Зошто Бог го створи светот?

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Цела финта е во верата, и тебе од мал да те научеле да веруваш силно во бог и како што е напишанбо во библијата и ти така сега ќе веруваше.
Мал ме учеа ама сеа не веруем... и додека бев мал веруев и ја ама растам енд ај ем рилајзинг сам тингс енд ај бикејм ан атеист...
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Мал ме учеа ама сеа не веруем... и додека бев мал веруев и ја ама растам енд ај ем рилајзинг сам тингс енд ај бикејм ан атеист...
Твое си е тоа :) инаку да не веруваш во ништо е полошо од се друго.
Многу подобро е да веруваш во нешто што и да било, научно е докажано дека верата му помага на човекот :) :helou:

idi idi bez pari i bez viza i bez pasos i ti u svedska.
Не мораш шведска оди во друг град пример одма ќе видиш разлика :)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
kaj u radovis? abe ne e samo da ides, sekoj e vrzan so rabotata, so ke prais u planina?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
bog go stvoril svetot za da si glea seir si vika so budali luge si praat bajram na umot, jabe mi se molat ja znam sto ke bide he he i si glea seir zanimacija!
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Реално шоу си праи... може има поише господи на некој друг универзум па сите си гледаат реални шоуа од другиве х)
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
Па нормално дека БОГ го создал,така сум учен од мали нозе сум носен во цркви сум се молел уште како мал и ќе продолжам.Цела моја фамилија е христијани исто тоа сум и јас,верувам во ГОСПОД..tomislayer ти ако мислиш дека "не постои" доста им ги полниш главите на другите!:tapp:
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Не полнам ничиви глави само изразуем јавно мислење кое потоа го образложувам затоа што некој пробува да го изнегира... затоа е форумот нели? А јас не реков на никој НЕ ВЕРУВАЈТЕ У ГОСПОД! така ли? Прочитај погоре :) Слава на мене...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
и како им ги собра греовите.......у куфери у вреќи... ги товари на грбина

и му ја спрашти чоекот


хахахахх свашта


еве ти дел од тема .."претскажаниот пророк Еманиул".....и ај не ги лажи луѓето

Галатите 4 – ред 19...’Чеда мои кои повторно со мака ве раѓам ДОДЕКА (ЛИЧНОСТА) ХРИСТОС СЕ ОБЛИКУВА (оформува отелоторува) ВО ВАС” –им се обраќа Павле на Галатите
----------------------- а оваа реченица покажува и дека Христ нее посредник меѓу луѓето и Бог во смисла на некаков медијатор , ургирач , суфлер , дрвен адвокат кој се застапува за тие што вербално се декларираат како христијани туку нивна должност е да ОФОРМАТ ОТЕЛОТВОРАТ ВО СЕБЕ НОВА ЛИЧНОСТ ХРИСТ .
Значи не да го имитираат Христ ( да бидат актери –глумци) читајќи нов завет ами да се соживеат со улогата . Е дури тигаш Нов Завет (склучен договор –гаранција )даден од Бог им гарантира бесмртност . Без ова ништо , само пусти желби , болни амбиции , фантазии ,забегании .
Епа ко воли нек изволи..... повелете вечен живот кој има стиска да спроведе оваа работа ....ххахаахаа....а не цело време лажат сушат едиси некој пред 2000 год ги частел им ги собрал гревовите у вреќи у куфери и си однел со себе .....глупост невидена
Твојов пост можам да го сметам само како „...толкување според „атеист„...„ и ништо повеќе. Ем не веруваш, ем се повикуваш на цитати, инстантно, онака како ќе ти затреба во моментот. Која е логиката своето неверување да го поткрепуваш со библиски цитати, толкувани „според тебе„? Значи, твојот збор против Божјиот? Дај, не зезај...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
aj mrs licemeri, koa bese socijalizmot zborevte ne farbame jajca za veligden komunisti sme nie, a sea vernici ste, aj mrs, kaj bevte ja koa nosev krst a taa marku ne ubeduvase deka nema bog po marxizam. Jas ne sum vrteska!!!
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Е арно им го „напика“ кај сте биле тогаш верничиња? Тогаш сте му вапцале на Тито јајата?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Е арно им го „напика“ кај сте биле тогаш верничиња? Тогаш сте му вапцале на Тито јајата?
Тоа од искуство ли го збориш..оти појма немаш кој што прави по дома..затоа..вс
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
pamtam, jajca vapcani za veligden i ja na ulica da se krskame so decata, koa oni mi vikat a nie ne farbame jajca nie sme komunisti, i znam site bea pretplateni na vesnikot komunist, i posle imase paroli i po tito tito i sve pamtam dobro pa ne sum jas od vcera i ondak to.a inace jas sum krsten a dedo mi bese komunist pa nikoj ne im branese da se krstat nit nisto nego pusti strav da ne se pokazat kako losi komunisti pa sega de se krstat a prv pat u zivot, jas si idev u crkva nikoj ne branese nema vrska, znam moj drugar od deca zavrsi sredno bogoslovsko pa posle i fakultet.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
И дајте вратете се на темата..мислења зошто Бог го створил светот..ваши или на нечии други...ако немате што да кажете за тоа ..молчете..не спамирајте...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom