Соседите се вооружуваат како за нова балканска војна!

Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Доволно е да одвојат 20, повеќе не им ни требат :icon_lol:.

Инаку твојата теорија дека они практично не можат да војуваат пошто ќе им снема муниција ми е малку (повеќе) неозбилна.

Муабетот ни е ако никој не се умеша од страна а не и Турција во војна, тоа е друга приказна.

Зашто ти е примерот со НАТО нешто различно? Односот на сили си е баш пропорционален.

Инаку секој конфликт е менаџиран само прашање кој ти го менаџира. Зашто мислиш дека сега (хипотетички) би било поинаку (во споредба со 2001)?
Кој рече да им снема муниција(примерот со РАФ ти го спомнав за да имаш во предвид колку чинат борбените мисии со тоа вооружување.Кога Британија не издржала како би издржала Атина)?Прашав дали знаеш колку чини таа муниција со која ке не бомбардираат?Колку може Атина да издржи финансиски?Еве запознаен си претпоставувам колку чини еден борбен лет на Ф16 и секоја бомба што ке ја употребат?Ако воопшто употребат Ф16.Треба човек да биде неозбилен и да помисли дека никој нема да се вмеша.Секој озбилен политичар а и генерал ке ги има во предвид тие фактори.И ќе ги искористи.Потоа трошоци за моблизација тенкови ......и пред се Турција кој им дише во врат.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Do vojna megu Makedonija i Grcija sigurno nema da dojde, ne se tolku glupavi ni grcite..., ke dojde do "prelevanje" na grcija do nekoja linija na sever posle "balvan" federalizacijata koja ni ja spremaat "lokalnive" potomci na Ilirite, vo epten tesna sorabotka so Amerikancite, i nasite "gooolemi" prijateli..naokolu :)
Vsusnost toa ke bide verojatno nekoj brz eleganten manevar koga okolnite zemji ke se preleat vo Makedonija... :) so blagonaklono klimanje na glava na ........demokratskite Evropa i Amerika...:)
Od toa vrtlogot ke skokaat samo malkumina " patrioti" barajki Makedonska pravda.... garantirano..., no i tie brgu ke gi odnese vodata....
Makedonska vojska NEMA, ima samo nekoja nedefinirana grupa luge koja dengubi, zema plata i nisa vrata i tolku...nema ni V od poimot VOJSKA...:)
Na kraj Amerikanskiot ambasador samo ke konstatira , na osnova na "doverlivite" CIA analizi deka okolnostite se sovpadnale so zelbite na "zaednicite" koi ja naseluvaat Makedonija i ke si se povlece vo feudalniot zamok na Gradiste...:) do slednoto pojavuvanje po povod Denot na Nezavisnosta...
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Makedonska vojska NEMA, ima samo nekoja nedefinirana grupa luge koja dengubi, zema plata i nisa vrata i tolku...nema ni V od poimot VOJSKA...:)
Ова тврдиш или?Искрено мене ме вреѓа.Тие денгубџии векеј неколку години во Ирак извршуваат мисии без ниедна жртва.За разлика од многу други европски армии.Ама тоа демек оти не не бива нели глупи сме тоа е.Шо да прајме некој денгуби во чизми друг е шизик по форуми.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ова тврдиш или?Искрено мене ме вреѓа.Тие денгубџии векеј неколку години во Ирак извршуваат мисии без ниедна жртва.За разлика од многу други европски армии.Ама тоа демек оти не не бива нели глупи сме тоа е.Шо да прајме некој денгуби во чизми друг е шизик по форуми.

Heidrich !!!!!! :)
Ne baksuziraj !!!!... Kako prvo, a kako vtoro...he,he..nema vtoro...:)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Терористичките акции отсекогаш биле најефиксни според мене :toe:
Само да отбележа,дека тук не са отчетени ракети земja-земja и противовоздушна отбрана.:salut:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Кој рече да им снема муниција(примерот со РАФ ти го спомнав за да имаш во предвид колку чинат борбените мисии со тоа вооружување.Кога Британија не издржала како би издржала Атина)?Прашав дали знаеш колку чини таа муниција со која ке не бомбардираат?Колку може Атина да издржи финансиски?Еве запознаен си претпоставувам колку чини еден борбен лет на Ф16 и секоја бомба што ке ја употребат?Ако воопшто употребат Ф16.Треба човек да биде неозбилен и да помисли дека никој нема да се вмеша.Секој озбилен политичар а и генерал ке ги има во предвид тие фактори.И ќе ги искористи.Потоа трошоци за моблизација тенкови ......и пред се Турција кој им дише во врат.
Демек немаат пари да ги летаат авионите, ти ова озбилно :wink:?

Не ми одговори што е сега различно во однос на 2001?

Како ќе ги неутрализираш атинските тројански коњи кои ги имаш во сите сфери на државата како заспани или будни агенти :)?

Ако Елада нема пари МК има уште помалку.

Освен тоа Турција може да биде зафатена со свои проблеми па да не може званично да даде подршка.

Колку војници имаме во Ирак, 200-300? Тоа ти е репер за армија?

Ме интересира одговоров на прашањава.
 
А

Ајсшутер

Гостин
Многу малце војска имаме треба барем во најмала рака да имаме колку Србите иначе ние немаме мака еден сојуз со Турција и шибај мишко :smeshko:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Многу малце војска имаме треба барем во најмала рака да имаме колку Србите иначе ние немаме мака еден сојуз со Турција и шибај мишко :smeshko:
А зашто Турциja да прави соуз со вас?Има интерес от ова?
 
А

Ајсшутер

Гостин
А зашто Турциja да прави соуз со вас?Има интерес от ова?
Зошто да нема ќе ни биде добар сојузник за освојување на Грција само они тоа чекаат Грците да се обидат барем малку да пипнат кај што не им е местото и после нека се збогуваат.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Само да отбележа,дека тук не са отчетени ракети земja-земja и противовоздушна отбрана.:salut:




И шала на страна.. ама имаме многу талентирани луѓе..инженери :)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Зошто да нема ќе ни биде добар сојузник за освојување на Грција само они тоа чекаат Грците да се обидат барем малку да пипнат кај што не им е местото и после нека се збогуваат.
Турциja и сама може да мине през ГР.Просто Турциja ви е необходима на вас,но обратното не.
 
А

Ајсшутер

Гостин
Турциja и сама може да мине през ГР.Просто Турциja ви е необходима на вас,но обратното не.
Знае и она дека може за еден момент да ја помине набрзина ама сепак треба причина нели неможе туку така ни текна ајде.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Знае и она дека може за еден момент да ја помине набрзина ама сепак треба причина нели неможе туку така ни текна ајде.
Значи генијалниот македонски план може да биде да се испровоцира Елада да нападне за да може Турција да добие повод за интервенција :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom