Последен гледан филм со кратка рецензија

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
The Number 23


Го гледав попладнево и прилично сум задоволен. Има сличности со Butterfly effect иако приказнава е поинаква. Напнат трилер
без хепи ендинг.
Walter Sparrow глумен од Џим Кери
станува опседнат со бројот 23 по читањето на книга која како да е пишувана за неговиот живот. Се повеќе почнува да го истражува својот живот и доаѓа до сознание дека цело време е "прогонуван" од бројов. Во потрагата да го најде авторот на книгата ќе наиде на запрепастувачки факт.
7ка од мене.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Taking lives



Добро трилерче, не и одлично, но онака просечно.
Анџелина Џоли ја игра главната улога. Веројатно ќе мислите така како што ќе излезе, но сепак крајот не е предвидлив. Нема да коментирам натака зашто не сакам да пишувам спојлери.
Мене ми се допадна. Ќе му дадам 7ка.
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Comedy Central's Roast of Pamela Anderson



And i aint bullshittin..
Stand Up Comedy, не е препорачливо за -18, а секако препорачливо за поголемо друштво со сок/пиво и нешто за грицкање, со добро смеење да отепате час и половина.
 
Ј

јовица11

Гостин


*10 things I hate about you*

Уште еден тин филм, но овој пат филм кој ти го освојува срцето. Го гледам по 4-5 пат и секој пат ми се допаѓа повеќе од претходниот, секогаш наоѓам нешто ново и поинтересно што ме врзува за телевизорот, филмов има магија која те освојува и прави да ти биде омилен. Голема штета и жал за златното момче на Холивуд, кое прерано замина, а филмови како овој се само показател на колку тој талентиран беше и колку заслужено го доби Оскарот оваа година. Џулија Стајлс исто така генијална како секогаш. Филм кој е безвремеснки и го ставам во филмски класики како Брилијантин и Валканиот танц.

:cuc:


Делот од видеово ми е топ 5 најдобри филмски сцени ЕВЕР!
:back:
 

~windy~

urban hippie
Член од
10 септември 2008
Мислења
774
Поени од реакции
119
Gran Torino

A fucking masterpiece! Damn...
Невозможно ми е да го замислам филмов без Клинт Иствуд во главна улога.
"Get of my loan or else I'll fucking shoot a hole in your head" го кажува ко да вика "Good morning to you too"!
Се чувствува сop Dirty Harry низ филмов...
"Ever notice how you come across somebody once in a while that you shouldn't have messed with? That's me."
Хел јеа.
Непоправлив badass расист до последна минута, а не можеш да не го сакаш. Нели е тоа just amazing?! Каков слатко-горчлив хумор. Расистички коментари со зарипнат глас, крв на марамче и цигар во уста. Само зборови...who gives a shit?Никој не е навреден. Интелектуално убиство.
Запира здив на филмов. Брилијантно.
Неповторливо и прекрасно обмислено.
Зарем Клинт Иствуд може поинаку?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Bacheha-Ye aseman или на англиски Children of Heaven...


Кога и да го гледам филмот не може а да не ми потече некоја солза од жал кога ги гледам братот и сестрата.Ремек дело од мене чиста 10 за филмот..
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
21



Едно младо момче следејќи ги своите амбиции и потпирајќи се на својот генијален ум прави работи што не му се својствени. Навлегува во нелегална заработка во казина со еден тим и заработува неверојатна сума пари за која дотогаш можел само да сонува. Ќе го видите гламурот и сјајот на Лас Вегас, лесниот живот меѓутоа и самите проблеми што ги носи тој. Меѓутоа оној што е доволно паметен не дозволува до крај да биде заведен, го користи тоа како едно животно искуство што ќе ги зашемети оние на кои ќе им го раскаже.
Во главната улога го гледаме Jim Sturgess, но исто така тука е и извонредната глума на Kevin Spacey.
Winner Winner, Chicken Dinner!
Оценка 9/10.
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
One Missed Call (2003)



Жртвите добиваат повици на своите мобилни телефони...Понатаму не планирам да го раскажувам филмот, кој сака ќе го гледа.

Типичен јапонски хорор, нешто сличнo на The Grudge.Инаку нема многу крвишта во филмот повеќе е психолошки, преовладува тишина , застанува здивот и чекаш нешто страшно да ти изрипа.

Оценка: 6/10
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
The wedding singer

Го гледав филмот од пуста досада.Можеби зашто не сум некој љубител на комедии не ми беше нешто посебно а чудни ми беа и Adam Sandler и Drew Barrymore кои воедно се главни ликови.:)

Започнува на денот на венчавката и невестата не се појавува поради одредени причини.Адам Сендлер во овој случај Роби се запознава со Џулија која е верена и се вљубуваат еден во друг ама се случуваат некои пресврти и ке дојде до недоразбирања ама на крај секако нели - хепи енд.

Типична комедија ама има некои делови на кои иде да се насмееш.


Од мене
5/10​
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Титаник (1997)

Значи јас ретко плачам кога гледам некој филм. Ама кога и да го гледам Титаник, неможам да се воздржам. Толку немам липано од дете шо се вика.
Значи рецензија немора, верувам дека сите го имате гледано.
Филм за огромната љубов помеѓу Роуз и Џек.
Првиот дел е многу добар, но вториот дел мислам дека е еден од најдобрите моменти во филмската историја.
Еден од најдобрите филмови на денешницата.
Не се срамам да признам дека го обожавам филмот. 10/10. :) :pipi:
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.836
Поени од реакции
23.074




Нешто као комедија. Финтава е Крис Рок е оженет со цурата лево и има 2 деца има едноличен и досаден живот без секс со жена му.
Случајно се запознава со една стара другарка цурата од десно:drk:
И почнува да се сомнева дали навистина ја сака својата жена.
Не е премногу смешен но интерес е да се поглеа, Крис Рок као Крис Рок е смешен ко појава

7/10 од мене за Крис у дупето на другарка му :vozbud:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
A beautiful mind



Ми го имаа раскажувано филмот дури и некои детали од него па решив да го гледам иако донекаде знаев што ќе се случи и како ќе се одвива дејството.
Станува збор за млад и одличен математичар со извонредна интелегенција кој станува професор, но исто така се јавува и еден проблем во неговиот ум,
почнува самиот да си измислува и да гледа ликови што всушност не постојат, не може да разликува што е стварност, а што е негова илузија
. Поради тоа настануваат многу проблеми, а неговата жена е покрај него и секогаш се обидува да му помогне и да му објасни некои нешта.
Перфекција. Оценка од мене 10/10.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
A beautiful mind



Ми го имаа раскажувано филмот дури и некои детали од него па решив да го гледам иако донекаде знаев што ќе се случи и како ќе се одвива дејството.
Станува збор за млад и одличен математичар со извонредна интелегенција кој станува професор, но исто така се јавува и еден проблем во неговиот ум,
почнува самиот да си измислува и да гледа ликови што всушност не постојат, не може да разликува што е стварност, а што е негова илузија
. Поради тоа настануваат многу проблеми, а неговата жена е покрај него и секогаш се обидува да му помогне и да му објасни некои нешта.
Перфекција. Оценка од мене 10/10.
да одличен филм...инаку е за вистинит настан...имал шизофренија...но теоријата на игри(у економија) е благодарение на него...
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183



Силите на Десептикон се враќаат на Земјата во мисија да го земаат Сем Витвики за затвореник, откако младиот херој ќе ја дознае вистината за античкото постоење на Трансформерсите. Придружувајќи се на мисијата за зачувување на човештвото е Optimus Prime, кој формира алијанса од интернационални армии спремајќи се за втора епска битка...

Филмов е одличен синоќа го изгледав и стварно ми се допадна...Според мене има само една грешка во филмот ( ќе ве оставам сами да ја откриете ако сте го гледале и првиот дел ) која не би требало да ја има бидејќи не е прв дел од филмот и режисерот би требало да знае што прави но не е страшно...Оценка за филмот 10/10:smir::helou:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.901
Angels & Demons (2009)

OK, морам да кажам дека не е лош колку што го реметевте по форумов :) Незнам каков е во споредба со книгата пошто не сум ја читал, а и онака не споредувам книги со филмови. Во секој случај, ако сте подготвени да ги заобиколите многуте филмски нелогичности (и апсурдности) и само да уживате, има шанси да ви се допадне. Овде посебно мислам на она со анти-материјата кое е едно од најголемите филмски (или литературни) глупости кои сум ги сретнал (tnx Dan Brown), ама да не пишувам спојлери сега, во друга прилика...

Лично, мислам дека ја научиле лекцијата од The Da Vinci Code (2006), кој имаше премногу (и пребрзи) флеш-бекови па на сите оние кои немаат барем скромни познавања од историјата, немаат време во главата да си го организираат сето тоа што се случува во едно гледање. Па не ме чуди што многумина не го разбраа и не им се допадна.

Овој филм пак во споредба со Кодот прилично едноставно ги прикажува работите: Илуминатите - лошите момци кои дошле да се одмаздат, Ватикан - нивниот вечен непријател и актуелна мета. Тоа и доволно е за брканица низ Рим. Немаше флеш - бекови и многу-многу филозофии за минатото, немаше ни време за тоа.

Горе - долу, филмот беше она што очекував. Туристички водич низ Рим и откривање траги. Кој сака филмови од типот на National Treasure или Indiana Jones, ќе се снајде во збрката. Од мене 7/10 и треба да се види.

Инаку налетав и на некој документарец се вика The Matter of Angels and Demons и планирам да го изгледам. Го обработува историскиот дел од филмот, колку што разбрав, но се уште не сум видел што сака авторот да каже...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom