Зошто СДСМ го смени знамето?

Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Znameto ne e umetnicka slika, pa da go birame i menuvame spored ubavina...
Ventilatorot nema sodrzina, nema dlabocina, istorija, nisto, i najubavo na svet da e mene nisto ne mi znaci i ne se identifikuvam so nego...
Ventilatorot bese eden od prvite cekori na Gejcite so pomos na nivnite makedonski partneri vo unistuvanje na Makedonecot, vo obid da se unisti se onaa so koe se raspoznavame , za koe se borele nasite predci...
I ti dojde tuka da mi kazuvas VENTILATOROT bil poubav od SONCETO NA KUTLES koe so vekovi e simbol na MAKEDONSTVOTO...

Izvini drugar ama mislam deka razmisluvanjeto ti e mnogu plitko...
да те поправам
симболов на знамево со 8 краци е многу порано користен на овие простори отколку оној со 16 краци и е резбан на камења, за тоа постојат докази
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
да те поправам
симболов на знамево со 8 краци е многу порано користен на овие простори отколку оној со 16 краци и е резбан на камења, за тоа постојат докази

Kakva vrska ima toa so znameto...?
Kazi mi vo forma na zname dali se pojaviole nekogas 8-te kraci...?
I dali koga SDSM go kreirase, gi imaa vo predvid ovie raboti?
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Kakva vrska ima toa so znameto...?
Kazi mi vo forma na zname dali se pojaviole nekogas 8-te kraci...?
I dali koga SDSM go kreirase, gi imaa vo predvid ovie raboti?
на тоа што пиша ти нема историја јас ти одговорив дека има, а сдс кога го смени ништо немаше во предвид освен колку повеќе пари ќе земи
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
на тоа што пиша ти нема историја јас ти одговорив дека има, а сдс кога го смени ништо немаше во предвид освен колку повеќе пари ќе земи

Vo forma na zname nema istorija toa mi bese zborot...
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Vo forma na zname nema istorija toa mi bese zborot...
СДС смена знаме= се од сдс треба да се стрела на воен суд барем, дезертерство.
Кирчо на стари години да се обеси, а неговата фамилија да е непожелна во Македонија.
Исто и сите кои беа со него, Бранко, Фрчко, Денко, Тупурко.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
јас мислам дека причина за промена на знамето беше уплав
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Znameto ne e umetnicka slika, pa da go birame i menuvame spored ubavina...
Ventilatorot nema sodrzina, nema dlabocina, istorija, nisto, i najubavo na svet da e mene nisto ne mi znaci i ne se identifikuvam so nego...
Ventilatorot bese eden od prvite cekori na Gejcite so pomos na nivnite makedonski partneri vo unistuvanje na Makedonecot, vo obid da se unisti se onaa so koe se raspoznavame , za koe se borele nasite predci...
I ti dojde tuka da mi kazuvas VENTILATOROT bil poubav od SONCETO NA KUTLES koe so vekovi e simbol na MAKEDONSTVOTO...

Izvini drugar ama mislam deka razmisluvanjeto ti e mnogu plitko...
Другар тоа повеќе од јасно дека знамето не е уметничка слика но сепак кога станува збор за убавина ко шо кажав мене ова ми е поубаво. Сегашното знаме не е вентилатор а стилизирано сонце. Алекс кажа за тоа дали има историја па да не повторувам. Симболот на Македонија е сонцето а не конкретно сонцето од Кутлеш. Има најдено на наша териториј еден куп различни сонца со различен дизајн и различен број на краци. Што по камења, што по фрески... А за тоа што велиш јас сум дошол да кажувам имам подеднакво право да го кажувам својоето мислење исто како и сите останати.
 

lav

Член од
17 март 2005
Мислења
1.203
Поени од реакции
13
Kakva vrska ima toa so znameto...?
Kazi mi vo forma na zname dali se pojaviole nekogas 8-te kraci...?
I dali koga SDSM go kreirase, gi imaa vo predvid ovie raboti?
Знамево „наше„..односно на Грчев..е само верзија на јапонското морнаричко знаме од Втората Светска Војна..само што „нашево„ има апликација која е померена кон средината на хоризонталата..за разлика од јапонското каде е на 1/3 ..односно 2/3 од почетокот на хоризонталата.
:salut:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Знамево „наше„..односно на Грчев..е само верзија на јапонското морнаричко знаме од Втората Светска Војна..само што „нашево„ има апликација која е померена кон средината на хоризонталата..за разлика од јапонското каде е на 1/3 ..односно 2/3 од почетокот на хоризонталата.
:salut:
нема врска со јапонското не треси глупости
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Знамево „наше„..односно на Грчев..е само верзија на јапонското морнаричко знаме од Втората Светска Војна..само што „нашево„ има апликација која е померена кон средината на хоризонталата..за разлика од јапонското каде е на 1/3 ..односно 2/3 од почетокот на хоризонталата.
:salut:
Е ај вака да го поставиме. Симболот на нашето сегашно знаме е варијанта на од камени цртежи на територија на РМ стари неколку илјади години на кои е претставено сонцето. Знамето на Јапонија е од втора светска војна т.е. старо е негде пола век. Како сеа нашето да е варијанта на Јапонското? Хронолошки глеано може единствено да е обратно ако се раководиме по твојата логика дека некој праел плагијат.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Е ај вака да го поставиме. Симболот на нашето сегашно знаме е варијанта на од камени цртежи на територија на РМ стари неколку илјади години на кои е претставено сонцето. Знамето на Јапонија е од втора светска војна т.е. старо е негде пола век. Како сеа нашето да е варијанта на Јапонското? Хронолошки глеано може единствено да е обратно ако се раководиме по твојата логика дека некој праел плагијат.

Neznam kako da gi okvalifikuvam vakvite komentari:

Tesenje,
Opravduvanje,
Samozalazuvanje ili nesto cetvrto...

Varijanta na kamenite crtezi moze da bide samo togas koga tie ke bile zemeni vo predvid koga se kreiralo znameto , a ne koga posle 10 godini na neko mu teknalo "E vidi naseto zname e slicno na crtezite ..."
Koga go menuvaa znameto SDSM ne se spomnuvaa ni kameni ni bakraci, tuku se izmisli nesto sto ama bas na nikoj vo drzavata ne mu znacese nesto, nitu pak imase nekakva simbolika..
Tuku ete taka kolku da ima nesto i da lici kolku tolku na sonce...
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Јасно е дека меѓународно право и целата аргументација била и е на наша страна, но зошто СДСМ и Киро Глигоров го сменија знамето а за тоа ниту го прашаа народот, ниту пак одговараа за тоа?
Ај ти трн како креатор на темава, кажи зошто СДСМ го смени знамето ?
Притоа образложи, дали е можно една штотуку формирана држава нормално да се развива и функционира без членство во ООН и останатите меѓународни институции, кои се нужни заради меѓународно заокружување на легитимитетот на било која новоформирана држава.


:eek:ftopic: Реален имаш отворена покана во групата ПАТРИОТИ
Фала на поканата Станоја, али ипак не би да ви ја нарушам хомогеноста во групата со порзлични ставови :)
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Ај ти трн како креатор на темава, кажи зошто СДСМ го смени знамето ?
Притоа образложи, дали е можно една штотуку формирана држава нормално да се развива и функционира без членство во ООН и останатите меѓународни институции, кои се нужни заради меѓународно заокружување на легитимитетот на било која новоформирана држава.

а да ни кажеше ти која корист од ОН ја видовме. и по твојов муабет треба се да направиме што ќе ни побараат само да сме членка на тие меѓународни институции
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Ај ти трн како креатор на темава, кажи зошто СДСМ го смени знамето ?
Притоа образложи, дали е можно една штотуку формирана држава нормално да се развива и функционира без членство во ООН и останатите меѓународни институции, кои се нужни заради меѓународно заокружување на легитимитетот на било која новоформирана држава.
може ли јас да се уфрлам, иако сум со друг ник.
одговорот на прашањето ќе ни го даде Република Косово.

друго, да додадам, швајцарија стана членка на ООН дури 2002
 

Kajgana Shop

На врв Bottom