Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 јули 2009
Мислења
35
Поени од реакции
3
Сите луѓе треба таа СОВРШЕНА ВИСТИНА да ја имаат пред очи секогаш, дури и тогаш кога легнуваат со други во кревет, бидејќи последиците од таквите постапки ќе мораат да ги сносат самите а за жал и нивните дечиња!
Значи децата чии родители не веруваат во Исус Христос, ако умрат одат во Пекол. А што ако после тоа се случи тие родители да поверуваат, родителите во Рај децата остануваат во Пекол, или?
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Важи веќе кажаното одговор: нема таков рецепт во православието. Ако разгледуваш случај до случај, некој пораснува побрзо, некој подоцна, а во тешко болни случани, некои не пораснуваат никогаш...

Световните закони во САД ја наведуваат 21-та год од животот, во МК тоа е 18-тата година.
Јасно ми е за световните закони. Прашував за канонските. Имено, дали Црквата смее да венча брачен пар, ако сопругата има 14 години?
 

Jack Bauer.

Претседател на Р.Кајгана
Член од
22 октомври 2009
Мислења
55
Поени од реакции
1
Јасно ми е за световните закони. Прашував за канонските. Имено, дали Црквата смее да венча брачен пар, ако сопругата има 14 години?
Неможе...пошто е мала...треба да има над 16години....
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
(1) Замисли да постои Бог (а постои) кој дозволува да постојат луѓе што му се инаетат и го отфрлаат.

(2) Што мислиш како Тој би се осеќал да знае дека неговите деца го отфрлаат.
Исто ко тебе утре децата да ти кажат ти не си ми татко,те мразам,презирам и избегаат од дома.....
.....

(3) Интересна работа што сум ја приметил е таа што атеисти ни во еден момент не се обиделе да негираат друг бог освен христијанскиот инстиктивно знаат дека ако постои бог мора да е христијанскиот и знаат дека се осудени на смрт ако го признаат......
....
Така да ова ваше инатење и плукање по се она е свето е мавање во ѕид со глава и бесполезно трошење на времето и енергијата.

(4) Сакате да го обликувате и кормиларите светот во насока на оној кој отпадна, не за долго :)
Многу интересен пост. Со задоволство го исчитав - вчера изглеа сум го утнал...

(1) Сосем се сложувам дека постои нешто што во пресекот помеѓу моето и твоето најверојатно нема многу повеќе од самото име - бог.
Јас верувам дека постои нешто поголемо, најверојатно поинаку свесно од мене и сите луѓе, и живиот свет... Тоа што не се сложувам е христијанската слика за бог. Тоа е тоа. Сори.

(2) Мојот бог не ја дели мојата морфологија (формата, исгледот) и мојот поглед на светот. Ги нема моите стравови и субјективност. Не личи на човек, не сум по негова мерка создаден. Не ме условува и не очекува ништо од мене. Мојот бог е. И сите сме дел и све е едно. И нема закони за покорување и пари за плаќање и гревови за искупување.
Кај мојот бог има грижа за себе, за другите, за се... има свесност за поврзаност, за припадност кон целото, за поддршка и прочка. Што да ти кажам: хипи филм за љубов и разбирање...;) Нема Judgement day и псеудо-правни документи и булетирани листи.

(3) Пошто никако не се сметам за атеист, верувам дека ова не е за мене, иако и јас, навистина, најмногу го напаѓам институционализираното христијанство (православие + католицизам) од проста причина што за него најмногу знам. Не би се дрзнал да спорам за Исламот, на пример, освен ако постот не е апла дебилен.
Уште, имам проблем со Библијата како Свет текст. Со куранот исто така. Не може да биде свето дело кое е редактирано од луѓе (сериозни политички интересенти) и кое содржи приказни познати од порано, со преработени мотиви познати кај култури кои претходеле на израелитите.

(4) претпоставувам дека овде мислиш на комунизмот (кој никогаш и не бил, нели) или социјализмот, кога мислиш дека господ не постоел или се негирал. Мислам дека во комунизмот се негираше религијата, како опиумот на народот, со што апсолутно се сложувам поради манипулативниот настап на црквите и нивните моќници!!! Апсолутна и гнасна злоупотреба на простиот народ!
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Значи децата чии родители не веруваат во Исус Христос, ако умрат одат во Пекол. А што ако после тоа се случи тие родители да поверуваат, родителите во Рај децата остануваат во Пекол, или?

Сакана посестримо, за сите што се во пеколот БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) оставил само еден и единствен ИЗЛЕЗ од таму. ИЗЛЕЗОТ, БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) - наместо земја, машко семе или билокаква поинаква творба - Го отелотвори во Исус, за кого што добро знаеме дека е посебно наклонет кон дечињата и дури и за несвесните грешници!

Значи ли тоа дека треба да ни е сѐисто како се однесуваме и треба понатаму да грешиме одбивајќи ја спаителната Вера БОЖЈА, бидејќи Тој е Љубезен и моќен секого да спаси?

БОЖЕ сочувај од грешна вера!

АМИН
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
... Не може да биде свето дело ...
За светиот сѐ е свето во БОЖЈЕТО Свето ДЕЛО,
Тој секаде го гледа Словото БОЖЈЕ (Христос),
Тоа БОЖЈЕ ЕВАНГЕЛИЕ Вечно, потполно, совршено, цело!

На ова место - во контекст на моите претходни постови во врска со бебињата родени од неверни и грешни родители - сакам изразито да подвлечам дека местозастапното кршатавање за души кои неможеле да се крстат (поради духовна болест, телесна болест или смрт), никогаш не било забранувано од вистинските следбеници Христови, иако одсекогаш било и е секогаш нагласувано дека свестното и доброволно крштевање со вера е најдоброто кршатавње кое засигурно води во спасение!
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
Poadrav, sakam da ve prasam edno prasanje, dali se banjate posle intimniot odnos so partnerot ili partnerkata, ima li nekoi pravilla ili nema...
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Pozdrav, sakam da ve prasam edno prasanje, dali se banjate posle intimniot odnos so partnerot ili partnerkata, ima li nekoi pravilla ili nema...

Здравје да имаш, побратиме The_LiGhT.

Има некои работи кои толку се подразбираат самите од себе, што навистина немораат да се прашаат.

Но што е уште многу многу поважно од телесната чистоќа - пред и после интимниот однос - тоа е духовната чистоќа (психохигиена)! Таа (психохигиена) е возможна дури и кога нема вода или друго течно (влажно) средство за чистење!

Џабе се и сите води на овој свет ако човекот Го нема Чистиот ДУХ БОЖЈИ восебе, бидејќи тогаш тој ќе е пред БОГА во секој случај нечист!

Поздрав

Da ne ti e prasanjeto za drugo mesto? Kakva vrska ima toa so hristijanstvo?

:) ...
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
Здравје да имаш, побратиме The_LiGhT.

Има некои работи кои толку се подразбираат самите од себе, што навистина немораат да се прашаат.

Но што е уште многу многу поважно од телесната чистоќа - пред и после интимниот однос - тоа е духовната чистоќа (психохигиена)! Таа (психохигиена) е возможна дури и кога нема вода или друго течно (влажно) средство за чистење!

Џабе се и сите води на овој свет ако човекот Го нема Чистиот ДУХ БОЖЈИ восебе, бидејќи тогаш тој ќе е пред БОГА во секој случај нечист!

Поздрав




:) ...
Toa e sosema druga rabota...:toe:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Toa e sosema druga rabota...:toe:
Многу тесно е едното со другото повржано, но широките маси што не веруваат на Мудроста БОЖЈА (Христос), не можат да ја разберат Тајната !

Бракот, хигиената и телесното соединување помеѓу машкиот и женскиот брачен другар, е само сенка што упатува на едно многу поголемо и позначајно соединување.

Има само Еден и Единствен ПАТ како може душата да ја дознае Тајната!


Иншалах сите луѓе да поверуваат, да дознаат и да дојдат во Единството со БОГА преку Неговата Спасителна Мудрост!

АМИН
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Zosto ne mi odgovara nikoj na ova prasanje osven spiros sto mi odgovori sto ne bese povrzano so prasanjeto sto jas go vospostaviv...
шо има веза па ти ...
тоа е лична хигиена и култура ...
сакаш бањај се сакаш не се бањај ...
зар библијата или куранот треба да ти кажат кога и дали треба да се бањаш
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom