Скопски фестивал 2009 - одбери го твојот победник (анкета)

Победник на Евросонг!

  • Сленг – Генгста оро

    Гласови: 127 48,3%
  • Ристо Самарџиев feat. Зоран Џорлев – 103 бели лебеди

    Гласови: 14 5,3%
  • Next Time - Нешто што ќе остане

    Гласови: 29 11,0%
  • Проект Македонија – Помалку наивно

    Гласови: 10 3,8%
  • Рок Агресори - Динг донг

    Гласови: 20 7,6%
  • Даниел – Сила на љубовта

    Гласови: 2 0,8%
  • Александар Белов - Застани

    Гласови: 9 3,4%
  • Костадин Папа – За неа постојам

    Гласови: 3 1,1%
  • Влатко Лозаноски - Блиску до мене

    Гласови: 20 7,6%
  • Верче Пандиловска – Северно од мене, јужно од тебе

    Гласови: 0 0,0%
  • Браво Бенд - Девојко

    Гласови: 2 0,8%
  • Влатко Илиевски - Најбогат на свет

    Гласови: 13 4,9%
  • Калиопи & Наум - Рум дум дум

    Гласови: 12 4,6%
  • Кристијан - Нема да зборам

    Гласови: 1 0,4%
  • Дејан Трифуновски - Љубовта доаѓа

    Гласови: 0 0,0%
  • Андријана Јаневска – Дрво без корен

    Гласови: 1 0,4%

  • Вкупно гласачи
    263
Статус
Затворена за нови мислења.

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.729
Поени од реакции
978
За разлика од изминативе години , на овој избор за Мак Евросонг конечно МТВ да направат колку толку убава бина и ТВ пренос ( со двете кран камери ) ... истото се однесува и за квалитетот на песните кои учествуваа на оваа полуфинална вечер...за разлика од минатите неколку години кога вкупно имаше само 3 или 4 добри песни , сега само во првото полуфинале има барем 5 до 6 песни кои се добри...прилично ми се бендиса песната и изведбата на Даниел ( кој шо прв пат во животов го гледам и слушам )...добра песна и одлично ја испеа , а типчето има и снажен глас...ок беше и песната од Нокаут со Игор Џамбазов ( плус тоа супер ќе биде шо ќе мора руските водителите ако пената победи овде да ја спомнат Македонија , бидејќи така се вика групата )...не беше лоша ни песната од Next Time ( без разлика дека типовите ми се ептен позери )...шо се однесува до Сленг и нивната Гангста Оро...хммм...интересна замисла и сценски настап , но за жал не ја слушнав баш најдобро песната...дали самата песна е лошо продуцирана или па проблемот беше во тонската неускладеност на матрицата со пеењето во живо, но во секој случај не можеше да се слушне најдобро...добра песна имаа и Водолија ( мој тип на песна ) , но факт е дека таква песна не успева на Евросонг
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
Aj нека ја најде некој песната од СЛЕНГ - Гангста оро...закон се...ама не верувам да победат оти секогаш тие кој ја имаат подДршката од публика не победуваат :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Aj нека ја најде некој песната од СЛЕНГ - Гангста оро...закон се...ама не верувам да победат оти секогаш тие кој ја имаат подДршката од публика не победуваат :)
Ц ц ц ц.....

Абе 3-4 поста поназад имаш....
 

Kista

ADP *10*!!!!!!!!!!
Член од
7 април 2008
Мислења
988
Поени од реакции
32
За разлика од изминативе години , на овој избор за Мак Евросонг конечно МТВ да направат колку толку убава бина и ТВ пренос ( со двете кран камери ) ... истото се однесува и за квалитетот на песните кои учествуваа на оваа полуфинална вечер...за разлика од минатите неколку години кога вкупно имаше само 3 или 4 добри песни , сега само во првото полуфинале има барем 5 до 6 песни кои се добри...прилично ми се бендиса песната и изведбата на Даниел ( кој шо прв пат во животов го гледам и слушам )...добра песна и одлично ја испеа , а типчето има и снажен глас...ок беше и песната од Нокаут со Игор Џамбазов ( плус тоа супер ќе биде шо ќе мора руските водителите ако пената победи овде да ја спомнат Македонија , бидејќи така се вика групата )...не беше лоша ни песната од Next Time ( без разлика дека типовите ми се ептен позери )...шо се однесува до Сленг и нивната Гангста Оро...хммм...интересна замисла и сценски настап , но за жал не ја слушнав баш најдобро песната...дали самата песна е лошо продуцирана или па проблемот беше во тонската неускладеност на матрицата со пеењето во живо, но во секој случај не можеше да се слушне најдобро...добра песна имаа и Водолија ( мој тип на песна ) , но факт е дека таква песна не успева на Евросонг
ako ova bese dobar tv prenos................kao prvo koa gi pustaa samo refrenite ako zabelezavte snimkite bea od generalnata proba.i so se slucuva ako na generalnata proba artistot otpeal poloso nego li na glavnata vecer????avtomatski gledacot dava pogresen glas.a za drugoto ne mi se zbori.koa utna djafer so glasovite toj reziserot se slusase poise od voditelite u pozadina.katastrofa:kesa::kesa::kesa::kesa:
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.550
Поени од реакции
1.546
Генгста Оро дефинитивно! го имаат мојот глас во финалето! :)
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
Еве ви 2 песни од Хикс Фактор (така се вика групата)

1) Генгста Оро
2) Охридска Журка


Инаку, од_ОхриТ се дечкиве :)

Абе за гангста има многу dowload напраено..ај ако можеш на профил дај ми ако стаиш пак на др место - или смени нешто во името...а вторава сум ја слушал, не сум занел дека се тие
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.512
Поени од реакции
47.775
Ги глеав цели само Ѓенстаоро( кои беа саботирани тонски) и Проект Македонија и рефрените на крај, од се што чув само овие две ми оставија впечаток.
Проект Македонија додуша не толку, ради фаците дека се добри чисто, иначе песната не е нешто посебно за таму за овде е солидна, ако отиде ќе јаде дебело пред(ако не и последно) место.
По бога и правдина Охриѓаниве тепаат со мали модификации на текстот мислам дека конечно би и испратиле на Евровизија нешто што она заслужува :) права спрдња !!!
Aма се плашам дека Некс Тајм ќе отидат во голем пичвајз што исто го предвидувам. Едноставно премногу народ имаат позади нив.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
ako ova bese dobar tv prenos................kao prvo koa gi pustaa samo refrenite ako zabelezavte snimkite bea od generalnata proba.i so se slucuva ako na generalnata proba artistot otpeal poloso nego li na glavnata vecer????avtomatski gledacot dava pogresen glas.a za drugoto ne mi se zbori.koa utna djafer so glasovite toj reziserot se slusase poise od voditelite u pozadina.katastrofa:kesa::kesa::kesa::kesa:
па и на главната евровизија кога ги пуштаат рефрените секогаш се од генералната проба. :tapp:
како може да се исечат 16 парчиња од песни и да се залепат во еден прилог кој треба да оди после 5 минути по завршување од последната песна?

П.С. И факт е дека ако во иднина не се донесе жири кое нема да биде од тука (како онаа последната што се трудеше да збори на македонски :pos:), ова нашево жири знаеме веќе какво ќе биде, ќе гласа за Некст Тајм и сличните такви.

А, дали имате приметено дека на секој фестивал на кој настапиле Некст Тајм се крева голема тензија за нив од публика, па многу се блиску до првите места, а на крај никогаш не победиле (освен на дебитантски вечери) :pos: :pos:
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
ako ova bese dobar tv prenos................kao prvo koa gi pustaa samo refrenite ako zabelezavte snimkite bea od generalnata proba.i so se slucuva ako na generalnata proba artistot otpeal poloso nego li na glavnata vecer????avtomatski gledacot dava pogresen glas.a za drugoto ne mi se zbori.koa utna djafer so glasovite toj reziserot se slusase poise od voditelite u pozadina.katastrofa:kesa::kesa::kesa::kesa:
Ко што ти пишал Маестро!Низ цел свет кога се даваат песните за рекапитулација се даваат исечоци од генералните проби.Всушност не за џабе постои таа генерална проба.Е сега дали изведувачот испеал подобро или полошо си е негова кривица.Сами си ја кројат судбината и треба да знаат дека на генерална проба се пее исто како на главна вечер.
 
Член од
3 јули 2008
Мислења
245
Поени од реакции
9
Генгста Оро the best!
Мора ова да оди на Евровизија!
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Девојка на возраст од 24 години синоќа починала во Универзалната сала во Скопје. Според извори од МВР, девојката Ивана М. била во публиката и го гледала изборот за македонски претставник за песна на Евровизија, кога околу 22 часот и 30 минути и се слошило.
Нејзините пријатели ја изнеле надвор од салата, каде паднала.
Кога пристигнала екипата на Брза помош констатирала смрт кај младата девојка.
На местото е направен увид, а истражниот судија наредил обдукција на телото за да се утврдат причините за смртта.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=104672
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom