Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Сакам верниците да ги прашам нели зошто тие веруваат дека мора да има некој креатор, master mind шо го создал светот и све останато или такозвани господ,тогаш па од кај дојде господ,кој го создаде него?:toe:
Ако одиш по логиката на Stephen Hawking, George Ellis, и Roger Penrose тогаш ќе ти биде јасно дека времето започнало со креирањето на Универзумот..
Библијата пак за Господ ќе каже дека Бог постоел пред почетокот на времето..така да заклучокот е дека Бог не мора да биде создаден од никој оти постои надвор од времето..тој е вечен никогаш не бил креиран..
 
Член од
15 септември 2009
Мислења
26
Поени од реакции
0
Од каде дошол тој господ,со која причина,и него некој би морал да го создаде, неможе да потекнува од ништо.Нели верниците не веруваат дека универзуот би можел да настане случајно и од ништо па велат дека ова се е интелигентен дизајн т.е има некој креатор или од ништо неможе да се создаде нешто.Па тогаш како се создаде господ неможе само тој да потекнува од никого и од ништо.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Од каде дошол тој господ,со која причина,и него некој би морал да го создаде, неможе да потекнува од ништо.Нели верниците не веруваат дека универзуот би можел да настане случајно и од ништо па велат дека ова се е интелигентен дизајн т.е има некој креатор или од ништо неможе да се создаде нешто.Па тогаш како се создаде господ неможе само тој да потекнува од никого и од ништо.
Па сега ти објаснив..тој постои во вечноста и како вечен е надвор од времето на постоење и умирање..нема почеток и крај
Инаку интелегентиниот дизајн се однесува на креациите не на креаторот..
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Од каде дошол тој господ,со која причина,и него некој би морал да го создаде, неможе да потекнува од ништо.Нели верниците не веруваат дека универзуот би можел да настане случајно и од ништо па велат дека ова се е интелигентен дизајн т.е има некој креатор или од ништо неможе да се создаде нешто.Па тогаш како се создаде господ неможе само тој да потекнува од никого и од ништо.
Taka razmisluvame zasto nie sme ograniceni zo vreme i prostor i poinaku ne mozeme... Bog e nadvor od vremeto, zatoa za Nego nema pocetok...znaci Toj e pred pocetokot na vremeto, Toj go sozdal vremeto.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Taka razmisluvame zasto nie sme ograniceni zo vreme i prostor i poinaku ne mozeme... Bog e nadvor od vremeto, zatoa za Nego nema pocetok...znaci Toj e pred pocetokot na vremeto, Toj go sozdal vremeto.
yeah, right!

Ако нешто не можеш да си објасниш - господ е! Абе ајде!
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Да не се караме пак но Христијанството после 313г(Милански Едикт) се разделува на два правци:

Учењето на Христос (вистинското)
Политички Правец (кое е денска на сила)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Хммм....Заборави да додадеш дека Св. Цар Константин бил паганин, дека под присила го свикал првиот Вселенски собор, дека и самиот бил неверник и тн...Од каде ли ми е ова познато? :raz:

yeah, right!

Ако нешто не можеш да си објасниш - господ е! Абе ајде!
Ај ти објасни..Можеш, знаеш?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
ако нешто е необјасниво значи дека Бог стои позади тоа!?!? :nesvest:
едно време и грмотевиците тој ни ги испраќаше нели :tapp:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да бе, ако нештатата ги толкуваме по принципот „...бабите рекоа....„.
Ти, што велиш?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Хммм....Заборави да додадеш дека Св. Цар Константин бил паганин, дека под присила го свикал првиот Вселенски собор, дека и самиот бил неверник и тн...Од каде ли ми е ова познато? :raz:



Ај ти објасни..Можеш, знаеш?
Мики... тоа и е разликата меѓу „нас“ и „вас“ - ние објаснуваме, а вам господ ви „објаснува“ (а вие не се замарате со тоа што неговото објаснување нема многу смисол)

...инаку, Константин не го свикал под присила, туку како политички потег за стабилизирање на царството. Има светови разлика! Тоа бил прагматичен лидерски потег - нема мистика, нема бог и творец - чиста државничка калкулација... впрочем, исто како и институцијата црква која не труе скоро 2 милениуми.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики... тоа и е разликата меѓу „нас“ и „вас“ - ние објаснуваме, а вам господ ви „објаснува“ (а вие не се замарате со тоа што неговото објаснување нема многу смисол)

...инаку, Константин не го свикал под присила, туку како политички потег за стабилизирање на царството. Има светови разлика! Тоа бил прагматичен лидерски потег - нема мистика, нема бог и творец - чиста државничка калкулација... впрочем, исто како и институцијата црква која не труе скоро 2 милениуми.
1. „Објаснувања„ некако кратко траат-таман се востановило некое си „објаснување„ и оп-ете некој уште попаметен, дава уште „поново„ објаснување„
2. Од каде си толку сигурен за настан од раниот 4-ти век? небаре си бил очевидец на истиот!


П.С. Исус му вели на својот судија Пилат:„...немаше да бидеш овде, ако тоа не ти беше дадено одозгора...„

Ти текнува? Нема власт која од Бога не е дадена. Блискоста помеѓу власта и Црквата е позитивна, а не комуњарско-негативна работа.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
1. „Објаснувања„ некако кратко траат-таман се востановило некое си „објаснување„ и оп-ете некој уште попаметен, дава уште „поново„ објаснување„
2. Од каде си толку сигурен за настан од раниот 4-ти век? небаре си бил очевидец на истиот!


П.С. Исус му вели на својот судија Пилат:„...немаше да бидеш овде, ако тоа не ти беше дадено одозгора...„

Ти текнува? Нема власт која од Бога не е дадена. Блискоста помеѓу власта и Црквата е позитивна, а не комуњарско-негативна работа.
Лелморимајко!

1. Тоа е и концептот на учење и напредок. Учењето не' води до нови објаснувања. Ништо не е конечно. Се се менува, надополнува и продлабочува. Само „кај вас“ е све фиксно и „од бога дадено“... или, чекај.... не, не е! Земјата беше плочка, а сега е топка. Бактерии немаше - оп! сега има! ... Се доучи господ ваш, изгледа, а? ...па се замисли и даде.... како викаш ти погоре: нови објаснувања!

2. Мики, постои нешто што се вика историја, и уште една друга „финта“ што се вика независни, непристрасни извори. Со првото и второто човекот дознава што е она што навистина се случило во минатото.


За власта, верувам дека ќе се сложиш дека на Хитлер Бог му ја даде власта за да ги сотре евреите. Сигурно Бог му ја даде власта и на Пол Пот, а сигурно и на Буш му ја даде Бог власта за да масакрира пола блиски исток.

Бог власта им ја даде и на Цезар, на Наполеон и на Атила. Им ја даде власта за да колат, бесат, силуваат, да се сладострастат врз маките на невините и недолжните.

Меѓу власта и црквата не може да излезе ништо добро, Мики. Само маки, проклетство и мизерија. Прочитај некоја вистинска книга. Пишува.
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
Лелморимајко!

1. Тоа е и концептот на учење и напредок. Учењето не' води до нови објаснувања. Ништо не е конечно. Се се менува, надополнува и продлабочува. Само „кај вас“ е све фиксно и „од бога дадено“... или, чекај.... не, не е! Земјата беше плочка, а сега е топка. Бактерии немаше - оп! сега има! ... Се доучи господ ваш, изгледа, а? ...па се замисли и даде.... како викаш ти погоре: нови објаснувања!

2. Мики, постои нешто што се вика историја, и уште една друга „финта“ што се вика независни, непристрасни извори. Со првото и второто човекот дознава што е она што навистина се случило во минатото.


За власта, верувам дека ќе се сложиш дека на Хитлер Бог му ја даде власта за да ги сотре евреите. Сигурно Бог му ја даде власта и на Пол Пот, а сигурно и на Буш му ја даде Бог власта за да масакрира пола блиски исток.

Бог власта им ја даде и на Цезар, на Наполеон и на Атила. Им ја даде власта за да колат, бесат, силуваат, да се сладострастат врз маките на невините и недолжните.

Меѓу власта и црквата не може да излезе ништо добро, Мики. Само маки, проклетство и мизерија. Прочитај некоја вистинска книга. Пишува.
nekoi nemozat da svatat i razberat deka gospoda ne ima dal vlast za zlo da vrsat carevite i upravnicite, zasto imalo carevi koi bile pobozni i cesni , ,no zlobni carevi i upravnici ili precedateli od denesnoto vreme kako bus, ili kako hitler, tie ja zloupotrebile svojata dolznost i vunkcija pa mesto da ja vodat drzavata ili carstvoto vo mirot slavata i lubovta na boga, tie zlo vrsea , i konstantin bese car no go pozna boga , i ajnstajn kog cu deka negovata tehnologija koj toj ja ureduvase ke se iskoristi za zli celi se otkaza od namerata da ja ja vodi toj- ova go navedov deka se zloupotrebuvaat rabotite mesto vo pravata nasoka da odi ta vo pogresna se vodi

bog im dal sloboda na lugeto , no lugeto se zli koi gledaat samo zlo da napravat, i ja iskoristija svojata sloboda za zlo


i zatoa da ne go obvinuvame boga nikogas, zasto gospoda boga e nasatya najgolema dobrina milost i nadez , bog e lubov amin slava na boga i sega znaeme kako zavrsi cezar ,napoleon , atila , kako zavrsi hitler
 
Член од
15 септември 2009
Мислења
26
Поени од реакции
0
Значи тој си бил тука отсекогаш, никој не го створил туку се створи самио и едно време му текнало и оп,настана светооооот.То сакаш да кажиш:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
Значи тој си бил тука отсекогаш, никој не го створил туку се створи самио и едно време му текнало и оп,настана светооооот.То сакаш да кажиш:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
ne sakam nisto da kazam, tuku gospod bog go sozdade vremeto i prostorot, i se sto postoi vidlivo i nevidlivo a kako kapak e covekot sto go ima obrazot na boga
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom