Тетоважи

Член од
25 август 2008
Мислења
160
Поени од реакции
9
Zdravo , ako moze nekoj da mi kaze kade vo Makedonija mozam da najdam crna boja za tetovazi od markata Kuro sumi,i cena?
 
С

Спенсер

Гостин
Нели има трајни тетоважи,а има и од оние за некоја недела/месец што се :)

Колку траат овие за недела/месец и како иде тарифата за тетовирање? да пробам нешто сакам...
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.326
Поени од реакции
250
А дали во МК има артисти што уствари ЦРТААТ замисли и идеи а не само готови цртежи да се носат па они само да ги истетовираат?
 

Префриганиот!

(Простор за Реклама)
Член од
16 декември 2007
Мислења
1.203
Поени од реакции
73
Идеа за тетоважа, сакам да се истетовирам, во стил на трајбал или слично , сакам или пегас или рак мојот симбол во хороскоп.... ама се двоумам и незнам место каде да ја ставам, сугестии за тетоважи со поакстратно значење , зошто цел живот ке ја носам ...
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Идеа за тетоважа, сакам да се истетовирам, во стил на трајбал или слично , сакам или пегас или рак мојот симбол во хороскоп.... ама се двоумам и незнам место каде да ја ставам, сугестии за тетоважи со поакстратно значење , зошто цел живот ке ја носам ...
Види , тетоважа како што и сам кажа цел живот ќе ја носиш така да неопходно е да биде нешто што ќе ти значи .
Ако ти се допаѓа трајбл можеш да направиш комбинација на пегас или пак рак со трајбл или пак да го исцрташ со такви мотиви знакот.
Чисто трајбл не би ти препорачал поради тоа што е најчесто (скоро секогаш) без значење , чисто естетски.
Можеш да отидеш до кај тату артистот кој што си го одбрал и да дискутираш со него откога ќе знаеш што да истетовираш, истиот може да ти го кеира дизајнот и да ти помогне во изборот. Исто така се изработуваат тетоважи на хартија за да знаеш како би изгледало пред да биде кај тебе на тело.
Размисли убаво па стави си , јас пред да ја ставам мојата веќе долго време знаев што ќе биде и го обмислив секој детал за истата.

Исто така , зависно од кариерата која си ја одбрал - внимавај тетоважата да не ти пречи понатаму . Би ти препорачал да не ставаш на рака било каде под рамо а топло би ти препорачал на било кое место што ќе биде покриено со облека во секој случај (нозе , гради , грб) .
 

Префриганиот!

(Простор за Реклама)
Член од
16 декември 2007
Мислења
1.203
Поени од реакции
73
Види , тетоважа како што и сам кажа цел живот ќе ја носиш така да неопходно е да биде нешто што ќе ти значи .
Ако ти се допаѓа трајбл можеш да направиш комбинација на пегас или пак рак со трајбл или пак да го исцрташ со такви мотиви знакот.
Чисто трајбл не би ти препорачал поради тоа што е најчесто (скоро секогаш) без значење , чисто естетски.
Можеш да отидеш до кај тату артистот кој што си го одбрал и да дискутираш со него откога ќе знаеш што да истетовираш, истиот може да ти го кеира дизајнот и да ти помогне во изборот. Исто така се изработуваат тетоважи на хартија за да знаеш како би изгледало пред да биде кај тебе на тело.
Размисли убаво па стави си , јас пред да ја ставам мојата веќе долго време знаев што ќе биде и го обмислив секој детал за истата.

Исто така , зависно од кариерата која си ја одбрал - внимавај тетоважата да не ти пречи понатаму . Би ти препорачал да не ставаш на рака било каде под рамо а топло би ти препорачал на било кое место што ќе биде покриено со облека во секој случај (нозе , гради , грб) .
значи , види , јас сум на факултет англиски јазик и книжевност и пишувам поезија на англиски, а пегасот во поново време се користи како симбол за инспирација и муза во поезијата :) притоа што има некое добро значење, а рак исто така интересно ми е, околу местото , рамо сакав, значи стрикно рамо или на плешка од грбов, не на средина туку на некоја страна, и јас несакам да биде на видливо место при свечени случувања и слично... а на гради мн ми е накако нападно, знаеш со годините како тетоважа можеби нема да ти се свиѓа така да барем нема да ја гледаш секој ден , ако ме сфаќаш, страна од грб или рамо ми е , иначе
вака нешто сакав... или пегас
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
значи , види , јас сум на факултет англиски јазик и книжевност и пишувам поезија на англиски, а пегасот во поново време се користи како симбол за инспирација и муза во поезијата :) притоа што има некое добро значење, а рак исто така интересно ми е, околу местото , рамо сакав, значи стрикно рамо или на плешка од грбов, не на средина туку на некоја страна, и јас несакам да биде на видливо место при свечени случувања и слично... а на гради мн ми е накако нападно, знаеш со годините како тетоважа можеби нема да ти се свиѓа така да барем нема да ја гледаш секој ден , ако ме сфаќаш, страна од грб или рамо ми е , иначе
вака нешто сакав... или пегас
Сосема соодветна локација е рамото за таква тетоважа , грб ќе биде попогодно за поголеми тетоважи.
Пегас мислам дека е одличен избор за поет , од една страна како коњ претставува лојалност , цврстина и издржливост - од друга страна со крилата добива одлики на птица : слобода , духовност и грациозност . Секако , како митско суштество ги додава елементите на имагинација и мистерија .
Но тоа е само мое мислење , можеш да се одлучиш и за хороскопскиот знак - претпоставувам веќе ги знаеш одликите на истиот :)
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
92
Поени од реакции
9
Да прашам како иде тоа со полутрајни тетоважи, цена, колку стојат?
И дали треба присуство на родител ако сум малолетен, безразлика за каква тетоважа?
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Да прашам како иде тоа со полутрајни тетоважи, цена, колку стојат?
И дали треба присуство на родител ако сум малолетен, безразлика за каква тетоважа?
Полутрајни или привремени траат од 3 дена до 4 недели и нивниот облик варира од стикери до цртање со к'на . Подолги , 1-2 годишни се само мит ,единствено UV тетоважите кој иако се доживотни не се (скоро) видливи без UV светло ама тоа е веќе друга тема.
И да , за тетоважа треба присуство од родител или нивна лична карта. Сепак , зависи и до тоа колку си малолетен. Најголем број на тату артисти нема да прифатат да те тетовираат испод 16-17 години од проста причина што кожата ќе ти се менува и тетоважата ќе ти се дислоцира и ќе ти се уништи (нема да ја снема, само ќе изгледа ужасно и ќе ти биде расфрлана во околината на некогашната тетоважа).
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Поселска тетоважа од трајбл нема, нема ни да има.. Не се тетовирајте безвеза бе за кч, стај нешто што ќе ти значи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom