Најубаво село во Македонија

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Многу малку ги знаеме селата низ Македонија, има многу убави, според мене од најекспонираните најубави ми се Брајчино и Вевчани и сите останати во близина на Брајчино како што се Љубојно, Долно Дупени и останатите.
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.404
Поени од реакции
2.510
абе во Македонија сите села се убави
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
153
Поени од реакции
13
Само во Галичник опстанат беше фолклорот од сите македонски села.
Да? Заради галичката свадба? Тука си грешка и тоа многу. Го почитувам Галичник, имам слушнато за селото многу и за малце ќе го посетев. Што се тиче фолклорот.. го има во сите мијачки села. Во Лазарополе на Илинден, во Гари на Богородица .. итн! Доаѓаат тапаните на сред село, цело село на едно место и ти незнаеш која веселба е тоа. Ако тоа не е фолклор, незнам што е тогаш.

Иначе си гласам за моето, Гари.
Реката Радика, Високи Камен местото, планините Јама, Скала.. Браненица фудбалското игралиште, црквата, толку природа.
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Јас гласам за Велгошти, Охридско, сум бил само 1 но ми остана во срцето. Луѓето се стопати погостопримливи од охриѓани, како да не е на десетина километри оддалечено. Многу убаво село.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Јас гласам за Велгошти, Охридско, сум бил само 1 но ми остана во срцето. Луѓето се стопати погостопримливи од охриѓани, како да не е на десетина километри оддалечено. Многу убаво село.
На 5km е од Охрид мислам и да, стварно се многу гостопримливи луѓето. :)
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Да? Заради галичката свадба? Тука си грешка и тоа многу. Го почитувам Галичник, имам слушнато за селото многу и за малце ќе го посетев. Што се тиче фолклорот.. го има во сите мијачки села. Во Лазарополе на Илинден, во Гари на Богородица .. итн! Доаѓаат тапаните на сред село, цело село на едно место и ти незнаеш која веселба е тоа. Ако тоа не е фолклор, незнам што е тогаш.

Иначе си гласам за моето, Гари.
Реката Радика, Високи Камен местото, планините Јама, Скала.. Браненица фудбалското игралиште, црквата, толку природа.
Не не , не заради галичката свадба , туку народот сеуште живееше како што секогаш живееле , во подемот на 20 век тие сеуште излегуваа со носии и сеуште живееа според старите адети. Останативе села некако се глобализираа и капитализираа па гледаат што подобра стока да имаат за да можат да си пласираат продукти на пазарот и да заработат пари.
Во Галичник парите беа менлива единица , имаше луѓе кој беа буквално без примања а си преживуваа без проблем.
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
153
Поени од реакции
13
Океј, но сепак не треба да ги потценуваме и другите села. Знам стари луѓе кои живееле во Гари до својата 80 година. Ипак неможеш да кажеш дека нема фолклор у другите села, бидејќи можеби не носиме носии но имаме слави на кои сите се собираме и ја продолжуваме традицијата секоја година.

Поздрав со песнава:
 
Член од
13 октомври 2010
Мислења
26
Поени од реакции
4
нај нај убаво МИРАВЦИ,поготово убавините над селото БЕЛИОТ РАЈ,Планината...посетете го
 
М

Мартин`

Гостин
Според мене Богомила е едно од најубавите Македонски села дефинитивно!

Богомила е планинско село. Се наоѓа на 50 км оддалеченост од градот Велес. Поврзано е со асфалтен пат и со железничка пруга (Велес-Битола), па така мештаните се поврзани со градот. Селото е завиено со планински масиви од планините Бабуна и Јакупица така што е опкружено со пространи шуми и мирисни ливади. Низ него тече реката Бабуна со чиста природна вода. Овде зимите се подолги, а летата пократки па затоа климата е постојано свежа. Во лето температурата достигнува и до 35 °C но, но ноќите се секогаш ладни. Селото е електрифицирано, има водоводна мрежа и телефонска линија. Повеќето од куќите се стари но има и нови куќи и викендички што постојано се градат.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Според мене Богомила е едно од најубавите Македонски села дефинитивно!

Богомила е планинско село. Се наоѓа на 50 км оддалеченост од градот Велес. Поврзано е со асфалтен пат и со железничка пруга (Велес-Битола), па така мештаните се поврзани со градот. Селото е завиено со планински масиви од планините Бабуна и Јакупица така што е опкружено со пространи шуми и мирисни ливади. Низ него тече реката Бабуна со чиста природна вода. Овде зимите се подолги, а летата пократки па затоа климата е постојано свежа. Во лето температурата достигнува и до 35 °C но, но ноќите се секогаш ладни. Селото е електрифицирано, има водоводна мрежа и телефонска линија. Повеќето од куќите се стари но има и нови куќи и викендички што постојано се градат.

Кога го фалиш Богомила не го заборавај камениот римски мост :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom