Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
А што станува со тие што не се нејзини членови??
Да се биде или да не се биде член на Црквата, тоа е прашање на личен избор. Кој одбрал да биде надвор од Црквата, таквиот поединец, самиот себе се осудува. Пошто не е член на Црквата, Црквата не може да му одредува што треба да чини.

Законите на световната власт мора да бидат согласни со законите на Бога, оттука со законите на Црковната власт. Што кога тоа не е така?
Законите од световната власт не секогаш се во склад со Божјата волја, но и не мораат да бидат. Световните закони не се духовна, туку рационална категорија, која се претвора во закон од власта. Иако не мораат да бидат по волјата Божја, световните закони, се додека имаат минимум етичност во себе, се до тогаш се прифатливи и за Црквата. На пр: проф. Кирил Темков вели дека законите кои ги носи власта, сеуште се етични, но ако тие закони ги подложиме на проверка преку Црковните одребди, ќе видиме дека не е баш така како што вели професорот.

Кога власта носи закони кои не се по волјата Божја, го имаме она кое е очигледно: таков пример се т.н. „човекови права„. каде секој поединец или група се нешто бараат и бараат, а бараното од нив се преточува во световен закон, т.е. станува дел од световното законодавство. Други негаивни примери се, да речеме, евтаназијата, легализацијата на „лесните„ дроги, хомосексуалните „бракови„ и сл. кои немаат блага врска со учењето од Црквата.
 
A

amco2009

Гостин
Да се биде или да не се биде член на Црквата, тоа е прашање на личен избор. Кој одбрал да биде надвор од Црквата, таквиот поединец, самиот себе се осудува. Пошто не е член на Црквата, Црквата не може да му одредува што треба да чини.



Законите од световната власт не секогаш се во склад со Божјата волја, но и не мораат да бидат. Световните закони не се духовна, туку рационална категорија, која се претвора во закон од власта. Иако не мораат да бидат по волјата Божја, световните закони, се додека имаат минимум етичност во себе, се до тогаш се прифатливи и за Црквата. На пр: проф. Кирил Темков вели дека законите кои ги носи власта, сеуште се етични, но ако тие закони ги подложиме на проверка преку Црковните одребди, ќе видиме дека не е баш така како што вели професорот.

Кога власта носи закони кои не се по волјата Божја, го имаме она кое е очигледно: таков пример се т.н. „човекови права„. каде секој поединец или група се нешто бараат и бараат, а бараното од нив се преточува во световен закон, т.е. станува дел од световното законодавство. Други негаивни примери се, да речеме, евтаназијата, легализацијата на „лесните„ дроги, хомосексуалните „бракови„ и сл. кои немаат блага врска со учењето од Црквата.
Кажими ? Јулијански и Грегоријански календар кој е исправен за молње, за славење, за цел начин на живот.
Едните грешат ама прашањето е кој?

Н едните нема да им се примат молитвите ама кому?

Кажиго твојот став во врска со ова, баш ме интересира.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
323
Поени од реакции
7
Законите од световната власт не секогаш се во склад со Божјата волја, но и не мораат да бидат.
Не мораат да бидат онолку колку што не се во склад со волјата Господова.
Световните закони не се духовна, туку рационална категорија, која се претвора во закон од власта. Иако не мораат да бидат по волјата Божја, световните закони, се додека имаат минимум етичност во себе, се до тогаш се прифатливи и за Црквата. На пр: проф. Кирил Темков вели дека законите кои ги носи власта, сеуште се етични, но ако тие закони ги подложиме на проверка преку Црковните одребди, ќе видиме дека не е баш така како што вели професорот.
Нема тука "не се баш такви", "не мора", "сеуште се етични" итн. Или се или не се божја волја. Не е добро да релативизираме штом е Бог апсолутно суштество. Грешен пат и грешни обичаи се грешни и не можат да бидат поинакви. Тоа е вечен закон кој не се менува.
Кога власта носи закони кои не се по волјата Божја, го имаме она кое е очигледно: таков пример се т.н. „човекови права„. каде секој поединец или група се нешто бараат и бараат, а бараното од нив се преточува во световен закон, т.е. станува дел од световното законодавство. Други негаивни примери се, да речеме, евтаназијата, легализацијата на „лесните„ дроги, хомосексуалните „бракови„ и сл. кои немаат блага врска со учењето од Црквата.
Лошите учења и грешните световни законодавци за жал одат без силна активна критика од страна на црковните институции. Истите често соучествуваат со нив во промовирањето на нивната политика и општествен став.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Кажими ? Јулијански и Грегоријански календар кој е исправен за молње, за славење, за цел начин на живот.
Едните грешат ама прашањето е кој?

Н едните нема да им се примат молитвите ама кому?

Кажиго твојот став во врска со ова, баш ме интересира.
Ova pa, ova pa! LMAO!

Обата каледнари се кога напраени??? Зошто?!? Како!?!

Не бе, најарен е твојот, исламскиот, затоа ви варира постот секоја година, нит ваму, нит таму сте. бегај бе, ти најде за календари да збориш.
 
A

amco2009

Гостин
Ova pa, ova pa! LMAO!

Обата каледнари се кога напраени??? Зошто?!? Како!?!

Не бе, најарен е твојот, исламскиот, затоа ви варира постот секоја година, нит ваму, нит таму сте. бегај бе, ти најде за календари да збориш.
Jas mislam deka so tebe se dogovorivem , ako neznaes da dades odgovor nemora da preminuvas vo napad ili napad je najbolja obrana.

Ako ne primeti Miki go prasav ne tebe....:tapp:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Jas mislam deka so tebe se dogovorivem , ako neznaes da dades odgovor nemora da preminuvas vo napad ili napad je najbolja obrana.

Ako ne primeti Miki go prasav ne tebe....:tapp:

Ako sakas da prasas nekogo licno imas PP, bidejki javno prasa, javno e mozno i sekoj da procita i odgovori.

Jas ti rekov, nema vrska koj den i po koj kalendar se molis se dodeka ti e srceto cisto i dusata posvetena na Bog.

Julijanskiot ili Gregorijanskiot nemaat vrska so verata vo Bog.

Polesno sega??

I Amc02009 dosta sdo glupavi prasanja.

Nikoj vas muslimanite ne ve prasuva zosto nekade pee odzata, a zosto nekade pusta kaseta!
Ili zosto varira i se pomestuva vasiot post.

Mislam deka e redno da se prestane so glupavi prasanja, neli!

bespolez
 
A

amco2009

Гостин
Ako sakas da prasas nekogo licno imas PP, bidejki javno prasa, javno e mozno i sekoj da procita i odgovori.

Jas ti rekov, nema vrska koj den i po koj kalendar se molis se dodeka ti e srceto cisto i dusata posvetena na Bog.

Julijanskiot ili Gregorijanskiot nemaat vrska so verata vo Bog.

Polesno sega??

I Amc02009 dosta sdo glupavi prasanja.

Nikoj vas muslimanite ne ve prasuva zosto nekade pee odzata, a zosto nekade pusta kaseta!
Ili zosto varira i se pomestuva vasiot post.

Mislam deka e redno da se prestane so glupavi prasanja, neli!

bespolez
Temava e prasanje za Hristijanstvot i jas postaviv samo prasanje vo vrska so Hristijanstvoto nitu navrediv nekogo nitua smeniv tema, e sega koj ima muva na glavat si vika ishhhh... Prasaj i ti sto te interesira za islamot na tema islam ne e gref, mene ova mi e nejasno posto denovive slusam i Mpc sakala da se pripojuva kon Gregorijanskiot kalendar , t.e taa odluka bila donesena ushte dalecnata 1969 godina , ama poradi vernicite ne e praktikuvana pa malku da mi pojsanis koja e razlikata megju tie dva kalendara. Neli Bozjik ednite slavat pred drugite polse nova goodina , civ Bozjik go prima Bog civo veruvanje toa me interesira, ne e ova provokacija kako sto sakas ti da ja pokazjes:nesum:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
ниќиј Божик не прима никој, не е ова паганство, па да колеме волови и да ги гориме за да јадат боговите од мирисот.

не се прима Божик. Се слави. Бог не прима Божици, тој благонаклоно гледа кон верниците и со љубов.

А дали ќе се слави по јулијанскиот или греогоријанскиот е само одлука на институцијата наречена црква и црковен одбор.

Грегоријанскиот календар е математички поточен, а јулијанскиот има вкоренета традиција кај нас. Едно со друго нема везе.


Самите глупави прашања се навреда за сите рисјани. тоа сакам да ти кажам.

Како што ако јас поставам прашање на темата за исламот...туку, одам сега јас да поставам глупаво прашање, па види како ќе се чувствуваш ако имаш малку ум и разум и ајкју.
 
?

..........

Гостин
Temava e prasanje za Hristijanstvot i jas postaviv samo prasanje vo vrska so Hristijanstvoto nitu navrediv nekogo nitua smeniv tema, e sega koj ima muva na glavat si vika ishhhh... Prasaj i ti sto te interesira za islamot na tema islam ne e gref, mene ova mi e nejasno posto denovive slusam i Mpc sakala da se pripojuva kon Gregorijanskiot kalendar , t.e taa odluka bila donesena ushte dalecnata 1969 godina , ama poradi vernicite ne e praktikuvana pa malku da mi pojsanis koja e razlikata megju tie dva kalendara. Neli Bozjik ednite slavat pred drugite polse nova goodina , civ Bozjik go prima Bog civo veruvanje toa me interesira, ne e ova provokacija kako sto sakas ti da ja pokazjes:nesum:
Тоа се два различни термина на славење и возвишување на еден бог, но нели вие како верници треба да знаете дака не е битно кога и каде се молиш или извршуваш религиозни ритуали, со тоа одавајки му почит на својот бог, значи нема врска барем за оние вистинските верници кој веруваат во возвишениот без разлика дали е ден или ноќ, вчера или неќна,
Инаку за мењавањето на календарот, повеке е од временско значење, за да може да се синхронизира времето со останатиот дел од христијанските земји, бидејки првославните се помалобројни, од католиците.
 
A

amco2009

Гостин
Тоа се два различни термина на славење и возвишување на еден бог, но нели вие како верници треба да знаете дака не е битно кога и каде се молиш или извршуваш религиозни ритуали, со тоа одавајки му почит на својот бог, значи нема врска барем за оние вистинските верници кој веруваат во возвишениот без разлика дали е ден или ноќ, вчера или неќна,
Инаку за мењавањето на календарот, повеке е од временско значење, за да може да се синхронизира времето со останатиот дел од христијанските земји, бидејки првославните се помалобројни, од католиците.
Тоа ме интересираше дали има некое канонско значење. Дали црквата за пример ке ја земам МПЦ има став дека другите грешат или како што кажа ти дека тоа е небитно , во духовниот живот битно е да се слави...
 
?

..........

Гостин
Тоа ме интересираше дали има некое канонско значење. Дали црквата за пример ке ја земам МПЦ има став дека другите грешат или како што кажа ти дека тоа е небитно , во духовниот живот битно е да се слави...
Незнам дали има поголемо канонско значење, ако земе во предвид христијанството е поделено по поделбата на римското царство, на западно и источно, каде западното е католичко а источното првославно, сепак потекнува од иста основа, така да во денешниот современ свет, можеби ке биде од корист да се синхронизира таа поделба.
 
A

amco2009

Гостин
Кога сме веќе на поделбата западно и источно, или православни и католици дај казимиги разликите, поради сто е дојдено до поделба, дали поделбата настанала поради различни верувања, различен начин на верување, или пак настанала како резултат на поделба на власт како што сум читал у историја
Мада јас не верувам многу на историјата ама нејсе:salut:
Затоа најдобро кажетеги сличностите и разликите магју тие две струји па ке осудиме дали историјата лаже или е во право.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
@мики1,
друже објасни за слободна воља што пишува во библијата во однос на тоа што пишува за кој ке биде спасен и кој не,бидејки според неа само оние кои ке го прифатат Исус Бог ке бидат спасени а неверниците не и како да ги сврзиме овие две работи сега?
од една страна имаш слободна волја а од друга ако не ме прифатиш си наебал.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Кога сме веќе на поделбата западно и источно, или православни и католици дај казимиги разликите, поради сто е дојдено до поделба, дали поделбата настанала поради различни верувања, различен начин на верување, или пак настанала како резултат на поделба на власт како што сум читал у историја
Мада јас не верувам многу на историјата ама нејсе:salut:
Затоа најдобро кажетеги сличностите и разликите магју тие две струји па ке осудиме дали историјата лаже или е во право.

Не бе, ние сме сакале да продолжиме да го славиме Божик на 7 јануар, а поради папата Гргур, (новиот календар), таму сакале да го слават порано и се скарале.

Нешо слично као шија и суни, шо се скарале за глупост! Мада поинаку!
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
и уште едно друже @мики
што е со одредени делови од Библијата кои предходно се свакале буквално а сега се свакат демек фигуративно како на пример староста на зејмата која според библијата пишува дека е не постара од 6000 години?
има и за други делови од неа кои порано се свакале буквално а сега 'фигуративно' што со тоа? ке испадне дека после некое време цела Библија ке треба да ја свакаме несериозно?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom