Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мајтапчиите и неверниците никогаш неможат да дојдат до спасителното сознание!

Точно, а згора на све, таквите уште бараат од Христа да им стори некое чудо, некој „...знак на небото...„, небаре Он е должен тоа да го стори ради нечиј кеиф...

Не разбираш спиро за што се зборува овде...
А ти, џоа, разбираш?....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Точно, а згора на све, таквите уште бараат од Христа да им стори некое чудо, некој „...знак на небото...„, небаре Он е должен тоа да го стори ради нечиј кеиф...



А ти, џоа, разбираш?....
Ја би сакал ако може да повтори старо чудо, на пример водата во бојлерот да ми ја претвори во вино. Ако може мерлот ако не може и хамбург. Шо е за таков моќник 80 литри вино?!?!

Јас разбирам, моите знаења и познавања околу христијанството и религиите воопшто, околу историјата е сигурно поголемо и посестрано од твоето. Јас ја читам библијата и знам точно и каде е Моаб и каде е Вавилони каде беше Каан каде е Јудеја каде е Галилеја каде е ерусалем а каде Цезареја, знам и колку тежел еден шекал и колку беше данокот во време на Рим и од каде потекнува Херод и што значи Тома а што Петар на Хебрејски, и дали Пилат бил префект или проконзул и колку војници брои една римска кохорта, познавам римски обичаи и закони познавам и еврејски, за мене текстот во библијата и нов завет има јасна слика и свое место во историјата и географијата, за тебе тоа е романтична бајка не многу поразлична за светот на Хари Потер или Господар на прстените
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
„Да„, рече анкетираниот...
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Јас разбирам, моите знаења и познавања околу христијанството и религиите воопшто, околу историјата е сигурно поголемо и посестрано од твоето. Јас ја читам библијата и знам точно и каде е Моаб и каде е Вавилони каде беше Каан каде е Јудеја каде е Галилеја каде е ерусалем а каде Цезареја, знам и колку тежел еден шекал и колку беше данокот во време на Рим и од каде потекнува Херод и што значи Тома а што Петар на Хебрејски, и дали Пилат бил префект или проконзул и колку војници брои една римска кохорта, познавам римски обичаи и закони познавам и еврејски, за мене текстот во библијата и нов завет има јасна слика и свое место во историјата и географијата, за тебе тоа е романтична бајка не многу поразлична за светот на Хари Потер или Господар на прстените
Ти фали уште да дознаеш Кој е Исус Христос и ќе бидеш главниот фраер на форумов :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ти фали уште да дознаеш Кој е Исус Христос и ќе бидеш главниот фраер на форумов :)
Јас знам кој беше Исус.
Тоа може да се заклучи од евангелијата.
1. Исус беше син на Јосиф и преку својот татко Јосиф беше наследник на царот Давид и престолонаследник на Израел. И мудреците (пастирите) уште кога се роди дојдоа да му се поклонат на кралот Израелов, а дека е цар и дека луѓето го познавале и признавале како цар го имаме и кај Лука и кај Матеј и кај Јаков. И самиот Рим го признава дека е цар јудејски и како таков го распнуваат , како цар Јудејски и тоа јасно го обележуваат со табла на крстот.

2. По верско убедување исус е назарен , затоа и назив Исус Назареец а не од Назарет кој град настанал скоро еден век по раѓањето на Исус.

3. Исус со политика и борба сакал да си го поврати престолот, околу него имаше вооружни зелоти (вооружена група која се борела против Римската власт) но таа борба не успеела. Околу 600 римски војници заедно со непознат број на еврејски стражари од храмот го нападнале и заробиле Исус. Рим го осудил на смрт и го распнал како крал на јудеја (која во тоа време беше во рацете на Рим а Исус бил неприател на Рим. Бил распнат заедно со двајца зелоти (вооружени борци против Рим)

4, По неговата смрт неговите следбеници вклучувајќи и неговиот брат Јаков продолжија да бидат она што бил и Исус, ортодоксни јудејци верни на стариот закон. Обрежани , со почит кон саботата, и со почит кон старозаветните закони и прописи. На челото на таа заедница како династија се сменубваат по наследно колено синови и роднини

5. Од животот на Исус и неговата борба за престол и против Рим се изродија легенди кои во 4 ти век од новата ера беа искомпилирани во текст под наслов Нов Завет а самиот исус беше со гласање прогласен за бог.

Тоа во кратки црти беше Исус Христ (Христ значи помазан крал а Исус беше ритуално помазан во крал) Во историјата на Израел сите помазани кралеви имале назив (на грчки) Христ. Исус не е првиот кој ја имал таа титула и Давид бил Христ и Соломон бил Христ.
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Јас знам кој беше Исус.
Тоа може да се заклучи од евангелијата.
1. Исус беше син на Јосиф и преку својот татко Јосиф беше наследник на царот Давид и престолонаследник на Израел. И мудреците (пастирите) уште кога се роди дојдоа да му се поклонат на кралот Израелов, а дека е цар и дека луѓето го познавале и признавале како цар го имаме и кај Лука и кај Матеј и кај Јаков. И самиот Рим го признава дека е цар јудејски и како таков го распнуваат , како цар Јудејски и тоа јасно го обележуваат со табла на крстот.

2. По верско убедување исус е назарен , затоа и назив Исус Назареец а не од Назарет кој град настанал скоро еден век по раѓањето на Исус.

3. Исус со политика и борба сакал да си го поврати престолот, околу него имаше вооружни зелоти (вооружена група која се борела против Римската власт) но таа борба не успеела. Околу 600 римски војници заедно со непознат број на еврејски стражари од храмот го нападнале и заробиле Исус. Рим го осудил на смрт и го распнал како крал на јудеја (која во тоа време беше во рацете на Рим а Исус бил неприател на Рим. Бил распнат заедно со двајца зелоти (вооружени борци против Рим)

4, По неговата смрт неговите следбеници вклучувајќи и неговиот брат Јаков продолжија да бидат она што бил и Исус, ортодоксни јудејци верни на стариот закон. Обрежани , со почит кон саботата, и со почит кон старозаветните закони и прописи. На челото на таа заедница како династија се сменубваат по наследно колено синови и роднини

5. Од животот на Исус и неговата борба за престол и против Рим се изродија легенди кои во 4 ти век од новата ера беа искомпилирани во текст под наслов Нов Завет а самиот исус беше со гласање прогласен за бог.

Тоа во кратки црти беше Исус Христ (Христ значи помазан крал а Исус беше ритуално помазан во крал) Во историјата на Израел сите помазани кралеви имале назив (на грчки) Христ. Исус не е првиот кој ја имал таа титула и Давид бил Христ и Соломон бил Христ.



Болдираното!
1. Од каде тие заклучоци?
2. Лични заклучоци или до нив дојде со проучување?
3. Ако е со проучување - како?
(немам намера да навредувам, ама живо ме заинтересира за вооружените, за двајцата до него распнати...?)
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Болдираното!
1. Од каде тие заклучоци?
2. Лични заклучоци или до нив дојде со проучување?
3. Ако е со проучување - како?
(немам намера да навредувам, ама живо ме заинтересира за вооружените, за двајцата до него распнати...?)
зар не ти е јасно дека се е прикаска од евреите?
и зошто нивниот крал/цар или било како кои тие го воздигнале во Бог (на вештачки начин) сме сите обврзани да го почитуваме ...

ајде да направиме прикаска дека Александар велики бил Бог .. зошто да не ... :toe:

истата аналогија и сплет на настани (скоро иста) е и во Кур`анот?
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Ја би сакал ако може да повтори старо чудо, на пример водата во бојлерот да ми ја претвори во вино. Ако може мерлот ако не може и хамбург. Шо е за таков моќник 80 литри вино?!?!

Јас разбирам, моите знаења и познавања околу христијанството и религиите воопшто, околу историјата е сигурно поголемо и посестрано од твоето. Јас ја читам библијата и знам точно и каде е Моаб и каде е Вавилони каде беше Каан каде е Јудеја каде е Галилеја каде е ерусалем а каде Цезареја, знам и колку тежел еден шекал и колку беше данокот во време на Рим и од каде потекнува Херод и што значи Тома а што Петар на Хебрејски, и дали Пилат бил префект или проконзул и колку војници брои една римска кохорта, познавам римски обичаи и закони познавам и еврејски, за мене текстот во библијата и нов завет има јасна слика и свое место во историјата и географијата, за тебе тоа е романтична бајка не многу поразлична за светот на Хари Потер или Господар на прстените
Psalm 50:
16 А на грешникот Бог му проговара: „Зошто ги толкуваш моите наредби, зошто го ставаш Мојот завет во твојата уста?
17 Ти, кому стегањето не му е пријатно, па моите зборови ги фрлаш зад плеќи?
18 Кога ќе видиш крадец, се побратимуваш со него и се дружиш со прељубници.
19 Својата уста му ја предаде на злото, а твојот јазик плете измами.
20 Во друштво зборуваш против брата си и го клеветиш синот на својата мајка.
21 Сè тоа го правеше, а Јас да молчам? Зар мислиш дека Јас Сум сличен на тебе? Ќе те изобличам и ќе ти го ставам сето тоа пред очи.
22 Сфатете го ова сите вие, кои го заборавивте Бога, да не ве грабнам, и никој не ќе ве избави.
23 Вистински Ме почитува оној што принесува благодарни жртви и на оној кој врви по прави патеки, нему ќе му го покажам Моето спасение.”
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
зар не ти е јасно дека се е прикаска од евреите?
и зошто нивниот крал/цар или било како кои тие го воздигнале во Бог (на вештачки начин) сме сите обврзани да го почитуваме ...

ајде да направиме прикаска дека Александар велики бил Бог .. зошто да не ... :toe:

истата аналогија и сплет на настани (скоро иста) е и во Кур`анот?

Аце наш и бил прогласен за бог (.....во Египет)
Зборот ми е од каде овие заклучоци јас од контекст не успеав да ги извлечам???
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Болдираното!
1. Од каде тие заклучоци?
2. Лични заклучоци или до нив дојде со проучување?
3. Ако е со проучување - како?
(немам намера да навредувам, ама живо ме заинтересира за вооружените, за двајцата до него распнати...?)
Oд долгогодишно студирање и проучување на историјата како на рим, израел така и на христијанството се извлекоа логични заклучици кои можат да се потпрат еден врз друг кои можат да се наредат во одреден ред да оформат логична и подразбирлива целина. Многу е тешко во мал простор за дискусија детално да ти лаборирам но ќе ти дадам некои насоки, евангелијата се пишани многу по Исуса а се компилирани и дооформени 3 века по смртта на Исуса. Тие се пишани за Римска публика и се со цел да ја симант вината од Римјаните и му се префрлат на Евреите. Период кога настануваа евангелијата (од 60 - 120 година од новата ера) се периоди кога Евреите беа неприател број 1 на Рим, постојани војни, востанија и борби, и многу аботи во нив се дотерувани и изменувани. Но сепак се настанати на основ на некоја вистинска прикаска, околу која после се налепени слоеви на легенди, митови, фантазии и слободни интрепретации. Али кога се чита внимателно Новиот завет ни ја открива вистината која се наоѓа под сите тие слоеви. Не се беше преправено и дотерано, а и многу работи кои денес ни звучат едно пред 2000 години имаа сосема друг признак. “Дајте му на бог божјето а на царот царевото“ Ова денес толу понизна и мирољубива изјава во време на Исус во тоа окружување и сфаќање значи повик на бунт и истерување на римјаните од израел. Околу Исус беа собрани неколку зелоти, денес тој назив не ни значи ништо но во време на Исус зелоти беа смртни неприатели на Рим, атентатори, востаници, вооружени борци против Рим кои дури и убиваа Евреи кои соработуваа со Рим. Исус е со Симон Зелотот или Симон Кананецот (што е друг назив за зелот) или како што велат евангелијата Симон наречен Петар а Петар на Еврејски е “камен“ или “цврст како камен“ значи суров цврст човек, исус е распнат со двајца зелоти, па и Јуда Искариотски има веројатност дека е од Јуда Сикариот или исто така зелот, Исус прави бунт кај храмот, превртува тезги на менувачи кое е директен удар на Рим под чија власт е Ерусалем и Израел, а и не ми се верува дека трговците мирно седеа наоколу додека некој му ги растркалува парите наоколу али секако евангелијата многу од работите поради политика премолчиле или прикажале поинаку, Исус бара да се воружат неговите следбеници, а колку е озбилна заканата за Рим се гледа дека по него да го апсат била пратена кохорта на римска војска (Во Вулгата се споменува збор кохорта а во старогрчкиот текст “спериан“ што е исто назив за кохорта, кохорта е десети дел од римска легија која боеше 6000 војници, а ако имаше и коњица и помошни единици и преку 2000 луѓе, заедно со неодреден број на евреи против Исуса и неговите вооружени следбеници тргнале можеби и преку 1000 вооружени војници, нели е тоа премногу за рим да уапси мирен проповедник кој се залага за мир и плаќање на даноци туку би се пратиле да се уапси човек кој во окупирана Јудеја тврди дека е законит крал кој околу себе има вооружени следбеници од кои некои се зелоти и кој предходно направил нереди во Ерусалем.....

Дури и денес може да се види обид како се преправале работите, зборот меч кога Исус барта да се вооружат се преведува како нож (да се намали ефект на насилие0 или зборот кохорта се разблажува со група војници или неодреден број замаглен во големина, дури и во некои преводи зелот се прикрива па на негово место се става борец за слобода или слично.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Аце наш и бил прогласен за бог (.....во Египет)
Зборот ми е од каде овие заклучоци јас од контекст не успеав да ги извлечам???
имало многуу богови ...
едноставно е .. евреите си го наметнале своете како единствено и вистинско :toe:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Oд долгогодишно студирање и проучување на историјата како на рим, израел така и на христијанството се извлекоа логични заклучици кои можат да се потпрат еден врз друг кои можат да се наредат во одреден ред да оформат логична и подразбирлива целина. Многу е тешко во мал простор за дискусија детално да ти лаборирам но ќе ти дадам некои насоки, евангелијата се пишани многу по Исуса а се компилирани и дооформени 3 века по смртта на Исуса. Тие се пишани за Римска публика и се со цел да ја симант вината од Римјаните и му се префрлат на Евреите. Период кога настануваа евангелијата (од 60 - 120 година од новата ера) се периоди кога Евреите беа неприател број 1 на Рим, постојани војни, востанија и борби, и многу аботи во нив се дотерувани и изменувани. Но сепак се настанати на основ на некоја вистинска прикаска, околу која после се налепени слоеви на легенди, митови, фантазии и слободни интрепретации. Али кога се чита внимателно Новиот завет ни ја открива вистината која се наоѓа под сите тие слоеви. Не се беше преправено и дотерано, а и многу работи кои денес ни звучат едно пред 2000 години имаа сосема друг признак. “Дајте му на бог божјето а на царот царевото“ Ова денес толу понизна и мирољубива изјава во време на Исус во тоа окружување и сфаќање значи повик на бунт и истерување на римјаните од израел. Околу Исус беа собрани неколку зелоти, денес тој назив не ни значи ништо но во време на Исус зелоти беа смртни неприатели на Рим, атентатори, востаници, вооружени борци против Рим кои дури и убиваа Евреи кои соработуваа со Рим. Исус е со Симон Зелотот или Симон Кананецот (што е друг назив за зелот) или како што велат евангелијата Симон наречен Петар а Петар на Еврејски е “камен“ или “цврст како камен“ значи суров цврст човек, исус е распнат со двајца зелоти, па и Јуда Искариотски има веројатност дека е од Јуда Сикариот или исто така зелот, Исус прави бунт кај храмот, превртува тезги на менувачи кое е директен удар на Рим под чија власт е Ерусалем и Израел, а и не ми се верува дека трговците мирно седеа наоколу додека некој му ги растркалува парите наоколу али секако евангелијата многу од работите поради политика премолчиле или прикажале поинаку, Исус бара да се воружат неговите следбеници, а колку е озбилна заканата за Рим се гледа дека по него да го апсат била пратена кохорта на римска војска (Во Вулгата се споменува збор кохорта а во старогрчкиот текст “спериан“ што е исто назив за кохорта, кохорта е десети дел од римска легија која боеше 6000 војници, а ако имаше и коњица и помошни единици и преку 2000 луѓе, заедно со неодреден број на евреи против Исуса и неговите вооружени следбеници тргнале можеби и преку 1000 вооружени војници, нели е тоа премногу за рим да уапси мирен проповедник кој се залага за мир и плаќање на даноци туку би се пратиле да се уапси човек кој во окупирана Јудеја тврди дека е законит крал кој околу себе има вооружени следбеници од кои некои се зелоти и кој предходно направил нереди во Ерусалем.....

Дури и денес може да се види обид како се преправале работите, зборот меч кога Исус барта да се вооружат се преведува како нож (да се намали ефект на насилие0 или зборот кохорта се разблажува со група војници или неодреден број замаглен во големина, дури и во некои преводи зелот се прикрива па на негово место се става борец за слобода или слично.
Очигледно дека од твоето „долгогодишно„ студирање, ама ништо не си разбрал. Кога Писмото го толкуваат и „студираат„ фаци, кои стојат ем надвор од Вистината ем надвор од Црквата, таквите фаци ја „студираат„ Библијата „..по својот ум...„ и редовно доаѓаат до „генијалната„ помисла дека токму тие се вистинските толкувачи на Писмото и таквите самоповикани толкувачи самите си формират приватни здруженија, кои, ради убедливост, ги именуваат со изразот „црква„.
И ти си надвор од Вистината па уште, згора на све, се впушташ во совеглави коментари, надвор од духовната логика на Писмото.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Очигледно дека од твоето „долгогодишно„ студирање, ама ништо не си разбрал. Кога Писмото го толкуваат и „студираат„ фаци, кои стојат ем надвор од Вистината ем надвор од Црквата, таквите фаци ја „студираат„ Библијата „..по својот ум...„ и редовно доаѓаат до „генијалната„ помисла дека токму тие се вистинските толкувачи на Писмото и таквите самоповикани толкувачи самите си формират приватни здруженија, кои, ради убедливост, ги именуваат со изразот „црква„.
И ти си надвор од Вистината па уште, згора на све, се впушташ во совеглави коментари, надвор од духовната логика на Писмото.
Црквата векови имаше монопол над “вистината“ и лиценца да цепка издвојува одбира и отфрла текстови како и моќ да казни и убие секого кој ќе се посомнева во неа и нејзиниот вистински избор. Историските факти се замаглувани и негирани, а пред несовладивите проблеми и дилеми секогаш шпекулацијата се прогласувала за “догма“ која не смее да се доведува во прашање пошто нема никакви докази дека стварно беше така а секоја друга верзија е опаснба за верата.
Сега се други времиња, на располагање на секој му се текстовите и пишувањата н аотфрлените книги, на секој му е лесно достапна историјата, законите обичаите, секој кој сака може да ја провери “вистината“ и одржливоста на црковните “вистини“ и да се соочи со бројните недоследности, контрадикторности, противречности и несовпаѓања со историските записи во светите писма.
Така да денес остана како што гледаме само цинизмот кај “верниците“ кои ја бранат својата вера соочени со неумоливата вистина.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
MIKI1
Let 3
Ви ги избришав постовите...однесувајте се во скад со годините кои ги имате..
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
323
Поени од реакции
7
Јас знам кој беше Исус.
Тоа може да се заклучи од евангелијата.
1. Исус беше син на Јосиф и преку својот татко Јосиф беше наследник на царот Давид и престолонаследник на Израел. И мудреците (пастирите) уште кога се роди дојдоа да му се поклонат на кралот Израелов, а дека е цар и дека луѓето го познавале и признавале како цар го имаме и кај Лука и кај Матеј и кај Јаков. И самиот Рим го признава дека е цар јудејски и како таков го распнуваат , како цар Јудејски и тоа јасно го обележуваат со табла на крстот.
[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]Исус бил столар и немал никакви благороднички права во времето на римската окупација. Не може некој од дете да биде јавно спреман за престолонаследник на политичка титула од страна на скромни побожни сиромашни Евреи за да наследи царство пропаднато пред 700 години, и тоа пред очите на Рим, Ирод и римските доушници ― корумпираната еврејска црква. Тоа дека Месијата според пророштвата требало да биде потомок на Јуда, од коленото Давидово, е факт, но ретко кој од Јудејците не бил потомок на Давида со оглед на неговото огромно богатство и големината на Давидовиот Дом кој постоел 1000 години пред Исуса, огромниот број жени и деца на Давида и Соломона, ― па така и Исус бил син Давидов, но не можел да биде никаков легитимен наследник на световна круна баш тогаш (и зошто баш тогаш?), а и зарем евангелијата го прикажуваат(издаваат) како желен за политичка власт? Сепак, Исус се покажал поголем од сите благородници и свештеници заедно, од цела римска војска во цела кралска, републичка, царска и христијанско-империјална римска историја. Зошто?

3. Исус со политика и борба сакал да си го поврати престолот, околу него имаше вооружни зелоти (вооружена група која се борела против Римската власт) но таа борба не успеела. Околу 600 римски војници заедно со непознат број на еврејски стражари од храмот го нападнале и заробиле Исус. Рим го осудил на смрт и го распнал како крал на јудеја (која во тоа време беше во рацете на Рим а Исус бил неприател на Рим. Бил распнат заедно со двајца зелоти (вооружени борци против Рим)
Исус никогаш не изгубил некаков престол па да трга со војска да си го повраќа. Зарем ти изгледа дека човек кој говорел такви работи како Него може да биде заинтересиран за да организира 200-300 бунтовни Евреи да удрат на Римската власт во златните времиња на Август или Тибериј?, зарем ти сакаш да кажеш дека Он со тоа се занимавал и се надевал да ја зграпчи власта преку пролевање крв??? Смешно размислување.

5. Од животот на Исус и неговата борба за престол и против Рим се изродија легенди кои во 4 ти век од новата ера беа искомпилирани во текст под наслов Нов Завет а самиот исус беше со гласање прогласен за бог.
А зошто и како Римјаните дозволија еден распнат бунтовник по 300 години да стане нивни Бог и да го означи крајот на античкиот свет на Земјата?
[FONT=&quot][/FONT]
Тоа во кратки црти беше Исус Христ (Христ значи помазан крал а Исус беше ритуално помазан во крал) Во историјата на Израел сите помазани кралеви имале назив (на грчки) Христ. Исус не е првиот кој ја имал таа титула и Давид бил Христ и Соломон бил Христ.
И Саул можда бил а? Остај ги ти грчките преводи. Се знае добро што чекале Евреите и што чекаат уште:

Господ за иднината

1 Зашто, ете, ќе настапи ден, кој гори како печка; тогаш сите горди и оние, кои постапуваат нечесно, ќе бидат како слама, и ќе ги изгори денот оние што иде, вели Господ Саваот; и така, нема да остане од нив ни корен, ниту гранчиња.
2 А за вас, кои се боите од името Мое, ќе изгрее сонцето на правдата, и исцеление ќе има во зраците негови, и вие ќе излезете и ќе се разиграте како нахранети теленца;
3 и ќе ги газите нечестивите, оти тие ќе бидат прав под стапалата на нозете ваши во тој ден, што јас ќе го приготвам, вели Господ Саваот.
4 Помнете го законот на Мојсеја, слугата Мој, кому му заповедав на Хорив за сиот Израил, како и - правилата и наредбите.
5 Ете, Јас ќе го пратам при вас пророкот *Илија, пред да настапи денот Господен - големиот и страшниот.
6 И тој ќе ги *обрне срцата на татковците - кон децата нивни, и срцата на децата кон татковците нивни, па кога ќе дојдам, за да не ја поразам земјата со проклетство.

[FONT=&quot]Малахија 4[/FONT]

Oд долгогодишно студирање и проучување на историјата како на рим, израел така и на христијанството се извлекоа логични заклучици кои можат да се потпрат еден врз друг кои можат да се наредат во одреден ред да оформат логична и подразбирлива целина. Многу е тешко во мал простор за дискусија детално да ти лаборирам но ќе ти дадам некои насоки, евангелијата се пишани многу по Исуса а се компилирани и дооформени 3 века по смртта на Исуса. Тие се пишани за Римска публика и се со цел да ја симант вината од Римјаните и му се префрлат на Евреите.
А што пак би го интересирало еден крволочен отмен Римјанин да биде симната некаква вина за убиството на некој си бунтовен Евреин, и истата да ја префрла на Евреите?

Период кога настануваа евангелијата (од 60 - 120 година од новата ера) се периоди кога Евреите беа неприател број 1 на Рим, постојани војни, востанија и борби, и многу аботи во нив се дотерувани и изменувани. Но сепак се настанати на основ на некоја вистинска прикаска, околу која после се налепени слоеви на легенди, митови, фантазии и слободни интрепретации. Али кога се чита внимателно Новиот завет ни ја открива вистината која се наоѓа под сите тие слоеви. Не се беше преправено и дотерано, а и многу работи кои денес ни звучат едно пред 2000 години имаа сосема друг признак. “Дајте му на бог божјето а на царот царевото“ Ова денес толу понизна и мирољубива изјава во време на Исус во тоа окружување и сфаќање значи повик на бунт и истерување на римјаните од израел. Околу Исус беа собрани неколку зелоти, денес тој назив не ни значи ништо но во време на Исус зелоти беа смртни неприатели на Рим, атентатори, востаници, вооружени борци против Рим кои дури и убиваа Евреи кои соработуваа со Рим. Исус е со Симон Зелотот или Симон Кананецот (што е друг назив за зелот) или како што велат евангелијата Симон наречен Петар а Петар на Еврејски е “камен“ или “цврст како камен“ значи суров цврст човек, исус е распнат со двајца зелоти, па и Јуда Искариотски има веројатност дека е од Јуда Сикариот или исто така зелот, Исус прави бунт кај храмот, превртува тезги на менувачи кое е директен удар на Рим под чија власт е Ерусалем и Израел, а и не ми се верува дека трговците мирно седеа наоколу додека некој му ги растркалува парите наоколу али секако евангелијата многу од работите поради политика премолчиле или прикажале поинаку, Исус бара да се воружат неговите следбеници, а колку е озбилна заканата за Рим се гледа дека по него да го апсат била пратена кохорта на римска војска (Во Вулгата се споменува збор кохорта а во старогрчкиот текст “спериан“ што е исто назив за кохорта, кохорта е десети дел од римска легија која боеше 6000 војници, а ако имаше и коњица и помошни единици и преку 2000 луѓе, заедно со неодреден број на евреи против Исуса и неговите вооружени следбеници тргнале можеби и преку 1000 вооружени војници, нели е тоа премногу за рим да уапси мирен проповедник кој се залага за мир и плаќање на даноци туку би се пратиле да се уапси човек кој во окупирана Јудеја тврди дека е законит крал кој околу себе има вооружени следбеници од кои некои се зелоти и кој предходно направил нереди во Ерусалем.....
[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot][/FONT] Да било вака како што велиш ти Исус никогаш немаше да стане тоа што денес е, и не ќе беше ништо поразличен од безброј други еврејски, европски, азиски или афрички обични бунтовници "политичари" против римската власт низ вековите.

Дури и денес може да се види обид како се преправале работите, зборот меч кога Исус барта да се вооружат се преведува како нож (да се намали ефект на насилие0 или зборот кохорта се разблажува со група војници или неодреден број замаглен во големина, дури и во некои преводи зелот се прикрива па на негово место се става борец за слобода или слично.
[FONT=&quot]Христос проповедал духовност и просветлување, бил несомнено просветлен и многу духовен човек, а според сведоштвото на неговите следбеници и според неговите сопствени зборови бил Син Божји, со тоа и сам Бог, архетип на совршената вселенска вистина. Исус ништо лошо не рекол како што читам јас, ни пак изигрувал некаков обичен властољубив или среброљубив слеп ситничар. Тоа што сега е погрешно интерпретиран или повеќе би рекол злоупотребен, како што бил и порано и уште додека бил жив, тоа воопшто нема што да не зачудува - тоа произлегува од оваа грешна нечиста збирштина наречена човештво. Сакам да кажам дека погрешни се тезите што велат се стремел кон земна круна па си добил регуларна казна. Од каде тогаш сета оваа слава и негирање? Зарем Христос не навлегол вистински во човечките срца?[/FONT]
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom