Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Маркус, едно прашање. Ќе пробам да не го претерам...

Искрено верувам дека си го спознал бог. Сериозно - не се заебавам.

Прашањето ми е следно: Како знаеш дека тој бог што си го спознал е токму оној бог од протестантството... дека се токму тие закони и тие забрани?

Што ако си спознал еден Универзален БОГ? Што ако тој бог, освен љубовта и разбирањето и милоста, нема ништо друго заедничко со протестантскиот христијански бог?

Што ако си го спознал ВИСТИНСКИОТ БОГ, а тој не е тој што библијата ти вика?

Како би се осеќал ти тогаш?
DBack..постои само еден Бог....Тој универзалниот...вистинскиот...и ако си го спознал..не може да биде различен..
Какво е тоа спознание кое погрешно од вистинскта слика за Бог..
Јас не знам зошто ве плаши Божјата казна(па се обидувате да си го замислите Бог поинаку)..таа треба да биде наменета за оние со тврдо срце,,непокорните ..непослушните..оние кои веруваат во Бог ги виделе неговите дела премногу пати..знаат во кого веруваат..Знам и јас...

Вчера прочитав еден стих од Библијата и останав..зачуден..сум го пропуштил и покрај толку читање
предходните денови овде нон стоп се прашуваше зошто Бог ги убивал луѓето во Стариот Завет зарaди нивните зли дела..
Да објаснам..Сигурно сте чуле за Ерихон и неговите ѕидови..за уништувањето на градот и се што живеело во него освен една жена со нејзиното семејство..Вчера читајќи го најдов пророштвото за истиот град..напишано 600 години пред тоа...

Прва Мојсеева 15-16
Твоите потомци ќе се вратат тука во четвртото поколение, зашто уште не се исполни мерата на аморејските злодела.”
Четири поколенија подоцна..или 600 год(според Еврејското сваќање на зборот поколение) Исус Навин го уништува градот заедно со неговите жители...
Зошто?
Верувале во погрешен Бог..му принесувале мали деца како жртви и ги спалувале во огромен оган..а на божицата нивна и приредувале разни групни распаљотки со сите можни вулгарности..
Пророштвото за Аморејците се исполнило 600 години подоцна..Бог(вистинскиот ) ги чекал да се покаат..ама тие одбиле да послушаат..ги стигнала казната....ако не веруваш во тоа пребарај ги историските факти за Аморејците, Ерихон, и нивните богови..
Да не збориме за ветувањето кон Евреите дека после толку години ќе врати во нивната земја..
Јас се извинувам за подолгиот пост..но ова беше единствен начин ад ти го одговорам она што ме прашаш.btw..протестантизмот е погрден збор за мене..јас сум Христијанин..
 
Член од
15 септември 2009
Мислења
26
Поени од реакции
0
Да те дополнам само. Приказна која е докажано дека е неточна од секоја наука, а потврдена само од Библијата која има вистина и наука колку што има "Касни Порасни."
"Касни Порасни" е како книга од Steven Hawking споредено со библијата.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Да донесеме на форумов претставници од сите религии на планетава сите ќе бидат убедени како Мики1, Маркус, Омер... во својата религија. Кога возрасни луѓе веруваат во купишта глупости... тука се логирам јас и почнувам да сеирам на велико :)
А јас таквите кои намсто дискусија си праваат сеир со помош на такозвана редакција ги пуштам на одмор на клупа во жена-парк

А начинот да го "спознаеш" невидливото суштество е преку читање на приказнички од пред 2000 години кои се искористени во политички цели.
И така ке си го имаш GOD како вечен измислен пријател кој ке те придружува секогаш,и ке ти помага за секој твој проблем.:pop::pop:
Еве уште еден..фраер..ептен се намноживте...сите експерти во областа на христијанството кое патем не го знаат..или како беше она...а да го имам во потписот..Half knowledge is worse than ignorance
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Што е значењето на Исусовите зборови - `царството небеско е во секој од вас`?
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
А јас таквите кои намсто дискусија си праваат сеир со помош на такозвана редакција ги пуштам на одмор на клупа во жена-парк
Не бе Маркус. Прашај го Омер и ќе ти каже дека Куранот е Божји збор и дека е во потполност точен, дека научно е комплетно точен. Исто како што викаш ти за Библијата, исто што ќе каже некој за било која религија или книга.

Затоа не мора науката да ве дезинтегрира затоа што сами се неутрализирате.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
DBack..постои само еден Бог....Тој универзалниот...вистинскиот...и ако си го спознал..не може да биде различен..

....

Јас се извинувам за подолгиот пост..но ова беше единствен начин ад ти го одговорам она што ме прашаш.btw..протестантизмот е погрден збор за мене..јас сум Христијанин..
Извини за етикетата. Стварно не знаев дека е навредливо.

Хмммм... вистинскиот, еден и едниствен, уноиверзален... Нели тоа значи дека е истиот за сите верници во светот? Нели тоа тогаш повлекува некои сериозни контрадикторности?

Сабота или недела. Реинкарнација или краен суд. Робови или слобода. На небото или во тебе. Освета или другиот образ? Различните религии имаат различни закони. Некои од нив се наочиглед спротивставени едени на други.

Би се сложил ли со мене ако кажам дека сите вистински верници во светот, без оглед на која исповед и припаѓаат го спознале универзалниот бог?

Би се сложил ли понатаму (се разбира, ако одговорот на претходното е „да“) дека можеби универзалниот бог постои, но различни луѓе го опишуваат различно и во овој земен живот му придодаваат (нормално) различни карактеристики, закони и очекувања за и од него?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Не бе Маркус. Прашај го Омер и ќе ти каже дека Куранот е Божји збор и дека е во потполност точен, дека научно е комплетно точен. Исто како што викаш ти за Библијата, исто што ќе каже некој за било која религија или книга.

Затоа не мора науката да ве дезинтегрира затоа што сами се неутрализирате.
Јас сега дадов многу убав пример..дека има многу Богови..ама само еден е Господ..
 
Член од
15 септември 2009
Мислења
26
Поени од реакции
0
А јас таквите кои намсто дискусија си праваат сеир со помош на такозвана редакција ги пуштам на одмор на клупа и жена-парк
Добро ај без мајтап сеа одговори ми го следното прашање за да развиеме една дискусија.
Кој го создал тоа што ти го нарекуваш Господ од каде дошол тој.Е ова е едно многу неугодно прашање за сите "верници" и колку да имат познавање од Библија,и све друго неможат да го одговорат.
Т.е го одговарат дека Господ никој не го создал, од нигде не дошол,туку си седел само и ко му се здосадило си рекол ај да создам еден свет, нешо да прочепкам малце.И оп не напраил нас.
Е сеа ова логично ти е тебе,кажи шо мислење имаш за ова баш ме интереисра.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Јас сега дадов многу убав пример..дека има многу Богови..ама само еден е Господ..
Аааај заборавив бе. Затоа на Арапскиот Полуостров Господ е Алах(бтњ го знаев ова многу пред Омер да го кажа) затоа Алаху Акбар е Господ е Еден. Гледам муслиманите ептен убаво си ја наредиле со Господ а заостануваат 600 години. Вие уште не сте се консолидирале.
vone напиша:
Тоа застрашувањето со нешто е основата на секоја индоктринација.:toe::helou:
Тоа е суштината. Измислица на многу болен корумпиран ум со цел да заплашува луѓе и да ги регрутира. Измислица на вечна казна.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
.......Јас не знам зошто ве плаши Божјата казна.......
Грешка во чекори......

Пробај само за момент да ги гледаш работите од наша страна и ќе видиш дека нема никаква основа за страв......
...како може да се има страв од ништо, од нешто непостоечко?

Тоа застрашувањето со нешто е основата на секоја индоктринација.:toe::helou:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Извини за етикетата. Стварно не знаев дека е навредливо.

Хмммм... вистинскиот, еден и едниствен, уноиверзален... Нели тоа значи дека е истиот за сите верници во светот? Нели тоа тогаш повлекува некои сериозни контрадикторности?

Сабота или недела. Реинкарнација или краен суд. Робови или слобода. На небото или во тебе. Освета или другиот образ? Различните религии имаат различни закони. Некои од нив се наочиглед спротивставени едени на други.

Би се сложил ли со мене ако кажам дека сите вистински верници во светот, без оглед на која исповед и припаѓаат го спознале универзалниот бог?

Би се сложил ли понатаму (се разбира, ако одговорот на претходното е „да“) дека можеби универзалниот бог постои, но различни луѓе го опишуваат различно и во овој земен живот му придодаваат (нормално) различни карактеристики, закони и очекувања за и од него?
DBack...погрешно си ме разбрал..јас со сето срце верувам дека има верници кои се од други конфесии(различни од мојата) и кои ќе го видат Небеското царство за разлика од браќа и сестри од мојата конфесија...
Одењето во одредена црква те прави верник колку што стоењето во гаража те прави автомобил....вистинските верници припаѓаат на една Црква Исусовата..не на некога самопрогласена земјена организација..
Бог ги прифаќа оние кои доаѓаат со чисто срце и детска вера

Добро ај без мајтап сеа одговори ми го следното прашање за да развиеме една дискусија.
Кој го создал тоа што ти го нарекуваш Господ од каде дошол тој.Е ова е едно многу неугодно прашање за сите "верници" и колку да имат познавање од Библија,и све друго неможат да го одговорат.
Т.е го одговарат дека Господ никој не го создал, од нигде не дошол,туку си седел само и ко му се здосадило си рекол ај да создам еден свет, нешо да прочепкам малце.И оп не напраил нас.
Е сеа ова логично ти е тебе,кажи шо мислење имаш за ова баш ме интереисра.
Наместо по 100 пати да одговарам(темата е дојдена допреку 2.000 одгвори) најди си го сам можеби одоговорен лично од мене...дури имаш и теми по тоа прашање тоа во овој подфорум...
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
DBack...погрешно си ме разбрал..јас со сето срце верувам дека има верници кои се од други конфесии(различни од мојата) и кои ќе го видат Небеското царство за разлика од браќа и сестри од мојата конфесија...
Одењето во одредена црква те прави верник колку што стоењето во гаража те прави автомобил....вистинските верници припаѓаат на една Црква Исусовата..не на некога самопрогласена земјена организација..
Бог ги прифаќа оние кои доаѓаат со чисто срце и детска вера
Истото го вели и Омер .. но не за исус
на кого да му веруваме ...
кој е на вистионскиот пат?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Грешка во чекори......

Пробај само за момент да ги гледаш работите од наша страна и ќе видиш дека нема никаква основа за страв......
...како може да се има страв од ништо, од нешто непостоечко?

Тоа застрашувањето со нешто е основата на секоја индоктринација.:toe::helou:
Напротив вие го издвоивте од прашањето кое погоре го побарав од вас..а никој не одговори..сега нема ни потреба..
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
DBack...погрешно си ме разбрал..јас со сето срце верувам дека има верници кои се од други конфесии(различни од мојата) и кои ќе го видат Небеското царство за разлика од браќа и сестри од мојата конфесија...
Одењето во одредена црква те прави верник колку што стоењето во гаража те прави автомобил....вистинските верници припаѓаат на една Црква Исусовата..не на некога самопрогласена земјена организација..
Бог ги прифаќа оние кои доаѓаат со чисто срце и детска вера
Па мислам дека зборуваме за истото, тогаш... ако има господ, тогаш тој/таа може да биде само еден, за сите нас на планетава...

Ако сум јас хиндус по конфесија, и сум искрен верник, со кој бог ќе се соочам јас кога ќе умрам?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Истото го вели и Омер .. но не за исус
на кого да му веруваме ...
кој е на вистионскиот пат?
Оти не го прашате Спирос..и тој зборува за Алах..Но вели дека само едно име е дадено за спасение на луѓето...
Омер...јас колку што знам го смета Исус за пророк..ама Исаија..неколку стотици години пред неговот раѓање(на Исус не на Омер) ова го запишал
Зашто, ни се роди Дете, Син ни се даде, власта му е на рамото. Името ќе Му биде: Чудесен Советник, Силен Бог, Вечен Татко, Кнез на Мирот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom