Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Пасхата паѓа на 14 Нисан според еврејскиот календар..Исус е распнат на 13..прочитај внимателно..ќе најдеш
Тајната вечера била на смата Пасха или ден пред пасха?
На 13сти или 14 сти?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Тајната вечера била на смата Пасха или ден пред пасха?
На 13сти или 14 сти?
Најверојатно вечерта пред пасхата..што значи дека тогаш точниот датум би бил 14 Нисан
Чек морам да прочитам и да проверам..
п.с.
Проверив 13 Нисан....ден пред Пасхата..
Левит (23:5) и Јован (12:1, 19:3)
Пасхата е на 14ти Нисан (Сабота), а Исус бил распнат на 13ти Нисан (Велики Петок).
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Еее, јас си помислив не знаел што да ми кажи, тој баниран да ти бил. Зборот ми е за Миќи. :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Барав низ библијата али не најдов датата.
По што се одреди точната дата на воскреснувањето?
На крајните страници од Писмото, издадено со благослов од МПЦ, постои сакала , од која лесно се отчитува дека Христос е роден 3 г. пред преодот од стара во нова Ера. Ако на тие 3 г. ги додадеме Христовите 33 г., ќе јка добиеме бројката од 30 г, што значи дека Он е распнат и воскреснат во 30-тата г од н.е. За мене, ова е најточно датирање. Но, пошто рисјанскиот Свет го мери времето „пред и после Христа„, преодот од стара во нова ера се зема како време за Христовото раѓање, па ако на тој преод се додадат Христовите години, ја добиваме бројката од 33 г, односно годината од Христовото воскресение. Во православната литеатура, најчесто се споменуваат 30-та и 33-тата година, како годнини на Христовото воскресение и вознесение.

Во Писмото не е наведена ниту една година, понајмалку 30-тата, туку се наведени времињата од владеењето на поедини моќници.

Тајната вечера била на смата Пасха или ден пред пасха?
На 13сти или 14 сти?
Тајната Вечера е ден четврток, вечерта, не петок.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
На крајните страници од Писмото, издадено со благослов од МПЦ, постои сакала , од која лесно се отчитува дека Христос е роден 3 г. пред преодот од стара во нова Ера. Ако на тие 3 г. ги додадеме Христовите 33 г., ќе јка добиеме бројката од 30 г, што значи дека Он е распнат и воскреснат во 30-тата г од н.е. За мене, ова е најточно датирање. Но, пошто рисјанскиот Свет го мери времето „пред и после Христа„, преодот од стара во нова ера се зема како време за Христовото раѓање, па ако на тој преод се додадат Христовите години, ја добиваме бројката од 33 г, односно годината од Христовото воскресение. Во православната литеатура, најчесто се споменуваат 30-та и 33-тата година, како годнини на Христовото воскресение и вознесение.

Во Писмото не е наведена ниту една година, понајмалку 30-тата, туку се наведени времињата од владеењето на поедини моќници.
Историјата кажува дека Херод умрел во 4тата година пред нова ера. Значи дека Херод бил веќе година дена мртов кога Исус се родил и тогаш не можеме да ги поврземе херодовоата наредба за колеж на првородените и бекството на семејството на Исус заедно со Исус во Египет како е дадено во евангелијата.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не ми е познато делувањето до Херод. Нека е така како велиш. Можно е разногласие во начинот на мерењето на времето, како што е на пр: разликата од две седмици помеѓу јулијанскиот и грегоријанскиот календар. Ете, дури и православната литература има „разлика„ од 3 г во пооделни книги, но тоа не е пресудна категорија заради која некој треба или не треба да верува. Времето е небитна категорија во Црквата-битна е вечноста во близината Христова. Писмото ионака не содржи ниту една забележана година, што е добар знак дека точното датирање не е од животна важност.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Не ми е познато делувањето до Херод. Нека е така како велиш. Можно е разногласие во начинот на мерењето на времето, како што е на пр: разликата од две седмици помеѓу јулијанскиот и грегоријанскиот календар. Ете, дури и православната литература има „разлика„ од 3 г во пооделни книги, но тоа не е пресудна категорија заради која некој треба или не треба да верува. Времето е небитна категорија во Црквата-битна е вечноста во близината Христова. Писмото ионака не содржи ниту една забележана година, што е добар знак дека точното датирање не е од животна важност.
Да но сепак ги врзуваат настаните со познати личности или настани, даваат во која година од владеење на кој цар и во која годинаа од првосвештенување се случил некој настан,или дали во време на попис (за кои се знае кога се извршени) нешто се случило.
Насоки за години има но се нејасни и замаглени, несигурни.
На пример Римскиот попис. Се до 7ма година по новата ера Исраел имаше каква таква своја управа и власт, прво под Херод па откако тој умре (4та година пред новата ера) неговите синови. Тие секако биле марионета на Рим, но формално имаа своја власт, своја војска свој државен апарат, закони..... но во 7ма година од новата ера, Рим со своја власт своја восјка државен апарат и администрација влегува и го окупира израел. Тогаш римјаните (за да одредат даноци и давачки) прават попис. Риммски попис се случил во 7ма година од новата ера, значи Исус е роден во 7ма година од новата ера. Али имаме и податоци во евангелијата дека Исус е роден во време на царод Херод, значи до 4та година пред новата ера. Не можат двете верзии да бидат точни нито може да имаш еврејски крал кој владее и римски попишувачи (како сега на пример во Македонија попис да прават Италијани). Значи имаме ве непомирливи и со години одалечени вистини.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Let, moze be! Pa neli bugarite uvezoa stranski carinici edno vreme!
Moze i Herod najmil popisuvaci od Rim.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Let, moze be! Pa neli bugarite uvezoa stranski carinici edno vreme!
Moze i Herod najmil popisuvaci od Rim.
Пишува РИМСКИ попис и пишува дека Римјаните го организираа.
Жал ми е не можам да ти помогнам.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Bez galje! Ne mi treba pomosT :)

Onaka prasav, rimski popis, ama moze da e sproveden od judite po nalog na Rim!

Just floating ideas!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Bez galje! Ne mi treba pomosT :)

Onaka prasav, rimski popis, ama moze da e sproveden od judite po nalog na Rim!

Just floating ideas!
Во римските пишувања останаа податоци за пописот во Јудеја во 7ма година од новата ера, но нема ни збор ни помен за некој попис пред тоа дури ни во пишувањето за пописот од 7ма година не се споредува резултати со некој поранешен попис (дали се зголемило или намалило население дали повеќе или помалце данок или продукти ќе се земат)

Рим беше држава, не е заебанција.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
E bese drzava, ama dojdoa dvanajste apostoli na Jeshue i ja poebaa, to mu dogje kao posle Tito potop!

Jas imam prasanje za risjanite:

zosto Tomas Aquinas dava pet antitezi za postoenjeto na bog, odnosno mesto da dade pet tezi, aksiomi, za postoenjeto na Bog, toj, ucen covek, proglasen za svetec, dava pet tezi vo koi gi pobiva (togasnite spored nego mozni tezi) za nepostoenje na Bog t.e dava antitezi!

Zosto ednostavno ni toj, kako i nikoj drug, ne uspeva da dokaze deka postoi Bog i bara slepo da veruvaat lugjeto vo nesto koe e nedokazlivo!?

Zosto pobogu?

P.S. I uste dve podprasanja:
a. Sto tolku vi smetal Rim i ste go podrile za da propadne?
b. Dali e bog ima pogolem rejting vo MK od Gwujo?

Molam za seriozni odgovori!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
1. Тома Аквински е римокатолчики теолог, некаде од 13-от век, кој повеќе „...мудрува по својот ум...„ во духот од средновековната схоластика и е светлосни гофини далеку по своето мудрување од Светите Оци. Пошто Тома не е дел од Источната православна Црква, и за него важи принципот „кажал и останал жив„. Не ми се познати неговите антитези за Божјото постоење (веројатно Хегел украл нешто од Тома па ја разви својата „тријада„ од „теза-антитеза-синтеза„.).

а/ Од каде заклучокот дека Рим некому му смета? Римокатоличката Црква е најчесто критикувана од протестантските деноминации, оти нивните врски со Рим, од каде и произлегоа, се неспоредливо посилни отколку нивната блискост со православното рисјанство. Римокатиличката Црква одамна го напушти изворното рисјанство па не само што остапи од Вистината, туку и се вклучи во чисто световни активности, како што се масонеријата, мешањето и блискоста со италијанските власти, рушењето на комунизмот и тн...

б/ Бог има рејтинг кај оние поединци кои во Него веруваат и на Него се надеваат. Кој се надева на политичари, ја промашил својата надеж. Но не треба да бидеме нетрпеливи кон своите политички водачи, оти „..нема власт која од Бога не е дадена...„, така да ако тие (политичарите) се на добар пат, треба да ја имаат нашата поддршка па и молитва за успех на власта.
 
S

smart ass

Гостин
Во џенезис пишува дека бог за 7 дена и ноќи Т.Е седум,односно 6 дена го создал светот,а седмиот ден одмарал???

Зошто??
Би се одмарал,за да ти се поклонуваат и веруваат во тебе??

Значи ова е доказ или на НЕМОЌТА- ограниченоста на бога....

Или уште еден начин да веруваме,и да правиме ко него 6-дена работи седмиот


P.S. I uste dve podprasanja:
a. Sto tolku vi smetal Rim i ste go podrile za da propadne?
b. Dali e bog ima pogolem rejting vo MK od Gwujo?

Molam za seriozni odgovori!
b-answer is Gwujo,najgolem ima...rejting,koga odi on i RAJATA GO SLEDI on t i se zbiraat luge isto ko vo vremeto na isus-sea troa vidoizmeneto.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.338
Поени од реакции
505
Eve i jas da prasam nesto sto odamna me interesira. Vo sredno, nastavnickata po filozofija ni kaza deka e ateist i ni kaza zosto. veli, adam i eva imale 2 sina znaci samo niv. E sega, kako prodolzil rodot covecki? Ako adam i eva se edinstvenite i prvite lugje na pocetokot, kako prodolzil coveckiot rod? Zarem imale eva i nejzinite sinovi incest?(sto doveduva do druga dimenzija na muabet)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom