Последен гледан филм со кратка рецензија

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Confessions of a Shopaholic




Многу добра комедија но вистнски инспирирана од тоа како жените се зависни од шопинг и филмот ја обработува таа тема како непотребни партали се купуваат и од тоа се станува зависен како за дрога. фиолмот го оценувам 10/10
 
T

Tetro

Гостин
The Boondock Saints II: All Saints Day (2009)
aka "The boondock saints 2 - Il giorno di Ognissanti" - Italy



The Boondock Saints II: All Saints Day е снимен 2009-тата како продолжеток од тој кој излезе во 1999-тата (The Boondock Saints). Напишан и режиран од оригиналниот творец на книгата Boondock Saints - Troy Duffy. Sean Patrick Flanery и Norman Reedus се враќаат во своите улоги, како и неколку друѓи актери од првиот филм.
Кој го има гледано првиот, знае дека и вториот има слични ефекти и доста добра акција. Очекуваме и трет дел. :helou:

Cast
Sean Patrick Flanery as Conner MacManus
Norman Reedus as Murphy MacManus
Clifton Collins, Jr. as Romeo
Julie Benz as FBI Special Agent Eunice Bloom
Judd Nelson as Concezio Yakavetta
David Ferry as Detective Dolly
Brian Mahoney as Detective Duffy
Bob Marley as Detective Greenly
......................
imdb: 6.8/10
јас: 8.8/10
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
The Crazies



Просто сум изненаден како досега ниеден не го има ѕирнато филмов па дури ни спомнато... римејк на Лудаците од 73-та, нажалост го неам гледано но сигурно деновиве ќе му седнам.
Ниско буџетен и слабо финансиран но доста напнат и тензичен... прераскажан во принцип на инфицираност, ме потсеќа по малце на "28 Days Later".Вниманието нормално предадено на сеуште неинфицираните.Има по некој крипи момент кој те враќа во фокус.Ја прикажува намерата и целта на владините структури - ЈуЕс
Генерално ми се допадна филмот, иако не изобилува со многу панични т.е. изненадни сцени, вајда дека сум фан на зомби филмови :toe: шознам

8/10
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Hachiko: A Dog's Story (2009)

хм...одамна вака не ме има погодено некој филм како овај(незнам дали во некој дел се пронајдов како љубител на животни и стопан
или сторијата беше до тој степен трогателна што не ме остави да трепнам низ целиот филм
...)
Во филмов се работи за вистинската љубов и поврзаноста на едно куче кон неговиот стопан факултетски професор(Ричард Гир)...се друго ако кажам ке биде спојлер...а и музиката во позадина феноменална,прилагодена за филмот...
 
Член од
27 август 2009
Мислења
1.540
Поени од реакции
1.671


Момче и девојка се запознаваат на плажа и ќе се заљубат, по две недели машкото ќе ојт во воска и ќе се допишуваат преку писма..... да не продолжам натака тој шо сака да го гледа нека го гледа. И не е нешто романичен :toe:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
The Boondock Saints II: All Saints Day (2009)
aka "The boondock saints 2 - Il giorno di Ognissanti" - Italy



The Boondock Saints II: All Saints Day е снимен 2009-тата како продолжеток од тој кој излезе во 1999-тата (The Boondock Saints). Напишан и режиран од оригиналниот творец на книгата Boondock Saints - Troy Duffy. Sean Patrick Flanery и Norman Reedus се враќаат во своите улоги, како и неколку друѓи актери од првиот филм.
Кој го има гледано првиот, знае дека и вториот има слични ефекти и доста добра акција. Очекуваме и трет дел. :helou:

Cast
Sean Patrick Flanery as Conner MacManus
Norman Reedus as Murphy MacManus
Clifton Collins, Jr. as Romeo
Julie Benz as FBI Special Agent Eunice Bloom
Judd Nelson as Concezio Yakavetta
David Ferry as Detective Dolly
Brian Mahoney as Detective Duffy
Bob Marley as Detective Greenly
......................
imdb: 6.8/10
јас: 8.8/10
Нека ме извинат сите што одамна ме нема со рецензии, ама искрено ако земам да пишувам нависитна многу ќе се собере... голема е листата на филмови која ја изгледав од последниот пат кога пишав тука, ии меѓу нив се разбира е овој цитираниот со една разлика... воопшто не се согласувам со оваа рецензија, 2ката од светциве е чисто сра*е, незнам што воопшто се обиделе да направат со излитените финти од првиот дел (во меѓувреме видени во мал милион филмови) потоа... ја имаме глумата (хмм глума :S на детективите) на главната актерка.... т.е филмов е со шаблонот "им ја скршија кичмата" па уште и тројка ќе правеле... ај да не должам, гледајте го чисто за да научите како не треба да изгледа продолжение на добар филм. Рецензија помалку за мене :icon_lol: оценка за филмов 2 од 10 :salut:
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.878
Поени од реакции
7.262


Момче и девојка се запознаваат на плажа и ќе се заљубат, по две недели машкото ќе ојт во воска и ќе се допишуваат преку писма..... да не продолжам натака тој шо сака да го гледа нека го гледа. И не е нешто романичен :toe:
Ништо посебно ама арно вели интерниста кога нема ниту едне салам нов филм почнавме и вакави просечни драми да гледаме и би додал дека таткому на момчето е најдобар но слаба приказна и моја оцена
5/10
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
The Boondock Saints II: All Saints Day (2009)
aka "The boondock saints 2 - Il giorno di Ognissanti" - Italy
The Boondock Saints II: All Saints Day е снимен 2009-тата како продолжеток од тој кој излезе во 1999-тата (The Boondock Saints). Напишан и режиран од оригиналниот творец на книгата Boondock Saints - Troy Duffy. Sean Patrick Flanery и Norman Reedus се враќаат во своите улоги, како и неколку друѓи актери од првиот филм.
Кој го има гледано првиот, знае дека и вториот има слични ефекти и доста добра акција. Очекуваме и трет дел. :helou:

Cast
Sean Patrick Flanery as Conner MacManus
Norman Reedus as Murphy MacManus
Clifton Collins, Jr. as Romeo
Julie Benz as FBI Special Agent Eunice Bloom
Judd Nelson as Concezio Yakavetta
David Ferry as Detective Dolly
Brian Mahoney as Detective Duffy
Bob Marley as Detective Greenly
......................
imdb: 6.8/10
јас: 8.8/10
Нека ме извинат сите што одамна ме нема со рецензии, ама искрено ако земам да пишувам нависитна многу ќе се собере... голема е листата на филмови која ја изгледав од последниот пат кога пишав тука, ии меѓу нив се разбира е овој цитираниот со една разлика... воопшто не се согласувам со оваа рецензија, 2ката од светциве е чисто сра*е, незнам што воопшто се обиделе да направат со излитените финти од првиот дел (во меѓувреме видени во мал милион филмови) потоа... ја имаме глумата (хмм глума :S на детективите) на главната актерка.... т.е филмов е со шаблонот "им ја скршија кичмата" па уште и тројка ќе правеле... ај да не должам, гледајте го чисто за да научите како не треба да изгледа продолжение на добар филм. Рецензија помалку за мене :icon_lol: оценка за филмов 2 од 10 :salut:
За филмов имам поделено мислење ,пола ми се допаѓа (крајот добар издржлив како и некои сцени со дечкиве од првиот филм ) и половина не ми се допаѓа-а основни кривци за тоа се споредните улоги...мексиканецот катастрофа замена за италијанецот(ако не се лажам)(а да што многу лошо да се заменува некоја улога,клише ) во првиот филм кој беше перфектен па одтука го нема црниот хумор кој го имаше во првиот филм а да биде уште потрагично главната детективка(која се понаша како к*рвичка) е катастрофа...згрешила професија(за порниќи можеби ја бива)...и да со овие замени што ги направија испаѓа како бледа копија на првиот филм,а бледа затоа што тоа што беше вери гуд во првиот, споредниве актери и нивната глума го усраја...
ако излезе 3ката се надевам дека мексиканецов починал од повредите а к*рвичкава загинала во сообраќајна несреќа...единствен начин да се спаси серијалот(ако така може да се каже) и да само Willem Dafoe може да го врати на старите патеки али не верујем дека тоа ке се деси
5/10
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
Што има во Рамстор и кога?
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Што има во Рамстор и кога?
е ваков кикс напрај реал и испаднаја од лш... :pos2:.Кој ѕвер треба да си на тема последен гледан филм да прашаш за рамстор што имало и кога
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088

Одамна немам пишувано на темава, ама филмов не ми даде пак да го направам тоа. Ќе бидам искрен и ќе кажам дека и не бев некој фан на делата на Мартин Скорсезе, али филмов беше тотално разнесување. Кај мене влага сигурно у топ 10 филмови на сите времиња и според мене ова е најдобриот филм на Скорсезе до сега, плус одамна ми недостасуваше да гледам вака добар психолошки трилер, едноставно немам зборови. За сценариото нема да коментирам ништо ниту ќе го раскажувам, единствено што морам да споменам е тоа што Shutter Island е единствениот филм во кој сум сменил толку расположенија, не моменти е морничав, на моменти се восхитувате на некои сцени и на музиката, на моменти го разбудува љубопитството а на некои моменти е и тажен. Ќе кажам и дека Shutter Island слободно може да застане рамо до рамо со филмови како што се Fight Club или Beautiful Mind. Единствена реплика која ми ја креираше и најголемата дилема се зборовите на Ди Каприо: "Would you live to know you were a monster, or die as a good man."
Од мене има чиста десетка, иако е рано сепак ќе кажам дека не верувам во 2010 да биде снимен подобар филм од ова ремек дело,
А еве го и саундтракот, кој што го преслушав 100 пати денеска, штета што на јутјуб ја нема surreal сцената каде што оди и саундтракот

 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
The Illusionist (2006)



Филмот имаше по малце досаден почеток но за среќа со тек како што изминуваше времето и како почнуваа сплетките стануваше поинтересен и поинтересен...добра приказна бај да веј и глумата на Нортон на ниво иако немаше многу чат сцени затоа што акцентот беше ставен на магиите како и на истрагата која ја водеше шефот на полицијата. И да надополнам во филмов се работи за магионичарот Едвард ака Eisenheim(Нортон) кој уште млад ке се вљуби во Софи(Џесика Бил) но разликата во нивното потекло(Едвард нема благородничко потекло)па семејството на Софи нема да им дозволува да бидат заедно.По нивната повторна средба во салата каде што Едвард изведува трик почнува заплетот...

8/10
 
Н

'Никола'

Гостин
Лелеее, ама ме бендиса. "Undisputed 2 - The last man standing"

Баткава е бивш светски шампион во бокс, но во последно време има финансиски проблеми. Затоа оди во Русија, за да сними некоја реклама, но тогаш руската мафија замешува прсти, и овој завршува во затвор каде што има организирано нелегални борби. И останатото гледајте го. Мене тепачките ми оставија посебен впечаток, многу добро им се направени. И Бојка ми стана идол.:)
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209


Eden od retkite Bugarski filmovi sto sum gi gledal ako ne i edinstven

Scenario 5: Spored nekoj roman relativno lesna i relaksirana covecka i topal ama ima nekoi izliteni sebloni i na mesta replikite ne se bas najdobri
Gluma 7: Miki Manojlovic e standardno dobar i toj vtoriot lik e prifatliv no site od ostantiot kasting ne se idealni no sepak solidni
Vizuleno 8: Ima fina rabota so kamera i izgleda dobro, moze i najboli del od filmot.
Muzika zvuk 7: Ok e ima edna fina melodaija sto se vriti ama malku e mnotona a onoj del zo zivata muzika e malki bezveza
Rezija 7: Fino gi realizira rabotite ama generalno se videno i nisto posebno
Se/Se 7/10 Fino relaksirno filmce ama malku dosadno i vekje videno:salut:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Up


Фино филмче, али со оглед на тоа што беше номиниран за Оскар, очекував многу повеќе. Сега мислам дека послужил само колку да се дополни празнината се до десеттиот номиниран филм. Значи се работи за еден старец на кому ќе му умре сопругата (многу ми беше тажен тој дел), па ќе се деси едно недоразбирање и ќе сакаат да го пратат во дом за старци, но тој ќе закачи многу балони на куќата и ќе летне, заедно со едно момченце. Понатаму стигнуваат до една шума и ќе почнат да се дешаваат компликации. Филмов е се океј, има и добра доза на хумор. Едино што не ми се допадна е заплетот. Цел филм околу спасувањето на една птица бе. 7/10


Not another teen movie


Пародија на многу од тинејџерските филмови (10 things I hate about you, Never been kissed, Pretty in pink, She's all that, Cruel intentions). Најпопуларниот дечко во школото ќе се клади со другарите дека Џејни (која е најнепопуларната девојка) ќе ја направи prom queen.
Meне ми беше интересна сцената во која овој за да и го освои срцето ќе треба да испее некоја песна за неа пред цело школо. Овој дел е пародија од 10 нешта кои ги мразам кај тебе. И дечково почнува, ти мислиш дека ќе ја запее I love you baby, и овој почнува Janie's got a gun :vozbud:. Ми се допадна филмов, смешен е.

Eве дел од саундтракот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom