Последен гледан филм со кратка рецензија

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.501
Поени од реакции
58.887
Journey to the Edge of the Universe (2008)

Морам да признаам дека сум изненаден од документарецов. Очекував уште еден документарец во кој неколку научници „од високо“ ќе му продаваат памет на обичниот човек, зборувајќи колку се паметни, колку повеќе знаат и фалејќи се самите себе.

Наместо тоа, овој документарец е точно она што пишува во насловот: Патување до работ на универзумот. Преку гласот на нараторот и визуелните ефекти, овој документарец ќе ве одведе од земјата, низ нашиот сончев систем, нашата галаксија, оддалечените галаксии, па се до темниот, мрачен универзум во кој се случил големиот Биг-Бенг.

Покрај тоа, филмот користи едноставни поими и објаснувањата се такви за да може секој да ги разбере.

Човекот размислува во бројки, зборот бесконечност или бескрај е надвор од неговото разбирање: ние не можеме да замислиме како изгледа бесконечното, и од тие причини, колку е навистина голем универзумот. Но досега барем, не сум сретнал филм кој во оваа мерка ни овозможува да почуствуваме, колку навистина е огромен универзумот, или колку навистина сме ние мали.

Искористете го овој филм да патувате низ универзумот. Нема да зажалите.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
Memoirs of a Geisha



По втор пат го гледав филмот и морам да кажам дека е фантастично остварување. Го гледав пред да ја читам книгата и сега откако ја прочитав за да се потсетам на некои работи. Има некои детали што во филмот се изменети и некои што воопшто не се прикажани, но тоа не е причина поради која филмот би бил лош. Можеби еден од најдобрите филмови направен според книга. Јапонските вештини и нивната култура отсликана преку една интригантна приказна за младата гејша Сајури нема да ве остави рамнодушни.
Оценка 10/10.
 
Член од
6 август 2007
Мислења
4.063
Поени од реакции
175


Final Destination 2

Филмов го гледам по втор пат. Можеби и не требаше. Го имав она лошо, глупо, одвратно чувство цел месец после филмот. Ениуеј ...

Се работи за млада девојка која има визија дека ќе има ужасна сообраќајна несреќа на автопатот на кој што се наоѓаат таа и нејзините пријатели. Девојкава успева да ја избегне несреќата и да спаси неколку луѓе, но смртта започнува да ги следи преживеаните, и сите умираат на ужасен начин ... .... ..

7/10
 
Ј

јовица11

Гостин


*Definitely, maybe*

Филм по мој вкус кој ми го направи меракот. Љубовен четириаголник во време на пре и пост политичка кампања. Рајан Рејнолд и Исла Фишер :cuc:, дефинитивно едни од најталентираните млади надежи на новиот Холивуд.

8/10
 
T

The Blob

Гостин
Religulous



Сум се топнал од смеа... Документарец / комедија на Бил Маер, интервјуира еден куп личности поврзани со религијата (христијани,муслимани,евреи,мормони...), и се обидува да докаже дека барањето насока од Бога всушност е бесмислено, и дека бројот на атеисти во Америка се зголемува.
Какви се типови ќе се појават, нема да ви се верува...
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
:pos2:, 50-тина минути подоцна, само што го догледав!

Еве и мој мал придонес кон популарноста на филмов:

1. Го обожавам Клинт Иствуд. Не престанува да ме изненадува со психолошки и трогателни филмови. Unforgiven (1992), Mystic River (2003), Million Dollar Baby (2004) и сега Changeling (2008). Gran Torino (2008) се уште не сум го изгледал. Ако вака продолжи, старецот ќе испадне подобар режисер од актер. Му посакувам многу здравје и уште многу вакви филмови.

2. Не ја ценам многу Анџелина Џоли како актерка, но во овој филм ги надмина моите очекувања. Не дека одглуми за оскар, ама добро ја долови улогата на мајка која би направила се за да го пронајде својот изгубен син, и на жена која силно пати.

За филмот накратко, се работи за приказна од 20-тите години на минатиот век. Исчезнува синот на Christine Collins (Анџелина Џоли), за по кратко време полицијата (во тоа време озлогласената Л.А. полиција) да и врати момче кое тврди дека е нејзин син. Понатаму не раскажувам, приказната е прилично тажна и потресна и не сакам да го расипувам впечатокот.

Ретко сум расположен за 10-ки, но ако им дадов на предходните филмови на Клинт Иствуд, сигурно и овој од мене ја заслужува истата оцена.

10/10
sega pred 15 minuti go gledav filmov, i pobarav dali ima nekoj komentar na kajgana za nego.
obicno se racunam za cvrst tip kogo retko nesto go isfrla od ritam, ama ovaj film definitivno me sekna.
definitvno se javiv i doma da prasam dali maliot spie, zani mi rece da ne si se mrdnal da ne sakas vo 12 na polnok tocakot da go vozi.
dobro parce od klint definitivno. andjelina obicno ne mozam vo seriozna uloga da ja zamislam ama ovoj pat me razuveri

10
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
The Gods Must Be Crazy



Само што го догледав, по препорака на AtoM-AnT. Филм стар речиси 30 години, но сепак добра комедија. Се работи за племиња во Африка што живеат далеку од цивилизацијата што ние ја познаваме, случајно на нивно тло се наоѓа едно најобично шише од кока кола што ќе им го смени животот. За нив тоа станува „лошо нешто“ и се караат околу него па решаваат да им го вратат на боговите што им го подариле. Тука започнуваат заплетите и смешните ситуации.
Ако не сте го гледале досега, гледајте го.
Оценка 7/10.
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710

Базиран е според истоимениот роман ( кој го немам читано :nesum:).
Филмот го гледав по втор пат а мислам дека би можела уште толку. Вистинска реализација, добра глума и реално прикажано целото дејствие во филмот - друго би било излишно да се каже.

Оценка 10/10
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Lesbian Vampire killers

Најнов филм уште нема и превод да се симне, ама ќе уживате во британскиот нагласок на актерите.Филм со жанр хорор комедија и научна фантастика.Да возможно е.:pipi:
Двајца другари судбината ги носи во едно англиско село, каде првичната идеја им е да планинарат и да се забавуваат, но на крајот ќе налетаат на една стара легенда и лезбејски вампири кои сакаат да ги утепаат.Во целата мешаница, главниот глумец ја наоѓа љубовта на својот живот.Е ај сеа:vozbud::helou:
Оценка 7/10
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.501
Поени од реакции
58.887
Lesbian Vampire killers

Најнов филм уште нема и превод да се симне, ама ќе уживате во британскиот нагласок на актерите.Филм со жанр хорор комедија и научна фантастика.Да возможно е.:pipi:
Двајца другари судбината ги носи во едно англиско село, каде првичната идеја им е да планинарат и да се забавуваат, но на крајот ќе налетаат на една стара легенда и лезбејски вампири кои сакаат да ги утепаат.Во целата мешаница, главниот глумец ја наоѓа љубовта на својот живот.Е ај сеа:vozbud::helou:
Оценка 7/10
:pos2: да, ја го зедов само поради насловот. Филмот sucks иначе, гледано од аспект на хорор, ама има убави жени како и во секој лош хорор филм :) Па то со романсата на сред хоророт, тип се вљубува наместо да си го спасува штрумфот, то си е приказна сама за себе...

Ама ако не се замарате, си земете пуканки и седнете да погледате убави жени ем вампирки ем лезбејки, нема грешка, филмов не е скроз за фрлање.



Religulous



Сум се топнал од смеа... Документарец / комедија на Бил Маер, интервјуира еден куп личности поврзани со религијата (христијани,муслимани,евреи,мормони...), и се обидува да докаже дека барањето насока од Бога всушност е бесмислено, и дека бројот на атеисти во Америка се зголемува.
Какви се типови ќе се појават, нема да ви се верува...

Го изгледав на твоја препорака. Не беше лошо, освен што Бил интервјуирал премногу луѓе, што значи дека разговорите беа прекратки и често завршуваа во најинтересното, односно кога соговорникот длабоко ќе загазеше во г****.

Енивеј, толку неуки ликови кои си изградиле убав живот врз основа на идиотизмите што ги проповедаат, не сум видел на едно место. Покрај другото видов и еден „месија“ што верува дека е потомок на Исус Христос и има 100 000 следбеници, еден проповедник со едно чудо злато на него, одело од 2000 долари и уште поскапи чевли, затоа што „Исус така се облекувал“, муслимански фанатици, сциентолошки мрднати теории... Религиозно лудило...

Филмот не е на нивото на делот на Zeitgeist кој се однесува на религијата, а кој беше краток, јасен и поучен, но затоа пак опфаќа повеќе религии а не само христијанството и ќе можете добро да се насмеете со кловновите кои ќе продефилираат низ него.

Иначе комбинацијата на шпанскиот месија и Тони Монтана (Ал Пачино од Scarface)... priceless :)

Ја извадив и завршната сцена затоа што ми се допадна, се она што сакал да каже авторот е сублимирано во неа:

 
T

The Blob

Гостин
Енивеј, толку неуки ликови кои си изградиле убав живот врз основа на идиотизмите што ги проповедаат, не сум видел на едно место. Покрај другото видов и еден „месија“ што верува дека е потомок на Исус Христос и има 100 000 следбеници, еден проповедник со едно чудо злато на него, одело од 2000 долари и уште поскапи чевли, затоа што „Исус така се облекувал“, муслимански фанатици, сциентолошки мрднати теории... Религиозно лудило...

Филмот не е на нивото на делот на Zeitgeist кој се однесува на религијата, а кој беше краток, јасен и поучен, но затоа пак опфаќа повеќе религии а не само христијанството и ќе можете добро да се насмеете со кловновите кои ќе продефилираат низ него.

Иначе комбинацијата на шпанскиот месија и Тони Монтана (Ал Пачино од Scarface)... priceless :)
"... The second coming of Christ, I am."
"And not just because you share the name Jesus"
"No, no no"
"Because you also share the name Miranda, I mean maybe you're Carmen Miranda" :pos2: :pos2: :pos2:
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
The Uninvited



Е*еш рецензија, филмов е совршенство, за мојот вкус.
Не пишувам ништо, глупаво би било од моја страна да го уништам филмов со билокаков коментар.
Гледајте го!

10/10 !
Дефинитивно.
Го гледав денеска и е еден меѓу подобрите што ги имам гледано во последно време. Не е еден од оние само крв, крв,крв и уште на почетокот знаеш како ќе заврши туку држи во неизвесност до последна секунда.

Ништо не е како што изгледа на почетокот. :)

Препорачливо:smir:
 

Sally

Paranoid android
Член од
22 август 2008
Мислења
1.279
Поени од реакции
170
Hollow man



Хмм, не сум сакала секогаш научно-фантастични филмови. Ете, овој ми се допадна, највероватно врз база на тоа што кулминацијата на филмот беше многу возбудлива. Постар филм, но не толку стар за да може до толку да се познава дека има компјутерска помош. Тука е големата грешка, а инаку на Kevin Bacon му лежи одлично негативната улога тука, како и во повеќето филмови во кои глуми. Се’ на се’, 7/10.
 

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.459
Поени од реакции
426
Дефинитивно.
Го гледав денеска и е еден меѓу подобрите што ги имам гледано во последно време. Не е еден од оние само крв, крв,крв и уште на почетокот знаеш како ќе заврши туку држи во неизвесност до последна секунда.

Ништо не е како што изгледа на почетокот. :)

Препорачливо:smir:
Ај и јас да го препорачам го гледав овие денови. Значи последни 5 минути од филмот се ОМГ. Добар психолошки хорор не само она вообичаено срање.

The Uninvited
 

Пепи

barca en el corazon !
Член од
2 јуни 2008
Мислења
4.362
Поени од реакции
230


Па филмот беше супер ми се допадна би го оценил 8/10.
Во филмот се зборува за едни снимачи на филмови како одаат на пат нис Индијанските околини па таму ги среќава еден човек кој што ќе им помогне да го пронадјат вистинскиот пат до таму.
Но по тој пат се среќаваат со големи проблеми дури 3 луѓе ќе бидат убиени од анакондата па за на крај тој човекот кој што им помага до вистинскиот пат ќе сака да ја улови змијата и да зеде многу пари , но сепак се случи обратното тој беше убиен од таа змија , во тој екипаж останаа само 3 луѓе 2 машки и едно женско :pipi:, па за на крај тие се потрудија да ја запалат таа змија и им успеа па за на крај и успеаа да стигнат до Индијанскиот остров и да снимат филм ете така некако би ги издвоил најдобрите и највозбудливите настани во филмот ви препорачувам да го гледате ќе ви се допадне.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom