Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не треба да ти го бришат мислењето, зошто ваков "бисер" еднаш на сто години може да се прочита! :)



Второто! И ти гарантирам дека нема воопшто да ја изгубиш душата.:icon_lol:
Веќе проверено! :tv:
Кој, што, како, зашто, кога и каде се се случило „провереното„ Омер? Биди троа појасен...
 
Член од
15 ноември 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
pokajte se i uzmite za boga samo Allaha uzvisenog,izgovorite shehadet i ugjite u islam samo tada cete osetiti slast nase vjere,a do tada vi ste izgubljeni,a samo Allah vas moze uputiti na pravi put...
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
58
Поени од реакции
3
sigurno i za ova ke bides prasan i ke odgovaras za toa i ke molis za povratok na ovoj svet za da odis na vistinskiot pat i da pravis dobri dela i sto e najvazno da posvedocis deka samo eden e Gospod no za zal nema da go dobies toa...!!! osven ako se pokaes kako mnogu lugje sto go pravat toa i den denes da go prifatis islamot i da mu bides pokoren samo na Allah,a dovolno ima dokazi za toa,pred nekoja vecer imase video na youtube najnovo zakaceno kako 150 amerikanci vo isto vreme vleguvaat vo islam edinstvenata prifatena vera!!!i nemoj da mislis deka me nerviras so takvoto tvoe odnesuvanje,jas ja zboruvam vistinata i imam trpenie nema so da se navreduvame ubeden sum vo toa sto go pravam i znaj ednistveno Allah moze da me odstrani od ovoj pat zatoa sto toj me upatil,a Allah kogo upatil, nikoj nemoze da go odvrati od toj pat!!!
Зошто толку емоции... Смири се, човеку! Зошто толку шејтанот ти се надолил и те заслепил и ти ја одзел можноста да ја видиш светлината Божја - Христа Господа!?
Може ли да му се верува на вашиот сакан Мухамед (многуженец, блудник и педофил) а да не Му се верува на Изворот на чистота - Христос Господ!? Од каде, пак, сега исламот единствената прифатена вера!?!?!? Лаги, лаги, лаги... И камењата знаат дека таа е прифатлива само за насилници, блудници, поткупливи, среброљупци...
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Правоверен, ајде на провокација да ти одговорам со провокација.

Ние му веруваме на Аллах џ.ш. а не на Павловите богови. Ние не признаваме други богови сем Аллах, Едниот Единствениот.

Најмалку го признаваме педофилот(според вас) Светиот Дух за Бог.
Вие во вашето изобразение го направивте создаденото СОЗДАТЕЛ. Не знаете ни самите во што верувате.

А сега бујрум постави си прашање , ако имаш.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
69
Поени од реакции
1
Зошто толку емоции... Смири се, човеку! Зошто толку шејтанот ти се надолил и те заслепил и ти ја одзел можноста да ја видиш светлината Божја - Христа Господа!?
Може ли да му се верува на вашиот сакан Мухамед (многуженец, блудник и педофил) а да не Му се верува на Изворот на чистота - Христос Господ!? Од каде, пак, сега исламот единствената прифатена вера!?!?!? Лаги, лаги, лаги... И камењата знаат дека таа е прифатлива само за насилници, блудници, поткупливи, среброљупци...
зарем уште постојат ваквви како тебе?
брука си бре човеку,не ти е ли срам??
зарем така те учи твојата религија,"религијата на љубовта"?
треба да ти биде јасна една работа,што повеќе изнесувате клевети кон Мухаммед.а.с.(мир и спас врз него) толку повеќе е сакан во срцата на верниците,а верувај ми,дека и твоите соверници,стануваат мои соверници,а тоа е така,токму заради тоа што ги отвориле срцата,пристапиле без предрасуди и почнале да читаат за животот на Мухаммед.а.с.((мир и спас врз него)
Мухаммед.а.с. се спознава преку неговиот живот,преку Куранот(Аллаховата објава) и преку суннетот(неговата традиција,живот)

П.с.само сакам да ти дадам до знаење,има една книга(не исламска) која се вика 100 најноминирани личности кои го промениле светот и придонеле добро за овој свет,Мухаммед.а.с. е првиот,а Исус не се спомина,признат е од научници,кои не се муслимани,но се луѓе кои се без предрасуди..

друго што сакам да ти дадам до знаење,во природата постои ехо,Колку викаш,ехото толку силно ти се враќа...
знаеш ли која е разликата измеѓу мене( како муслиман), и тебе( како христијан)??
јас не паѓам на твоето ниво,бидејќи Исламот ме учи да сакам и почитувам,ниеден муслиман не го извреѓал на Иса.а.с.(Исус),он е сакан,во правата негова смисла, а вие христијаните??
кај сте,кај е вашата етика??
во книга??

а за тоа кој е насилен,гледаме денес што се случува во светот,кој е тој кој поубива денес се живо и диво?
кој е тој што се изживљава врз својата сопствена ќерка (инцест)?
жал ми е за тебе,за гревота си,ке се сретниме на судниот ден,тогаш ке го видам твоето темно и поцрнето лице,кога ке стоиш пред Аллах.џ.ш.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
срцата на верниците,а верувај ми,дека и твоите соверници,стануваат мои соверници,а тоа е така,токму заради тоа што ги отвориле срцата,пристапиле без предрасуди и почнале да читаат за животот на Мухаммед.а.с.((мир и спас врз него)
дрн дрн јариња. види колку има само муслимани што бегаат од исламските земји под закана за смрт само затоа што прешле во Христијанство оооо Халидеее :tapp: :tapp:
приказни на друго место. :tapp:
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
дрн дрн јариња. види колку има само муслимани што бегаат од исламските земји под закана за смрт само затоа што прешле во Христијанство оооо Халидеее :tapp: :tapp:
приказни на друго место. :tapp:
A i ti pokazi ova na nekoja zemja kade sto ziveat vo peshteri.
Vakvi lagi sramotno e da pisuvas.

Ajde kazi ti koga si sretnal taka eden koj ima zakana na smrt.

No vakvi kako tebe za zal ima polni.

Koi namera im e samo da propagandirat Islamskata vera, i nisto drugo.

No stotolku ja ponizavate ISLAM, MNOGUMINA ZEMAT I CITAT KURAN , kade se prasuvat dali e istina da vaka loso i teroristicki e Islamskata religija.

Posle toa sto citat Kuranot vo evropa i sekade brojot na Muslimanite se povecat.

Mislis da pravis propaganda a nasprotiv, fala na ludjeto kako tebe sto gi naterate mnogu nemuslimani da se uverat kolku e ubav Islam(vera na MIR), i da konvertirat na Islam.

A jas sum najsrecen sega koga na petok bev vo dzamija i tuka pored mene se klanjat 3 svajcarci koi se konvertirale na Islam.

Kako sto slusam , preku niv se mnogu drugi zainteresirani za Islamot.
Znaci za nekolku godini ke ima evropjanci poveke od nas vo dzmija. Osim toa sekoja god doadjat vo Mk na odmor. Slobodno imas moznost da sedis i zboruvas so niv. Ako e potrebno pisi na pv jas ke ti kazam koj se i ke gi zamolam da sedis i pijes kaffe so niv,koga ke bidat vo MK.
Pa sama se uveri. Pa vidi i koi se tie po profesia. Na edna strana vodi cela firma na druga strana, se trudi da gi ispolni Allahovite naredbi za eden Musliman.
Mozam slobodno da kazam deka mnogu podobri muslimani se od mene.
Kaj mene ovde na ovoj grad ima 3 samo, na eden od niv se sprema cela familija da stanuvat muslimani, majka ,tatko, sestra.
A na drugite gradovi ima gi poveke.



Allah neka ni pokaze vistinskiot pat.

Selam
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
П.с.само сакам да ти дадам до знаење,има една книга(не исламска) која се вика 100 најноминирани личности кои го промениле светот и придонеле добро за овој свет,Мухаммед.а.с. е првиот,а Исус не се спомина,признат е од научници,кои не се муслимани,но се луѓе кои се без предрасуди..
Линк од интернет за листата.
кој е тој што се изживљава врз својата сопствена ќерка (инцест)?
Кој е тој ?
Ajde kazi ti koga si sretnal taka eden koj ima zakana na smrt.
Салман Рушди.Си слушнал за него ?
No vakvi kako tebe za zal ima polni.

Koi namera im e samo da propagandirat Islamskata vera, i nisto drugo.

No stotolku ja ponizavate ISLAM, MNOGUMINA ZEMAT I CITAT KURAN , kade se prasuvat dali e istina da vaka loso i teroristicki e Islamskata religija.
Земји каде што луѓето се казнувани или убивани затоа што го напуштиле исламот: Афганистан, Иран, Алжир, Египет, Пакистан...
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
П.с.само сакам да ти дадам до знаење,има една книга(не исламска) која се вика 100 најноминирани личности кои го промениле светот и придонеле добро за овој свет,Мухаммед.а.с. е првиот,а Исус не се спомина,признат е од научници,кои не се муслимани,но се луѓе кои се без предрасуди..

Ахахахахаааааа.... Тикви варени!
Одамна некој муслиман вака не ме насмеал.

Како да не. Теши се ти.

Годините по кого ги мериме (глобално гледано)? Според Исус Христос.

Најголема верска деноминација? Христијанство (т.е. следбеници на Исус).

Пробај според резултати што ти дава на Google:

40,500,000-Jesus Christ/182,000,000-Jesus/93,300,000-Christ

34,700,000-Muhammad (вклучувајќи го Мухамед Али)/27,500,000-Mohammed

Затната муцка по којзнае кој пат.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Ахахахахаааааа.... Тикви варени!
Одамна некој муслиман вака не ме насмеал.

Како да не. Теши се ти.

Годините по кого ги мериме (глобално гледано)? Според Исус Христос.

Најголема верска деноминација? Христијанство (т.е. следбеници на Исус).

Затната муцка по којзнае кој пат.
Јас не сум муслиман. Да пробам да те насмеам јас.

http://haq505.sulekha.com/blog/post/2007/01/the-100-a-ranking-of-the-most-influential-persons.htm

Ова е една од најчитаните компилации на биографии во последните 30 години. Мухамед е прв. Исус е трет. Шо ќе праиш. Авторот е христијанин. Објективен дечко - не како тебе.

Годините ги мериме според конвенцијата од 24 февруари 1582. Можеби ти мислиш дека луѓето почнале да го мерат времето од кога се родил Исус. Не е така. До 1582 година секој го мерел времето како ќе му прднело... Од пред 400 години, со конвенција, Папата Грегориј 13 го вовел во Ватикан. Оттогаш се шири. За да разбереш што е конвенција можеш да побараш на thesaurus или на речник некој. Лесно е.

Христијанството е можеби најбројната верска деноминација. Она ѓто не е можеби, е најрасколничката - има најмногу секти. Така, јас воопшто и не би ги броел на куп. Поготово откога ве чув сите тука христијани како се однесувате еден со друг. Само кај тебе у протестантството има поише од 14 подправци кои не можат да се договорат како било све и попрво нож би потегнале него да седнат и да разговараат.

-------------------

ВО СВЕТОТ ПОСТОЈАТ ПОВЕЌЕ ОД 38000 (ТРИЕСЕТ И ОСУМ ИЛЈАДИ) ВАРИЈАНТИ НА ХРИСТИЈАНСТВО!

Каква единствена религија, еј!

-------------------
Затната муцка, uncountable.

Читај и бирај - не се летај ко млад мајмун.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Годините по кого ги мериме (глобално гледано)? Според Исус Христос.
Во евангелијата има две верзии кога е роден Исус.
Спрема првата е роден во време на царот Херод кој го наредил колежот на првородените па поради тоа Исуса го носат во Египет. Херод умрел во 4 та година ПРЕД новата ера, значи Исус би бил роден 5-6 година ПРЕД новата ера.

Спрема другата варијанта во евангелијата, Исус е роден за време на римскиот попис во јудеја и поради пописот исус го однесле во Витлеем. Римскиот попис с одиграл во 7 ми век ПО новата ера.
А христијанската година не се рачуна ни према првата ни према втората варијанта туку по кузнај што. Ниту се поклапа со владеењето на Херод кој бил ПРЕД новата ера ниту со римскиот попис кој се одиграл ПО новата ера.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
323
Поени од реакции
7
Во евангелијата има две верзии кога е роден Исус.
Спрема првата е роден во време на царот Херод кој го наредил колежот на првородените па поради тоа Исуса го носат во Египет. Херод умрел во 4 та година ПРЕД новата ера, значи Исус би бил роден 5-6 година ПРЕД новата ера.

Спрема другата варијанта во евангелијата, Исус е роден за време на римскиот попис во јудеја и поради пописот исус го однесле во Витлеем. Римскиот попис с одиграл во 7 ми век ПО новата ера.
А христијанската година не се рачуна ни према првата ни према втората варијанта туку по кузнај што. Ниту се поклапа со владеењето на Херод кој бил ПРЕД новата ера ниту со римскиот попис кој се одиграл ПО новата ера.
Мислиш на 7-ма година?
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Линк од интернет за листата.

Кој е тој ?

Салман Рушди.Си слушнал за него ?

Земји каде што луѓето се казнувани или убивани затоа што го напуштиле исламот: Афганистан, Иран, Алжир, Египет, Пакистан...

Salman Ruzdi napisal komican roman za edna religija. Iako se narekuva kako da e musliman. Za da napise glupi raboti se nahranil od engleski agenti.
Ne e rabota da on napistil islamska vera. Pa se zakanil na smrt. On vredjal edna cela religija. Ne e toa isto. Ovde se zbori za nesto drugo.

Ajde sega ti ako imas MUDROST. Iako nema da pisuvas kniga da cita cel svet , samo pisuvaj nesto protiv hristijanstvoto i christusa ke vidis kako ke bides baniran za sekogas na samo ovoj forum.

A za Alzir Afganistan Egipet Megipet ne tupi tashaci. Ajde i ti link za toa najdi.
Si ucil nekoi drzavi na pamet i sakas pamet da solis ovde.
Abe kaleshko ... ushte ne se pameti ti. A Kaleshko. A shto znaci kaleshko ti toa dobro ja znaesh. Ti se svrbi a ???

Јас не сум муслиман. Да пробам да те насмеам јас.

http://haq505.sulekha.com/blog/post/2007/01/the-100-a-ranking-of-the-most-influential-persons.htm

Ова е една од најчитаните компилации на биографии во последните 30 години. Мухамед е прв. Исус е трет. Шо ќе праиш. Авторот е христијанин. Објективен дечко - не како тебе.

Годините ги мериме според конвенцијата од 24 февруари 1582. Можеби ти мислиш дека луѓето почнале да го мерат времето од кога се родил Исус. Не е така. До 1582 година секој го мерел времето како ќе му прднело... Од пред 400 години, со конвенција, Папата Грегориј 13 го вовел во Ватикан. Оттогаш се шири. За да разбереш што е конвенција можеш да побараш на thesaurus или на речник некој. Лесно е.

Христијанството е можеби најбројната верска деноминација. Она ѓто не е можеби, е најрасколничката - има најмногу секти. Така, јас воопшто и не би ги броел на куп. Поготово откога ве чув сите тука христијани како се однесувате еден со друг. Само кај тебе у протестантството има поише од 14 подправци кои не можат да се договорат како било све и попрво нож би потегнале него да седнат и да разговараат.

-------------------

ВО СВЕТОТ ПОСТОЈАТ ПОВЕЌЕ ОД 38000 (ТРИЕСЕТ И ОСУМ ИЛЈАДИ) ВАРИЈАНТИ НА ХРИСТИЈАНСТВО!

Каква единствена религија, еј!

-------------------
Затната муцка, uncountable.

Читај и бирај - не се летај ко млад мајмун.
Posle ova kade sto dobiva naj efektivni penicilin , ako Sinatra pak se pojavuva da pisuva toa znaci deka ona se pomirila so lagi i ona ne znae da se pocrveni na seto toa sto pisuva.
Ona ne provocira samo Islam, nego site drugi religiji pa i Hristijanstvoto.
Spored odnesuvanjeto ona mi izgleda da zavrsila samo osmoletno ili mozebi i srednoskolo kade sto cicko direktorot ili klasniot mu bil familijarni prijatel.
Ucen i pameten covek ne pisuva vaka kako on ili ona. Na primer

Напишано од sinatra
Mohammed Затната муцка по којзнае кој пат.
Ne Gospodjice ili gospodine, jas ne znaem na koja politicka ili bugarska ili grcki agent igras uloga na ovoj forum. So namera da selis mzrnja na religite vo Makedonija i da provociras narodot.
No da znaes deka nikako nema da uspees so tie skromni tvoi provokaciji.
Zatoa sto i drugarite Makedonci veke toa si ja znat.
Dzaba ti e.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Јас не сум муслиман. Да пробам да те насмеам јас.

http://haq505.sulekha.com/blog/post/2007/01/the-100-a-ranking-of-the-most-influential-persons.htm

Ова е една од најчитаните компилации на биографии во последните 30 години. Мухамед е прв. Исус е трет. Шо ќе праиш. Авторот е христијанин. Објективен дечко - не како тебе.
Авторот не е христијанин, туку или е муслиман, или сипатизер на исламот, или пак од муслиманите му било наложено да треска такви зелени во својата книга.

Христијанин не би го нарекол Исус „Profet of Islam; Most revered figure amongst the Christian“ :pos2:




Во евангелијата има две верзии кога е роден Исус.
Спрема првата е роден во време на царот Херод кој го наредил колежот на првородените па поради тоа Исуса го носат во Египет. Херод умрел во 4 та година ПРЕД новата ера, значи Исус би бил роден 5-6 година ПРЕД новата ера.

Спрема другата варијанта во евангелијата, Исус е роден за време на римскиот попис во јудеја и поради пописот исус го однесле во Витлеем. Римскиот попис с одиграл во 7 ми век ПО новата ера.
А христијанската година не се рачуна ни према првата ни према втората варијанта туку по кузнај што. Ниту се поклапа со владеењето на Херод кој бил ПРЕД новата ера ниту со римскиот попис кој се одиграл ПО новата ера.
Од кај ги извади годиниве :pos2:
Ајде приложи ни историски документи, во која година умира Херод, во која година е пописот, поточно докажи ни дека во времето на Херод немало попус итн.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom