Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Na CERN ne mu ide tesko! Ne e se plukni i zalepi!
Samite rekoa deka ke trae opitot nekolku godini!
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Ај вака кажи ми ...
Зошто оние кои се најмногу упатени во религијата ...
кои треба нас да ни ја предадат, да не научат на некои работи, и кои најдобро знаат шо ги чека ако прават работи кои се во конфликт со верата (ќе одат во пекол, суден ден итн итн) Зошто тие ги прекршуваат правилата? да не набројувам, крстоносни војни, инквизиции, педофили, кај нас у Македонија џипови блиндирани, мафии, итн итн итн
13 Зашто таквите луѓе се лажни апостоли, измамливи работници кои се преправаат во Христови апостоли.
14 И не е чудно, зашто самиот сатана се преправа во ангел на светлината.
15 Тогаш, не е ништо големо, ако и неговите слуги се преправаат во слуги на правдата. Но нивниот крај ќе им биде според нивните дела.



Зарем не знаеш дека на светот има и лошо и добро, такви се луѓето. Го употребуваат зборот на Бога зошто знаат дека луѓето веруваат во Него.Единствено тоа го искористуваат, ништо повеќе.
Во некои периоди Црквата им давала голема власт на свештениците да прават што сакаат, заради тоа имало и колење и бесење и војни. Се е за некоја власт на Земјата, но и тие не го слушааат Бог и Исус, незнам кој слушаат.:kesa:денес ова што се случува веќе е невидена борба меѓу религиите, борба каде целта ги оправдува средствата.Владее голем национализам насекаде. Тоа го руши човештвото. Владее борба за превласт на ресурси. Луѓето се гледаат низ призмата на парите. Но сето тоа не оддалечува од вистината и од Бог, жалосно е ама така е.

Na CERN ne mu ide tesko! Ne e se plukni i zalepi!
Samite rekoa deka ke trae opitot nekolku godini!
Ако успеат да докажат јас ќе бидам првата која ќе им се поклонам!:bravo:
Но, треба да докажат дека од ништо настанало нешто!
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
и сега ...
на кој свештеник јас да му верувам
на кој поп да му верувам
како да имам верба кога оние кои треба да ја преставуваат ја немаат ...
ме сваќаш ли ...

и затоа велам .. „не фермам никого“, во никого не верувам, не почитувам институција Црква, Џамија, и сите други (не почитувам како институции), почитувам луѓе со добра мисла, позитивни, чесни, но верувам и во оние кои се во заблуда дека можат да се сменат. Се она шо напиша е точно... но како јас да знам кој е лажен кој не е ... ете децата ни криви ни должни верувале во свештениците (педофилите) па овие им набија комплекси уште од деца кои ќе ги следат цел живот ... сите ние живееме на планетава и сме ЛУЃЕ, кога ќе научиме дека треба да се почитуваме меѓу себе, да не си правиме зло еден на друг, тогаш и ако има Бог ќе се симне на земјава и ќе не поздрави и ќе ни рече алал да вие ... но додека сме вакви какви што сме зајадливи и никакви, и да постои Бог и ти и сите у пекол ќе одиме ... а не ради тоа шо некој не постел или незнам шо ... :toe:
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Нема пекол другар , и да има веке сме у него.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
А од кое ребро е створена Хава ?
21 Тогаш Господ, Бог, му нанесе длабок сон на човекот та тој заспа, и му извади едно од неговите ребра, а местото го исполни со месо.
22 Од реброто што го зеде од човекот Господ, Бог, обликува жена и ја доведе при човекот.
23 Тогаш човекот рече: „Сега најпосле, тоа е коска од моите коски, и месо од моето месо! Нека биде наречена Жена, зашто е земена од Мажот!”


Тоа месо FireFly е срцето!

Впрочем го најдов и најубавиот извадок од Куранот според мене, поврзан со ова погоре, кој многу убаво звучи на англиски.
Го потврдува истото што и Библијата.

Be careful if you make a woman cry... Because Allah counts her tears. A woman came out of a man's rib - Not from his feet to be walked on... Not from his head to be superior over... Not from his side to be equal... But under the arm to be protected, and next to the heart to be loved.
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
Prasanje do radica, gledam deka na potpis ostavil eden citat od biblija, tamu gledam deka pisuva Исто така, знаеме дека Божјиот Син дојде и ни даде разум, за да Го познаеме Вистинскиот. И ние сме во Вистинскиот, во Неговиот Син Исус Христос. Тој е вистински Бог и вечен живот.(Јован 5:20), sakam da ja prasam, dali spored ovoj citat Isus e BOG ili Sin bozji...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
ако веќе Адам го напраил од кал .. шо му требало да го чека да спие за да му извади ребро :vozbud: шо не си ја напраил и Ева од кал ... btw нели е семоќен ... чуму мачење и чекање у заседи на спиење :tv:
Адам не е создаден од кал, туку од земја. Под поимот „земја„ не се подразбира земја како секојдневно поимање (хумус, песок, чакал, камења...), туку поимот „земја„ е сеопфатен поим, кој ги обединува оние 70 хемиски елементи од кои е составено човековото тело. Тоа е показател дека ние, во својот материјален дел, имаме потекло од овој, материјалниов Свет, исто како и неживата материја.

А Бог „не чекал„ ништо, оти Он однапред знае се. Бог го заспива Адама во цврст сон, за да не осети Адам (Адам да не почувствува болка) во моментот кога Бог го одвојува 13-тото ребро од левата страна, од кое е создадена Ева.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Prasanje do radica, gledam deka na potpis ostavilа eden citat od biblija, tamu gledam deka pisuva Исто така, знаеме дека Божјиот Син дојде и ни даде разум, за да Го познаеме Вистинскиот. И ние сме во Вистинскиот, во Неговиот Син Исус Христос. Тој е вистински Бог и вечен живот.(Јован 5:20), sakam da ja prasam, dali spored ovoj citat Isus e BOG ili Sin bozji...
Тој е нашиот Спасител, кој за себе вели дека е Човечки и Божји син.Бог го пратил Него на Земјата, Тој е неговиот слуга и возљубен. Тој е дел од Бог. А дел од Бог е Бог!
Не очекувам да разбереш, зошто и многу Христијани не разбрале.
Само внимателно, објективно прочитај ги овие цитати и кажи ми што ќе заклучиш.

Јован: 5:30 Јас ништо не можам да правам Сам од Себе; како што слушам, така судам, и Мојот суд е праведен, зашто не ја барам Мојата волја, туку волјата на Оној, Кој Ме прати.
8:16 И ако и судам Мојот суд е вистински, зашто не Сум Сам, туку - Јас и Мојот Татко, Кој Ме прати.
6:53 Тогаш Исус им рече: „Вистина, вистина ви велам: ако не го јадете телото на Човечкиот Син и не ја пиете Неговата крв, не ќе имате живот во себе.
8:28 Затоа Исус им рече: „Кога ќе Го издигнете Човечкиот Син, тогаш ќе сознаете дека тоа Сум Јас и дека ништо не правам Сам од Себе, туку дека зборувам она што Татко Ми Ме научи.
Матеј: 12:18 ”Еве Го Мојот Слуга, Кого Го избрав; Мојот Возљубен, во Кого Ми е милината на Мојата душа. Ќе Го положам Мојот Дух на Него и ќе им објави суд на народите

1 Петрово: 1:3 Благословен да е Бог, Таткото на нашиот Господ Исус Христос, Кој по Својата голема милост, преку воскресението на Исуса Христа од мртвите, нè роди одново за жива надеж,

2 Петрово: 1:1 Симон Петар, слуга и апостол на Исуса Христа, до оние, кои преку правдата на нашиот Бог и Спасител Исус Христос ја примија истата скапоцена вера како и ние:

1 Јованово: 4:15 Ако некој исповеда дека Исус е Син Божји, Бог останува во него и тој во Бога.
5:20 Исто така, знаеме дека Божјиот Син дојде и ни даде разум, за да Го познаеме Вистинскиот. И ние сме во Вистинскиот, во Неговиот Син Исус Христос. Тој е вистински Бог и вечен живот.

26:63 А Исус молчеше. Првосвештеникот Му рече: „Те заколнувам во живиот Бог да ни кажеш дали си Ти Христос, Божјиот Син?”
26:64 Исус му кажа: „Ти рече! Но, Јас ви велам: отсега ќе Го гледате Човечкиот Син, како седи оддесно на Силата и како доаѓа на небесните облаци.”

Марко: 10:18 А Исус му рече: „Зошто Ме наречуваш добар! Никој не е добар освен Единиот Бог.

Јован: 12:48 Кој Ме отфрла Мене и не ги прима Моите зборови, има свој судија: Словото - што го изговорив - тоа ќе му суди во последниот ден.
13:20 Вистина, вистина ви велам: кој го прима оној, кого Јас го праќам, Мене Ме прима; а кој Ме прима Мене, Го прима Оној, Кој Ме пратил Мене.
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
26:64 Исус му кажа: „Ти рече! Но, Јас ви велам: отсега ќе Го гледате Човечкиот Син, како седи оддесно на Силата и како доаѓа на небесните облаци.”

Марко: 10:18 А Исус му рече: „Зошто Ме наречуваш добар! Никој не е добар освен Единиот Бог.

Од првиот цитат можеме да заклучиме дека дека Исус а.с јасно кажал дека ќе биде на небото исто како што е кај нас кажано.

А од вториот цитат се заклучува дека не е дел од Бога, зошто за Бога вика дека никој не е добар како него.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Впрочем го најдов и најубавиот извадок од Куранот според мене, поврзан со ова погоре, кој многу убаво звучи на англиски.
Го потврдува истото што и Библијата.

Be careful if you make a woman cry... Because Allah counts her tears. A woman came out of a man's rib - Not from his feet to be walked on... Not from his head to be superior over... Not from his side to be equal... But under the arm to be protected, and next to the heart to be loved.
Кyранот? :nesvest: О не. Оваа убава и поетска изјава не е цитат од Кyранот радица, ниту може да биде :)
Таа изјава е исламски плагијат од следнава изјава што се наоа во еврејскиот Талмуд:

"Be very careful if you make a woman
cry, because God counts her tears. The woman
came out of a man's rib. Not from his feet to be
walked on. Not from his head to be superior, but
from the side to be equal. Under the arm to be
protected, and next to the heart to be loved."

Ова не е единствениот исламски плагијат што сум го сретнал. Сум сретнал текстови кои што ги превземале од христијански материјали каде што при процесот на плагијатизирање при што ги менувале зборовите "Бог" со "Аллах" и "Библија" со "Кyран", на едно место заборавиле да го променат зборот "Библија" со "Кyран" и толку сме се смееле со еден другар, мислам дека дијафрагмата ќе ми пукнеше тогаш :D
Го сликавме тој текст, но немам време сега да го побарам. Ајде вечер ;)
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
Кyранот? :nesvest: О не. Оваа убава и поетска изјава не е цитат од Кyранот радица, ниту може да биде :)
Таа изјава е исламски плагијат од следнава изјава:

"God made woman not from part of man's head to rule over him, nor from part of man' s foot to be trampled upon by him -- but out of part of man' s side, from near to his heart, to be loved by him"
(Извор: Dr. Matthew Henry, An Exposition of the Old and New Testaments, New York: Fleming H. Revel Company, Vol. 1 comments on 2:21-25)

Значи како што гледаш тоа е христијанска изјава, напишана од христијанинот д-р Matthew Henry во неговите коментари на библиската книга Битие 2:21-25.
Но муслиманите за жал се познати по нивните без усул плагијати да крадат христијански изјави, да го менуваат зборот "Бог" со "Аллах" или пак зборот "Библијата" со "Кyран" :)

А зошто вие крадете од евреите? Дури се сменивте. Ем украдовте ем сменивте. Мислевте ќе тргнат и тие по вас? Јок.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Dr. Matthew Henry во коментарот јасно пишува дека тој коментар е од еврејскиот Талмуд. Тој не врши плагијат, туку го посочува изворот. Тој не го менува зборот "God" со "Allah" :kesa:
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
Dr. Matthew Henry во коментарот јасно пишува дека тој коментар е од еврејскиот Талмуд. Тој не врши плагијат, туку го посочува изворот. Тој не го менува зборот "God" со "Allah" :kesa:

Евреите не веруваат во тројство. Што значи се работиу за тешка копиија и тоа јако изменета.Уште се чудите што него прифатија Исус а.с ? Па нормално кој излегува од монотеистичка вера ? Вие само

Евреите не можат да прифатат кршење на Божјиот закон како правење слика и идол на она што е на небото. Исто така си имаат закони како и сите пред нив и другите по нив, а вие нешто одминати сте? Копија ама лоша :wink:
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
Тој е нашиот Спасител, кој за себе вели дека е Човечки и Божји син.Бог го пратил Него на Земјата, Тој е неговиот слуга и возљубен. Тој е дел од Бог. А дел од Бог е Бог!
Не очекувам да разбереш, зошто и многу Христијани не разбрале.
Само внимателно, објективно прочитај ги овие цитати и кажи ми што ќе заклучиш.
Radica, nekoi sto se od tvojata vera i sto imat nekoe znaenje za vasata vera rekoa deka e SIN BOZJI a ne BOG, i zatoa ne mi e jasno kako moze da e za nekoi sin bozji a za nekoi bog!!!
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Radica, nekoi sto se od tvojata vera i sto imat nekoe znaenje za vasata vera rekoa deka e SIN BOZJI a ne BOG, i zatoa ne mi e jasno kako moze da e za nekoi sin bozji a za nekoi bog!!!

Брате остајсе што не му препишуваат на Бог. Јас не знам некој вика дека Иса а.с. бил син Божји неузубиллах некој Бог естакфируллах. :toe:

Dr. Matthew Henry во коментарот јасно пишува дека тој коментар е од еврејскиот Талмуд. Тој не врши плагијат, туку го посочува изворот. Тој не го менува зборот "God" со "Allah" :kesa:
God, Allah исто е за нас и евреите. Еден Бог кој нема родено ниту е роден. :wink:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom