник потсетува дека станува збор за фирмата- актуелен инвеститор на брегот на Преспанското Езеро, каде што се очекува да инвестира во изградба на елитен туристички комплекс. Престижната награда на португалската компанија и била доделена од тиражниот весник „Експресо“, медиум кој секоја година доделува награда во областа на елитниот туризам.



Најинтересниот дел од радосната вест на „Утрински весник“ се однесува на инвестицијата на „Аквапура интернационал“ во Македонија и објаснувањето дека оваа португалска компанија својата инвестиција во Преспа и на брегот на Преспанското Езеро ја доживува како своја седма точка на светската убавина, од вкупно дванаесет на планетата Земја каде што инвестираат. „Утрински весник“ на крај од својот афирмативен текст посветен на убавите вести поврзани за „Аквапура интернационал“, се осврнува на маките што португалците ги имаат во Македонија. Цитираме: „…по две години присуство на брегот на Преспанското Езеро, каде што ќе се гради туристички комплекс, деновиве се очекува Министерството за транспорт и врски да ја финализира постапката за усвојување на нацрт-урбанистичкиот план.“ Ова на македонски јазик преведено, значи дека деновиве се очекува актуелниот министер за транспорт и врски, Миле Јакимовски, да го заврши криминалниот процес започнат во 2006. година, за време на министерувањето на Џемаил Мехази (ДУИ) и неговите „теренски“ (Скопје-Ресен) СДСМ-асистенти…
За жал во овие две години никој не сака да се посвети на малку потемелно истражување на начинот на кој „португалци“ од Македонија, под закрила на ресенската фирмата-ќерка под назив „АКУАПУРА ХОТЕЛС ВИЛЛАС И СПА-МАКЕДОНИЈА“ ДООЕЛ Ресен, за безобразно смешна сума дошле до 40 хектари од најубавиот дел од Преспанското езеро, лоциран во Отешево. За да сфатите за каква измама и за каков криминален договор се работи, во факсимил го објавуваме договорот на Министерството за транспорт и врски, потпишан на 06. јуни 2006. година во Скопје. Договорот заведен под број 22-8575, тогашниот министер Џемаил Мехази го потпишал како ОТУЃУВАЧ, со „АКУАПУРА ХОТЕЛС ВИЛЛАС И СПА-МАКЕДОНИЈА“ ДООЕЛ Ресен, како КУПУВАЧ. Под името на оваа фирма има потпис, а името и презимето на овластениот потписник не е наведено. Претпоставуваме дека се работи за „португалецот“ од Ресен, Михаил Хаџи Ангелески. Исто така претпоставуваме дека зад него како „инвеститори- КУПУВАЧИ“ на атрактивното земјиште, стојат артисти од некоја патувачка театарска група од Португалија!? Две години по потпишувањето на Договорот, сеуште се вршат подготвителни активности сопствениците на „Аквапура интернационал“ да ја затрупаат Преспа со милиони евра инвестиции. Во меѓувреме, државата потроши скоро двојно повеќе средства од купопродажната сума, за да им го подготви теренот крај Езерото на „португалците“. За тие само да дојдат и да градат.

Инаку, договорот е составуван и потпишуван како ИТЕН, бидејќи се работи за период од еден месец пред парламентарните избори 2006. година. Во секоја нормална и цивилизирана држава, во предизборен период вакви договори не се потпишуваат, што не е случај со Република Македонија чии највисоки функционери залетани по кеш, во „минута до 12“ – ги продаваат 40-те најубави хектари земјиште крај Преспанското Езеро, за цена од 62 денари за метар квадратен. Или 399.422 квадратни метри крај езерото, во КО Отешево се продадени за 399.422 евра. Ова можете да го прочитате од член 3 од договорот. Ама ако договорот не бил потпишан тогаш во тој момент, имотот ќе паднел во рацете на “клетите вмровци“ (кои на изборите месец дена подоцна и победија!!!), па немаше да биде искористена приликата „реномираната португалска компанија што добива престижни туристички награди од тиражни европски весници, да го купи најубавиот дел од Отешево за 400.000 евра“.
Сепак да не бидеме неправедни кон „инвеститорите“ и кон нивните ресенски домаќини-супортери, нема да ги обинуваме за доцнење на инвестиционите активности на „Аквапура“. За доцнењето се виновни министерот Миле Јакимовски и неговите од министерството со кое раководи. Ептен споро „ја финализираат постапката за усвојување на нацрт-урбанистичкиот план.“ Затоа, ресенчаните со португалски табиет и европски манири, во меѓувреме се организирале, си направиле своја приватна истрага и успешно ги лоцирале главните „кочничари“ на процесот на финализација. Сфатиле дека работата не им оди заради дрскоста на сопствениците и управителите на приватните фирми „Евротурс Мако“ и „Европа 2002“, Миле Тановски и Симо Стојчевски. Овие двајца се всушност последните Мохиканци во Преспа кои на јавноста и отварале очи за направениот криминал во Преспа и за македонската „природа на португалската инвестиција“. Воедно, Стојчевски и Тановски се единствените кои јавно им се спротивставиле на градоначалникот на Ресен, Димитар Бузлевски и на „португалците“ правно формално предводени од Михаил Хаџи Ангелески. Затоа, неодамна, меѓу другото и ги снајде притвор и кривична пријава за затајување данок од страна на полицијата и на Обвинителството. Осомничени се дека како сопственици и управители на фирмите „Евротурс Мако“ и „Европа 2002“, врз основа на избегнување на плаќање на ДДВ во износ од 9.959.935 денари, ја оштетиле државата за исто толку пари. Врз основа на ова обвинение, Стојчевски и Тановски од страна на Основниот суд од Битола добија мерка притвор од 30 дена.





Автор: Зоран Божиновски
Објавено: 03.04.2008 12:03
portal mkdlife
 
Член од
17 февруари 2009
Мислења
8
Поени од реакции
1
Премногу е долг списокот на т.н ДАЛАВЕРИ што ги има направено г.Бузлевски.
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
102
Поени од реакции
5
koj ima da kaze sega deka buzle napravil za prespa ili ja prodal prespa za nisto spisokot e golem a grevovite uste pogolemi
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom