Рам меморија

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Хаха.

А јас мислев некој научи нешто од толку трубење на големата тројка (Сефир,Корун,Гаде) дека треба dual-channel,подобар проток и слично.

Седи,кец. :)
Професоре зошто кееец, ама се` знаеев....
__________

Мац, зошто дуал-ченл подобро??
Тачно, има разлика меѓу синг и дуал ченл, но само на по“старите“ процесори....
Перформансната разлика меѓу синг-ченл и дуал-ченл меморија, при користење на дуал и куад кор процесори кои можат да ја зголемат перформансата, се сведува на нула...
Според бенчмаркот од друга страна, повеќето тестови даваат разлика, но таа е занемарливо мала...
За гејмерите кои сакаат да играат со голема доза на ентузијазам, може (не мора, бидејки нема значителна разлика) да си земат дуал-ченл рам ако сакаат да ја вадат маста на компјутерот и да вадат повеќе од максимумот. А не верувам дека некој купува две плочки рам само за таа намена...
Друго, две плочки од еден гига пример се поевтини од една од два гига, но една плочка ке ја намали потрошувачката на струја за неколку вати (што е повеќе интересно него важно)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Следен пат размисли кога селективно ќе бираш слики за да докажеш свои тези.












Да не збориме на single процесори што се случува :






Ама нели,како што некој има пишано на tomshardware,не можеш да пуштиш ти Winrar само и да сакаш разлика.
Разликата доаѓа кога бендвитот ќе го оптеретиш,сепак.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Вака мац, ова јас што го кажував, морам да признаам, да - е од Томс хардвер, но тоа е ради тоа што јас немав точни докази дека дуал ченл е исто....Јас тоа што кажувам дека две плочки не прават разлика со една плочка е точно, и причините ги иам учено по Дигитална Електроника на час, но за жал, јас неам учебник Дигитална, а ни на час не пишувам во тетратка (пошо сум мрза, и учам само од час од предавањата)....

Е сеа, тоа што јас и ти смешавме, е Dual Channel (две плочки рам во одделни слотови на матичната користени низ претходно конфигурирани и испечатени бакарни водови до останатите компоненти) со DDRAM, “double data rate“, што е сосема друга ствар, т.е. тип на меморија која се користи во поновата генерација на десктоп компјутери...

Значи, новите плочки на рам се DDRAM т.е. веќе се изградени да работат со перформансите соодветни на две плочки...така да ако ти ставиш 2 dual channel DDRAM-мемории, нема да добиеш 4-пати поголема брзина од една SDRAM плочка....повторно брзината ке биде поголема за 2 пати....

Се е тоа маркетинг, (Tom's Hardwere беше само еден BUMB на стар пост), тоа ти е како разлика меѓу USB кабли, нема 1.0 / 1.1 / 2.0 USB кабли, брзината на трансферот на кабелот е иста...самото USB ја прави разликата....
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.850
Поени од реакции
5.169
Вака мац, ова јас што го кажував, морам да признаам, да - е од Томс хардвер, но тоа е ради тоа што јас немав точни докази дека дуал ченл е исто....Јас тоа што кажувам дека две плочки не прават разлика со една плочка е точно, и причините ги иам учено по Дигитална Електроника на час, но за жал, јас неам учебник Дигитална, а ни на час не пишувам во тетратка (пошо сум мрза, и учам само од час од предавањата)....

Е сеа, тоа што јас и ти смешавме, е Dual Channel (две плочки рам во одделни слотови на матичната користени низ претходно конфигурирани и испечатени бакарни водови до останатите компоненти) со DDRAM, “double data rate“, што е сосема друга ствар, т.е. тип на меморија која се користи во поновата генерација на десктоп компјутери...

Значи, новите плочки на рам се DDRAM т.е. веќе се изградени да работат со перформансите соодветни на две плочки...така да ако ти ставиш 2 dual channel DDRAM-мемории, нема да добиеш 4-пати поголема брзина од една SDRAM плочка....повторно брзината ке биде поголема за 2 пати....

Се е тоа маркетинг, (Tom's Hardwere беше само еден BUMB на стар пост), тоа ти е како разлика меѓу USB кабли, нема 1.0 / 1.1 / 2.0 USB кабли, брзината на трансферот на кабелот е иста...самото USB ја прави разликата....

Друже си ги измешал ти многу лончињата, Дигиталната Електроника нема да ти помогне во случајов затоа што Dual Chanel зависи од меморискиот контролер, а не од самата меморија.И појасни ми го болдираниот дел, некако неможам да ти ја пратам мислата.

Инаку има USB 1.1 и USB 2.0 кабли, со тоа што USB 2.0 кабел е оклопен, то ест има фолија околу жицата.
 
Член од
6 мај 2008
Мислења
320
Поени од реакции
9
Mene mi se zaeba edniot slot za ram (imam 3 na maticnata, bas toj sto e na drug kanal mi se zaeba) i moram da gi koristam plockite na single channel. Koga smeniv ne primetiv nikakva razlika od oko inaku so nekoi benchmarkovi verojatno ke pokaze nekoja razlika.

Na toms hardware gledav nekoi ponovi chartovi, sporedbata bese za kontorlerot na i7 procesorot. Testiran bese vo single, dual i triple channel, megju single i dual imase dosta golema razlika (~50%) a megju dual i triple razlikata bese dosta pomala.

i7 memory.jpg

Bottom line, ima razlika, verojatno i triple channel si ja vrsi rabotata samo nemoze tolkav bandwidth seuste da se iskoristi, nesto slicno ko pcie 2.0 na vremeto koga izleze, a sega eve veke se gledaat razlikite.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
трубење на големата тројка (Сефир,Корун,Гаде)
Абе, во иста кошничка не стави а?:pos2:

И ај доста трубите за рамот, прајте разлика измеѓу синтетика и real life application. Да не објаснувам, кој е паметен ке свати.

На кратко, рамот не се мери во брзина туку во количина. Точка.

А СтатусКво, одговори ми како тоа ако имам 2 плочки, и ако рикне едната, компјутерот ке продолжи да ми работи? Некој сетинг треба да наместам? :D
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.850
Поени од реакции
5.169
Има едно добро истражување на tomshardware за рам меморијата, за количината и за брзината, многу е обемно само ќе цитирам дека меѓу 512мб и 2гб има огромна разлика, а меѓу 2гб и 4гб скоро нема разлика.Тоа нормално зависи и од оперативниот систем дали е 32 и 64...ама да не го тупам многу.Long story short, 32бит оперативен систем може да и додели на една апликација максимално 2гб.

Ево едно интересно видео да видите како работи комп со 24 ССД дискови во RAID.

 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
1.611
Поени од реакции
85
Хаха.

А јас мислев некој научи нешто од толку трубење на големата тројка (Сефир,Корун,Гаде) дека треба dual-channel,подобар проток и слично.

Седи,кец. :)
Па да... сеа овие од алиенвер гледам пуштиа трипл-ченл, и баш ми се допада! :) ја сум моментално на 2 х 1ГБ на дуал чан. и 1 х сам седи :)... единствено што би сакал кај рамот е 1333MHz :toe:
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.850
Поени од реакции
5.169
Па да... сеа овие од алиенвер гледам пуштиа трипл-ченл, и баш ми се допада! :) ја сум моментално на 2 х 1ГБ на дуал чан. и 1 х сам седи :)... единствено што би сакал кај рамот е 1333MHz :toe:

И ти си изгубена душа. :pos2:
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.850
Поени од реакции
5.169
Па да... сеа овие од алиенвер гледам пуштиа трипл-ченл, и баш ми се допада! :) ја сум моментално на 2 х 1ГБ на дуал чан. и 1 х сам седи :)... единствено што би сакал кај рамот е 1333MHz :toe:

Ај расположен сум за муабет па ќе ти пишам.
Tripple chanel зависи од меморискиот контролер, во случајов од Интел, а не од Алиенвер.Значи секој i7 процесор е способен за Tripple chanel.Болдираниот дел не го разбирам, затоа ќе го скокнам.
Има 1333mhz РАМ ДДР3, а со оверклок може и ДДР2 да работи на толку.
 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
1.611
Поени од реакции
85
Ај расположен сум за муабет па ќе ти пишам.
Tripple chanel зависи од меморискиот контролер, во случајов од Интел, а не од Алиенвер.Значи секој i7 процесор е способен за Tripple chanel.Болдираниот дел не го разбирам, затоа ќе го скокнам.
Има 1333mhz РАМ ДДР3, а со оверклок може и ДДР2 да работи на толку.
Никаде не напишав дека рамот зависи од алиенвер, Болдираното значи дека јас имам две картички од по 1 гига кои работат на dchannel, и една која е сингл...а за рамот, тоа што сакам беше да земам рам на 1333 мегахерци, бидејќи овој ми е на 800...
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Никаде не напишав дека рамот зависи од алиенвер, Болдираното значи дека јас имам две картички од по 1 гига кои работат на dchannel, и една која е сингл...а за рамот, тоа што сакам беше да земам рам на 1333 мегахерци, бидејќи овој ми е на 800...
А ако се 3 модули по 1GB DDR2 800MHz, тогаш како ќе работат....?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.850
Поени од реакции
5.169
Никаде не напишав дека рамот зависи од алиенвер, Болдираното значи дека јас имам две картички од по 1 гига кои работат на dchannel, и една која е сингл...а за рамот, тоа што сакам беше да земам рам на 1333 мегахерци, бидејќи овој ми е на 800...

Друже си ги измешал брзините малку.Три плочки РАМ исклучиво работат во Single Chanel.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Некој се збуни...:wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom