Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 септември 2009
Мислења
26
Поени од реакции
0
Види сеа, трикот е во то, што еволуцијата, ај што може да се побие со докази, може да се побие и „онака„, чисто здраворазумно и логички
Код:
.


Јооооој, ај ти како ќе докажеш дека постои господ.Имаш некој материјален или било каков доказ дека постои,без кажување приказни и цитати од библијата:tapp::tapp::tapp:
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Isus Hristos e spasitel za celoto covestvo... sekoj koj ke poveruva vo Nego ke bide spasen!
16 Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син, та секој, кој верува во Него, да не загине, туку да има вечен живот.
A На кој начин ке биде спасен...

Дали е тоа спасение гасните комори во аушвиц????
Матеј: 3:2Покајте се, зашто се приближи царството небесно!”
4:17 Оттогаш Исус почна да проповеда и да говори: „Покајте се, зашто царството небесно се приближи!”

Марко: 1:15 И зборуваше: „Времето се исполни, и наближи Божјото Царство; покајте се и верувајте во Евангелието!”

Дела Ап.: 2:38 А Петар им рече: „Покајте се! И секој од вас нека се крсти во името на Исуса Христа за проштавање на вашите гревови; и ќе примите дар од Светиот Дух.
3:19 Затоа, покајте се и обратете се, за да ви бидат избришани гревовите, за да дојдат, од лицето на Господа времиња на освежување,
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Види сеа, трикот е во то, што еволуцијата, ај што може да се побие со докази, може да се побие и „онака„, чисто здраворазумно и логички.

Да беше точно дека т.н. „очувување„ навистина постои, досега, во текот од овие наводни 2 милј. години откако има живот на Земјава, ќе се случеше не еволуција, туку комлетно изчезнување на животот на планетава. Така, ако тоа „очувување„, според твоите зборови, значи дека се случило повеќето организми да изгинат а помалку да останат, тоа, гледано долгорочно, би значело непрекидно намалување на бројот на преживеани организми низ текот од времето, се до состојба на инфинитезималност, така?

Проста логика, разбираш...

Убо, убо...

Понатаму.

Што се однесува до „дедо боже„, дај запознај се троа со промислата Божја па да можеме саглам да лафееме, разбираш.
Абе многу ти е проста логиката Мики, затоа изгледа те буни ;) ... Но, не ме ни изненадува, пошто во библијата единствено таква логика и се користи - освен онаму каде е забранета (таму Бог знае зошто, нели)

Ти, изгледа, ептен си бил болен у 5-6 одделение кога по биологија и географија учевме за геолошко време и еволутивен развој, а?

Добро, зар ти стварно мислиш дека све овдека е 5-6 илјади години старо?!?!


...аха... она за годините: Што е проблемот со научната старост на земјата? не можеш да замислиш 2 милијарди?!?! Тоа ли ти е контра аргумент?!?

Знаеш ли ти колку крвни зрнца имаш у тебе?!?!
Пошто верувам дека не си размислил (у библијата, нели, не се спомнува) еве, да ти кажам: Има околу 50 милиони милиони клетки во тебе. Тоа се 50 Трилиони клетки само во тебе. Ете ти една огрооооомна бројка која не ни мора да ја замислуваш, но ете, de-facto постои.

Или, за уште послено, вака: Има 6 милијарди луѓе на земјата. Замисли секој од нив да живее по година дена = 6 милијарди години!

Ова ли ти е тешко да го замислиш?!? А, Мики?

Ако нешто човек не може да го замисли, тоа не значи дека не постои. Значи, само, дека тој човек е во тоа ограничен.... да не речам глупав.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Абе многу ти е проста логиката Мики, затоа изгледа те буни ;) ... Но, не ме ни изненадува, пошто во библијата единствено таква логика и се користи - освен онаму каде е забранета (таму Бог знае зошто, нели)

Ти, изгледа, ептен си бил болен у 5-6 одделение кога по биологија и географија учевме за геолошко време и еволутивен развој, а?

Добро, зар ти стварно мислиш дека све овдека е 5-6 илјади години старо?!?!


...аха... она за годините: Што е проблемот со научната старост на земјата? не можеш да замислиш 2 милијарди?!?! Тоа ли ти е контра аргумент?!?

Знаеш ли ти колку крвни зрнца имаш у тебе?!?!
Пошто верувам дека не си размислил (у библијата, нели, не се спомнува) еве, да ти кажам: Има околу 50 милиони милиони клетки во тебе. Тоа се 50 Трилиони клетки само во тебе. Ете ти една огрооооомна бројка која не ни мора да ја замислуваш, но ете, de-facto постои.

Или, за уште послено, вака: Има 6 милијарди луѓе на земјата. Замисли секој од нив да живее по година дена = 6 милијарди години!

Ова ли ти е тешко да го замислиш?!? А, Мики?

Ако нешто човек не може да го замисли, тоа не значи дека не постои. Значи, само, дека тој човек е во тоа ограничен.... да не речам глупав.
Оваа болдираната твоја ЛОГИКА, го надминува интелектуалниот капацитет на мојот покоен хрчак...:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Оваа болдираната твоја ЛОГИКА, го надминува интелектуалниот капацитет на мојот покоен хрчак...:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
охохо... имаш некаква забелешка на истата?!? Да не не ти е јасна?

И ти да не не можеш да замислиш поише од 5000 години, а Калипсо?

И тебе да не ти се диносаурусите измислени од Ѓаволот и намерно од него посадени во 5000 години старата земја? Да не чекаш да и порасне нога на онаа у Big Brother? Или само имаш проблем со логиката на годините?
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
охохо... имаш некаква забелешка на истата?!? Да не не ти е јасна?

И ти да не не можеш да замислиш поише од 5000 години, а Калипсо?

И тебе да не ти се диносаурусите измислени од Ѓаволот и намерно од него посадени во 5000 години старата земја? Да не чекаш да и порасне нога на онаа у Big Brother? Или само имаш проблем со логиката на годините?
Баш ме интересира дали годишно по еден човек се раѓал, а ? И што правиме ако 100-тина се родиле во иста година ? Не разбирам...:kesa:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Баш ме интересира дали годишно по еден човек се раѓал, а ? И што правиме ако 100-тина се родиле во иста година ? Не разбирам...:kesa:
епа обично, половина одговор е во добро осмисленото прашање. Затоа би те замолил, за да не лутаме вака во забуни, да ми поставиш едно добро прашање околу милијардиве, за да ја можам да ти го одговорам пластично, за да ме разбереш.

Значи: Што не ти е јасно со милијардите години? Во што е проблемот со 5 милијарди години?
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
епа обично, половина одговор е во добро осмисленото прашање. Затоа би те замолил, за да не лутаме вака во забуни, да ми поставиш едно добро прашање околу милијардиве, за да ја можам да ти го одговорам пластично, за да ме разбереш.

Значи: Што не ти е јасно со милијардите години? Во што е проблемот со 5 милијарди години?
Епа оваа логика никако не можам да ја разберам:

Има 6 милијарди луѓе на земјата. Замисли секој од нив да живее по година дена = 6 милијарди години!

...Да ме убиеш не можам да ја разберам.:toe:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Ако можеш да замислиш колку се милијарда години, аналогијава не ти треба.
Ако можеш да ги замислиш 50 трилиони клетки во твоето тело, тогаш повторно не ти треба.
Мики, погоре, не можеше да замисли 5 милијарди години. Јас му дадов едноставен начин да го направи тоа.

Дали уште имаш потешкотии да го разбереш ова?
 
Член од
6 октомври 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Напишано од mikail_22
eve edno prasanje na koe ne mozam da si dadam odgovor: dali isus e spasitel za celoto covestvo ili samo za evreite???
Исус (Месија-Спасител) навистина, согласно пророштвата од Стариот Завет, се чини дека најпрво дојде да ги собере „овците„ од Израилот (јудеите-евреите), но оние заради кои Он дојде, не Го препонаа како Спасител, барем не сите.

По своето воскресение, пред да се вознесе на Небесата и да седне оддесно на Оецот, Исус ги прати своите Апостоли по тогаш познатиот Свет, наредувајќи им:„...одете, научете ги сите народи и кршетвајте ги во името од Отецот и Синот и Светиот Дух....„. Од болтуваното, јасно е дека Христос не дојде само ради евретите, туку ради „..сите народи..“„, што значи дека Неговата крсна жртва не беше дадена само ради јудеите, туку и заради целиот човечки род.
__________________
1(Отец)+1(Син)+1(Свет Дух)=1(Бог)

aham. znaci vo ovja slucaj momezeme da receme " oki Gospod se premisli ili zgresi" .

Зашто Синот Човечки дојде да го спаси, она што е изгубено..“ (Матеј 18:11)

„Но Тој одговори и рече: „Јас не Сум испратен, освен при загубените овци на домот Израелев..“ (Матеј 15:24)

isto taka jasno ja prikazal negovata misija na zemjava t.e

„49 Зашто Јас не зборував Сам од Себе, туку Мојот Татко, Кој Ме прати, Тој Ми даде заповед што да речам и што да зборувам..“ (Јован 12:49)

„”Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.“ (Матеј 5:17)
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
@DBack каде во Библијата си прочитал дека земјата е стара 5-6 илјади години?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.479
Поени од реакции
58.739
Слабо си ја читал, ако воопшто. Види го таму родословот од Адам и Ева натаму. Пишува кој се родил и колку живеел. Исто така се опишани историски настани од одредени периоди. Ни еден верник не одрекува дека според библијата, светот е стар 6-7000 години.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Слабо си ја читал, ако воопшто. Види го таму родословот од Адам и Ева натаму. Пишува кој се родил и колку живеел. Исто така се опишани историски настани од одредени периоди. Ни еден верник не одрекува дека според библијата, светот е стар 6-7000 години.
Адам бил создаден пред 6000 и кусур години, а земјата е стара неколку милјарди.
Деновите кои се споменуваат во прва Мојсеева претставуваат периоди.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Слабо си ја читал, ако воопшто. Види го таму родословот од Адам и Ева натаму. Пишува кој се родил и колку живеел. Исто така се опишани историски настани од одредени периоди. Ни еден верник не одрекува дека според библијата, светот е стар 6-7000 години.
Ако си ја читал..тогаш си запознат со првите два стиха..
Во почеток Бог ги создаде небото и земјата. 2 Земјата беше пуста и празна; темнината се простираше над бездната, и Божјиот Дух се движеше над водите.
Можеш ли да ми кажеш колку време земјата беше празна..колку дена, месеци, векови, имаше состојба во која Духот само лебдеше над водите...како пресметавте дека Земјата е стара 6.000 години...староста за која зборите е пресметана според Адам..не според постанокот на Земјата..
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Ако си ја читал..тогаш си запознат со првите два стиха..
Можеш ли да ми кажеш колку време земјата беше празна..колку дена, месеци, векови, имаше состојба во која Духот само лебдеше над водите...како пресметавте дека Земјата е стара 6.000 години...староста за која зборите е пресметана според Адам..не според постанокот на Земјата..
Господ ја создаде земјата пред +4 милијарди години а пред 6 000 му текна да создаде се друго ?

Ако Господ создал се за 6 дена а седмиот одмарал, нели би требало земјата да е неколку дена постара од Адам(човекот) следејќи го редоследот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom