Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Зошто сме толку пасивна религија? Зошто дозволува Христијанството да биде газено од сите??
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Природата се разбира. И никогаш не сум рекол дека сум атеист.
Ајде донекаде те разбирам за потопите кога велиш дека е крива природата,ама за геноцидите...:raz:

Мило ми е што не си атеист. :)

Имам едно прашање:

-Зошто капата на свештениците ( архиепископи,владици итн ) се вика МИТРА?
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Ајде донекаде те разбирам за потопите кога велиш дека е крива природата,ама за геноцидите...:raz:

Мило ми е што не си атеист. :)

Имам едно прашање:

-Зошто капата на свештениците ( архиепископи,владици итн ) се вика МИТРА?
За геноцидите се криви луѓето.

Зошто сме толку пасивна религија? Зошто дозволува Христијанството да биде газено од сите??
Затоа што веќе сите се сомневаат во него. Тоа што уствари сите се сомневаат највеќе е црквата.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Зошто сме толку пасивна религија? Зошто дозволува Христијанството да биде газено од сите??
А што треба да правиме? Крстоносни војни? Она што Христос го забрани, тоа ли да го правиме?
Или на поинаква пасивност/активност мислеше?
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Каде можам да најдам записи од современиците за исус да прочитам нешто за него?

Бидејќи освем во библијата неможам да најдам ништо за него во друго дело ,од некој негов современик?

Ве молам за одговор на прашањава!
некој линк од некое дело на современик/ци на исус освем библијата ,каде тој/ тие пишуваат за исус и чудата кои ги правел??
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701

Шефе , извини ако грешам , ама никој од овие автори не е баш современик на исус...... се се ова книги од изминативе 2 века напишани...дури ни постара немат...


Јас мислев да не случајно постои друг автор кој бил современик ( живеел во исто време со него) на Исус .и кој ги опишува него ,и неговите дела....
 
T

trilobite

Гостин
Евангелијата(4) се пишувани од современици на Исус.
Можеш од нив слободно да црпиш инфо
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Абе шефе не си ми ја прочитал претходната дискусија што ја имав со маркус , јас барам дела различни од библијата..
А овие што ти ми ги даде ,еве ги разгледувам се составен дел од библијата...


Значи моето прашање беше ,каде можам да најдм дела кои се напишани од современици на исус , и кои пишуваат за неговите дела.... ?

Ова го правам во склоп на истражувањето дали исус навистина постоел или е измислена личност ,бидејки ако постоел многу веројатно е и други писатели од тоа време да го забележале неговото постоење и неговите чусеси..

Сепак фала на помошта..
 
T

trilobite

Гостин
Извини,не ја пратев дискусијата во целост..
Постојат и други извори кои опишуваат разни настани(чуда на Исус,поучувања негови)ама се апла сумњиви,првенствено поради период на пишување- 2-3 века отпосле (и тие се евангелија ама различни од овие погоре).
Современици на Исус..барај на нетов вака:
Pliny the Younger,Letters 10:96
Flavius Josephus Antiquities 18:3
Julius Africanus (Extant Writings,18)
Tacitus (Annals 15.44)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Извини,не ја пратев дискусијата во целост..
Постојат и други извори кои опишуваат разни настани(чуда на Исус,поучувања негови)ама се апла сумњиви,првенствено поради период на пишување- 2-3 века отпосле (и тие се евангелија ама различни од овие погоре).
Современици на Исус..барај на нетов вака:
Pliny the Younger,Letters 10:96
Flavius Josephus Antiquities 18:3
Julius Africanus (Extant Writings,18)
Tacitus (Annals 15.44)
Плиниј роден по смрта на Исус
Флавиј, нема ништо напишано за Исус, а делот во “Старините е накнадно уфрлен од христијаните
Јулиј Африканецот е роден по смртта на Исус
Тацит е роден по смтртта на Исус

Соверменик единствено беше Флавиј, а делот кој би требало да го опишува Исуса сигурно не е излезено од раката на Флавиј туку многу подоцна е уфрлен.
 
T

trilobite

Гостин
Плиниј роден по смрта на Исус
Флавиј, нема ништо напишано за Исус, а делот во “Старините е накнадно уфрлен од христијаните
Јулиј Африканецот е роден по смртта на Исус
Тацит е роден по смтртта на Исус

Соверменик единствено беше Флавиј, а делот кој би требало да го опишува Исуса сигурно не е излезено од раката на Флавиј туку многу подоцна е уфрлен.
Теориите на заговор ми се посебно интересни..
Овие "помладиве" од Исуса се хроничари(во непосреден контакт со очевидци-генерација на Исус) ,а.к.а релевантни историчари на своето време и во своите записи немаат ништо афирмативно запишано во своите оставштини за Исус,напротив антагонистички се расположени околу појавувањето на новата секта(Христијанство)ама се кул како доказ дека не се работи за измислен херој.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Едно прашање за христијанството. Која е разликата помеѓу Исус Христос и Дејвид Коперфилд (освен дека е Исус син божји)?
И дали таткото на Дејвид Коперфилд е некој нов бог?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom