Нова војна на Косово, реалност или фикција ?

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Далеку од тоа дека Косово е Србија... Косово беше Србија, но со амин од Америка и западноевропските земји, Косово е самостална независна држава. Колку војната е реална во Косово? Би рекол дека џабе е. Нема да има војна во Косово, последната опција им беше гардата на некојси цар појма неам кој, битно и тие ништо не направиа. Како давеник за сламка им останува да го отцепат само српскиот дел од Косово, но и тоа тешко дека ке се случи.

А тешко дека сме браќа со Србите. Не дека имам нешто против луѓето, но кога ке го вратат прохор пчињски во Македонија, кога ке ја признаат МПЦ тогаш можеме да ги нарекуваме добронамерни соседи.
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Далеку од тоа дека Косово е Србија... Косово беше Србија, но со амин од Америка и западноевропските земји, Косово е самостална независна држава. Колку војната е реална во Косово? Би рекол дека џабе е. Нема да има војна во Косово, последната опција им беше гардата на некојси цар појма неам кој, битно и тие ништо не направиа. Како давеник за сламка им останува да го отцепат само српскиот дел од Косово, но и тоа тешко дека ке се случи.

А тешко дека сме браќа со Србите. Не дека имам нешто против луѓето, но кога ке го вратат прохор пчињски во Македонија, кога ке ја признаат МПЦ тогаш можеме да ги нарекуваме добронамерни соседи.
Ne znam so samo tolku se iznasekiravte okolu Srbite i nivnite problemi okolu kosovo???
Dodeka nikoj vo isto vreme ne ja sogleduva tezinata na situacijata koja vladee vo Makedonija.
Ostajte gi Sbite sami neka si gi resavaat problemite koi gi imat so Albancite a nie da si gi resavame nasite vo nasava zemja bidejki mi se cini deka situacijata kaj nas vo Makedonija e mnogu poteska bidejki nie sme mi se cini edinstvena zemja koja vo svojata vlada i parlament ima osvedoceni teroristi koi vojuvale i pukale na drzavata na koja tie se sega ministri i parlemantarci.
ONa sto kaj nas e poloso e toa sto nasava drzava nema kapacitet da se spravi so problemite koi ne macat a uste pomalce da gi resava i da gi resi i posle jas ke vodam smetka za drugite.

Voopsto ne me interesira kako toa ke go pravat Srbite i Srbija tie ke si teraat care bidejki sami i se dovedoa vo taa situacija no i znam deka sami ke si go resavaat bidejki kako drzava imaat pogolemi resursi i potencijali da si go resat problemot so Kosovo.

Nam ni ostanuva samo da si se nadevame Srbite da ne uspeat do go isturkaat resenieto za podelba na Kosovo bidejki vo toj slucaj nie se naogjame vo mnogu delikatna situacija od koja mnogu tesko ke se izvleceme.
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Nam ni ostanuva samo da si se nadevame Srbite da ne uspeat do go isturkaat resenieto za podelba na Kosovo bidejki vo toj slucaj nie se naogjame vo mnogu delikatna situacija od koja mnogu tesko ke se izvleceme.
Значи според тебе, не беше опасно кога Србија ја делеа, а сега е опасно кога треба да се подели Косово и Метохија...??? Бог да чува и да брани... :pop::pop::pop:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.665
Поени од реакции
5.349
Значи според тебе, не беше опасно кога Србија ја делеа, а сега е опасно кога треба да се подели Косово и Метохија...??? Бог да чува и да брани... :pop::pop::pop:
Опасно беше кога ја делеа Србија...Србија беше против...

Опасно беше кога ја делеа Македонија...Србија без ронка совест си го приграби Вардарскиот дел на Македонија...

Делителите (Западните земји) кога ја аминуваа поделбата на Србија,при која се осамостои Косово беа фашисти, сатанисти, агресори...

Делителите (Западните земји) кога ја аминуваа поделбата на Македонија, кога Вардарскиот дел стана дел од Србија, беа благословувани, воздигнувани и сите почести...

Лицемерие, дволичност.
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Значи според тебе, не беше опасно кога Србија ја делеа, а сега е опасно кога треба да се подели Косово и Метохија...??? Бог да чува и да брани... :pop::pop::pop:
И после поставеното видео од Шешељ себеси сеуште се сметаш за македонец кој ете повеќе ги љуби православните браќа ? Јас искрено не би рекол дека во тебе има нешто македонско,ти си бате 100% шајкача у опинци:tapp:
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Опасно беше кога ја делеа Србија...Србија беше против...

Опасно беше кога ја делеа Македонија...Србија без ронка совест си го приграби Вардарскиот дел на Македонија...

Делителите (Западните земји) кога ја аминуваа поделбата на Србија,при која се осамостои Косово беа фашисти, сатанисти, агресори...

Делителите (Западните земји) кога ја аминуваа поделбата на Македонија, кога Вардарскиот дел стана дел од Србија, беа благословувани, воздигнувани и сите почести...

Лицемерие, дволичност.
Аха... Значи тебе те боли што Вардарскиот дел припаѓал на Србија,(веќе не припаѓа), а не го ни спомнуваш Пиринскиот и Егејскиот дел... Тие сеуште не се Македонски... А ги кривиш Србите кои го отстапија својот дел на нас да направиме сопствена држава... ПАТЕТИЧЕН СИ...!!! :uvo:
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
А ги кривиш Србите кои го отстапија својот дел на нас да направиме сопствена држава... ПАТЕТИЧЕН СИ...!!! :uvo:
Патетичен си ти, зашто тој дел не ни бил никогаш нивен. Тоа е исто како да кажеш косоварите отстапија дел од косово на Србите.
 

_Vlatko_

Rossonero
Член од
2 ноември 2008
Мислења
759
Поени од реакции
45
Ќе видиме на 23 или 25 јануари кога ќе почне војната што ќе биде...:vozbud:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Ако падне САД, ќе рокне не само на Балканот него секаде каде они имаат инсталации.
Тоа се вика нова политичка реалност и нова прераспределба на светот.
Нашите политичари не разбираат дека треба да имаат повеќе варијанти а не само труло НАТО и ЕУ.

Наша природна варијана е славјанскиот сојуз, се што е надвор од тоа е неприродно и несреќно по нас.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.665
Поени од реакции
5.349
Аха... Значи тебе те боли што Вардарскиот дел припаѓал на Србија,(веќе не припаѓа), а не го ни спомнуваш Пиринскиот и Егејскиот дел... Тие сеуште не се Македонски... А ги кривиш Србите кои го отстапија својот дел на нас да направиме сопствена држава... ПАТЕТИЧЕН СИ...!!! :uvo:
Слободата на овој дел што е слободен од Македонија, е како плод на пролеаната крв на Методија Андонов - Ченто, и сите прогресивни Македонци, кои своите коски ги оставија на Голи Оток, и по сите титови затвори, бидејќи живееја под мотото Независна и Самостојна Македонија..Тие се заслужни за Слободата што ја имаме денеска...

Што ќе се случеше ако српската армија не беше запрена во Босна, и во Хрватска? Ако србите издвојуваа победа врз Хрватите и Босанците, и успееја да го воскреснат `сонот` за повторно обединување на Југославија?

Епа тогаш ќе ги гледавме на Табановце кај што доаѓаат Аркан и неговите Тигри, Шешељ и неговата дружина, директно командувани од Слободан Милошевиќ..Мислите на Македонија ќе и беше простено за `предавството` на сонот на Југославија, каде според идеите на Милошевич србите ќе беа први меѓу `еднаквите`? А се чудам со кое оружје ќе се бранеше земјава? Можеби со она што ни беше оставено во наследство од ЈНА (тенгала и стапици за глувци)...
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
137
Поени од реакции
9
Слободата на овој дел што е слободен од Македонија, е како плод на пролеаната крв на Методија Андонов - Ченто, и сите прогресивни Македонци, кои своите коски ги оставија на Голи Оток, и по сите титови затвори, бидејќи живееја под мотото Независна и Самостојна Македонија..Тие се заслужни за Слободата што ја имаме денеска...

Што ќе се случеше ако српската армија не беше запрена во Босна, и во Хрватска? Ако србите издвојуваа победа врз Хрватите и Босанците, и успееја да го воскреснат `сонот` за повторно обединување на Југославија?

Епа тогаш ќе ги гледавме на Табановце кај што доаѓаат Аркан и неговите Тигри, Шешељ и неговата дружина, директно командувани од Слободан Милошевиќ..Мислите на Македонија ќе и беше простено за `предавството` на сонот на Југославија, каде според идеите на Милошевич србите ќе беа први меѓу `еднаквите`? А се чудам со кое оружје ќе се бранеше земјава? Можеби со она што ни беше оставено во наследство од ЈНА (тенгала и стапици за глувци)...

:pusk: ajde mali oladi :pusk:
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
192
Поени од реакции
22
Seselj izgleda ima slaba memorija i zaboravil sto ima kazano vo proshlosta za Makedonija znam deka ova nema da mu se dopadne na seselj i na negovite fan-ovi ama ova e vistina Dnevni Vesti =====================
-----------------------------------------------------------------
MILS - NEWS

SESELJ: MAKEDONIJA DA SE PODELI NA CETIRI DELA

Skopje. Pretsedatelot na Radikalnata partija na Srbija, Voislav
Seselj, vo intervjuto za najtirazniot grcki vesnik "Elefteros
Tipos", izjavi deka Makedonija treba da se podeli na cetiri dela-
megju Srbija, Grcija, Albanija i Bugarija, pri sto dolinata na
Vardar bi ja kontrolirale Srbija i Grcija. Spored nego, so
podelbata konecno bi se resilo makedonskoto prasanje i bi se
presekol "islamskiot probiv" koj, Turcija, so pomos na SAD, go
pravi na Balkanot. Provladiniot, desnicarski "Elefteros Tipos"
oritoa objavuva dokument na grckoto ministerstvo za nadvoresni
raboti od krajot na juli o.g. vo koj se zboruva za postoenje na
"golema koncentracija na okolu 35 000 do 45 000 Grci vo Bitola
i vo drugi mesta na jugot na Makedonija
 

Kajgana Shop

На врв Bottom