Соживот

Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Има и такви примери кај што албанци кои од кур кејф македонски јаделе ќутек. Нема основа да јас на некој му извадам џигер затоа што е албанец, ром, евреин И ОБРАТНО. Ко прво не е хумано, а воедно е сељачки и прилично моронски. Се мислам и уште неможам да ве/ги разберам "малтретирачите" на верска основа. Ко од ККК да сте.

Ај сега јас на друга тема да ве чепнам
Нели сте верници бе? Што е ова насилство, омраза?
:smir:
MAKEDONCITE nese cepkaa dodeka ne gi cepnes:) koj prv pocna a mm:vozbud:koj pravese zulumi po zapdna makedonija ? koj palese sela zivi lugje ? ova deneska e povampirena balisticka orda.tie tuka se blagodarenie na nas sto im ovozmozivme bratstvo edinstvo sozivot,i komunizmot .vo slucaj da od 1945 nebevme komunisticka zemja tesko bogami ke ostanea na ovie prostori so 20%:smir:
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
А ти што филм тераш? Форумски патриот и знаме веец?
тебе ли треба да ти кажам???

да тој сум..имам 15 години не искачам носам протеза и се дружам на форуми...


потопло на душичката соживотска???
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
MAKEDONCITE nese cepkaa dodeka ne gi cepnes:) koj prv pocna a mm:vozbud:koj pravese zulumi po zapdna makedonija ? koj palese sela zivi lugje ? ova deneska e povampirena balisticka orda.tie tuka se blagodarenie na nas sto im ovozmozivme bratstvo edinstvo sozivot,i komunizmot .vo slucaj da od 1945 nebevme komunisticka zemja tesko bogami ke ostanea na ovie prostori so 20%:smir:
Ама ти ко нафта да пиеш. Ако некоја личност не ти одговара МРАЗИ ЈА, ТЕПАЈ ЈА, ПАЛИ ГОРИ ЕБИ ИМ СВЕ ПО СПИСОК. Не генерализирајте АМАН, светот не е само ЦРНО И БЕЛО, имаш и ЦИЈАН и МАГЕНТА и ЈЕЛОУ

тебе ли треба да ти кажам???
Општо на сите, да знаеме со кој правиме муабет
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Општо на сите, да знаеме со кој правиме муабет

ти кажав имам 15 години не искачам носам протеза и се дружам на форуми... заборавив чувам хрчак за домашно животинче
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
...
Која е формулата за соживот уствари? Ја знае некој?
нема формула, за мене на пр. соживот е првенствено разбирање и почит меѓу дпмне-вците и сдсм-овците и останатите македонци.

Од таму да почнеме, бидејки и ти и тој и јас сме Македонија, како што вика кампањата

Тоа е првиот чекор, а понатаму се ќе биде полесно
или да го парафразирам Armstrong: " Тоа е мал чекор за мене, но огромен скок за Македонија"
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Абе не ми вадете примери за двајца-тројца кои се расчукале.

Збориме на макро ниво, кое се одразува на официјална политика, закон, правда...

Збориме за тоа дека оние од она имаат музеј, а на нашите борци, односно бранители од теророт, им ги кршат плочите Албанци и не ни даваат да им одадеме почит.

Збориме за тоа дека семејствата на нашите бранители и ги враќаат парите на државата, затоа што според Врховниот Суд биле законски неоправдано стекнати, а у Собрание сакаат да им дадат пензии на т.н борци на она.


Збориме за тоа дека Албанците сметаат дека се над законот само затоа што се Албанци, па претат со дестабилизација ако се судат нивните кои пукаа на патролата Алфи.

Кој тука дискримнира?
Кај е тука соживот и реципроцитет, не во насилство, туку во компромис?
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Ама ти ко нафта да пиеш. Ако некоја личност не ти одговара МРАЗИ ЈА, ТЕПАЈ ЈА, ПАЛИ ГОРИ ЕБИ ИМ СВЕ ПО СПИСОК. Не генерализирајте АМАН, светот не е само ЦРНО И БЕЛО, имаш и ЦИЈАН и МАГЕНТА и ЈЕЛОУ


Општо на сите, да знаеме со кој правиме муабет
A izvini neodi toa taka .Treba da znaes od koe pleme si .Sepak taa licnost pripagja nekade i nee edna licnost:) lesno e ako E za edna ;licnost sto pravime ako e grupa organizirana teroristicka banda? a neznam zasto gi izvrtuvas rabotite? znaes i sam deka ne se raboti za poedinci i licnosti.:toe:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Подршка за коментарите на Точкест, Дивјан и Принс.
Потполно се согласувам со вашите размислувања, и нема што да додадам.

Прашање до ада, трн и Македонцки.
Нели си ја сакате државата во која живеете.
Ете хипотетички да се согласам со вас, дека соживот не е можен.
Конкретно:
Која е алтернативата ?
Што вие нудите наместо соживот ?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Дајте бе луѓе , не туку се расправајте и вреѓате меѓусебе.Ние живееме во иста татковина,сакале вие или не, тоа е. Затоа да се погрижиме заедно, да си го подобриме животот .Не смееме да дозволиме надворешното сивило да ни ги помати мислите. Убаво кажа Точкест, дека и меѓу нас и меѓу албанците има и добри и онакви кои не баш се трудат да допринесат за комшиски мир. Па може ли тие добрите да влијаат на другите, јас мислам дека можат, а и дека крајно време е тоа да го сторат, било албанци , било македонци, турци, роми, срби ....Ако меѓусебно добро комуницираме, се дружиме, верувам дека и нас и ним ќе ни биде многу поарно .Соживот имало и ќе има.
Страдањата и несреќите од минатото, поделбите ,како и пропагандите , оставиле многу недоверба и многу отуѓеност и омраза меѓу нас како народи.Размислуваме ли до каде ќе стигнеме доколку продолжиме со неединство, со омраза и кавги?????
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Ова е сериозно прашање кое мора што поскоро да се стави на маса за решавање.Секое бегање и одоговлекување носи само штета и опасност за нова војна во РМ. Генерализирање е крајно глупаво и води само до заблуда , и важи и за двете страни.Не ми е јасно зашто политичариве не се свестат и почнат да работат на стварање услови за соживот. Друго решение нема , во ниедна војна никој никого не може да истреби и да го реши проблемот.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
hahaah gospode boze:) na ovie gospod im go zel umot.Ajde stom e taka eve odredena gripa na makedoncive davaat podrska na albancite .Ajde da vidima i obratno dali albancite dobro namernite ke dadat podrska na makedoncite:) samo razlikata e ocevidna . Vie ste za sozivot za etnicki podelbi koj sto pred nos vi se slucuvaat.Kako toa sozivot ako makedoncite nesaakt da zievat vo cair:) kako toa sozivot ako makedoncite i pokraj toa sto ne se maltretiraat begaat od gostivar i tetovo . za debar da ne zboruvame ocisten mnoguodamna pa sega debar malci se cistokrvni skopjani.ocigledno nekoj si gi izmesal rabotite:) zasto makedoncite begaat od zapadna makedonija? koj toa prvo gi maltretira nivnite deca za da potoa im go kupat imotot .:vozbud:povtoruvam sozivot moze so etnicki podeleni teritorii.jasdo tuka, vie do tuka granicata e veke poznata.

Ова е сериозно прашање кое мора што поскоро да се стави на маса за решавање.Секое бегање и одоговлекување носи само штета и опасност за нова војна во РМ. Генерализирање е крајно глупаво и води само до заблуда , и важи и за двете страни.Не ми е јасно зашто политичариве не се свестат и почнат да работат на стварање услови за соживот. Друго решение нема , во ниедна војна никој никого не може да истреби и да го реши проблемот.
sozivot nema ima zivot edni pokraj drugi, go mrazam me mrazi ama tuka sme, glumime dobri gragjani.:toe:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Прашање до ада, трн и Македонцки.
Нели си ја сакате државата во која живеете.
Ете хипотетички да се согласам со вас, дека соживот не е можен.
Конкретно:
Која е алтернативата ?
Што вие нудите наместо соживот ?
Кој вели дека соживот не е можен?

Јас велам дека сега ова НЕ е соживот и дека нема да може ушто долго вака, со прикривање на факти и нерешени ситуации, да продолжиме.

Ни треба нов образец за соживот. Успешен овојпат.
Конкретно не знам каков е. Ама знам дека е неопходно да прекине прикриената дискриминација која му се врши на Македонецот.

А, ние како Македонци, да прекинеме да си ја бутаме ко ноеви главата во земја.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
hahaah gospode boze:) na ovie gospod im go zel umot.Ajde stom e taka eve odredena gripa na makedoncive davaat podrska na albancite .Ajde da vidima i obratno dali albancite dobro namernite ke dadat podrska na makedoncite:) samo razlikata e ocevidna . Vie ste za sozivot za etnicki podelbi koj sto pred nos vi se slucuvaat.Kako toa sozivot ako makedoncite nesaakt da zievat vo cair:) kako toa sozivot ako makedoncite i pokraj toa sto ne se maltretiraat begaat od gostivar i tetovo . za debar da ne zboruvame ocisten mnoguodamna pa sega debar malci se cistokrvni skopjani.ocigledno nekoj si gi izmesal rabotite:) zasto makedoncite begaat od zapadna makedonija? koj toa prvo gi maltretira nivnite deca za da potoa im go kupat imotot .:vozbud:povtoruvam sozivot moze so etnicki podeleni teritorii.jasdo tuka, vie do tuka granicata e veke poznata.


sozivot nema ima zivot edni pokraj drugi, go mrazam me mrazi ama tuka sme, glumime dobri gragjani.:toe:
И за тебе важи истото прашање.
Која е алтернативата на соживотот и добрите меѓуетнички односи ?
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Кој вели дека соживот не е можен?

Јас велам дека сега ова НЕ е соживот и дека нема да може ушто долго вака, со прикривање на факти и нерешени ситуации, да продолжиме.

Ни треба нов образец за соживот. Успешен овојпат.
Конкретно не знам каков е. Ама знам дека е неопходно да прекине прикриената дискриминација која му се врши на Македонецот.

А, ние како Македонци, да прекинеме да си ја бутаме ко ноеви главата во земја.
imas dve alternativi ili podeleni etnicki granici ili sonot za golemi drzavi da iscezne i albancite da se pomirat so sudbinata deka ziveat vo makedonija i granicite se definirani.:toe:

И за тебе важи истото прашање.
Која е алтернативата на соживотот и добрите меѓуетнички односи ?
neja baraj megju nas makedoncite baraj gi kaj albancite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom