Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Едно мало објаснување а воедно и молба.
Светото писмо, Библијата треба да се гледа како целина.
Не може да се вади дел од цитат или цел цитат и да се коментира посебно вака или онака. Се што е напишано е во корелација со предходното и со тоа по него. Сите повторувам сите, цитати се надополноуваат и дообјаснуваат меѓусебно. Ако се сака да се разбере нешто треба целосно да се прочита светото писмо а не вака да се прашуваат глупости за делчиња извадени од контекст.
Пример ако земеме некој доволно голем роман да речеме Војна и Мир (карикирам). И почнеме да вадиме делчиња од него, зборови, реченици... и правиме конструкција на нешто друго.
По желба можеме да направиме што сакаме од хорор приказна до хумореска, во зависност што ни е намерата нели.
Поздрав и секое добро на сите што сакаат одговор на конструктивни и добронамерни прашања и дилеми.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
а како успеал криминалецот кој бил распнат заедно со исус да биде втор до него во рајот...или имал врски оти заедно биле распнати...кое е тука библиското објаснување...не е врски ама....??????
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Не се врски, убаво кажа, но се работи за тоа дека Бог ги познава нашите срца, и Он знае кој искрено се покајал а кој не и што има во срцето на секој човек.
Многу работи ни се нејасни, но еден ден се ќе ни биде јасно.
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
Не се врски, убаво кажа, но се работи за тоа дека Бог ги познава нашите срца, и Он знае кој искрено се покајал а кој не и што има во срцето на секој човек.
Многу работи ни се нејасни, но еден ден се ќе ни биде јасно.
Од Бог не може ни еден жив човек да се скрие,како што напомена тој на сите ни ги знае срцата.Знае што мислиме,што работиме...Но еден ден тој ке ни суди по нашите дела затоа кога е на време примете го во неговото срце и покајте му се...Ако саате да имате вечен живот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
а како успеал криминалецот кој бил распнат заедно со исус да биде втор до него во рајот...или имал врски оти заедно биле распнати...кое е тука библиското објаснување...не е врски ама....??????

Разбојникот од крстот не успеал ништо, туку во Рајот, во саботен ден, влегол не по својата способност, туку по ветувањето Христово упатено до него (до разбојникот).

Ајде малку цитати:
„..А Исус му рече: „Вистина ти велам: денес ќе бидеш со Мене во Рајот!„ (Лука 23.43).
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
razbojnikot bil raspnat na krstot i se pokajal za storenite grevovi jasno pisuva vo svetotto pismo, kako seto toa se slucilo a ne nekoi vrski , samo covekot vrski bara i mito , a bozjata dobrina i milost nema kraj: i eden od raspnatite zlocinci hulese na nego velejki ,-ako si ti hristos spasi sebe i nas, a drugiot go iskara irece-zar i od boga ne se bois koga i sam si osuden nie sme pravedno osudeni zasto primivme zasluzena kazna za nasite dela ,no on nisto loso ne napravil. razbojnikot go poznal boga deka e mesija i spasitel i mu rekol setise na mene go spode koga ke dojdes vo carstvoto tvoe a isusa mu rece vistina ti velam, denes ke bides so mene vo rajot.vaka velele svetite oci za razbojnikot toj bese raspnat so isusa boga toj mislese kako da se pokajam sega da slezam pred tebe mili gospode i da te pregrnam i grevot so delo da go opravdam so dobro delo da mi gi prostis uzasnite pregresenija, no nemozam vrzani mi se i racete i nozete, nemozam poveke nikakvo delo dobro da napravam zasto mojot cas se priblizuva i go zasluzuvaM ova koi mi se slucuva, no znam, mojot jazik e sloboden ke gi iskazam zlostorstvata svoi boze i prostimi gi, vistinski i iskreno toj se pokajal od srce zasto go pozna boga
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Ќе може ли некој ако знае да ми посочи некој линк на нет или литература подетелно за 10те божји заповеди потребно мие за едно истражување.Благодарам.:pipi:
Нека ми пише по ПП.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
R

RAYTHEON23

Гостин
ке одговори ли некој каков е ставот на црквата во однос на гледачите....и баш конкретно зарем не е прекршување на втората божја заповед.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
ке одговори ли некој каков е ставот на црквата во однос на гледачите....и баш конкретно зарем не е прекршување на втората божја заповед.
не ги признаваат ...
а како има врска со 2рата заповед?
 
R

RAYTHEON23

Гостин
па нели вели не прави слика на тоа што е горе на небото,на земјата...не им служи не им се поклонувај...нели е ова за гатачите...некои дури тврдат дека православните со иконите ја прекрѓуваат оваа заповед
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
па нели вели не прави слика на тоа што е горе на небото,на земјата...не им служи не им се поклонувај...нели е ова за гатачите...некои дури тврдат дека православните со иконите ја прекрѓуваат оваа заповед
добро ја не би го поврзал со гатачите ...
инаку за болдот ... да и ја тврдам ...

инаку еве и на Македонски имало за заповедиве ...

http://mk.wikipedia.org/wiki/Десет_Божји_заповеди
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Може малце подетално за тоа зошто делот кој треба да го содржи Библијата , делот на братот на Исус , Јаков Справедливиот е исфрлен од страна на Христијаните , имено знам дека некои делови од светот му се потчинуваат токму на него , бидејќи мислат дека тој знаел повеќе за доаѓањето на Исус и Христијанството од сите други , многу ме интересира што содржи и кои му биле целите. :smir:
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
36
Поени од реакции
0
Може малце подетално за тоа зошто делот кој треба да го содржи Библијата , делот на братот на Исус , Јаков Справедливиот е исфрлен од страна на Христијаните , имено знам дека некои делови од светот му се потчинуваат токму на него , бидејќи мислат дека тој знаел повеќе за доаѓањето на Исус и Христијанството од сите други , многу ме интересира што содржи и кои му биле целите. :smir:

Ова не е точно, дека Исус имал брат Јаков, имено евангелистот Матеј ги спомнува како „браќа Господови“ четворцата браќа: Јаков (малиот), Јосија, Симон и Јуда (13,55).

Овој општ евангелски израз треба да се појасни, зашто раѓа многу проблеми, за какви браќа станува збор? - Еднокрвни, едноутробни, доведени или затекнати?
Вселенската Црква Христова не дозволува и да се помисли дека тие се еднокрвни и едноутробни браќа на Исуса, зашто Божјата Мајка, освен еднородниот нејзин син Исус Христос, не можела да има други деца. Спасителот нема и не може да има со никој никакво крвно сродство по тело, по машка линија, затоа што тој нема татко на земјата, бидејќи е зачнат во утробата на мајка Му од Светиот Дух, Третото Лице од Светата Троица.
По истиот основ не станува збор ниту за донесени, ниту за затечени ниту, пак, за природени браќа.
Останува тоа, споменатите „браќа“, да Му се роднини по сребрена линија (по мајка), први или втори братучеди, зашто во тоа време роднинските врски не биле прецизирани како сега.

Матан, во бракот со Есфена, имал три ќерки: Марија, Совија и Ана.
Марија, првата ќерка, се мажила за Клеопа од Витлеем. Тој бил роден брат на Јосив Дрводелецот. Бидејќи Клеопа умрел бездетен, според левират, Јосиф требало да ја земе вдовицата на братот Клеопа, Марија за да се продолжи родот на клеопа. Не е познато дали Јосиф во тоа време бил оженет или ерген. Од Марија (Клеопова - така е наречена во Евангелието, по нејзиниот прв маж) на Јосиф му се родиле две ќерки: Марија и Саломија. Жена Марија и ќерка Марија.

Значи, Марија и Саломија му се ќерки на Јосифа од левиратниот брак со Марија на Клеопа (првиот маж).

Од Совија, втората ќерка на Матан, се родила Елисавета, мајката на св. Јован Крстител, а од Ана, третата ќерка на Матан- Дева Марија (Богородица)

Ќерките на Јосиф, Марија и Саломија се мажиле.
Марија за Алфеј (во Евангелието се спомнува по името на мажот - Марија Алфеева) и Саломија со Заведеј.

Значи, први братучетки се Марија, Саломија, Елисавета и Дева Марија (Богородица)

На Марија со Алфеј им се раѓаат четворица синови: Јаков Полмадиот, Јосија, Симон и Јуда.
На Саломија со Заведеј им се раѓаат два сина: Јаков Постариот и Јован Богослов.
На Елисавета со свештеникот Захарија им се раѓа свети Јован Крстител.
На Дева Марија (Богородица) и се раѓа спасителот Господ Исус Христос без татко - по слегувањето врз неа на Светиот Дух, на празникот Благовештение.

Значи: Јако Младиот, Јосија, Симон и Јуда (од Марија и Алфеј) со Јаков Постариот и Јован Богословот (од Саломија и Заведеј), со Јован Крстителот (од Елисавета и Захарија) и Исус Христос (од Богородица) се втрои братучеди.

Уште еднаш, значи, изразот „браќа Господови“ што се сретнува во Евангелието се однесува на Неговите втори братучеди по Неговите тетки Марија (Алфеева) и Саломија (Заведеева) и Елисавета (на свештеникот Захарија).

p.s. Кај Евреите нема израз први, втори братучеди - тоа се браќа. Нешто слично има кај Србите - брат од стрица, сестра од тетке... и т.н.

Разбојникот од крстот не успеал ништо, туку во Рајот, во саботен ден, влегол не по својата способност...

Висејќи на крстот, на разбојникот му се разбудила совеста, сфатил дека назад нема, ама може „напред“. Се покајал, го признал Христа за Господ, по што добил „карта за едно влегување“ во рајот, за таму да остане вечно.

Знаете, таа „среќа“ ја немал другиот разбојник, бидејќи неговата совест продолжила да спие и се нашол таму каде што е вечното страдање.

... во Рајот, (влегол з.м.) во саботен ден...

Грешка - тоа не се случило во саботен ден, туку во петок, кога и биле распнати и Христос и двајцата разбојници.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Точно, не во сабота туку во петок-моја грешка.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom