Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Јас си ги повторувам моите прашања и молам ако некој знае нека ни одговори.

1. Дали жена со менструација и денес се смета за “нечиста“ и поради тоа не смее да изведува некои обреди како што е протнувањето под импровизиран олтар, или влегување во црква (или да посети мало бебе зашто истото ќе се исфрлело-ова повеќе сум го слушала од женишта со бебиња “Не доаѓај ако имаш мензис“:vozbud:.

2. Се видов вчера со другарка ми која се враќаше од црква. Се изгушкавме онака и она брзо ме предупреди:
-Несмеам да те бакнам зашто сега се причестив!!!!!:kesa:

Дали е тоа вистина?
Што ќе се случи ако ме бакнеше, дали ќе ја загуби благодатта на Господовата вечера? Зар Исус и своите ученици не се бакнувале во знак на поздрав (што било и е пракса при поздравување во тој свет)?
1.Не смее во олтар да влезе само тоа.
2.Глупости, незнам дали е христијанка другаркати пренесии да не треска такви работи и нека оди кај духовен отец нека се исповеда ако ништо друго нека побара совет што смее што не после причест.
Не е вистина смеела што сака да ти направи :):):). Мислев добронамерни работи :P.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Абе ти шампион си во глупости трескање изглеа... ОН НЕМОРА ДА КАЖЕ ДЕКА НЕГОВОТО ПРОПОВЕДАЊЕ Е ПРАВИЛНО ПОШТО ТОЈ Е ЕДИНСТВЕНИОТ БОГ И НЕМА ДРУГ ДА ПРОПОВЕДА ПА ЗА ДА СЕ ВИДИ КОЕ Е ПРАВИЛНО, а за тоа меѓу сегашниве христијански „групи“ православната проповеда точно затоа што од нејзе произлегле другиве со тоа што некој сељак немал што да прави па ќе изменува религија, а Исус сам кажал дека ќе има некој што ќе се претставуваат во негово име и ќе ја изменуваат Христијанската ПРАВОславна религија.
Римокатоличката религија ти е оригиналната . Од неа после се одвои православната притоа менувајќи некои од доктрините.
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Како може римокатоличка да е прва кога таа се создала во тек на римското царство а после смрта на Исус ХРистос пример во Македонија Св.Павле Проповедал Христијанско Православна Религија! Во тоа време Св.Петар во рим проповедал исто а таму сеуште биле многу божсци и џабе разговараме секогаш ќе јадеш контра аргумент на све.:smir:
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Како може римокатоличка да е прва кога таа се создала во тек на римското царство а после смрта на Исус ХРистос пример во Македонија Св.Павле Проповедал Христијанско Православна Религија! Во тоа време Св.Петар во рим проповедал исто а таму сеуште биле многу божсци и џабе разговараме секогаш ќе јадеш контра аргумент на све.:smir:
Така лесно. Црквата на Исус Христос е Римокатоличката. Рим ја прифатил. Православната се има одвоено одпосле.
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
АБЕ УТ РИМ УШТЕ БИЛЕ МНОГУБОЖЦИ КОГА ПРАВОСЛАВНОТО ХРИСТИЈАНСТВО СЕ ШИРЕЛО НИЗ СВЕТОТ ПОТОА СО РИМСКОТО ЦАРСТВО Е ПОДЕЛЕНО НА ПРАВОСЛАВНИ И КАТОЛИЦИ СО ШТО РИМ ЈА ПРИФАТИЛ КАТОЛИЧКАТА ПА ТАКА РИМОКАТОЛИЧКА.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
И Петар и Павле-не припаѓале ниту на римокатоличка ниту на православна црква. Тие како и следбениците на Исус од тоа време биле први, изворни христијани, ниту православни ниту католици не се нарекувале.

Затоа Павле во едно послание ги “кара“ црквите каде се појавил раздор, бидејќи некој почнале да се нарекуваат Павлови, некои поинаку...А всушност сите биле христијани-следбеници на Христа и Неговите зборови предадени во Евангелијата и Посланијата на Новиот Завет.

Подоцна, настанал раздор во единственоста на црквите и се издвоиле двете крила, но јас мислам дека и двете цркви еден ден повторно ќе се обединат.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
АБЕ УТ РИМ УШТЕ БИЛЕ МНОГУБОЖЦИ КОГА ПРАВОСЛАВНОТО ХРИСТИЈАНСТВО СЕ ШИРЕЛО НИЗ СВЕТОТ ПОТОА СО РИМСКОТО ЦАРСТВО Е ПОДЕЛЕНО НА ПРАВОСЛАВНИ И КАТОЛИЦИ СО ШТО РИМ ЈА ПРИФАТИЛ КАТОЛИЧКАТА ПА ТАКА РИМОКАТОЛИЧКА.
Читај го ова ќе ти се појасни како се ширело и кој го ширел христијанството

http://en.wikipedia.org/wiki/Christianity#Early_Church_and_Christological_Councils
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
^^
1. Нема да се обединат.
2. Православна вера- потекнува уште од Св.Петар времето, Само ХРИСТИЈАНСКАТА вера е правилна за славење зато православна а другите верувања тотемизми што биле со цел да се отфрлат затоа ПРавославна Христијанска е од тогаш.

За игор.. чисто сумљам после толку глупости што изнатреска дека само го најде и ми го даваш а појма немаш шо пише ама ај неам време за такви глупости тоа ја шо го кажав тоа е точно извор библија, пролог и ккниги од светци ( лествица и слично) исто откровени според јован златоуст тие факти неможеш да ги покориш и неам време да ти цитирам ...
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
1. Нема да се обединат.
2. Православна вера- потекнува уште од Св.Петар времето, Само ХРИСТИЈАНСКАТА вера е правилна за славење зато православна а другите верувања тотемизми што биле со цел да се отфрлат затоа ПРавославна Христијанска е од тогаш.
Христовата вера потекнува од тоа време.

Православната вера се одделила од римокатоличката дури во 12 век.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Темата е: Прашања за Христијанството

Зошто????? за време на крстоносните војни во името на Господ се убиени мноооогуууу луѓе повеќе и од 2 светска војна ....
Зошто ???? за време на инквизицијата се палени и убивани луѓе во името на Господ поради различни мислења од црквата кои ден денес се вистина .....


овие 2 прашања да ми ги одговорите .....и да не ми ги одбегнувате ......
и тогаш во тоа време постоела библија .....и се убивало во името на Бог и со благослов од Црквата .....
и шо сеа нема ли никој да ми одговори на прашањава?
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Тоа се искушенија за кои само Он може да ти одговори...
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Тоа се искушенија за кои само Он може да ти одговори...
абе ај ...
какво алиби еј ...

исто како некој да верува и почитува Хитлер покрај геноцидот кој го извршил ... и ако го прашаш зошто верува во него да ти каже дека само Он (Хитлер) може да ти одговори - прашај го ....

btw. за време на крстоносните војни се верува дека има загинато повеќе луѓе од геноцидот на Хитлер и загинатите во I и II светска војна ... или така нешто ... во секој случај огромен број ....
и сега црквата ќе ми се крие позади Тој (Он или како сакате) ????
:uvo::uvo:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.176
Темата е: Прашања за Христијанството

Зошто????? за време на крстоносните војни во името на Господ се убиени мноооогуууу луѓе повеќе и од 2 светска војна ....
Зошто ???? за време на инквизицијата се палени и убивани луѓе во името на Господ поради различни мислења од црквата кои ден денес се вистина .....


овие 2 прашања да ми ги одговорите .....и да не ми ги одбегнувате ......
и тогаш во тоа време постоела библија .....и се убивало во името на Бог и со благослов од Црквата .....
Одговорот најверојатно се крие во самото прашање каде се споменува 2 св. војна. Колку е апсурдно водењето на балканските и светските војни (и сите други конфликти и воени дејствија без религиозен предзнак), толку и на инквизицијата и крстоносните битки, палењето вештерки, палењето на Салем-САД. За пари, лудило, зло во човекот, друго не гледам во сите тие масовни уништувања. У ствари резон и оправдание за масовни уништувања не се наоѓа при здрав разум.

Не можев да најдам точни податоци за тоа колку се ликвидирани во тој период од неколку стотици години каде ликвидациите ги водела римокатоличката и подоцна протестантската црква, но за балканските бројот е (проценка) околу 200.000
Urlanis estimated in Voini I Narodo-Nacelenie Europi (1960) that in the first and second Balkan wars there were 122,000 killed in action, 20,000 dead of wounds, and 82,000 dead of disease.
2 св војна има според истите извори и проценки околу
Estimates of total dead range from 50 million to over 70 million
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
As the reader can see from these accounts the attorcities commiitted on the Christian side were anything but "Christian". The total number of deaths due to the crusades had been estimated at around nine million, at least half of which were Christians. [1] Many of these were simply innocent civilians caught in the carnage.

The crusades brought forth the true character of the Christians: intolerant, unforgiving and with an utter lack of respect for human life. No trace of the much touted "Christian" virtues of love and forgiveness can be seen in these campaigns.

http://www.geocities.com/paulntobin/crusades.html

еве еден податок ....
9милиони народ ... значи тоа шо го имам разбрано порано и не се сеќавам точно е дека има повеќе народ загинато од геноцидот на Хитлер со евреите ...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom