Последен гледан филм со кратка рецензија

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Grown ups



Ова е филмче за љубители на комедијата. Ако ги имате изгледано сите филмови од областа на комедијата а мечтаете по некое ново филмче - ова е тоа.

Се работи за 5 другари кои не се виделе од детството.
Смрта на нивниот тренер по кошарка од детството
ќе ги обедини пак на 30 години, но овојпат тие имаат и семејтво секое со свој карактер. Тие сите заедно поминуваат еден викенд во една куќа покрај езеро и после тој викенд нивните животи нема да бидат исти. Супер комедија, имаше некои јако смешни сцени.

Моја оценка 8/10
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Вагиналните меурчиња од пеколот - Магичните хроники на женската нинџа 1993


:vozbud::vozbud::vozbud:

Филмот најдобро го опишува еден од коментарите кој вика What was seen cannot be unseen...
Ремек дело на јапонската Д продукција од жанрот Роматична Комедија...режисер е надалеку неславниот и непознат Масару Цушима а главните улоги...хммм....историјата не ги забележала нивните имиња...

Незнам каков дисклејмер би требало да има филмот,носење гас маска можеби,но како и да е - гледајте на своја одговорност...
Живеев во заблуда дека имам видено најлошото од филмот...what an ignorant fool...

П.С. Ова го има само во Јапонија,не го очекувајте од вашата “понежна“ половина...

Енивеј...ремек дело на јапонската кинематографија...Kurosawa drop dead :pipi:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Machete



Мислам дека нема потреба да пишувам рецензија за филмов, претпоставувам повеќето од вас веќе го гледале, топло им го препорачувам на љубителите на акциони филмови кои сакаат тепање, крв итн.

9.5/10
 

Attachments

Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
За разлика од претходно гледаниот драма-трилер Hard Candy,по сличен жанр се решив да го гледам овој :


The Butterfly Effect




Филмот започнува со реченицата-Chaos theory teaches us that small events can have enormous consequences-This title informs us that butterfly flapping its wings in Asia could result in a hurricane halfway around the world.


Еван(Eштон Качер) во својот живот не памти одредени делови од истиот кои ги тој и неговата мајка ги нарекуваат blackouts(безсознание,губење на памтење).
Како мал со неговите другари биле вандали,односно бељаџии и се почнува со тоа што со неговите другари правејки шала незнаејки што е тоа ке остават динамит во сандачето за пошта на една куќа.Газдарицата се враќа дома со малата керкичка држејки ја во рацете...за да не ја повредат и кажуваат да се оттргне од сандачето и од тука почнува првото безсознание.Потоа се отселува од населеното место кај што живее и тие безсознанија прекинуваат за време на 7 години поминати во колеџ,и таму се запознава со една девојка која ке ги извади неговите мемоари од под неговиот кревет и ќе го натера да и прочита нешто.Со читањето тој сфака дека се врака во минатото со можност да види што се случувало во моментите кога се онесвестувал,но потоа и дека со неговите постапки го менува минатото кое му влијае на неговата сегашност......
одличен филм оценка од мене 8.5/10
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
,,Taxidermia,,

nepravedno zapostaven...pred godina dena mi e gledan..so zakasnuvanje,topla preporaka..tri dela,dolg vremenski period,povrzani..ne znam shto zanr da go trefnam..aj crna komedija,zacineta so fantastika,mozebi...ocenka ne stavam,no sepak,za filmofilite,must see

--- надополнето ---

,,Robin Hood,,

e Ridley Scott stvarno si go znae zanaetot,majstor,Joda zad kamerata...kako znae i od komarec da izvadi maslo...milion pati obrabotena tema(dodusha se vratil nazad malce,pocetocite),no sepak.Edinstveno,malce potsekashe na ..vojnikot Ryan..od Spilberg ,so istovarot..no da se kopira Spilberg e cest,ne sramota..mislam..a i fintata so sivite pozadini...ima efekt,ne te zamara..Polanski vo ,,The Ghost Writer,, ja koristi istata finta i stvarno ima efekt,epten odmara,relaksira,posebno vo kombinacija so arhitekturata na vilata.Jas pocnav so eden,a ke zavrsham so drug film... ,,The Ghost Writer,, ?-nishto posebno,nekako razvodnet,baven,edinstveno gorespomenatoto go vadi i ve drzi da ne go isklucite...mozebi gresham...moe viduvanje
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Shutter Island




Теди Дениелс(Леонардо Ди Каприо) е маршал кој истражува бегање на пациент од психијатриска болница за тешки криминалци која се наога на Shutter Island заедно со неговиот партнер Чак.Открива многу работи и помислува дека управителите на институцијата се обидуваат да го направат луд..............(и.т.н ..........вреди да се гледа до крај :) ) .Актерите имаат одлична глума,внесена баш во филмот со која го доловуваат секој даден момент и секоја сцена ја прават многу реалистична..... оценка - 8.3/10
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.251
Поени од реакции
27.640
St. Trinians

Филм за необично училиште за девојки коешто е кошмар за министерот по образование. Девојките се поделени во групи како Emo's, Posh Totty, Chavs, Geeks. Приказната е и за Анабел којашто пробува некако да ја преживее првата година во училиштето и да се вклопи. Добра комедија со Colin Firth, Rupert Evert, Gemma Arterton.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386

Предаторс е ист како и првиот дел со Арнолд. Ке видите слични ситуации па дури и говори.
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Gamer

Футуристички филм, кој го прикажува светот како една голема игра.
Многу работи се сменети, ама парите и понатаму се движечка сила.За одредена сум на пари можете да контролирате вистински луѓе и буквално да си играте со нив.Замислете да играте Sims, само човечињата се вистински луѓе.
Тенка е границата меѓу реалното и виртуелното.
Но сепак, човековиот мозок е многу интересна работа кој не функционира како компјутер.
На имдб има 5.7/10. Од мене има 8/10
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Shanghai




Доста добар филм,бар мене ми се свигаше..oдлична глума и добра приказна..вреди да се погледне..оценка 8.5//10.​




21​





За сите оние кои обожаваат филмови со карти и казина..ваљда некои и го гледале али за они кои не,обавезно да го погледнете..одлични актери и топ дешавки...Филмот ни малче не ми беше досаден значи уживав дур го гледав..од мене оценка 9//10.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Freeze Frame (2004)

Замрзната слика“ (2004) е филм кој кратко би го опишал како современ оригинален и добар темен криминалистички, а помалку и психолошки трилер. Филмот е направен од независна британско-ирска продукција, значи не е филм со голем буџет.

Потенцирав современ оти филмот користи нови модерни техники на снимање, пример користи фотографија со намалена јачина на боите и зголемен контраст која успешно ја надополнува темната атмосфера, па во филмот често ќе видите кадри снимани со обични а не филмски камери. Е оригинален оти има интересна приказна, и таа приказна самата го бара користењето на тие нови техники на снимање.
Што е таа приказна? Главниот лик чие име на почетокот е непознато, но набрзо ќе го дознаете, е еден не баш висок и слаб ќелав човек кој тврди дека е невин за убиство кое се случило некогаш и дека го местеле за тоа. Тој, сега (избеган од полицијата или гонет па пуштен?), го снима секој свој чекор цел ден и ноќ каде и да оди за да има доказ што правел за да неможи некој да го мести за криминал. Денешниот ден во филмот е посебно поврзан со убиството за кое Веил бил гонет. Камерите на Веил почнуваат да се заматуваат...

Динамичен филм, релативно брз, доволно заплеткан за да биде неизвесен но доволно разбирлив за да го сфатите после првото гледање.
Негативни забелешки имам за еден дел од филмот, но тие се ситни. Па така, 8.5/10.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Долго време го одложував како за добитник на оскар за најдобар филм и уште три други оскари и после гледањето морам да се запрашам каде отиде времето кога навистина добрите филмови добива оскар ? Можеби и таа година била попосна во однос на квалитетни филмови. No Country for old Men e филмот кој според мене е доста прецент. Значи филмот не е лош но со тој рејтинг што го има очекував една барем малку појасна приказна во која ќе видите некоја поента. Актерската екипа е добра, глумењето одлично, има некои навистина интересни сцени но прикзната е многу слаба и нејасна. 7/10
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
"Beautiful mind" со Расел Кроу
- Тематиката партали- десетка од мене :), скроз изместен филм на моменти иако Расел баш и не ми се свиѓа како глумец. Сторијата е јака, бидејќи го следи животниот пат на Џон Неш, од студентските години до неговата старост. Поминете 2ч. и 15 мин. без да трепнете :)

*по препорака на Saladin :)
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
St. Trinian's 1 & 2

2007_st_trinians_001.jpg

Сент Тринианс е училиште во Лондон во кое важи само едно правило : ТHERE ARE NO RULES !

Министерот за образование има главоболки и не може да се справи од нив, а ниту полицијата нема јурисдикција над нивната територија, 'cos this is school for YOUNG LADIES ONLY ! - Од надвор и на прв поглед тие изгледаат како да се од различни светови без ништо заедничко, BUT when it comes to their school, there is no better squad then them ! Во првиот дел тие ќе се вадат школото од кал т.е. од банкрот, а во вториот ќе се упатат во мистериозна потрага по богатство.

- Мене лично ме бендиса. Интересно тинејџерско филмче со своја посебна приказна и оригиналност, без оние идиотски и all ready seen American Pie scenes. Им го препорачувам на оние што сакаат да видат нешто тинејџерско, а сепак уникатно од своја страна со интересни и комични моменти. Иии да .. Tamsin Egerton(Челси), Talulah Riley(Анабел) и Gemma Arterton(Кели) - Оу мај гад !!!!! :vozbud::back: - Апел до сите режисери да се ангажираат малце повеќе околу овие 3 британки и да не просветлат .. Жално е да не ги гледаш почесто на ТВ.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Closer (2004)
2r70vte.jpg
Прекрасно прикажан љубовен четириаголник со прекрасните Натали Портман и Џулија Робертс во главните улоги заедно со Џуд Ло и Клив Овен
Се започнува со љубов на прв поглед......
оцена 9/10
уште еден голем плус за прекрасниот саундтрак :
 

Kajgana Shop

На врв Bottom