Формула 1 сезона 2009

  • Креатор на темата Ајсшутер
  • Време на започнување

Дали правилата конечно ја направија Ф1 интересна и рамноправна?

  • Да

    Гласови: 86 41,3%
  • Не

    Гласови: 122 58,7%

  • Вкупно гласачи
    208
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Кај го виде ова? Мислам дека рано е уште да се каже дали ќе се додаде Scuderia пред Sauber (екипите што користат мотори од Ферари додаваат Скудериа пред името како Торо Росо).
Theissen confirms Ferrari engine for Sauber/Qadbak


BMW Motorsport director confirmed that the current BMW Sauber team will use a Ferrari engine and gearbox next year(понатамошниот дел од текстот е за тоа дали Саубер ќе има место во Ф1,веќе знаеме дека има.)
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Нов бодовен систем догодина. Место првите 8, како што беше до оваа сезона, од 2010та првите 10 ќе земаат бодови.

1. место - 25 б. :)raz: Isn't too much ???)
2. место - 20 б.
3. место - 15. б.
4. место - 10. б.
5. место - 8 б.
6. место - 6 б.
7. место - 5 б.
8. место - 3 б.
9. место - 2 б.
10. место - 1 б.

http://www.formula1.com/news/headlines/2009/12/10279.html
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Нов бодовен систем догодина. Место првите 8, како што беше до оваа сезона, од 2010та првите 10 ќе земаат бодови.

1. место - 25 б. :)raz: Isn't too much ???)
2. место - 20 б.
3. место - 15. б.
4. место - 10. б.
5. место - 8 б.
6. место - 6 б.
7. место - 5 б.
8. место - 3 б.
9. место - 2 б.
10. место - 1 б.

http://www.formula1.com/news/headlines/2009/12/10279.html
таман е... така се бодуваат и моторциклите. А види која е разликата помеѓу прво и трето место... 10 бода, така да ќе биде поинтересно.
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
Нов бодовен систем догодина. Место првите 8, како што беше до оваа сезона, од 2010та првите 10 ќе земаат бодови.

1. место - 25 б. :)raz: Isn't too much ???)
2. место - 20 б.
3. место - 15. б.
4. место - 10. б.
5. место - 8 б.
6. место - 6 б.
7. место - 5 б.
8. место - 3 б.
9. место - 2 б.
10. место - 1 б.

http://www.formula1.com/news/headlines/2009/12/10279.html

па добро е вака исто како кај моторите и да не биди резил за шампионите кој не можат ни 100 поени да освојат (последните двајца)
вака барем ке имаат по 200-300 поени шампионите ама пак можат да го стигнат најуспешниот возач во историјата а кутриот за џабе црнчеше толку........
:salut:
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Леле не ми се верува какви глупости се пишуваат резил било што не освојуле 100 поени и како можат да го стигнат најдобриот во историјата кога не се исто бодувани размили малце пред да пишеш.
 
I

InF3cTeD

Гостин
Само што прочитав дека во новата сезона финскиот возач на Формула 1 Хеики Ковалаинен и Италијанецот Јарно Трули од следната сезона ќе бидат возачи на Формула 1 тимот Лотус.Значи овие двајца се најавени како возачи во тимот на Лотус а малезиецот Фаируз Фарузи како трет возач на Лотус.
 

D-r-ot

од поликлиника
Член од
8 јануари 2009
Мислења
3.360
Поени од реакции
941
^ И потпишале на три години.

Иначе Батон изјави дека репутацијата на Шумахер му е на коцка со неговото вракање. Доколку не биде успешно неговото вракање, ке ја изгуби репутацијата на победник што ја имаше досега.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.848
Поени од реакции
8.694
па добро е вака исто како кај моторите и да не биди резил за шампионите кој не можат ни 100 поени да освојат (последните двајца)
вака барем ке имаат по 200-300 поени шампионите ама пак можат да го стигнат најуспешниот возач во историјата а кутриот за џабе црнчеше толку........
:salut:
ццццц брат што правиш муабет бе.... преслушај се...

инаку слашам Шуамхер се вратил кога и каде сите зборуваат а јас немам појма ако може некој да ми каже на скратено, јас чув нешто демек во Мерцедес ГП:toe:
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
^ И потпишале на три години.

Иначе Батон изјави дека репутацијата на Шумахер му е на коцка со неговото вракање. Доколку не биде успешно неговото вракање, ке ја изгуби репутацијата на победник што ја имаше досега.
Па фала Богу, у право е човекот ..
 

Madness

12.12.2009
Член од
6 септември 2008
Мислења
344
Поени од реакции
28
Кај се враќа Шумахер бе?Не веруем.Иначе ова со бодовиве глупости живи.Си мислев од кога ќе си отиде мозли,ќе има нешто паметно,али лажги со опашки.Отиде формулава у неповрат.
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Кај се враќа Шумахер бе?Не веруем.Иначе ова со бодовиве глупости живи.Си мислев од кога ќе си отиде мозли,ќе има нешто паметно,али лажги со опашки.Отиде формулава у неповрат.
Големо враќање: Шумахер повторно во Ф1!



Михаел Шумахер се враќа во формула 1. Следната година ќе ја помине како член во Мерцедес ГП, стои на насловната страна на тиражниот германскиот дневник Билд.


„Драги љубители на Формула 1, ве молиме да ги врзете појасите: Рекордерот по бројот освоени светски титули Михаел Шумахер следната сезона ќе биде на стартот во болидот на новите сребрени стрели и со тоа ќе се случи најголемото вреќање во историјата на спортот“- пишува Билд во текстот под наслов „Шуми и Мерцедес“. Сега преостанува само потпис.

Исто така, истиот извор располага со информации дека е постигнат усмен договор окулу едногодишен договор помеѓу седумкратниот поранешен Ф1 првак и тимот на поранешниот Браун ГП.

„Шуми и Мерцедес - им се исполни сонот на сите германски навивачи“- се додава. „Потписот е само формалност. Шумахер се чуствува здраво и спремно. Последните тестови беа во потполност позитивно. Тој сега често говори за враќањето и не може да дочека за нова соработка со Рос Браун“- вели неименуваниот извор на Билд.

Шумахер и Браун, потсетуваме, соработуваа во сите Германски освоени титули - два во Бенетон, пет во Ферари.

Наводно, следната недела и дефинитивно целата работа ќе биде завршена со официјален потпис.

Спорт Денес
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Додека не видам официјално не верувам:). Според мене Шуми ќе си остане таму каде што е. Но баш ме интересира што ќе се случи. За репутацијата не верувам дека драстично ќе му се наруши. И Мајкл Џордан се врати од пензија во Вашингтон и не беше на нивото од пред тоа па никој не го памети по тоа, туку напротив како најдобар кошаркар. Така ќе биде и со Шуми ако евентуално реши да се врати (во што јас не верувам).
Инаку ми се допаѓа новиот начин на бодување. Сега секој ќе вози да победува а не само да ја заврши трката во бодови.
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Во периодот 1996-2007 да не претерам но сум пропуштил околу 10-тина трки. Значи незамисливо беше за мене секоја втора недела да не се нацртам пред телевизорот и да се нервирам или да се радувам ко луд.
Е сега, последните 2 години Ф1 е чисто срање преку кое единствено се перат пари.
Сите ги испофаќаа со финансиски и којзнае какви скандали, изменија 100 правила со што и ја изедоа душата на Ф1, возачите станаа како роботи, ги отстрануваат легендарните писти како Индијанаполис а сега и Силверстон, да не зборам за Спа Франкосамп.Мене ми е јасно дека спонзорите и парите го вртат спортот, но ова се претвори во циркус. Маса го забуби првенството лани наместоно, кога двајцата клошари се пропуштија меѓу себе за да Хамилтон за 1 бод избие пред Маса... итн, итн, итн...
Само уште Шумахер фалаше да се врати во друг тим освен Ферари, па сега ни 1 трка не планирам да гледам.
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
и сеа кое правило ќе се користи во 2010, шампион станува тој со највише победи?
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Ако се изедначени со бодови тој што има повќе победи ке биде шампион а разликата од минатата сезона е принципот на бодување повеќе бодови се добиваат за прво место погоре во некој пост имаше...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom