Што значи секс на почеток на врската?

Статус
Затворена за нови мислења.

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
@ alek87 - Е па, јебига, ако толку он се осеќа запоставен, обесправен, угнетен, нека ја раскине врската и готово, нека си најде друга. Не може девојката да се брза и да прави работи кои не ги сака, само затоа што господинот не може да дише без секс.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
@CRAY
-znaci sekogas deckoto e toj sto treba da pravi zrtva i otstapki?

@ alek87 - Е па, јебига, ако толку он се осеќа запоставен, обесправен, угнетен, нека ја раскине врската и готово, нека си најде друга. Не може девојката да се брза и да прави работи кои не ги сака, само затоа што господинот не може да дише без секс.
ajde sega ,sto sakas da kazes deka ako nekoj decko saka seks so nekoja devojka,on e seksualen zavisnik,i ne moze da disi bez seks?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Оф мори мајкооо...Значи он ако направи остапка во сексот, девојката ќе направи во нешто друго. Значи не зборувам јас дека девојката не сака, туку не може од одредени икс причини.

Ги драматизираш работиве како да се работи за воздух, како девојката да го лишува од воздух дечкото. На крај, ако навистина не може да издржи и ако е само со девојката ради секс, нека раскине мајку му. Девојката ќе си најде некој што нема да ја тера да прави работи што не ги сака во моментот, он ќе си најде девојка што е послободна и која нема проблем да се опушти и нема ментални блокади. И ете ти happy end.

Па ти направи дека е сексуален зависник, не јас.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
aleks67, прочитај ги мислењата под и над твоето, па види кој размислува себично и кој е во право. Плус, едното мислење е од женско, другото од машко, па сега ти види.
ti razmisluvas sebicno,stom tvrdis deka e bitno samo kako devojkata se cuvtvuva,neobrnuvajki nikakvo vnimanie na cuvstvata na deckoto.

Оф мори мајкооо...Значи он ако направи остапка во сексот, девојката ќе направи во нешто друго. Значи не зборувам јас дека девојката не сака, туку не може од одредени икс причини.

Ги драматизираш работиве како да се работи за воздух, како девојката да го лишува од воздух дечкото. На крај, ако навистина не може да издржи и ако е само со девојката ради секс, нека раскине мајку му. Девојката ќе си најде некој што нема да ја тера да прави работи што не ги сака во моментот, он ќе си најде девојка што е послободна и која нема проблем да се опушти и нема ментални блокади. И ете ти happy end.

Па ти направи дека е сексуален зависник, не јас.
e izvini ama vie gi dramatizirate rabotite,kako imanjeto seks porano ili podocna da znaci zivot ili smrt.premnogu im davate znacaj na vasite cuvstva,neobrnuvajki pritoa vnimanie na drugiot.
i ne go napraviv nego seks zavisnik,tuku vie devojkata ja napravivte kako da ima zlaten rudnik megu noze.
i koj rece deka deckoto ne moze da disi bez seks?
 

mean

:пипи:
Член од
12 октомври 2008
Мислења
587
Поени од реакции
24
Девојче, ти веројатно не си ни свесна дека ваквите заклучоци што самите (ние жените) си ги носиме контрираат на нашите залагања за еднаквост, права, модерни а не балкански сфаќања, избегнување на стереотипи, лепење етикети и ред други појави што ти сигурно ги презираш, а во суштина самата ги предизвикуваш.

Време е и ти и сите со вакви сфаќања да си го проширите малку видикот и да воочите дека сексот е взаемен однос меѓу двајца (и повеќе) различно или исто полови партнери, по согласност на двајцата.
Што тоа треба да чека машкото? Зошто ја поставуваш жената на супериорна и одлучувачка функција по ова прашање?

Во однос на темава. Прашањево е излишно, а одговорот зависен од многу фактори, општ и некатегоричен.

Го тргам настрана губењето невиност и зборам само за сексуално активни партнери.
Кога ќе запознаам некој што ме привлекува, сексот може да се случи првиот ден, а може и по 3 месеца, и тоа нема никакво скриено значење, планови, страв да не ме заебел или не знам што, туку едноставно со факторот „кога ќе испадне-тогаш“.

Кога јас и мојот нов партнер во момент на страст и напаленост ќе се најдеме во услови погодни за секс, тогаш секс и ќе има и воопшто нема ни да размислувам за околните фактори од типот дали ќе ме сметаат за лесна или дали ќе ме откачи после ова, затоа што ги сметам за ирелевантни, чак и глупави.

Се работи за потреба која двајца луѓе меѓу кои има хемија нема потреба да ја опструираат. За секс реално (доколку не се опседнуваш со „што ќе рече светот“, „дали после ова ќе ми се јави“ или „не го сакам, може да ме искористи“) е потребна физичка привлечност и игра на случајот која ќе доведе до таков акт, а дали ќе ми се јави утредента или ќе ме смета за лесна ми е сеедно.
Ако ме смета за лесна зошто без предрасуди сум имала секс со него набрзо по нашето спојување, ондак е закоравен балканец (како повеќето за жал) кој не го ни сакам во мојот живот.

Да ме искористи, сте спомнале претходно. Како би било тоа можно се прашувам? Се работи за взаемно задоволство, взаемно исполнување на нагони, взаемно добро (или лошо, како ќе испадне) поминато време, па ако после сексот ме откачи нема да сметам дека ме искористил туку дека едноставно не сум му се допаднала. Ако веќе има корист, тоа може да е единствено ВЗАЕМНА корист, дакле фифти фифти сме.

Друга работа, квалитетот на сексот може да послужи како одлична основа за понатамошно развивање на емоции од љубовен карактер.
Од друга страна, ако чекам јас 6 месеци да иам секс, а за тоа време сум се приврзала и на крај долгоочекуваниот секс испадне тапа, значи дека залудно сум губела време и ќе бидам дополнително разочарана ако тој партнер не ме исполнува на сексуално рамниште исто како што ме исполнува на емоционално.

Подобро секс па љубов, зошто ако е лош сексот нема ни да се заљубиш, а ако се заљубиш па испадне тиње во кревет-налет, така да подобро е да провери територијата пред да се насели.

Сума сумарум, кога веќе сум сексуално активна, не гледам никаква логична причина зошто би го мачела партнерот и себеси со целибар до одреден рок, кој ќе биде определен од глупави фактори шо реално врска немаат и на тој начин никако не си во добивка.
Можно е да не си ја прочепкала цела тема, али дадов објаснување за тоа со „дифолтот“, бидејќи имаше реакции од страна на двајца.

Ќе кажам уште еднаш, не ставам акцент на чекањето на машкото, туку на спремноста на девојката.

Всушност, се согласувам со целово твое мислење, кога ќе се тргнат невините девојки на страна, кога збориме само за сексуално-активни луѓе, тогаш се` треба да се деси спонтано, непланирано, кога ти дојде-тогаш. Ама не сите девојки можат да се опуштат за да имаат секс кога ќе им дојде. Можда ќе се напалат тогаш, али од некаков страв, срам или комплекс можат да се устручаваат.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
e izvini ama vie gi dramatizirate rabotite,kako imanjeto seks porano ili podocna da znaci zivot ili smrt.premnogu im davate znacaj na vasite cuvstva,neobrnuvajki pritoa vnimanie na drugiot.
Не, ти ги драматизираш како имањето секс порано или подоцна да значи живот или смрт. Значи пак ќе ти кажам, немаат врска чувствата со ова. Значи она може многу сака да биде со него, ама да има други причини заради кои не може.

Ама не сите девојки можат да се опуштат за да имаат секс кога ќе им дојде. Можда ќе се напалат тогаш, али од некаков страв, срам или комплекс можат да се устручаваат.
Ете тоа јас што го зборам цело време.:smir:
 

mean

:пипи:
Член од
12 октомври 2008
Мислења
587
Поени од реакции
24
@aleks67

Веќе е бесцелно да се објаснуваме за ова, кога целиот муабет ти го вртиш на себична страна.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Mean, не викам дека машките не треба да чекаат дур не добијат согласност од девојката, нормално дека мора двајцата да сакаат, а обратниот случај е значително поредок како што кажа.

Ама викам дека женските не треба од глупави причини да одолговлекуваат и да ги принудуваат мажите да чекаат. Единствена причина што ја признавам, а се јавува кај жените како пречка за секс е нејзината неспремност.
НО: етикетите што ќе и ги залепат, мислењето на дечкото, фактот дали после сексот ќе се видат пак, стравот да не ќе ја искористел и салцето на стомак не се причини за одложување на секс и го оправдувам секој маж што ќе одбие да чека дур на оваа не и прдне дека „сеа може“ (ИАКО И САМАТА САКА УШТЕ ОД DAY 1!) и би разбрала ако си отиде кај некоја друга, послободна во сфаќања и која ќе нема стереотипи од ваков тип.

Алекс, идеш во екстреми, како и секогаш кога при некоја расправија ќе снемаш аргументи, па стварно би ми било криво темава да стане уште една од оние „Алекс+билокојфорумџија двобој“.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
@aleks67

Веќе е бесцелно да се објаснуваме за ова, кога целиот муабет ти го вртиш на себична страна.
ne jas,vie go vrtite na sebicna strana,kako moze da vi bidat bitni samo cuvstvata na zenskoto?navistina ne mi e jasno.

Mean, не викам дека машките не треба да чекаат дур не добијат согласност од девојката, нормално дека мора двајцата да сакаат, а обратниот случај е значително поредок како што кажа.

Ама викам дека женските не треба од глупави причини да одолговлекуваат и да ги принудуваат мажите да чекаат. Единствена причина што ја признавам, а се јавува кај жените како пречка за секс е нејзината неспремност.
НО: етикетите што ќе и ги залепат, мислењето на дечкото, фактот дали после сексот ќе се видат пак, стравот да не ќе ја искористел и салцето на стомак не се причини за одложување на секс и го оправдувам секој маж што ќе одбие да чека дур на оваа не и прдне дека „сеа може“ (ИАКО И САМАТА САКА УШТЕ ОД DAY 1!) и би разбрала ако си отиде кај некоја друга, послободна во сфаќања и која ќе нема стереотипи од ваков тип.

Алекс, идеш во екстреми, како и секогаш кога при некоја расправија ќе снемаш аргументи, па стварно би ми било криво темава да стане уште една од оние „Алекс+билокојфорумџија двобој“.
a be ajde,a koi argumenti trebaat?vie koi gi nabrojavte?barem eden nabrojavte li?se sto e kazano ,e kazano bez voopsto da se popmisli deka i maskoto ima nekoi cuvstva,i deka e nekoj faktor.se odnesuvate kako da devojkite se centar na svemirov,i se treeba da se vrti okolu niv i nivnite cuvstva.a istovremeno ne ve zabole sto i kako se cuvstvuva vasiot partner.
 
M

marsovka

Гостин
ne jas,vie go vrtite na sebicna strana,kako moze da vi bidat bitni samo cuvstvata na zenskoto?navistina ne mi e jasno.

a be ajde,a koi argumenti trebaat?vie koi gi nabrijavte?barem eden nabrojavte li?se sto e kazano ,e kazano bez voopsto da se popmisli deka i maskoto ima nekoi cuvstva,i deka e nekoj faktot.se odnesuvate kako da devojkite se centar na svemirov,i se treeba da se vrti okolu niv i nivnite cuvstva.a istovremeno ne ve zabole sto i kako se cuvstvuva vasiot partner.
имам еден аргумен бидејќи те имам набљудувано од поодамна
А тоа дека ти си огорчен,поради некоја девојка или пак поради тоа што цело време налетуваш на такозвани спонзоруши па го истураш тука на форумов и се обидуваш цело време да докажеш дека женските се сусштества од понизок ред,род кажи го ако сакаш и се тоа го сервираш со некави аргументи и извртување на фактите

Факт ти си незадоволен од твојот љубовен живот или си повреден од некое девојче
И сеа наместо да се справиш со лузната која ти била нанесена или со да си најдеш женска асална ти висиш на форумов и се обидуваш на себе си и на другите да докажеш дека жените се подоле од машките и со тоа да си дадеш потврда на себе си дека вредиш или дека вредиш повеќе од тие пуфли кои не те забележуваат или те вртат на мало прсте наместо тоа,ти испаѓаш подоле од нив и шовинист

А тоа не ти помага ни на тебе ни на голем број од маживе кои се обидуваат да глумат мажи со тоа што им даваш некои безвезе аргументи и ако почнеме така ние да гледаме на машките никаде нема да стигнеме,затоа треба да научиш да ги гледаш разликите како резултат на природата и да ги прифаќаш како дел од убавината на разновидноста:smir:
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Аман веќе со тоа дали е девојката спремна, си мислиш се спрема да се качува на Монт Еверест или пак за маратонот на олимпијадата.. ( not talking about virgins here ):nesvest:
 
M

marsovka

Гостин
Марсовка си можела накратко:Зашто ме људи избегавају:)
леандра не можеш така да ги поставиш работите го имам гледано процесот на развивање на шовинизам кај многу машки он има проблем и он никаде нема да стигне со ваков став освен до жена албанка купена од албанија то ест од планина
Алекс мора да се соочи со фактот дека оваков став не води никаде и дека треба да погледне поинаку или да се соочи со болката која го предизвикало ова однесување или пак со воспитувањето кои му го дале
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
@MARSOVKA
-lele TOTALNO POGRESNO,jas pisuvam samo koga sum na rabota,i koga nemam premnogu rabota.voopsto nikogas vo mojot zivot ne sum imal nikakov problem so niedna devojka,nikogas vo zivotot se nemam ni skarano so niedna devojka,a i vo momentov rabotam so nekolku devojki,i izmegu pauzi pisuvam na forumov.mnogu gresis.
i ja sovinist?pa ti gledas li deka poveketo devojki na temava zboruvaat samo na cuvstvata na zenskiot partner?od kade jas sovinist?

@LEANDRA
zasto me ljudi izbegavaju?
-najverojatno zatoa sto ne sakaat da se soocat so vistinata.

a be imas li pretstava kolku voopsto ne me poznavas?pa ova sto go pisuvam go gledaat vo momentov poveke devojki,i zaedno so mene se ubivaat od smeenje.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
леандра не можеш така да ги поставиш работите го имам гледано процесот на развивање на шовинизам кај многу машки он има проблем и он никаде нема да стигне со ваков став освен до жена албанка купена од албанија то ест од планина
Алекс мора да се соочи со фактот дека оваков став не води никаде и дека треба да погледне поинаку или да се соочи со болката која го предизвикало ова однесување или пак со воспитувањето кои му го дале
Ами ајде да отвориме тема специјално за алекс да го просветлуваме:)Сите до еден со кој дебатирал му рекле дека се врти во круг до бесконечност и дека ја тупи до бескрај,он вика не,не сум таков.
Еден да ти рече,ок,ама сите да ти речат треба преиспитување.
И секс на почеток на врска значи губење калории од прва:)Идеме назад кон темата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom