Соседите се вооружуваат како за нова балканска војна!

Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Не знам кое е ова возило или оружје погоре и зашто е добро да го имаме ако може да објасните?

Гејциве, факат, ептен се дуваат дека имаат оружје. Сали за да го покријат стравот од Турција, што ли, ама парадираат ко пауни. Е сеа, што тоа значи во услови на војна е ствар на толкување.

Ако ни влезат, ќе бидат мотивирани против нас пошто не мрзат, а им ги перат мозоците дека се они у право. Тоа требе да го имаме у предвид. Исто така, многу е веројатно дека татарите ќе им држат страна, ко и секогаш, ножот у грб на нас за они да ќарат нешто. Значи, пак имаме непринципиелна коалиција против нас.

Ако се одржиме недела дена од првиот напад, ќе ги растуриме со герила. Плус, знам дека имаме гемиџии по светов што ќе превземаат акции на било кое место кај што има гејски интереси.
 
N

n/a

Гостин
Пред едно 10 год...
дур ја активно следев се што е поврзано со оружје и новитети на таа тема у светот,имаше две нешта кои што иако ефтини и те како ми (го земаа умот), :) т.е. ми се бендисаа.
И двете беа наменети за Јорданските воени сили,тогаш управувани од денешниот Крал,Абдула.
Абдула,колку за информација,има завршено R.A.F. со престижни оценки.

Првото беа стандардни џипови без кабина,кои што одозгора имаа монтирано 88 мм топ.
Сака да каже дека ударното оружје е и те како ефикасно,можностите за маневар,мобилноста па и можноста за бегање (италијанско џудо) поголеми... а цената каде каде помала,и тоа и како куповна цена,и како одржување од таа што треба да се оддели за класичен тенк.

Второ... имаше едни хелихоптерчиња кои што на нив носат камери и сензори кои што во секакви услови таргетираат жива сила (визуелно,по топлина,движење).
Самиот хелихоптер е со големина од 40цм и една базна станица опслужува 20 комада такви.
20 такви хелихоптерчиња во секој момент имаат увид на 12км линија (граница) и на секои три базни станици има по еден компјутерски центар.
Од компјутерскиот центар при тревога се дава сигнал за големиот хелихоптер,кој што полетува и решава ситуација.

И едното и другото кошта ефтини пари,а и те како би се нашле на терен во Македонија.

EDIT.
Heidrich...
Топот на џиповите изгледаше исто како оној што го има теренското возило кое што си го дал со клип на youtube од дното на претходната страна.
:)
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Не бе брат, доста ни се 100 парчиња од ова - FGM-148 Javelin

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/13/FGM-148_Javelin_-_s%3DDM-SD-04-07566.JPEG

Или СПАЈК :)



Ако веќе сме решиле силна герила да прајме.
Javelin е добар но и скап.Не знам колку ке можеме да си го дозволиме.Ама во секој случај одличен избор да има пари и ја би го набавил.Многу ефикасен.Ама па корнетот е борбено тестиран и одлично се покажа против Меркавите.ПОдобар тест здравје.А спајкот искрено уште не е пробан.ЗНам само дека можеби Грузијците го имаа ама не сум сретнал како се покажал.:smir:


Не знам кое е ова возило или оружје погоре и зашто е добро да го имаме ако може да објасните?
Кризантема-с.Корнет и Конкурс проектили на шасија на БМП 3.Брзо подвижно ниска силуета.Огромна моќ голем домет.погледни го клипот ке видиш.

Пред едно 10 год...
дур ја активно следев се што е поврзано со оружје и новитети на таа тема у светот,имаше две нешта кои што иако ефтини и те како ми (го земаа умот), :) т.е. ми се бендисаа.
И двете беа наменети за Јорданските воени сили,тогаш управувани од денешниот Крал,Абдула.
Абдула,колку за информација,има завршено R.A.F. со престижни оценки.

Првото беа стандардни џипови без кабина,кои што одозгора имаа монтирано 88 мм топ.
Сака да каже дека ударното оружје е и те како ефикасно,можностите за маневар,мобилноста па и можноста за бегање (италијанско џудо) поголеми... а цената каде каде помала,и тоа и како куповна цена,и како одржување од таа што треба да се оддели за класичен тенк.

Второ... имаше едни хелихоптерчиња кои што на нив носат камери и сензори кои што во секакви услови таргетираат жива сила (визуелно,по топлина,движење).
Самиот хелихоптер е со големина од 40цм и една базна станица опслужува 20 комада такви.
20 такви хелихоптерчиња во секој момент имаат увид на 12км линија (граница) и на секои три базни станици има по еден компјутерски центар.
Од компјутерскиот центар при тревога се дава сигнал за големиот хелихоптер,кој што полетува и решава ситуација.

И едното и другото кошта ефтини пари,а и те како би се нашле на терен во Македонија.

EDIT.
Heidrich...
Топот на џиповите изгледаше исто како оној што го има теренското возило кое што си го дал со клип на youtube од дното на претходната страна.
:)
Тоа се конкурс ракети не е топ но знам за кое возило ми збориш.Инаку тие армии на Јордан и ОАЕ ја имаат најдобрата опрема од секоја армија изнакупено.УПМ.Еднаш сретнав нивни конвој кога влегуваа на Косово каква глетка БМП 3 ,Камази и хамери.УФ ме оставија без зборови.За борбен квалитет не се нешто но опремата.....

Инаку добро би било да набавиме беспилотни летала точно.НО со оглед на ПВО со кои располагаат соседниве земји нема да може да го имплеменитраме ефикасно системот што го наведе.
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Фала за објаснувањето за возилото. Секој кај нас треба да е наоружан како што било за време на турско, овој пат Т.О. по швајцарски систем.

Па ке повторам ОГРОМНА ГРЕШКА правите сите со преценувањето на можностите на Атина.
Ова неколку пати го потенцираш, што е добро, бидејќи ептен се дигаат и ни фрлаат прашина у очи. Ама за да се победи непријателот, треба да се знае какви способности има и кои му се јаките и слабите точки. Знаеме ли точно што се имаат и што се можат да употребат против нас?

И не се секирај ниту една од соседниве земји не е толку способна за такво брзо напредување. Да било толку лесно војувањето. Оној што се наоѓа во дефанзива секогаш е во предност.
Е тоа е многу битно да се објасни. Гејциве настапуваат арогантно како да можат да не окупираат за 48 саати. А исто е битно колку можеме да рачунаме дека Србија нема да се сврти против нас на било кој начин?
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Ова неколку пати го потенцираш, што е добро, бидејќи ептен се дигаат и ни фрлаат прашина у очи. Ама за да се победи непријателот, треба да се знае какви способности има и кои му се јаките и слабите точки. Знаеме ли точно што се имаат и што се можат да употребат против нас?



Е тоа е многу битно да се објасни. Гејциве настапуваат арогантно како да можат да не окупираат за 48 саати. А исто е битно колку можеме да рачунаме дека Србија нема да се сврти против нас на било кој начин?
Отприлика се знае.А и во денешно време е тешко да скриеш такви работи.А Атинјаните без ни најмала намера да ги потценам но и не се толку тешки за предвидување.Но пак и да го потцениме непријателот е исто толку опасно како и да го прецениме.

Србија е доста истрошена од војните.А и преокупирана е од Косово.Исто како и Војводина.Реков премногу е опасно ако некој друг се вмеша.Но и во таков случај пред неколку поста опишав кое е моето мислење во тој случај.
 
N

n/a

Гостин
. А исто е битно колку можеме да рачунаме дека Србија нема да се сврти против нас на било кој начин?
Немој да рачунаш.
Ама озбилно и најсериозно.
Поголемиот дел од србите со кој што сум бил у контакт и ми ја знае фамилијата ми се обраќа со војводо.
Ама озбилно ова.

И никогаш до сега не сум видел и осетил непријателство у нивните очи.
Али тоа е факт сега.
И ќе ве изедат у првиот даден и можен момент,и нема да им биде првпат.
:toe:
За претходните пати незнам...
затоа што со очи не сум видел,
али за овој пат...
дали Бог така го сврте муабетот
(у што многу не веруем,пошто не сум баш побожен)
или сам некој намерно или ненамерно си го бараше....
сеедно.
:toe:
Лудост е да сметаш дека ти се пријатели веќе.
Мамата ќе ти ја ебат и нема да прашаат дали е доста у првиот можен момент.
Тоа да знаеш.
:kesa:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Javelin е добар но и скап.Не знам колку ке можеме да си го дозволиме.Ама во секој случај одличен избор да има пари и ја би го набавил.Многу ефикасен.Ама па корнетот е борбено тестиран и одлично се покажа против Меркавите.ПОдобар тест здравје.А спајкот искрено уште не е пробан.ЗНам само дека можеби Грузијците го имаа ама не сум сретнал како се покажал.:smir:
Испробан е, во:

1. Второто Палестинско востание - Интифадата

2. Неодамна, 2006 во Либанската војна

Го прават Израелците во соработка со Германците:
http://en.wikipedia.org/wiki/Rafael_Advanced_Defense_Systems_Ltd.

http://en.wikipedia.org/wiki/Diehl_BGT_Defence

Нешто повеќе информации кој се го користи:
http://www.army-technology.com/projects/gill/


Во врска со твоето видео, наидов на едно со подобро објаснување :)

http://uk.youtube.com/watch?v=L9StN1oNNCA
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Ќе ни го испушат и грци и срби и бугари...преку кур веќе.
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
134
Поени од реакции
8
Немој да рачунаш.

И ќе ве изедат у првиот даден и можен момент,и нема да им биде првпат.
:toe:
За претходните пати незнам...
затоа што со очи не сум видел,
али за овој пат...
дали Бог така го сврте муабетот
(у што многу не веруем,пошто не сум баш побожен)
или сам некој намерно или ненамерно си го бараше....
сеедно.
:toe:
Лудост е да сметаш дека ти се пријатели веќе.
Мамата ќе ти ја ебат и нема да прашаат дали е доста у првиот можен момент.
Тоа да знаеш.
:kesa:
многу адреналин ти се лачи коа пишуваш за срби...многу.пуши кур да ти ебам клошарот
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
многу адреналин ти се лачи коа пишуваш за срби...многу.пуши кур да ти ебам клошарот
Непотребно се провоциран а не треба така...замени го мислењето тоа „србите“ со „бугарите“ и ќе добиеш едно мислење кое го пишува и го поддржува еден каракачанов(Зељкова татица), Канзуров, Драги Каров, Божо Димитров и останати клошараана што очајно сакаат да испушат по еден македонски калабастер.
 
N

n/a

Гостин
А бе преку таквиот...
скршете се да ви ебам тоа клошарите...
терајте работа.
Мрш !!!

А зошто би и како би ви објаснувал јас со зборови ???
У ситуација у која што и тастатурата заради некаков кар`к (малер) ...
не ме слуша верно ????
Вие рековте дека сакате и можете да се тепате?
:toe:
Тепајте се.

Евет...ваша волја и лоша крв.
Искрено... :toe: никогаш и не мислев дека може да се заврши различно.
http://uk.youtube.com/watch?v=SOs0krx8z8k&feature=related

http://uk.youtube.com/watch?v=fvGzPdYjCVQ
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
.САкам само да укажам на луѓето за реалната ситуација а овој форум како доста посетен и читан е добра шанса луѓето да прочитаат.Доста е ако 10 се плашеле порано од Атина од незнаење 5 да се окуражат.
море не да ме окуражи.. сега да имам пушка ко ќе се распукам ко будала на сите страни

вака. те прочитав од привот пост до последниот. нема да се себепреценувам и одма ќе си кажам на тема војна сум ко ТАПА за плашици. единствено мое "воено искуство" се часовите по ОНО и мојот професор од кој што имав страв до посер, па морав дури на неговиот час косата да ми биде исчешлана. ако ни видеше црно под ноктите - црно ти се пишува!

јасно ми е дека малку внесуваш и доза на патриотизам во твоите постови ама горе доле ми беше мерак да ги читам. во силен војнички дух не би ни признал дека ќе изгубиш и доколку секоја логика ти го вели тоа. ми се допаѓа што е така.
се надевам дека си дел од нашата армија, и дека ако ништо друго бар 90% од нив се со иста верба како и ти.
веројатно така си обучен никогаш да не се предадеш. се сеќавам кога армијата на сад беше пред парламентот во багдат, еден министер во исто време изјавуваше од истиот парламент дека САД се здобиле со тешки загуби и ја губат битката. нејсе

објективно сме нерамнорпавен противник, но се сложувам дека треба да ги исокристиме сите наши предности, и нивни слабости. од неискуство(нивно) до тероризам. секоја наша превземена акција ќе биде оправдана бидејќи циганите се агресорот.

едно нешто само сакам да прашам. лично твое мислење ме интерсира?
што би можело да биде повод грција да не нападне? се случува ли тоа така лесно? нели е малку нереално колку и да војните се реалност.
значи, во случај на војна, што би бил повод, причина преку која циганите (со извинување до моите сограѓани од шутка и тоопанско) не би можеле да поминат? ќе има ли војничка реторика? ќе мириса ли на барут неколку месеци?
бидејќи реално напад преку ноќ од чиста мира, нели ..малку ми е филмски и претеризам.
конфликт турција-грција?
тероризам?
можеби конфликт косово-македонија? доколку има поделба
вклучувајќи и србија..
или можеби конфликт внатрешен грци-албанци?
конфликт македонски во егеј? (малку веројатно)
или заложници?

искрено јас не гледам повод по кој би се случила војна, на која сме и се спремни, но поводот?

и уште нешто. неколку пати спомна за репутацијата на нашите војници во мисиите на нато на исток, за нивнот морал, професионалноста и резултатите. објективно, каква репутација, какво мислење кружи по другите сојузници за нашите таму? имаш ли такви информации? ама најобјективно? бидејќи ние сме навикнати да си се фалиме, па ме интересира имаат ли високо мислење другите за нашите елитни единици? .. кои патем добија и неколку одличја ако не се лажам

во случај на војна, како јас би делувал? прво ќе ми треба некоја основна обука која ја немам. второ, тој што ќе ми биде претпоставен за мене ќе биде БОГ. што он ќе ми каже - тоа! дури и слепо да ме прати во смрт ќе му верувам. таков е мојот дух. ништо повеќе ни помалку.

поздрав, те читам со задоволство. не ми е никаков проблем да го признаам тоа
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
Е па се спрема, многу зовриени глави има на Балканов. Мислам дека неам да се прошири во Македонија, едино ако не се јават морони од Македонија кои шо нали се ,,осечаат,, ко срби и ќе ќењаат во јавност дека треба да помогнеме. Да ми го пушат сите србомани кои шо викаат дека е бољи да се живее во Србија него во Македонија а пак живеат тука. Е од таквите страдаме ние. И со бугарофилите истиот фазон е.
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Тоа вие напразно се ках'рите за војна.Говорих скоро с еден познат гр'к от Серес,военен пилот.Во Серес имаше големо поделение,кое сега дислоцират и преразпределиат ор'жието на кај границата с Турција.Секој ден им прават тренинг за ново оружие кое получават,а чекат много,ама не е това за МАкедонија,туку от страх от Турција.Нели затова викат-страх,лозе пази.
Тие не а сметат Б'лгарија за враг,а вели гркот от страна на Македонија и Албанија не виждат потенциална опасност.Затова всичко се пренасочва кон Турција.Там им е големио зор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom