Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
1. Духот Свет ја напушти римската Црква, откако во неа се појавија ересите, значи и пред 1054 г. Зачетоците на тие погубни ереси ги ма уште во 5-от век по Христа, а врз на тие ереси е шизмата од 11-от век, иако Константинополските црковни достоиниственици ги предупредуваа римјаните за проблемот со векови претходно.
2. Да, Духот ја дели својата енергија во сите православни Цркви, Тоа не значи дека Он е толерантен кон насилното припојување кон некоја од околните/помесните Цркви. Проблемите кои се појавија кај нив, последица се од нивното отстапување од Вистината.
3. Тоа што дел од помесните православни Цркви не ја признаваат МПЦ, тоа не значи дека Духот Свет ја напуштил МПЦ. Проверено, дури и од мене лично. Помесните СПЦ и ГПЦ не ја признаваат МПЦ не од догматски, туку од прагматско-политички причини, кои немаат блага врска со Духот Свет.
1. Има некоја одредена дата, некој миг кога духот ја напуштил римокатоличката црква или тоа се случи постапно, на пример ко виде духот дека се тие еретици почна се поретко да им оди
2/3 дали луѓето кои во минатото биле крштени, причестувани, во Македонија во бугарски, грчки, српски... цркви се со полноважно пред бога извршени обреди? Ако се како такви пред очите исправни, зошто да не се дозволат отварања на српски бугарски грчки ерменски руски и било кои други православни цркви низ Македонија. Од каде иди тој отпор? дали од синодот на МПЦ? нели со тоа се противат на Бога пред чии очи сите православни цркви се исправни?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
1. Не ми е позната точната „дата„. Ако некој од православните форумџии знае, нека напише. Дефинитивната поделба на Источна и Западна Црква е веќе позната.
2/3. Крштевањето е полноважно, ако е изведено според црковниот ред. Причеста е полноважна, ако е изведена според црковниот ред. Другите народи/ Цркви не можат да отвораат свои црковни „филијали„ во Македонија, оти тие народи веќе имаат своја, народна/помесна Црква а истото го има и Македонија, преку МПЦ а претходно и преку ОА.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
1. Не ми е позната точната „дата„. Ако некој од православните форумџии знае, нека напише. Дефинитивната поделба на Источна и Западна Црква е веќе позната.
2/3. Крштевањето е полноважно, ако е изведено според црковниот ред. Причеста е полноважна, ако е изведена според црковниот ред. Другите народи/ Цркви не можат да отвораат свои црковни „филијали„ во Македонија, оти тие народи веќе имаат своја, народна/помесна Црква а истото го има и Македонија, преку МПЦ а претходно и преку ОА.
А зошто има и македонски и српски и бугарски православни цркви во Канада, Австралија и САД?

Едно отворено прашање до упатените верници: Постојат ли разлики во толкувањето на Библијата помеѓу православните цркви или се барем овие единствени во ова?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
А зошто има и македонски и српски и бугарски православни цркви во Канада, Австралија и САД?
A бе некој сака да ни подметне некои теории дека отварања на српски бугарски или грчки цркви во Македонија или поставување на нивни свештеници овде низ историјата било лошо за Македонија и Македонскиот народ.
Смешно!
тоа се било само со цел да се спасат душите на Македонците и да им се обезбеди влез во рајот

За тоа што против тие наши православни цркви се дига хајка се виновни безбожните комунисти, а како гледам и денес по школите се учат децата на таа антихристијанска теорија.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.749
Поени од реакции
12.062
http://www.youtube.com/watch?v=wJTYp1tvd3Q
Siguren sum deka satanata izgleda kako na klipot....:pos2:sakam da go potsetam miki kolku samo luge se ubieni i izmacuvani vo ime na ednoumieto, kolku samo genijalni umovi morale da gi krijat svoite idei so koi svetot bi bil podobro mesto za ziveenje, proglasuvani za eretici i spaluvani na klada zatoa sto satanata gi teral i gi lazel........se plasam samo na pomislata koga ne bi bile segasnite zakoni za covekovi prava i slobodno izrazuvanje, kako bi se odnesuvale "vernicite" zaedno so vodacite na crkvata so denesnite genijalci(fizicari,hemicari itn itn.......):nesum:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А зошто има и македонски и српски и бугарски православни цркви во Канада, Австралија и САД?

Едно отворено прашање до упатените верници: Постојат ли разлики во толкувањето на Библијата помеѓу православните цркви или се барем овие единствени во ова?
1. Тоа што некоја помесна Црква (македонска, српска, грча, бугарска..) има свои „цркви„ надвор од домицилната држава, тоа не е забрането ниту со црковни ниту со световни закони: сите помесни Цркви, кои му припаѓаат на одреден народ, треба да се грижат за спасението и за своите сонародици кои живеат и работат надвор од домицилната држава. Правило е секој кој е по род, на пр: македонец, а живее надвор до Македонија, своите верски потреби да ги извршува во помесната Црква од својот народ, што значи, во МПЦ,. т.е. епрахијата од МПЦ во земјата во која живее иселеникот.

2. Не, меѓу православните Цркви, нема разлика во толкувањето на Светото Писмо, од проста причина што православниот став за Писмото е следен: тоа (Писмото) веќе е истолкувано од Светите Оци ( на пр: Св. Василиј Велики го има истолкувано целото Писмо уште во 4-от век!) така да улогата од Црквата, т.е. улогата од помесните Цркви не се состои во бесконечно толкување и претолкување на Писмото, туку во живеењето според Писмото.


Нетрпението помеѓу дел од православните Цркви не е на догматска, туку на националистичко-политичка основа.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Нетрпението помеѓу дел од православните Цркви не е на догматска, туку на националистичко-политичка основа.
Тоа што МПЦ е против отварање и делување на СПЦ во Македонија (Вранишковски и неговата Охридска архиепископија) значи дека МПЦ излезе од догматската и вплови во националистичко-политичка основа.

Едно прашање дали човек крстен во архиепископијата на Вранишковски е во очите на МПЦ веродостојно или треба накнадно во МПЦ да го повтори обредот ако сака да биде припадник на православието?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тоа што МПЦ е против отварање и делување на СПЦ во Македонија (Вранишковски и неговата Охридска архиепископија) значи дека МПЦ излезе од догматската и вплови во националистичко-политичка основа.

Едно прашање дали човек крстен во архиепископијата на Вранишковски е во очите на МПЦ веродостојно или треба накнадно во МПЦ да го повтори обредот ако сака да биде припадник на православието?
А дали тројанскиот коњ, кого грците им го подарија на тројанците, беше за арно или за лошо?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
А дали тројанскиот коњ, кого грците им го подарија на тројанците, беше за арно или за лошо?
зависи дали гледаш како навивач на грците или навивач за тројанците.
беше за добро за грците не беше за тројанците.

Али сепак овде зборувам за свето писмо кое е точно и исправно толкувано во било која православна црква.
Значи ако Вранишковски во Охрид крсти некое дете по православен обред во име на СПЦ, тој обред и тоа крштевање се во очите на бога и МПЦ исправни и валидни
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
A да МПЦ (со сите нејзини маани и доблести) во овие осетливи моменти за Македонија ја оставиме настрана од дискусиите за религијата.......
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
За мене е исто дали си во МПЦ, СПЦ, ГПЦ, БПЦ, РПЦ ..... крстен каква врска има тоа црква е црква, Бог е еден, а не српско,македонски,бугарски,грчки,
руски... Се е исполитизирано за пари, гадови.

Во 2001 год. бев во Ерусалим и Витлеем при посета на црквата на Рожденството христово и црквата на Светиот гроб видов дека во тие цркви служат попови од Грција и Ерменија т.е. поголемиот дел од светите места се под јуриздикција на грчката црква и ерменската. Што требаше да направам да не влезам во тие цркви т.е. свети места и да си речам јас не верувам, не признавам тука грчки попови служат и ерменски.

Дајте малку по Исусовски размислувајте.
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Deka navistina e eden Bog, a ne tri :



Jovan14

7 Ако Ме бевте познавале, ќе Го познававте и Мојот Татко. А отсега Го познавате и сте Го виделе!”
8 Филип Му рече: „Господи, покажи ни Го Таткото, и доста ние.”
9 Исус му рече: „Толку време Сум со вас и не Ме позна, Филипе? Кој Ме видел Мене, Го видел и Таткото; тогаш како велиш ти: ‘Покажи ни Го Таткото!’
10 Не веруваш ли дека Јас Сум во Таткото и дека Таткото е во Мене? Зборовите што ви ги кажувам, не ги зборувам од Себе; Таткото, Кој е во Мене, Тој ги прави делата.
11 Верувајте Ми дека Јас Сум во Таткото и Таткото во Мене; ако пак не - верувајте заради самите дела.
12 Вистина, вистина ви велам: кој верува во Мене, делата што ги правам Јас, ќе ги прави и тој. Ќе прави и поголеми од овие, зашто Јас одам при Мојот Татко.
13 И што и да побарате во Мое име, ќе направам, за да се прослави Таткото во Синот.

Sakav pak da se navratam na temata za trojstvoto. I Neptun se bunese sto bilo pluralitet vo singularitet. demek nemalo!
Aj vaka...Eden primer!
Brakot ...eden brak, no ima dvajca vo nego, taka? Mazi i zena...ili ete vasata matematika koja velite deka ne e tocna: 1maz+1 zena=1brak... ne 2braka, samo eden!
Taka i matematikata 1Otec+1Sin+Sv.Duh=1Bog...
Mozebi ke recete vo brakot se 2 ovde 3...ne pravi razlika...samo sakav da pokazam deka postoi plural vo singular.
Ili uste poprost primer: 1krsna jabolki... 1krosna e ama ima poveke jabolki...:toe:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Sakav pak da se navratam na temata za trojstvoto. I Neptun se bunese sto bilo pluralitet vo singularitet. demek nemalo!
Aj vaka...Eden primer!
Brakot ...eden brak, no ima dvajca vo nego, taka? Mazi i zena...ili ete vasata matematika koja velite deka ne e tocna: 1maz+1 zena=1brak... ne 2braka, samo eden!
Taka i matematikata 1Otec+1Sin+Sv.Duh=1Bog...
Mozebi ke recete vo brakot se 2 ovde 3...ne pravi razlika...samo sakav da pokazam deka postoi plural vo singular.
Ili uste poprost primer: 1krsna jabolki... 1krosna e ama ima poveke jabolki...:toe:
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
:tv::tv::tv::tv::tv:

кое објаснување човече :)
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.749
Поени од реакции
12.062
Abe nema so tuka matematiki pravenje, hristijanstvoto e mnogu ednostavna religija, samo veruvaj vo ona sto ke ti go kazat, mozokot na pasenje i nemoj da gi toleriras ostanatite.....vidis kako ednostavno!:uvo::toe:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom