Последен гледан филм со кратка рецензија

Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Некои членови погоре,зборовите "кратка рецензија" ги имаат премногу буквално имплементирано.

Anyway,последен гледан филм

Dodgeball



Ако би требало да се опишува овој филм,најискрената рецензија би била ваква :

:smeshko: :smeshko: :smeshko: :smeshko: :smeshko: :smeshko: :smeshko: :smeshko: :smeshko:

И одлично ја доловува атмосферата и филингот кој го остава овој филм.
Секако,ова е уште еден Бен Стилер филм,со прилично "веќе-видена" приказна.
Бен Стилер глуми типична за него улога,Винс Вон исто така е "самиот себе".
Но никогаш не била толку интересно имплементирана нивната глума,ниту пак некој филм успеал ТОЛКУ силно да ве насмее.
Она што ја прави приказната посебна,е начинот на кој се забегува од неа,буквално во секој момент.
Она што ги прави глумците посебни,е што чуствувате дека им лежат улогите,буквално на секој од нив.
Сите споредни ликови,го прават овој филм нешто посебно,слично како и во Notting Hill.

Одамна не сум се смеел толку силно на некој филм.
Ќе пастирам неколку quotes подоле,но не се грижете,воопшто не се спојлери,едноставно со нив најдобро се доловува зашто овој филм е толку уникатен!

Patches O'Houlihan: If you can dodge a wrench, you can dodge a ball.


Cotton McKnight: I'm being told that Average Joe's does not have enough players and will be forfeiting the championship match.
Pepper Brooks: It's a bold strategy, Cotton. Let's see if it pays off for 'em.

Peter La Fleur: I found that if you have a goal, that you might not reach it. But if you don't have one, then you are never disappointed. And I gotta tell ya... it feels phenomenal.


Patches O'Houlihan: If you can dodge traffic, you can dodge a ball.

Но финалните зборови го красат делото :

White Goodman: Fuckin' Chuck Norris!


Дефинитивно,без никакво размислување,би му дал 10/10.
Но бидејќи сепак мора и да се размисли,сепак е 9/10,бидејќи сепак можеле некои шеги да ги отфрлат,бидејќи веќе се клише,како и приказната бар да биде поиновативна.
Препорака...ако не сте го гледале,спремете се за "смешни" смајлија за вашата рецензија.

David Hasselhof approved!
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245


Уште еден филм од овогодишната Оскаровска еуфорија, и уште еден филм кој ме остави нерамнодушен, филм кој е на еден начин приказна за необичниот и воедно здодевен живот на еден наизглед прекрасен брачен пар. Шокантната глума на Кејт Винслет, заслужено си доби Златен Глобус, а според мене од досегашните изгледани филмови, вреди дефинитивно да си го земе малото златно човече :pipi:, сепак сеуште не сум ја видел глумата во филмот The Reader, кој исто така се наоѓа сигурно во трката на Оскар... Леонардо ДиКаприо, како и секогаш феноменален, нив двајца како пар, после легендарниот Титаник, е прекрасно да се гледа, се‘ до психопатички веќе здодевен живот на ликот на Кејт Винслет... сепак нема да ви откривам од содржината, само ќе ви кажам, емоционален крај и воедно шокантен...

8,8/10 :smir:

Сепак за сега ваква е мојата листата за Оскар според изгледаните филмови:
#1 The Curious Case of Benjamin Button
#2 Slumdog Millionaire
#3 Revolutinary Road
#4 Changeling
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
The Prestige



Престиж, го изгледав прееска на ХБО.Навистина незнам со кои зборови да го опишам филмов, толку фантастично смислена приказна (според новелата на Christopher Priest).
Вака од прв поглед веднаш помислив дека ова дело е режирано од Мартин Скорсезе, но имало и уште еден генијалец како него, фантастичниот Кристофер Нолан.
Едни од моите омилени актери, пред се Скарлет Јохансон, Хју Џекмен и Кристиан Бејл во едно пакување, со нив едноставно филмов не може да биде промашување.Фантастична драма со полно пресврти, мудри реченици, одлично сценарио, одлични глумци = 8.4 според Imdb.
Филмов покрај тоа што ни ги прикажува триковите и лагите на магионичарите, ни прикажува и дел од научните достигнувања во таа област, научните достигнувања на Никола Тесла...

Еве некои интересни цитати кои ми оставија добар впечаток:

Никола Тесла: Things don't always go as planned, Mr. Angier. That's the beauty of science.
Никола Тесла: The only limits on scientific progress are those imposed by society.

Се двоумам за мојата оценка за филмов, некаде се движи од 9.0 до 9.5 :),инаку ѕверски филм да напоменам уште еднаш, и кој го нема гледано и кој е љубител на филмски пресврти, илузии и слично обавезно да го погледне.





 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
457
Поени од реакции
52
The Prestige



Престиж, го изгледав прееска на ХБО.Навистина незнам со кои зборови да го опишам филмов, толку фантастично смислена приказна (според новелата на Christopher Priest).
Вака од прв поглед веднаш помислив дека ова дело е режирано од Мартин Скорсезе, но имало и уште еден генијалец како него, фантастичниот Кристофер Нолан.
Едни од моите омилени актери, пред се Скарлет Јохансон, Хју Џекмен и Кристиан Бејл во едно пакување, со нив едноставно филмов не може да биде промашување.Фантастична драма со полно пресврти, мудри реченици, одлично сценарио, одлични глумци = 8.4 според Imdb.
Филмов покрај тоа што ни ги прикажува триковите и лагите на магионичарите, ни прикажува и дел од научните достигнувања во таа област, научните достигнувања на Никола Тесла...

Еве некои интересни цитати кои ми оставија добар впечаток:

Никола Тесла: Things don't always go as planned, Mr. Angier. That's the beauty of science.
Никола Тесла: The only limits on scientific progress are those imposed by society.

Се двоумам за мојата оценка за филмов, некаде се движи од 9.0 до 9.5 :),инаку ѕверски филм да напоменам уште еднаш, и кој го нема гледано и кој е љубител на филмски пресврти, илузии и слично обавезно да го погледне.






ФИлмов Го имам гледано од поодамна и знаев дека Ваков филм нема да има Во скоро време,Едноставно е невоеројатен,И секако многу МАГИЧЕН,,
Гледајќи го само еднаш нема да ви разјасни многу работи, гледањето по вторпат ке ви даде друга слика на работите кои се прикажани во филмот,како на пример самата приказна,

Најдобар Филм Според мене и неможам да го споредувам со никој ,,
Оцената 10-10 е премала, Вреди повеќе одколку што некој може да замисли, барем според мене, сите имаат различно мислење, ама ја да си кажам мое мислење, :)
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Синоќа го гледав Behind Enemy Lines: Colombia (2009) и уште филмот кога почнуваше ми се виде како DEJA VU,не знам зошто сите такви филмови ги прават на исти начин,за што се работи?
Група специјалци од SEAL тимот ги праќаат во Колумбија да снимаат некои активности на Колумбиската терористичка организација FARC,како и во секој глуп Американски филм ќе се случи тие да бидат нападнати па ѓоамити покажуваат некое херојство,ги обвинуваат за тероризам и на крајот пак тие ќе бидат исправни...
Доколку немате што да работите тогаш би можеле да го гледате филмот а доколку имате некој стар филм во вашата кинотека подобро гледајте го него,нема да зажалите дека пак сте го гледале од колку ова “квалитетно“ дело на Американската кинематографија да го гледате...
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
About Adam

Леле филмов! Значи, ПРЕКРАСЕН! Уште сум под импресии :)
Обожавам нетипични филмови... Овој е баш таков... Нешто ново (барем јас до сега немам гледано нешто слично), а пак романтична комедија... Дефинитивно многу ми се свиѓаше, а и Stuart Townsend глуми феноменално и е правата личност за главната улога... Иако не го оправдувам тоа што го прави во филмот, пак не ми е одбивен, толку е добро направено...
Друго нешто што многу ми се свиѓа е тоа што во филмот, целата ситуација е прикажана од 4 различни гледишта :)
И не ми е јасно зашто на имдб има 6, од мене 10/10

Bride Wars

Го гледав на лоша снимка, али добро...
Уште една романтична комедија :) Добра за тепање време, ништо повеќе.... 6/10

Pineapple Express

Филмов ич не ми се свиѓаше.... Ми беше многу досаден... Треба да е смешен, ама не е... А и глумата воопшто не ми се свиѓаше, ептен шмизларско направено, боље женски да ставеле да глумат, така бар ќе се изнасмеев... А нема ни некоја којзнае каква приказна.... Глупости стварно... Да можам да се вратам назад не би го гледала... И не го препорачувам.... 2/10
 

~windy~

urban hippie
Член од
10 септември 2008
Мислења
774
Поени од реакции
119
The Dark Knight
Christopher Nolan

Со сила!
Бетмен никогаш не ме воодушевувал! Себично копиле а и бетмобилот не ми изудува воздишки!
Џокерот, од друга страна, игра паметно! Го обожавам! Морбидна насмевка како последица на психичко и физичко малтретирање од татко му алкохоличар! I knew it! Секогаш се почнува од детството, и секогаш има нешто што ќе не заебе кога ќе пораснеме! Ги обожавав моментите кога кажуваше како ги добил лузните!
За перформансот на Heath Ledger покојни, немам зборови! Брилијантно, безгрешно!
До каде оди технолохијава мајку му! Воодушевува! Знам дека е детски ама на неколку пати кога Бетмен рипа од згради, спасува момички се фатив како рипам од фотелја и извикувам "Cool" или "Wow man":kesa: Ako сте техно фрикови, ќе се исповозбудите! Побогу, си викам зарем јас почнав да се возбудувам на спешл ефектс во филмови како Бетмен! Ама ајде де, стварно се кул а јас реагирав ептен американски, проклета да сум!

Интертесна интелигентна смисла за хумор се провлекува низ филмот и му дава топлина, за разлика од љубовната приказна која е вметната а не и тамму местото! Јас не разбирам зошто Aeron Eckhart и Maggie Gyllenhaal се заедно?

Исто неколку пати мислев дека е крај! Требало да заврши многу порано, некако ми е безпотребно долг и само ја одолговлекува приказната! Во последните 30 мин. 3 пати задремав, дем ит!

Како и да е, бев пријатно изненадена од тоа колку Бетмен се променил од времето кога бев клинка и морав да го гледам со братучедите! Добро е спакуван стрипот и одлично изведен од актерите!
Бетмен и понатаму не е е мој херој!

Оф: Philippe Petit is my hero!:pipi:
За Бетмен 7/10
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.894
The Dark Knight
Christopher Nolan

Со сила!
Бетмен никогаш не ме воодушевувал! Себично копиле а и бетмобилот не ми изудува воздишки!
Џокерот, од друга страна, игра паметно! Го обожавам! Морбидна насмевка како последица на психичко и физичко малтретирање од татко му алкохоличар! I knew it! Секогаш се почнува од детството, и секогаш има нешто што ќе не заебе кога ќе пораснеме! Ги обожавав моментите кога кажуваше како ги добил лузните!
За перформансот на Heath Ledger покојни, немам зборови! Брилијантно, безгрешно!
До каде оди технолохијава мајку му! Воодушевува! Знам дека е детски ама на неколку пати кога Бетмен рипа од згради, спасува момички се фатив како рипам од фотелја и извикувам "Cool" или "Wow man":kesa: Ako сте техно фрикови, ќе се исповозбудите! Побогу, си викам зарем јас почнав да се возбудувам на спешл ефектс во филмови како Бетмен! Ама ајде де, стварно се кул а јас реагирав ептен американски, проклета да сум!

Интертесна интелигентна смисла за хумор се провлекува низ филмот и му дава топлина, за разлика од љубовната приказна која е вметната а не и тамму местото! Јас не разбирам зошто Aeron Eckhart и Maggie Gyllenhaal се заедно?

Исто неколку пати мислев дека е крај! Требало да заврши многу порано, некако ми е безпотребно долг и само ја одолговлекува приказната! Во последните 30 мин. 3 пати задремав, дем ит!

Како и да е, бев пријатно изненадена од тоа колку Бетмен се променил од времето кога бев клинка и морав да го гледам со братучедите! Добро е спакуван стрипот и одлично изведен од актерите!
Бетмен и понатаму не е е мој херој!

Оф: Philippe Petit is my hero!:pipi:
За Бетмен 7/10
Тоа беше само една приказна како ги добил лузните. Потоа кажа уште една, за жена му. И на крај почна уште една, но не ја заврши. Не значи дека лузните се добиени од тоа, туку дека сака да си измислува работи. Во "оригиналниот" Batman (1989) со Џек Николсон, Џокерот беше обичен криминалец кој падна во некоја чудна киселина и излезе насмеан.

Глумата на Хит Леџер за 11/10. Ме воодушеви.

Бетмен од друга страна, во
Batman Begins (2005) и
The Dark Knight (2008) е далеку по темен јунак од предхосните стрип-верзии. Авторите на филмот му ја истакнале темната страна која нормално ја имаат сите, за разлика од постарите филмови во кои јунаците се безгрешни добри супер-херои а нивните противници се чисто зло.

Во последниот филм, Бетмен не беше лош, туку сите моменти во филмот ги украде Хит Леџер па останатите паднаа во сенка. Ќе ги паметиме најмногу сцените во кои беше Џокерот.

Од мене 10/10, затоа што конечно направија филм за Бетмен кој вистински го портретира херојот, а и не е направен за мали деца (после Batman (1989) кој беше одличен филм имаше серија ужасни детски Бетмен-филмови.) Во продолжение се очекува филм во кој негативец ќе биде никој друг туку Џони Деп, па очекувам уште една прекрасна претстава.

Бетмен и понатаму останува мојот омилен супер-херој.
 

~windy~

urban hippie
Член од
10 септември 2008
Мислења
774
Поени од реакции
119
Тоа беше само една приказна како ги добил лузните. Потоа кажа уште една, за жена му. И на крај почна уште една, но не ја заврши. Не значи дека лузните се добиени од тоа, туку дека сака да си измислува работи. Во "оригиналниот" Batman (1989) со Џек Николсон, Џокерот беше обичен криминалец кој падна во некоја чудна киселина и излезе насмеан.

Глумата на Хит Леџер за 11/10. Ме воодушеви.

Бетмен од друга страна, во
Batman Begins (2005) и
The Dark Knight (2008) е далеку по темен јунак од предхосните стрип-верзии. Авторите на филмот му ја истакнале темната страна која нормално ја имаат сите, за разлика од постарите филмови во кои јунаците се безгрешни добри супер-херои а нивните противници се чисто зло.

Во последниот филм, Бетмен не беше лош, туку сите моменти во филмот ги украде Хит Леџер па останатите паднаа во сенка. Ќе ги паметиме најмногу сцените во кои беше Џокерот.

Од мене 10/10, затоа што конечно направија филм за Бетмен кој вистински го портретира херојот, а и не е направен за мали деца (после Batman (1989) кој беше одличен филм имаше серија ужасни детски Бетмен-филмови.) Во продолжение се очекува филм во кој негативец ќе биде никој друг туку Џони Деп, па очекувам уште една прекрасна претстава.

Бетмен и понатаму останува мојот омилен супер-херој.
Ова ми беше првиот Бетмен филм!
За Џокерот не ми е позната приказната, ама ми оставија впечаток тие сцени! Да се сеќавам дека кажа две различни ситуации, поентата иста му беше! Друг го повредил! Која е вистината, не знам, лузните беа очигледни!
Бетмен е себичен супер херој и ми се допаѓа што му ја истакнуваат човечката, темна страна! А Џокерот е смарт ес!

Вкусови! Не е мој тип на филм ама не жалам за 2та саати поминати пред ТВ:smir:
 

Chains

империја
Член од
15 август 2006
Мислења
761
Поени од реакции
678
Филм:Gran Torino

Режисер:Clint Eastwood

Главна ролја: истата зверка што го режирала филмот


Дејствието се одвива во дел од Детроит кој е во фаза на демографско менување.Многу азијати доагаат и му го "узурпираат тревникот" на воен ветеран од Корејската војна,човек со голем американизам,Гран Торино од 1968 и заштрашувачко GET OF MY LAWN!!!

И да ,вчера го гледав и The Boondock Saints на Сител.


Добра педерска улога на Вилијам Дефо:helou:Добар филм
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
The Shawshank Redemption



Филмот со најдобар рејтинг на имдб, дури 9.2, замислете пред Кум и да, еден од најдобрите филмови кои сум ги гледал.Драма каква што не можете да замислите, генијално режирана, со одлично сценарио, фантастична музика и генијални глумци.Незаменливиот Морган Фриман во улога на затвореник кој отслужува доживотна робија и Тим Робинс, новиот затвореник кој ќе успее да побегне.
Навистина вреди да се погледне, дополнителен предизивик нека ви биде неговиот највисок рејтинг, глумата на Морган Фриман, прекрасната приказна итн...
Моја оценка 10/10

 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710

Не сум некој љубител на анимирани филмови ама овој е еден меѓу 2-3те што ги сакам.
Режиран од страна на Тим Бартон како и негов соработник Дени Елфман кој има удел во музиката во филмот.Воглавно - мјузикл.

Всушност целата тематика се врти меѓу љубовта на Виктор Ван Дорт (глас на Џони Деп) и Викторија ( глас на Емили Ватсон) а потоа приказната за Емили (глас на Хелена Бонам).

Беше номиниран за Оскар 2006 како најдобар аниминран филм.

Би го препорачала само на оние кои сакаат мрачни филмови во овој случај анимирани и кои се љубители на The Nightmare Before Christmas исто на Тим Бартон.:)

Од мене 10/10:pipi:
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Dead Poets Society(1989)

Прво нешто што ме навлече на филмов е Robert Sean Leonard, другарчето на доктор Хаус де, Wilson. Секој друг коментар за него тука би бил спојлер, така да тука се повлекувам.:)
Филм кој треба да се гледа во одреден дел од животот, предлагам некоеси 8мо одд, зошто е баш околу тоа да се натера човек да размислува со своја глава, да заземе став, да си постави цел, да го зграпчи моментот - carpe diem. Значи битни теми си третира, работи кои секој човек треба да ги има на ум.

Оценка му давам 6,7 накај 7/10.
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Тоа беше само една приказна како ги добил лузните. Потоа кажа уште една, за жена му. И на крај почна уште една, но не ја заврши. Не значи дека лузните се добиени од тоа, туку дека сака да си измислува работи. Во "оригиналниот" Batman (1989) со Џек Николсон, Џокерот беше обичен криминалец кој падна во некоја чудна киселина и излезе насмеан.

Глумата на Хит Леџер за 11/10. Ме воодушеви.

Бетмен од друга страна, во
Batman Begins (2005) и
The Dark Knight (2008) е далеку по темен јунак од предхосните стрип-верзии. Авторите на филмот му ја истакнале темната страна која нормално ја имаат сите, за разлика од постарите филмови во кои јунаците се безгрешни добри супер-херои а нивните противници се чисто зло.

Во последниот филм, Бетмен не беше лош, туку сите моменти во филмот ги украде Хит Леџер па останатите паднаа во сенка. Ќе ги паметиме најмногу сцените во кои беше Џокерот.

Од мене 10/10, затоа што конечно направија филм за Бетмен кој вистински го портретира херојот, а и не е направен за мали деца (после Batman (1989) кој беше одличен филм имаше серија ужасни детски Бетмен-филмови.) Во продолжение се очекува филм во кој негативец ќе биде никој друг туку Џони Деп, па очекувам уште една прекрасна претстава.

Бетмен и понатаму останува мојот омилен супер-херој.
Дури ни во DC comics не знаат како точно ги добил лузните бидејки има стрипот е доста стар и многу работи се менуваа. Но оваа сторија за The Joker е најдобра бидејки филмот е реален од доста аспекти, така да најдобро би одговарало оваа приказна за него како што е прикажана во The Dark Knight. Инаку јас за филмот оставам отценка 11/10. И тотално се согласувам со тебе дека конечно направија филм каде вистински го портретираат херојот ако може и така да се нарече.
Кристофер Нолан е ЗВЕРРРРРРРРР. Колку за информација видете на IMDB колкава отценка има само. Имам и докмунетарец за филмот направен од THE HISTORY CHANEL наречен The psychology of the Dark Night, каде што прават психоанализа за на сите ликови од филмот.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Ме потсетивте тука на Престиж, па го гледав вчера дека цел го имав заборавено т.е. мислев дека не сум го ни гледала додека не видов дека го имам.:icon_bigg
Филмов навистина е една посебна приказна, која ретко каде ја има, па кога почнав да го гледам и кога малку се потсетив кој е, со нетрпение гледав до крај да видам што беше тоа што ми остави одличен впечаток минатиот пат, пред неколку години. Целиот тој натпреварувачки дух помеѓу соперниците, кој убаво доловува колку е лошо ако стане опсесија, со сите пресврти кои се случуваат, прават едно ремек дело на кое е тешко да се одолее да не ни стане омилено. Посебно многу ми се допаѓа и актерската постава, која изгледа дека е внимателно одбрана, бидејќи резултатот е одличен.
Го препорачувам на тие кои го пропуштиле и го оценувам со 10/10.:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom